Bu ayet hakkın da ne düşünüyorsunuz?

Ne düşünüyor sunuz bu ayet hakkın da?

Türkçe meali= Geceyi ve gündüzü, Güneş’i ve Ay’ı yaratan O’dur. Hepsi feleklerinde (yörüngelerinde) yüzerler. (Enbiya suresi 33)

Arapça= 33. وَهُوَ الَّذِي خَلَقَ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ ۖ كُلٌّ فِي فَلَكٍ يَسْبَحُونَ

Türkçe okunuşu= 33. vehuve-lleẕî ḫaleḳa-lleyle vennehâra veşşemse velḳamer. kullun fî felekiy yesbeḥûn.

0|0
2|5

En İyi Erkek Görüşü

• Yaratılışın ne kadar muazzam birşey olduğunu anlatmaya çalışıyor..

O kadar yıldız ve gezegen var ama hiçbiri birbirine temas etmeden yörüngelerinde ilerliyorlar..

Nasıl bir hikmet, buna rağmen Allah'a inanmayan salaklar var..

1|1
    0|0
    • kesinlikle haklısın :)

• @Ragnar_Lodbrok Madem bu kadar güzel bir mekanizma değilmiş bir tanede insan sen yapta görelim..

ya da yapabilen birileri olmuşmu? Milyon yıl geçse yapılamaz çünkü yapılmaz yaratılır Allah tarafından..

• Şaka gibisiniz yemin ediyorum. Yani resmen şaka gibi, bir zihniyet hiç mi mantıklı konuşamaz anlamıyorum. Sorun teist olmanız değil, allaha inanıp da doğru düzgün konuşabilen bir yığın insan var, sorun akıl almaz cehalet.

Yav arkadaşım, bu mu ölçütün? bir insan da sen yap, ben biyolog bile değilim böyle beklenti olur mu?

İyi o zaman, Allah madem var, yoktan bana bir kız var etsin gözümün önünde belirsin demeye benziyor bu. Ben böyle birşey söylesem ne düşünürsün?

Yani azıcık düşünün laf etmeden önce.

En İyi Kız Görüşü

• Bu yunan mitolojilerinde, incilde ve tevratta da yaziyor. Cunku bunu gök bilimci yahudiler buldu. Yani gökyuzune bakip bazi seyleri birlestirip bu sonucu elde ettiler. Kuranda da yazmasi cok normal.

Siz saniyorsunuz 1500 yil önce herkes boş boş yasiyordu :) haha komiksiniz.

0|0
    0|0
    • yunan mitolojisi bir efsane yani o zamanlar düpedüz cahiliye dönemin de bunu bilmek nedir o zman. hem de okuma yazma bilmeyen bir insanın yazması

• @Ragnar_Lodbrok ne kadar cahiller var arkadaş yaa

• Evet yaa, haklısın, mesela sen. İki saattir mucize diye sunduğun, 'Aa bakın bilimsel birşeyi Kuran yazıyor, o devirde nasıl bilinebilir ki?' diye reklamını yaptığın şeyin hiçbir özelliği olmadığını, zaten o devirde yörüngelerin falan bilindiğini, Kuran'ın o coğrafyada yüzlerce yıl önce keşfedilmiş birşeyden bahsettiğini söylüyoruz, halen saçmalıyorsun.

Erkekler Ne Diyor 4

• Bunu mucize gibi sunanlar falan var. Yörüngeleri olduğu, gezegenlerin belli yörüngeler içinde ilerlediği Kur'an'dan yüzlerce yıl önce biliniyordu. bir zahmet sümerleri, eski yunanları ve bu adamların bilim konusunda Kuran'dan 500 yıl öncesinde bile ne kadar ileri olduğunu araştırın.

Gezegen kelimesi yunancadaki 'planet' kelimesinden türemiştir, planet (ya da planetus hatırlamıyorum tam) 'gezgin, gezen' demektir, bugün bu terime bizim Türkçe'de gezegen dememizin sebebi dahi budur.

Bu tür şeyler o dönemin çok öncesinde biliniyordu. Erosthetenes, Kuran'dan yaklaşık 800 yıl önce Dünya'nın yuvarlak olduğunu keşfetmiş ve çapını çok az bir hata payıyla ölçmeyi başarmıştı.

Muhammet İskenderiye gibi zamanın bilim merkezine görece yakın bir coğrafyada yaşayan, gezen, bir sürü yerden adamla tanışan bir tüccardı. Eski çağlarda bilginin alışverişi ya savaşla ya da ticaretle olurdu.

Tarih nedir, coğrafya neyi ifade eder, ve eski çağlarda insanlar nasıl yaşarlardı kabaca bilirseniz, bu ayetin bir mucizesinin falan olmadığını, gayet sıradan olduğunu bilirsiniz. Dönem ortadoğusunu cehalet batağındaki Avrupa gibi sanmayın.

1|0
    0|0
    • yav o zamn neden insanlar dünyanın tepsi olduğunu düşünüyor du neden bir kgargedanın boynuzunun üstünde vs. şeylerin olduğu düşünülüyor du.

• @laurapiggott Adamlar Kuran'dan yüzlerce yıl önce gezegenlerin Dünya'ya olan uzaklığını ölçmek istemişler, yaz-kış dönümlerinde gezegenlerin gök ufkundaki konumlarına bakıp, trigonometri yöntemiyle hesaplamaya çalışmışlar, hem o devirde tam oturmuş bir takvime sahip olmadıklarından, hem de beklediklerinin çok üstünde mesafeler keşfettiklerinden isabetsiz olmuşlar tabii.

Ama konu bunu başaramamaları değil, adamlar denemiş bunu. Herifler 2000 yıldan uzun süre önce gezegenlerin bize ne kadar uzak olduğunu anlamaya çalışıp cidden bir mantığı olan bilimsel çalışmalar yapmışlar.

• biliyorum çok belgesel izlemiştim bunun hakkında..

• Düşünülecek bişey yok yazıyor işte knk 😄

0|0
    0|0
  • Buna farklı bir görüş getiremeyiz. Zaten Güneş'in de, Ay'ın da bir yörüngesi var.

0|0
    0|0
  • kusurmu arıyosun?

0|0
    0|0
    • kusur aramıyorum. ama sen arıyorsan söyle çekinme

• İncili tevratı zeburu okumuş biri olarak Kuran da kusur aramak ne haddime :)

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...