Ateist bir aile ve müslüman bir aileden doğanlar esitmi?

bir ateist aile var diyelim birde müslüman. İkisinden doğanlar dini bulma konusunda esit fırsatamı sahip. Allah akıl bahsetmis ama birinin isi daha mümkün değilmi sizcede? O cocuk ömrünü ateist olarak gecirirse bunun suclusu arastırmadığı icin o mu yoksa ailemi?

0|0
11|16

En İyi Erkek Görüşü

• Dağda, çölde yaşayıp da Peygamberleri işitmemiş olana Şahik-ul-cebel denir. Bunlar mazurdur. Peygamberlere inanmaları emredilmedi. (İsbat-ün-nübüvve)

Peygamberi işitmeyen kimse, Allahü teâlânın var ve bir olduğunu düşünüp, yalnız buna iman eder ve Peygamberi işitmeden ölürse, Cennete girer. (H. L. O. İman)

1|0
    0|0
    • a. Hazret-i Muhammed'in (sav) ismini hiç duymamış olanlar.

b. Hz. Peygamber (sav)'in ismini, sıfatlarını ve gösterdiği mu'cizeleri duymuş olanlar. Bunlar İslâm memleketlerine komşu olan yerlerde veya Müslümanlar arasında yaşayan kimselerdir, kâfir ve mülhidlerdir.

• c. Bu iki derece arasında bulunan grupdur. Hz. Peygamber (sav)'in ismini duymuşlarsa da vasıf ve hususiyetlerini duymamışlardır. Daha doğrusu bunlar Hz. Peygambe (sav) r'i tâ küçüklüklerinden beri "İsmi Muhammed olan -hâşâ!- yalancının biri peygamberlik iddiasında bulunmuştur." şeklinde tanımışlardır. Tıpkı bizim çocuklarımızın Adı el-Mukaffa' olan yalancının biri Allah'ın kendisini peygamber olarak gönderdiğini iddia etmiş ve yalancı olarak peygamberliği ile meydan okumuştur sözünü duymaları gibi. Kanaatime göre bunların durumu birinci grubda olanların durumu gibidir. Çünkü bunlar Hz. Peygamber (asv)'in ismini, haiz bulunduğu vasıfların zıdlarıyla birlikte duymuşlardır. Bu ise hakikati araştırmak için insanı düşünmeye ve araştırmaya sevk etmez."[İmam-ı Gazali, İslâm'da Müsamaha (Tercüme: Süleyman Uludağ), s. 60-61.]

• aradığım cevap buydu sanırım tesekkurler

En İyi Kız Görüşü

• bunu sorguladığım çok oldu. mesela ben Şu an müslüman olarak doğdum. nasıl annemi babamı seçmek benim tercihim değilse müslüman olarak doğmak da benim elimde değil. atıyorum ki hristiyan olarak doğan bir kişi de aynı şekilde hristiyan olarak doğmak istemedi. biz Şu an müslüman olarak yapıp yapmadıklarımızdan sorumluyuz ama neden başka dinden olan kişiler hem müslüman olmamakla ve hemde namaz oruç gibi ibadetini yapmamaktan sorumlu olsun ki? bu adaletsizlik bence. ama ben de bu soruların cevabını bulamıyorum :O

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• yetiştiriliş şeklı de önemli , ağacı yaş iken eğeceksin , şimdi çocuk Allah nedir bılmezse , sonrasında olanlara nasıl anlam yukleyebılır?

1|0
    0|0
  • Ateist ailedekiler daha şanslıdır kesinlikle. Müslüman olursa dayatma ile değil, kendi tercihleri ile olacaklardır ve bizim yobazlardan çok daha iyi olacaklarına eminim.

1|0
    0|0
  • Öncelikle sen şu soruya cevap ver, ateist ailede doğan ateist çocuğu hangi anlamda suçlu buldun?

Din bir tercihtir, ister inanırsın ister inanmazsın.

1|0
    0|0
    • suclu bulmadım. Ateistlerinde suclu olduğunu soyleyecek değilim. O inancsız gecirdiyse bunun sorumlusu kim? bunu demeye calistim sorumluluk diyelim ona

• "O cocuk ömrünü ateist olarak gecirirse bunun suclusu arastırmadığı icin o mu yoksa ailemi?" demişsin, daha yazdığın cümleyi hatırlamıyorsun bu bir.

İkincisi kime göre neye göre sorumlu? Ha İslam dinine göre diyorsan her çocuk müslüman doğar, ailesi sayesinde bir dine yönelir, ama ateist yahut İslam dişi dışında farklı dinlere inanan ergin olan her bir birey hak din olarak tabir edilen İslam'ı bulup İslam dinini tercih etmesi gerekmekte diye söylerler.

• sanırım sadece tek taraflı elestirme niyetindesin. Şu şekilde acıklıyım suclu kelimesini yazdığımı hatirliyorum tabiki bu bir. Sen neye göre suclu dediğinde düsündüm ve sorumlu kelimesinin daha ne anlatmak istediğime uygun olduğuna karar verdim. Bende oyle biliyorum. Kastettiğim Allaha olan sorumluluktu.

• aslına bakarsan ateizmin en büyük kaynağı kuran bir türkçesini baştan sona oku bakayım inanmak için insanın deli olması lazım. şimdi burdaki bazı mööminler çıkıp araştırmadıkları için o suçludur dicekler ama acaba hayatlarında kaç kere farklı dinlere bakıp incelemişler ya hiç duymadıkları bir din hak dinse ya hristyanlık hak dinse mesela sen hiç sıhizmi araştıran ya da budizmi araştıran bir müslüman gördün mü? her din kendisinin hak din olduğunu savunur bu yeterli değildir bir dine inanmak için bu dinin bilimsel gerçekliklerle kanıtlanması akla ve mantığa uygun olması gerekir

0|0
    0|0
    • arastırma kısmına katılıyorum fakat müslümanlıktada akla mantığa uygun acıklamalar var. Kimi insan katılırmkimisi katılmaz orasına diyicek bisey yok zaten

• biliyorum o yüzden dindar insanlarla değilde tek daha rahat. bakarım tesekkurler

• önemli değil birde dindar insanların böyle bir şeyi neden istemediklerini neden illa hiç anlamadığın bir dille o kitabı okumanı senden istedikleri konusunda biraz düşünmeni tavsiye ederim. sorgulamak her zaman güzeldir :D

• Her iki faktör de etken aile ve araştırma ma genellikle cehaletten kaynaklı bir durum söz elbette ki ateist bir ailede büyümüş bir kişinin hakikate ermesi çok daha güç...

0|0
    0|0
  • https://www.youtube.com/watch?v=5QSZaTWm3DA

cübbeli ahmet in sohbetinden bir alıntı yukarıdaki url aslında aileninde etkisi var tabiki fakat Allah bize akıl vermiş akıl bize yol gösterebilir iman meselesinde ateist kişi tabiki sorumlu imansızlıgında kainaatı gözleyipte bu kadar hala imansızlıgında devam ediyorsa buda ayrı bir ahmaklıktır

0|0
    0|0
  • ben de bunu sorgulamadım değil hani

0|0
    0|0
    • dimi insan merak ediyo

• yani.. başka ülkede olsa hiç müslümanlığı bilmeyen biri nasıl öğrenecek.. ya da afrikada bie kabile var o güzel örnek bence

• Aileside suçlu kendiside. Gecmiş zamanlarda ınsanlar bu soruyu sormasınlar dıye her topluluğa elçi gonderılmiştir sımdıki Zaman'da her acık ve net zan araştırmak lazım.

0|0
    0|0
  • Esit degildir d

0|0
    0|0
  • araştırmadığı için ben müslüman bir aileden doğmuş olmam islamı biliyorum anlamına gelmiyor araştırıp öğrenmem lazım

0|0
    0|0
  • Ateman olur.

0|0
    0|0
  • Ateist mi arastirmiyor? + 2.4 milyar Hristiyan ne olacak?

0|0
    0|0
    • arastıranda var arastırmayanda. Hristiyanlar Allaha inanıyor burda sorum baska dinler değildi ailesi inancsiz doğanlar yani ailenin etkisiydi

• müslüman aileler sanki müslümanlık yapıyorlar ateisten farkları yok

0|0
    0|0
  • Yoksa çocuğu o aileye bahşeden mi?

0|0
    0|0
  • Eşit tabiki eğitimle bunu araştırabilir herkes

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Soyle anlatayim ailem gayri bir dine mensup :D bsnd

1|0
    0|0
  • Araştırmadığı için kendisi suçludur

1|1
    0|0
  • Babam ateist ama ben inancliyim. Bunun aileyle pek bir ilgisi yok

1|0
    0|0
  • Blu çağına kadar günahsız zaten sonrasında doğruyu bulmadı gerekiyor. Nice müslüman çocuklar ataist oluyor

0|0
    0|0
  • esit firsata sahip degiller her cocuk ailesinden ogrenir dini. dogal olarak dogrulari ailesi tarafindan sekillenir. bu yuzden cocuk bunu arastirma geregini kendisinde gormez

0|0
    0|0
  • Ateist ailem olmasini isterdim. ama kendi ailemi yine de seviyorum.

0|0
    0|0
  • Bunu ben de düşündüm

0|0
    0|0
  • Benim ailem aşırı dindar masına rağmen ben deistim müslümün ailede doğan bazısı kültür gibi birşey bu onu benimsiyor sorgulamıyor belkide ateist zaten müslüman bir ülkede yaşıyoruz oda dini araştırıp kafasına yatarsa müslüman olur dinlere inanmıyorum kültür olarak görüyorum bu yüzdende saygı duyuyorum düşmanlığım yok okadar çok din var ve hepsinn temelinde iyi insan olmak yatıyor iyi bir insan oldunmu gerisi çok mühim değil ona bakarsan insanlıktan uzak ilkel yaşasan kabileler var dünyadan haberleri yok önemli olan kalp temizliğidir :)

1|0
    0|0
  • İkisi de eşit. hatta Ateist ailede doğan biraz daha şanslı. Hem hiçbir şeye zorlanmıyor, hem her dine eşit bir ailede doğup kendi kararını vermesine olanak sağlanıyor.

1|0
    0|0
  • Arastirsan sende deist olursun. Dinde Çoğu şey erkeklerin uydurmasi

0|0
    0|0
    • ben katılmıyorum ona ya kadınları savunan bircok ayet var bir bak onlarada.

• Çok az oda dikkat çekmemek için yapmışlardır

Yükleniyor...