Allah a Tanrı demek günah mı?

Tanrı derken Allah (c. c) ı kasdetiyorsam günah olur mu? Çünkü beniM tek Tanrım Allah. Ama Allah demek yerine Tanrı yı tercih ediyorum. Günah olur mu? Nedenini sormayın ^^

Güncellemeler:
Şimdi youtube dan baktım. Nihat Hatipoğlu günah değildir diyor. Ama Allah demek daha uygun olurmuş. Önemli olan niyetmis. :)

0|0
14|29

En İyi Erkek Görüşü

• Hayır bende dua ederken arada tanrım derim, Allah kuranda der ki bütün güzel isimler onundur. Yüce Tanrımız Allaha övgüler olsun, O ne kadar mükemmeldir.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 28

• İslamiyet’te bildirilen isimleri söylemek caiz, bunlardan başkasını söylemek caiz değildir.
    Allah kelimesi özel isimdir. Hiçbir dilde karşılığı olmaz.
    Allah manasına yalnız Allah kelimesini kullanmak gerekir.
    Çünkü Allahü teâlâ, (Benim ismim Allah’tır. Bana, Allah diye ibadet edin) buyuruyor. Kendisi ne bildirmişse onu kullanmak gerekir. İlah manasında her millet kendi dilindeki kelimeyi kullanır. Fakat Allah her dilde aynıdır. (S. Ebediyye)

Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
    (Allah ancak bir tek ilahtır.) [Nisa 171]

(Ben Allah’ım, benden başka ilah yoktur.) [Taha 14]

(Mevlanız Allah’tır.) [Âl-i İmran 150]

(De ki: “İster Allah, ister Rahman deyin, hangisini derseniz deyin, en güzel isimler O’nundur.”) [İsra 110]

1|0
    0|0
  • Kelimeden çok anlam var burada. niyet önemli. kullandığın zaman dinden çıkmazsın. kullandığın zaman sonuçta allahtan bahsediyorsun. Allah allahtır. Ondan bahsediyorsan problem yok.

1|0
    0|0
  • Benim tek tanrım Allah bu yanlış bir cümle allah tanrı değil çünkü

1|1
    0|0
  • Allah arapça kökenlidir Tanrı türkce kanka günah değil ha Tanrı ha Allah

1|1
    0|0
  • farklı dillerde söylenmektedir günah değil

1|0
    0|0
  • Ya ne günahı ya bak ben diyorum TANRI bizi korusun !

1|0
    0|0
  • Evet günahtır biz Müslümanlar Yaradanı Allah diye analiz ve 99 isminde tanrı diye birşey yok tanrı diye hitap edilmesi çok ama çok günah ki kaldığım normal bir insan abiler takma isim takılmaz oda günahtır örneğin Muhammed ismine mami denilmesi İbrahim ismine ıbo denilmesi huseyin ismine huso denilmesi osman ismine oski denilmesi günah bir şeyin ismi ne konulmuştu öyle hitap edilmelidir Allahta bizden bunu istemektedir ben böyle biliyorum belki biraz açıklamali oldu benim ki ama yeterli bir açıklama yaptırma inanıyorum sevgi ve saygılarımla hayırlı geceler Allaha emanet ol soruyu soran ve cevaplayan herkese

0|0
    0|0
  • allah kelimesi, islamiyetten önce arap yarımadasında yaygın bir inanış olan putperestlikteki, en kutlu sayılan ay tanrısından gelmektedir. "al ilah"
    Muhammet bunu kurana kopyaladı allah şeklinde..
    Tanrı öz Türkçe bir sıfattır..

0|1
    0|0
  • Çarpılırsın ayakların birbirine girer

0|0
    0|0
  • Allah de olum tanrı neymiş

0|0
    0|0
    • Tanrı sözcüğü Türkçedir ve kökeni tengridir. Bu kelimenin Arapçadaki karşılığı "ilâh"tır. Büyük yaratıcı, her şeye kadir olan yaratıcı, olağanüstü güç ve kudret sahibi anlamındadır.

• Banada poyraz yerin kuzey patıda esen soğuk rüzgar diyin o zaman 😂

• Ya saçma birşey. Allah arapça, Tanrı ise Türkçe. Bunun dinle alakası yok. Günah olacak bir tarafı da yok. Kimse kimsenin, hayatına karışamaz.

0|0
    0|0
  • Allah de sen

0|0
    0|0
  • Türkçede Tanrı anlamına geliyor Allah.
    Sevdiğin kişilere farklı şekillerde seslendiğin gibi düşün.. her farklı seslenişin niyeti belli...

0|1
    0|0
  • Tanrı, Türkçe bir kelimedir ve Arapça ilah kelimesi karşılığıdır. Allah ise ilahımızın, tanrımızın zât adıdır. Günah olmamakla birlikte kullanılmaması daha uygundur diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • 99 isim arasında yoktur. hiç bir ortağı olmadığı için ona inanmayanların uydurma tanrıların a tanrı demelerinden dolayı hoş değildir.99 isim dururken tanrı deme sende.

0|0
    0|0
  • Allah Tanrı'nın belasını versin diyor şair.

0|0
    0|0
  • Allah'ın 99 ismi arasında tanrı yoktur. Olmayan birşeyi var etmeye çalışmak demektir.

0|1
    0|0
  • Tanrı demek yaratıcı demek ilah demek. Şimdi Hristiyanlar da tanrı diyor Musevilerde Yahudilerde... Yani her din tanrı diyor fakat Allah ı kastetmiyor. Biz Allah diyerek direk bizi ve bütün alemi yaratan yüce Rabbimizi kastetmiş oluyoruz.

0|0
    0|0
  • Tanri deyince cok mu tarz oluyor? Yani boyle biseyde bile ozentilik ve gosteris pesindesiniz Musluman biri icin Allahdir. otesi yoktur
    Hayran kaldim mantigina zekana inancina ibretliksin gercekten😃

0|0
    0|0
  • Tanri dediginde hani misir tanrisi yunan tanrilariyla ayni gibi gosterilmemesi icin uygun olmaz

0|0
    0|0
  • Bilemiyorum şimdi bir ''Hüküm'' vermek çok doğru olmaz bu durum tamamen ''Tercih'' meselesi bence o şekil yani. Allah'a (Tanrı'ya) emanet ol eyvallah... :) :)

0|0
    0|0
  • 99 isim arasında tanrı ibaresi geçmiyor. günah mı bilmem ama bence hoş değil. adam zıçtığına dönüp tanrı diye tapıyorsa insannın zoruna gider tanrı demek

0|0
    0|0
  • Tanrı diye bir şey yoktur. Putperes we dinsizlerin tapındıkları şeylere werilen isimdir. İneğe bile tanrı diyor adamlar. ALLAH (C. C)' ın 99 güzel isimleri yetmedimi?

0|0
    0|0
  • 2side aynı kavramlar degil mi

0|0
    0|0
  • Of cok günah.

0|0
    0|0
  • Neden olsun? Allah Tanrı demenin Arapçası:) farketmiyor

0|0
    0|0
  • Tanrı Türkçesidir. orjinali Tengridir mesala.. Çok takılma bence hepsi aynı yere çıkıyor

0|0
    0|0
  • tanrı sizin olsun, ALLAH bize yeter. _Necip Fazıl Kısakürek_

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• Bu ne perhiz bu ne domates patates giibi oldu :p

1|0
    0|0
  • Dil farklılığı sadece

1|0
    0|0
  • Allah=el ilah.. Allah bızım bunu kullanmamızı ıstemıstır. tanrı yı degıl..

0|0
    0|0
  • Olmaz

1|0
    0|0
  • Tanrı yaratıcının Türkçe karşılığıdır.
    Elbette günah değil.

1|0
    0|0
  • Valla bunu bende merak ediyodum iyi ki sormuşsun tesekkürler :d

1|0
    0|0
  • evet günah

1|0
    0|0
  • Allah demek daha uygun bence araştırın
    Emin olun ondan sonra karar Verin ablacim

0|1
    0|0
  • evet bende öyle biliyorum sonuçta Allah, bizim özelleştirdiğimiz farklı bir kelime ama yahudi ve hristiyanlar tanrı kelimesinin anadillerindeki karşılığını kullanıyor
    bu durumda Allah dememizmi daha doğru, yoksa tanrımı?

0|0
    0|0
  • Hristiyanlar da tanrı diyor onlara benzememek için Allah desen daha doğru olur :)

0|0
    0|0
  • Bazı felsefeciler önem arz etmediğini söyler ama di dejenere olmasın diye Allah demeyi tercih ederim ya da Allah'ın 99 ismi kullanılabilir

0|0
    0|0
  • Olmaz olmamalı. Allah Arapça değil Tanrı demek değil mi zaten

0|0
    0|0
  • öffff 😂😂😂😂😂😂 boş konuşan insanlar😂😂😂😂😂😂

0|0
    0|0
  • Günah tabiki çünkü tanrıyı hrisyanlar der ve bizim onlara benzemememiz gerekiyor

0|0
    0|0
Yükleniyor...