Kapat

Kadın dövmenin türk toplumuna islamla geldiğini biliyormuydunuz?

İslamı kötülemek için demiyorum ama kurandaki islam yerine arap örfünü yaşadığımız için bu haldeyiz..

Kadın dövmenin türk toplumuna islamla geldiğini biliyormuydunuz?

2|0
10|13

En İyi Kız Görüşü

• Evet arap kültürüyle bu hale geldik zaten çok etkisi var yaşamımızda

0|0
    0|0
    • @Niola cengizhan zamanındaki kadın değeri ile osmanlı nin mısır i aldıktan sonraki şeriat halleri tamamen farklıdır. Misal eski türk kadını ok atan kadın figurundeyken su an da türk kadınını tamamen kapatma derdindeler bunun nedeni sence ne? Arap kültürü değil mi. Elle yemek yemek ne arap kültürü kadını yerlere aşağılara indirmek fazla kadınla evlenmek vs vs gir betten oku bu kadar kör degilsinizdir herhalde

En İyi Erkek Görüşü

• Nisa 34- Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür.

1|0
    0|0
    • işte ordaki dayak kısmını kasıtlı dayak diye çeviriyorlar dayak ceviriyorlar hakkı yılmaz mealini paylasıyorum

Allah'ın, bazı şeyleri bazısına fazla kılması ve erkeklerin mallarından nafaka sağlamaları nedeniyle erkekler, kadınlar üzerine iyi koruyup iyi gözeticidirler. Hâl böyle olunca, sâlih kadınlar, Allah'a itaat edicidirler; Allah'ın koyduğu kurala uyanlardır, Allah'ın koruduğu şey nedeniyle henüz gelmediği hâlde başlarına gelebilecek felaketler için koruyucudurlar. Dik kafalılık yaparak kendisini taciz ve tecavüz riskine atmasından korktuğunuz kadınlara da, öğüt verin ve yan gelip yattıkları yerlerde; kendi ülkeniz sınırları içerisinde göç ettirin ve de baskı yapın. Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa, artık onlar aleyhine başka bir yol aramayın. Allah, çok yücedir, çok büyüktür.(nisa 34)

• hadisle din yasanmaz alayı uydurmadır çünkü hem kurana hem akla terstirler ve peygamberden 150 sene sonra yazılmıslardır

• Çoğu peygamber sözü hocam / Neyse ya uzatmayalım :)

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder
Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 9

• Doğru söylüyor İlber Hoca. İslamiyet öncesindeki kadının konumu evde oturup çocuk bakmaktan ibaret değildi. Türk kadınları hem yönetimde hem savaşlarda, alınan pek çok kararda etkin rol oynardı. Türkler İslamiyeti kabul etmekle kalmamış Arap Kültürünün tamamen etkisi altına girmişlerdir.. Dininiz İslâm olabilir ama Türk kültürünü unutarak Arap kültürünü sanki kutsalmış gibi kabul ederek her geçen gün biraz daha yozlaştıklarını bu Millete anlatmakta çok zorlanıyoruz.

0|1
    0|0
  • Orta Asya Türklerinde kurultaya Han hep eşi ile birlikte katılırmış. Han'ın savaş zamanında yokluğunda kurultaya başkanlık eder, devleti yönetirmiş.

Fakat ne zaman ki rüzgar orta asya steplerini bırakıp arabistan çöllerinden esmeye başlayınca erkek egemen ve şiddet içeren arap kültürü ve dini yüzünden devleti yönetip baş eğdiren kudretli kadınlardan evde bile sözü geçmeyecek baş eğen kadınlar şekillenmiş.

İnceleyip düşünmekte yarar var. Anlayana!

1|0
    0|0
  • arap örfüyle ilgisi yok. bizzat kur'anda kadının dövülmesine cevaz veriliyor zaten bebeyim. ilber ortaylı gibi bir adamın da şiddetin millerarasındaki kültürel ilişki sonucu geçebileceğini söylemesi pek inandırıcı gelmedi. şiddet geleneksel bir uygulama mı lan? bunun iskandinavi latini arabı mı olur?

1|0
    0|0
    • araplara bakıver kadın şiddeti var mı yok mu görürsün türk toplumunda kadın kutsaldı

• islamiyet öncesi türk toplumunda da patriarkal bir yapı yok muydu?

• Yani koca dünyada bir araplardamı var kadına şiddet. Kadına şiddet ne zamandan beri bir toplumun kültürü arasında sayılıyor merak ediyorum...

• İslam zaten çoğu kötü şeyin başlangıcıdır. arapların pisliklerini temizlemek için çıkmış bir saçmalık

0|0
    0|0
  • Ne alaka?

0|1
    0|0
    • cihan devleti olan osmanlının hilafeti getirip araplastıktan sonraki halini göremiyormusunuz? sürekli geriye giden bir toplum olmuşuz

• millet marsa giderken biz kıbleyi gösteren kredi kartı yapma derdindeyiz kırmızı don giymek helaldir fetvası verme derdindeyiz bu mu ilericilik?

• Soran batinin elbiseleriyle ugrasmak yerine biliminyle ugrasilsa ilerleriz

• Evet maalesef.

0|0
    0|0
  • Alakası yok kadın en çok islamda değerlidir

0|0
    0|0
  • Cennetten çıkmadır

0|0
    0|0
  • He adam içiyor içiyor sonra karısını dövüyor. Pardon arap kültüründen dolayi dövdüm seni aslında benim hiç beynim iradem aklım yok çünkü arap kültüründen dolayi böyle. Bu benim içmemle seni dövmemin, benim irademin, benim malligimin bir sonucu değil sevgili karicim biliyosun arap kültürü...

1|0
    0|0
    • kuran kurslarındakilerde mi içip dövüyor saçmaladın

• Sadece bir örnekti o. Icip döven yerine başka bir şey koy. Döven herkesi koy. Ister ayigini koy ister sarhosunu istersen de dindar takilanini. Anlamak istemedigin için tabii ne koysan kiy hiçbiri mantıklı gelmeyecektir sana. ÇÜNKÜ ARAP KÜLTÜRÜ

Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 12

• Kuran-ı Kerim'i Malesef doğru telaffuz etmiyorlar. Din adamları kendi işine gelen şeyleri söylüyorlar mesela. İçki içen bir din adamı diyorki Kur-an'da içki içmenin haram olmadığının yazdığını söylüyor. Şerkeş kadınlar hakkında birkaç söylüyor ama seçenekler onlara öğüt vermek, yalnızbırakmak, evden kovmak Dikkat edersiniz Hz. Muhammed (Sav) Kadınların dövülmesini asla teşvik etmemistir.

1|1
    0|0
  • Nereden geçti bilmiyorum fakat tüm dünyada kadına şiddet maalesef sürüyor. Kadına vurmak acizliktir.
    Bir konu hakkında tartışan iki insanın küfüre başvurması fikrini beyan edememesi gibi acizliktir
    İnternette okuduğum bir yazıya göre Hz. Muhammed kızı odaya girdiğinde ayağa kalkarmış. Ne derece doğrudur bilemem ancak ne kadar güzel bir davranış.
    Kadınlara daime saygı duyulması gerekir. Kadınlar annedir ve anne olacaklar. Annesine saygı duymayan bir erkek milyarlarca sperm arasından boşuna dünyaya gelmiş demektir...
    İnsan olmayı öğrendiğimiz gün tüm dünyada çağ atlayacağız.

0|0
    0|0
  • İlber ortaylının söylediği ile senin söylediğin farklı şeyler. Sen islamdan geliyor demişsin, ilber ortaylı ise arap kültürü ile tanışması demiş.

Ben kuran'ı kerim ve incil'i okudum. İkisindede kadınları şu koşullarda dövebilirsiniz diye birşey yok. Kadının dövülmesini emreden şeyede ne derece inanabilirsin zaten. Olamazdı yani..

1|0
    0|0
    • biz islamı arap kültürü olarak anlıyoruz arap kültürünüde islam olarak yasıyoruz yani bizim için ikiside aynı sey Şu an

• şeriat adaletle hüküm etmek demektir akılda allahın bir ayeti (örneği) olduguna göre akla ters nasıl seyler şeriat olabiliyor?

• Olay senin sormuş olduğun sorunun iyice dışına çıkmaya başladı sanırım. Aklına ters gelen şey nedir? Onu söyleyebilirsin dilim döndüğünce yorum yapmaya çalışırım bende.

Şimdi bu durumda senin dediğin, dünya üzerinde her nerede birisi kadınını dövüyorsa, bu arap kültürü olduğu içindir öylemi? İslamiyete değilde hristiyanlığa mensup birisi dövsede arap kültürü olduğu içinmi.

Eğerki bu kültürle alakalı ise, kişinin bir suçu yok. Kültür gereği yapmak zorundadır bunu. Bu benim dediğim gibi bir seçim ise, karakter meselesi ise, yapan karaktersizin şerefsizin önde gidenidir.

Karısını döven herkesin arap kültürü ile bir bağı olmasına gerek yok yani. Şerefsizse döver.

• Yazıda ne demis sen ne demissin. Sana katılmıyorum ama paylaştığım fotografa katılıyorum evet islamı seçtik ama islam yuzunden gelmedi basımıza bunlar arap kuluturu yuzunden yüzyıllarca cin baskısında yasadık sıkıntı olmadı ama nedense islamı arap kültürüyle karıştıranlar yuzunden Şu an turk kültürünü unuttuk arap hayatı yaşıyoruz malesef. Herhangi bir ırk ayrımı icin söylemiyorum ama nevruz bir Turk geleneği olmasına ragmen bugun Kurt kardeşlerimiz pkklı haric allah belasını versin onların evet kurt kardeşlerimiz kutluyor bizden daha cok durum vahim

0|0
    0|0
  • Kuranda yazın kadın dovmek tekme tokat deıl kanks

0|1
    0|0
  • oha hanım kelimesi ordan mı geliyomuş

1|0
    0|0
  • Ve bu islam da kılıç zoruyla gelmiştir.

0|0
    0|0
  • Islami karalamak icin soru
    Orta asya turkleride cinli kizla evlenirdi

0|0
    0|0
  • Rusya'da kadına şiddet daha fazla

0|0
    0|0
  • küfretinde bu kadarına pes yani :D:D:Dd gavur bile bu kadar saldırmıyor islama :D

0|0
    0|0
  • ya ilberle şu dinsiz aksakallı palyançoyu dikkate alacak değilim :D

0|0
    0|0
  • Din başka kültür başka, din genele hitap eder belirli bir topluma değil, arap kültürü demeyi bırakın, dövüpte keyfine döv demiyo çok döv demiyo ayrıca, bu islam ne kadar göze batıyoki boyle, iyice bilmeyince öyle oluyo tabi

1|0
    0|0
    • Helal olsun 🙏🏼🙏🏼🙏🏼

• Oooo helal tam thug life lık oldu güzel ayar verdin bu soruyu soran karektersize

• @Niola benim amacım tartışma laf çarptırma vesire değil, ben sadece inandığımı düşündüğümü söyledim, o arkadaşta aynı fikrini soyledi, islama en çok zarar verenlerden bazılarıda şuursuzca yaşayıp islam bumu dedirten kişiler

Yükleniyor...