Ülkemizde ki açık kadınlar müslüman değil mi?

Dini İslam olup ve açık olan kadınlara içki, zina, dedikodu vb günahlar haram değilde özellikle kapalı kadınlara bunlar haram mı? Daha çok mu günah ya da sevap yazılıyor tesettürlü kadınlara?
Kuran'da farz olan tesettürü uygulayan müslüman bir kadınla oruç tutan açık müslüman kadının farkı ne? Sonuçta ikisinin de dinde yapmadığı ibadetler vardır.
Buraya saçı açık bir kadın fotoğraf atınca günah değil, kapalı kadın açınca neden ekstra günah gibi sayılıyor. Müslümanım diyen herkesin İslam'a yakışır davranması gerekir o halde. Neden ikiyüzlüsünüz? Ben kapalı değilim merak ettim. Takva her müslümanda olmalı bence.

0|1
2|10

En İyi Erkek Görüşü

• Hamama giren terler.. Tesettürlü bir bayan resmini gidip sağda solda paylaşıp nasılım diye sorarsa eğer kendisi ile çelişir. Sen kapalı değilmişsin mesela bir bayan olarak kapanmak gerek derim sana ama benim dediğim ne kadar umurunda olur bilemem.. Tesettürlüye yorumum daha ağır olur çünkü tesettüre eğer dini açıdan girmişse (ki öyle olması gerekir) tesettürün ne anlama geldiğini bilip öyle hareket etmesi gerek. Tesettür sadece başı bağlamak değil ama bunu böyle algılayan ulemalar olabilir. Ben her sabah işe giderken yanımdan bir kız geçiyor mesela başı kapalı yüzü makyaj altına da muhafazakar kızımız tayt giymiş. Onu görünce tesettürden soğuyası geliyor insanın işte buna sebep olmamak için özellikle tesettürlü bayanların giyim ve hareketlerine dikkat etmesi gerekiyor. Bizim hanım kız bugün de leopar desen tayt ile geçti yanımdan. Kabahat kimde o da yoruma açık. O kızın öyle giyinmesine izin veren ailesinde bence büyük kabahat var. Bu tiplere 'altı kaval üstü şeşhane'' tipler diyoruz biz.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Herkes kendi hareketlerinden mesuldur. Ve bütün kapalı kadınlar tüm ibadetleri yapıyrdur diye bir düşünce de olamaz. Herkesin hataları eksikleri olabiliyorrdur. Tabikii olmaması dileğiyle ama günümüz günah çukuruna öyle bulanmış ki. Resim atma meselesine gelnce kapalı kadın yapınca daha günah oluyor diye bşy yok sadecee eğer başını örtecek kadar ibadetini yaşıyorsan o eşarp başımızda ayettir ve ona uygun davranılması hal ve hareketlerine dikkat etmesi gerekir. Açık bir bayan ise zaten görünürde ibadetini eksik yaşadığı bir gerçek bu yüzden kimse neden islama uygunsuz hareket ettin diye eleştiremiyor. Zaten bunu düşünen biri olsa kapalı da bir insan olurdu. Kapalı insanlarda ise ibadetini eksik yaşadğını fazla bilemezsn çünkü görünürde belli olmaz namaz kılar mı oruç tutar mı vs. Açık insanlarda ise görünürde bir belli olan günah ve islama aykırı hareket etme durumu var. Açık olup ama namazlarını dğr ibadetlerini çok güzel bir şeklde yapan da var. Kapalı olup dğr ibadetleri gözü görmeyen hiç uymayan da var. Günahlar kendi eksklerimize göre yazılır. Rabbim hepimiz için doğru yolu göstersin. Yanlşlardan uzak olalım inşallah.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Türbanlı kadin daha dindar zannedildigi icin yaptığı dine aykiri hareketler goze batiyor..

1|0
    0|0
  • Yahu günah işler insan fıtratında var. Büyütmeyin bu mevzuları. Birinin açık olması günahsa ona günah. Herkes kendine baksın. Dedikodu-yalan-kul hakkı-taciz-tecavüz hepsinden günah ama bu kadar takılmıyor kimse.

1|1
    0|0
    • İyi de ben kimseyi günahlarından dolayı yargılamadım ya da şunu bunu yapsın demedim. Ben toplumsal manada bir ikiyüzlülüğe dikkat çekmek istedim. İnsanlar kategorize ediliyor bunu her iki tarfta yapıyor İçtenlikle sordum belki de gerçekten İslam sadece nüfus kağıdında yazan bir dindir.

• Zaten bende toplumsallıktan bu anlamda bahsettim. Sorunun özü herkesin günahı sevabı kendine. Neden insanlar birbirlerini ayrıştırıyor, sınıflara koyuyor, davranışlarına karışıyor, inanç ya da imanlarından vurup kınamaya kalkıyor diye soruyorum. Önce herkes kendine bakıp hele de aynı inanca mensupsa kendi hatalarını düzeltmeli. Çelişkili davranışlar sergilememeli. O zaman ikiyüzlülük ve toplumda huzursuzluk oluyor.

• Olacak olacak :) Zamanla her şey. Öyle bir anda medeni olunmuyor.

• Haklısın.

1|0
    0|0
  • Gelenekleri dinleştirmiş toplumuzda herşey mümkün.

1|0
    0|0
  • Herkese gunah

1|0
    0|0
  • Başlık biraz havada kalmış. İçeriğe katılıyorum. Tesettürlü birisi biraz süslü ve dikkat çekici fotoğraf atınca biraz daha dikkat çekiyor galiba. Eylemiyle söylemi paralel değil imajı veriyor sanki.

1|0
    0|0
    • Evet başlığı tam oturtamadım. Bu söylediğinize ben de katılıyorum. Yani sormak istediğim tüm müslümanların takvalı olması gerekmez mi? Soru buydu. Yani kadın, erkek farketmediği gibi açık ya da kapalılıktada özünde ilgili değil. Din anlayışla alakalıydı.

• Kesinlikle katılıyorum söylediklerinize. Ben de bunu kastettim. Yani birilerini müslüman olmayıp başka dine ait olsa bile hatta dinsiz olsa bile aslında ideolojileri ile eksiklerini bulup yaftalamamak lazım. Herkesin kendi ile ilgilenmesi gerekir. Keni sorumluluklarını tm öğrenmesi ve uygulaması gerek, teşekkürler. İyi geceler :)

• Size de :)

• Açık kadınlarda müslüman olmama ihtimali var da, kapalı olunca müslüman olduğundan emin olunuyor ve tebliğ vazifesi yapılıyor.

0|0
    0|0
  • Değişik bir bakış açısı.. ben hç böyle düşünmemiştim.. Din dediğin zaten yalandır..

0|0
    0|0
    • Tabi o da sizin düşünceniz.

• başı kapalıdan uzak dururum genelde tutucu ve cahil olurlar

0|0
    0|0
    • Bu da bir önyargı bence. Her kesimden cahil vardır. Ben de sorumla çelişecek ama aksine daha az dindar dediğimiz kesime göre çok daha rahat türbanlılar da görüyorum.

• hikaye cok gordum.. bası kapamak zaten tutuculuk bir kere

Kızlar Ne Diyor 1

• Evet guzel bir bakis acisi ama temsiliyette goz ardi edilemez:)
    Ortunduysen geri durucaksin, yapiyosan dogruymus gibi savunmiycaksin:)

1|0
    0|0
    • Neyi temsil ediyorlar tesettürlü kadınlar?
      Başörtüsü siyasallaştıysa ve insanlar dini simgeyi bir kesime ait görüyorsa o zaman bu davranış dini boyutu aşıp gruplaşmayı temsil eder bu bakış açısıda iki taraf açısından da devletin halka uyguladığı laik ideolojinin halk tarafından pasifize edilmesi demek. Kapalı müslüman bir kadına haram olanların aynısı açık müslüman kadınlara da haram. Ekstradan geri durmak gibi birşey söz konusu değil. Aksine tesettürlü kadın sorumluluğunu yarımda olsa yapıyorken açık müslüman kadın onu da yapmıyor. Kişiler kendi inançlarını istediği gibi yaşar bir kalıba girmek ya da temsil etmek zorunda değildir. Bence.

• Vallahi okumadim :D

• Boşver, sabah sabah :)

Yükleniyor...