Madem kadın erkek eşit, boşanmalarda neden nafakayı hep erkekler öder?

Her zaman söylenir kadın erkek eşitliği, sürekli dillendirilir ama boşanmalarda her zaman nafakaya erkekler bağlanır, boşanmak için şu kadar mal ister, bir tek kadınlar mı çeker aşkın ızdırabını, neden böyledir bu?

0|4
29|20

En İyi Kız Görüşü

• şöyle kim boşandıktan sonra mağdur olucaksa hakim kadın boşansa bile mağdur olmasın diye erkeğe nafaka ödetir. ülke kadının egemenliğini tanımıyor dul bir kadının üstüne gidilio hemen baş göz etmeye çalışıo ama bir erkek boşansa gene hayatına kaldığı yerden devam eder burdaki amaç kadının mağduriyetini önlemek biz Şu an 1982 anayasasını kullanıyoruz bu anayasa daha çok modernleşmeye batılılaşmaya yönelik ülke kadını hep ezmiş ve hor görmüştür sne bir kadının gidip 5 adamla evlendiğini gördün mü veya bir erkeğin bakir olmaıdğı için öldürüldüğünü gördün mü? biraz bu mantıkla bak.

0|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Sacma bişey 😀 ne düzgün ki bu düzgün olsun 😀 eşitlik eşitlik diye bağırıyor cahiller nere eşitsin eşit falan değilsin kardeşim. Olamazsında. Kadın kadınlığını bilirse erkekte erkekliğini bilirse hiç sorun kalmayacak ortada. Adaletli olmak önemli.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 28

• kadın erkek eşit değil işte işine nasıl geliyorsa orda kullanıyorlar

0|4
    0|0
  • kadın erkek arasında eşitlik olmaz adalet olur

1|1
    0|0
    • Aynı şeyden bahsediyoruz, eşit adalet

• Erkek çalışmak zorunda o yüzden. Kadın bebeğine bakar, yemeğini yapar. Bunların yanında çalışabilir de çalışmayabilir de. Yani para bulamayabilir

0|1
    0|0
  • Yanlış biliyorsun artık kadının geliri erkekten fazlaysa erkeğe de nafaka ödeniyor

0|1
    0|0
  • Nafaka geçim için ödenen ücrettir. Para kazanan taraf geliri olmayan tarafa geçimi için nafaka öder. Artık günümüzde kadınlarda nafaka ödüyorlar merak etme.

1|1
    0|0
    • Bütün kasırgalara kadın ismi verilmiş, ne varsa alıp götürdükleri için, biliyor musun

• Anladım geçmiş olsun.

• O zaman sende kadin erkek esitliligi icin ugras sonra kadinlar odesin nafakayi sorunun buysa

3|1
    0|0
    • Bence kadın erkek eşittir, bu kanunen de böyle olmalı

• KAdının geliri yoksa?

0|1
    0|0
  • Türkiye gibi ülkelerde var bu genelde. Pozitif ayrımcılık da kadınları aşağılamak için var bana kalırsa. Bir erkeğim nafakaya ihtiyacı yok çünkü kendi ayakları üzerinde durabilir ama kadınlar aciz bireyler mesajı veriyor devlet. Maddi yönden sizin için zararlı, sosyolojik yönden kadınlar için.

0|1
    0|0
  • Nafaka hakkı eşittir. Genelde erkekler iş hayatında olduğu için nafakayi kadınlar talep eder, zaten ödenen nafakalarin çoğu kadın değil çocuk içindir velayeti genelde anne aldığı için baba çocuğuna nafaka öder.

0|1
    0|0
    • Çocuk olmadan talep edenleri de gördük ki eğer varsa bile bir çocuğun aylık gideri 10.000 lira değildir herhalde

• Olabildiğince yüksek talep edilir çünkü asla talep edilen miktar onaylanmaz

• Bana da çok saçma geliyor çocuk kimdeyse ona nafaka ödenmeli

0|1
    0|0
  • Yasalar önünde bile eşit değiliz maval okumayalim :)
    Adam haklı

0|1
    0|0
    • Eşit olalım istiyorum, erkekler kadınları kullanılacak meta gibi görmesinler, kadınlar da erkekleri sağılacak inek gibi

• Nafaka bir dava açılır kazanılır veya kazanılmaz genelde çocuklar annede kalır bu nedenle ödenir kadının da çocuklarına senin soyunan bakması karşılığı para verirsin

0|1
    0|0
  • ha yani kadın türkiye de erkekten üstün görülüyo bir tek nafaka ya mı takıldınız

1|1
    0|0
  • Çocugun bakiminin karsilanmasi için nafaka odenir

0|1
    0|0
    • Çocuk ben de ama ben hala nafaka ödüyorum bu bir adalet değil zamanında köylük yerlerde kadının kendini geçindirmesi için yapılan bu uygulama bu zaman uyanıkları tarafından kullanılıyor. Ayrıca dinimize göre kafına nafaka 3 regli dönemi ödenir diyor bundan sonrası erkeğin durumuna göre ödeyip ödememekte özgürdür diyor ve fazlası haramdır diyor

• su aklı fıkrı parada olan erkeklerı nasıl ezıksıyorum bır bılsen..

0|1
    0|0
  • kadınlar okuyup ayakta durmadığı 10000 tl ye tamah etmek zorunda oldğu için

0|1
    0|0
  • Yok öyle birsey

0|1
    0|0
  • Kadın niye doğuruyor erkek doguramyo... ondan canm ondan

0|1
    0|0
  • Bedensel olarak kadib erkekle esit yaratilmamis, esitligi savunan bizler toplum esitliginden soz ediyoruz. "Kadin" olatak dogdugu ve buyudugu icin hor gorulecek bir tur olmadigimizi savunuruz, ama ulkemizin aci bir gercegidir ki kadinlarimiz okutulmuyor, calistirilmiyor ve buna karar veren hep bir erkek, abi, baba, es gibi... Bu sebeple boyle bir karara varilmistir.

0|0
    0|0
  • Anlamıyorum

0|1
    0|0
  • Kadin oldugu icin iste

0|1
    0|0
  • Erkek heryerde çalışır kadın çalışamaz

0|0
    0|0
  • cünkü malesef kadinlarin cogu actir. Kendi ayaklari üzerinde durmak yerine önüne geleni sömürür. Bak nasil sinirlendim simdi.

0|0
    0|0
  • Genel hukuk bilgin olsaydi anlatirdim ama :(

0|0
    0|0
  • madur kalana odenir nafaka

0|1
    0|0
  • Bu sorunun cevabını ben de merak ediom

0|1
    0|0
  • kadının ödediği boşanmalarda var ama bunları görmezden geliyorlar

0|1
    0|0
  • kanunen eşit parası olan olmayana öder

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Toplumda kadınlar çalışmaz evde oturursa, nafakayı erkek öder.

0|1
    0|0
    • Ne alaka, kanun onlara evde oturun mu diyo

• Kanunun duruma bakış açısı senin düşündüğün gibi değil. Boşanma halinde ekonomik gücü olmayan tarafa kaynak aktarma şeklinde düzenlenmiş.

• Hep değil.

1|1
    0|0
  • Bu uygulamanin herkes için geçerli oasi yanlış bence. Mesela gerçekten ihtiyacı olan kadına ya da erkeğe evlilik sonrası devlet yardım edebilir

0|1
    0|0
  • Kadın erkek eşit değil

0|1
    0|0
    • İşlerine nasıl geliyorsa, bu konuda kesin mağdurlar

• O işler hep lafta cunku

0|1
    0|0
  • cunku kadınlar erkeklerden daha degerlı
    bayanlara para odettırecek kadar sacma bir dunyada yasamıyoruz..

0|1
    0|0
  • Kadının dolandırması ihanet etmesi kolay olsun diye.

0|1
    0|0
  • adam yılın en acı gercegini söylediya la :D

0|1
    0|0
  • Haklısın

0|1
    0|0
  • aslında onun mantığı kadına değil çocuğa verilmesidir ama bakma işte

0|1
    0|0
  • Yok bazen kadın öder eğer erkek madursa adalet madurdan yana

0|1
    0|0
    • Ben hiç görmedim sen gördün mü

• Bak bu güzel haber, değişim rüzgarı başlamış

• Aynen hep maduruz diye ortalarda onlar oluyor birazda erkekler madur olsun :))))

• uzman sorusu

0|1
    0|0
  • edeydir var kadından nafaka isteyebilirsin ama erkeklik gururu kolay değil bunu istemek :D

0|1
    0|0
  • Arkadaşlar yeni kanuna göre artik boşanma olaylarında kadın da nafaka ödeyecek bilginize

0|1
    0|0
    • Resmi gazetede yayınlandı mı, yoksa tasarı mı :)

• Yayınlandı olarak kaldı aklımda net hatırlamıyorum bu yeni olan birşey bir araştır yine de

• Yanlış anlaşılmasın, başımda böyle bir olay yok, sadece gördüklerimden okuduklarımdan etkilendim, merak ettim, kanunen böyle birşey varsa veya vardıysa iyi birşey tabii

• adam haklı valla

0|1
    0|0
  • Hikaye işte giren çıkan erkeğe

0|1
    0|0
  • o kadının güvencesi çocuğun bakım masrafının sana düşen payı

0|0
    0|0
  • kadınla erkek eşit değildir, yanlış anlaşılmasın ama öyle adalet olmalı eşitlik değil

0|0
    0|0
  • Erkek yaa hanı çalışır ne yapar eder odoer diye bence :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...