Gayrimüslim arkadaş?

Ben gerçekten dinime bağlı bir müslümanım ve çok sevdiğim gayrimüslim arkadaşlarım var. Onları bu zamana kadar hiç dışlamadım ve hep çok yakındık fakat bazıları gayrimüslim arkadaş edinmek islamda yasaktır diyor. Bu konuda bildiğiniz şeyleri paylaşırsanız sevinirim.

0|0
1|13

En İyi Erkek Görüşü

• maide 51 ayetti diyorkı onları dost edınmeyın kım onları dost edınse o onlardandır. allah böyle buyurmuş sen dost edınırsın edınmezsın sana kalmış bişey yanlız şuda varkı gunumuz dunyasında istesekte istemesekte bır sekılde arkadaş olabılıyoruz şartlar buna zorluyor bizim yapmamız gereken dını inancımızı yaşarken onlara uymamak

2|0
    0|0
    • anladım görüşün için teşekkür ederim :)

• ama dostum. sen yurt disinda yasiyorsan istemessende istesende dost olmalisin ozaman allah adil degilsir

• @reaxsy doğrudur kardeşim bende senle aynı fikirdeyimki yorumdada onu belırtım istesekte istemesekte dost oluyoruz gunumuz şartlarında

Erkekler Ne Diyor 12

• şöyle örnek vereyim sana mesela hristiyan bir komşun var onu yemeğe davet edersin selamını verirsin vs bunda birşey yok hepimiz insanız ama sen gider şükran gününü kutlar onların dini bayramlarını vs kutlar hristiyanlaşmaya başlarsan o günah ve öyle arkadaşlık yapmak kesinlikle yasak ve sakıncalıdır. bunun haricinde müslümanın görevi islamiyetin güzelliklerini anlatıp yaymaktır. bu şekilde o arkadaşına da yardımın olacağını düşünüyorsan arkadaşlık etmekte bir sakınca yoktur. diye biliyorum ben. müslümanın en iyi dostu yine müslümandır bence dünyaya bakın birkaç teröristin yaptığı taşkınlıklar yüzünden bütün müslümanları terörist olarak görüyorlar trump diye bir adam var başkan adayı oldu amerikada, amerikaya müslüman sokmamak için açıklamalar yapıyor vs bugün bir bakıyorum bu ırkçı adam barış ödülüne aday gösteriliyor. sözde modern ve gelişmiş ülkeler bunları yapıyor. Bu töröristleri de kendileri yaratıyor zaten kendilerine sözde düşmanlar edinip her konuda rant sağlamak silah satmak ülkeleri yönetmek için benim aklımın erdiği bunlar o yüzden insanın kiminle arkadaşlık ettiği çok önemli benim 3 4 tane arkadaşım var onun haricinde kimseyi hayatıma sokmam kimseye güvenmem çünkü insanlar çıkarcı müslüman olsun olmasın herkes aynı herkesi işi gücü derdi para olmuş maddiyat olmuş.

0|0
    0|0
    • anladım görüşün için teşekkür ederim :)

• Kuranda hristiyan ve yahudileri dost edinmeyin diyor. Hoş, ben ben islama inanmıyorum ve bunu saçma buluyorum, ama karar senin.

1|0
    0|0
    • Anladım görüşün için teşekkür ederim :) Ayrıca İslama inanmamana rağmen karşı çıkarak değil de seviyeli şekilde yorum yaptığın için ayrıca teşekkür ederim :)

• Bu karşı çıkılacak bir konu değil, bazı konularda ciddi karşı çıktığım da oluyor.

• bir kizin arkdas edinmesi yasaktir zaten siz cirkin ve cahil olan yaratik islamdan baska kiskanmayan doyumsuz varlik varmidir

0|0
    0|0
  • Sen olmucaksn ben olmcam onlara islami kim anlaticak yayicak. Elinden geldigince dinimizin Iyi yanlarini anlat demek istemiyorum zaten kotu yani yok dinimizi anlatabilirsin belki musluman olurlar insallah

1|0
    0|0
    • insanlar herseyin farkinda aptal olmayin bu kadar eger islam su kadar adam olsaydi islama inanirlardi cunku her pislio islamdan cikiypr

• bence muslumanlar degisti eski muslimanlar. kalmadi

• Cok haklisin muslumanlar degisti fakat din degismedi. ama gercekten muslumanligi yasayanlar kalmadi demeyelimde azaldi diyelim var yine Sofu kardeslerimis

• bir kizin arkdas edinmesi yasaktir zaten siz cirkin ve cahil olan yaratik islamdan baska kiskanmayan doyumsuz varlik varmidir

0|0
    0|0
    • ne dediğinizi tam anlamamakla beraber arkadaş edinmek yasaktır diye bir ayet Kuranda yok farkındaysanız.

• ben evlenmek anlamında demedim ki. Hem erkek olduğunu nereden çıkardınız kız arkadaşlarım da var. Sadece arkadaş olarak görüşmekten bahsediyorum

• yok oyle. bisi yok ama yinede kuran okuyan birine sor

• valla 3 tane arkadaşım var. 2 si zenci biri finlandiyalı. biri moussa, biri rebeca biri de danilo. çok iyi anlaşıyoruz. türkiye yi çoğu türkten daha çok sahiplenmişler. pazar günleri günah çıkarmaya gidiyorlar diye dışlayayım mı dostları mı

0|0
    0|0
  • Buluşmada 3 uncu sahsin olmasi gerekiyor falan filan

0|0
    0|0
  • Yok ebesi 😄 arkadaşlıkta sıkıntı yok kanka evlilikte vardı sanırım

0|0
    0|0
    • MAİDE-51 için 39 meâl bulundu. Edip Yüksel (5/MÂİDE-51: İnananlar, Yahudileri ve Hristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudur. Sizden kim onlarla dost olursa onlardan sayılır. ALLAH zalim toplumu doğru yola iletmez.) / Elmalılı Hamdi Yazır (5/MÂİDE-51: Ey o bütün iyman edenler! Yehud ile Nesârâyı yar tutmayın, onlar ancak birbirlerinin yaranıdırlar, içinizden her kim onlara yardaklık ederse muhakkak onlardan ma'duddur, Allah ise zulm edenleri doğru yola çıkarmaz)

• Bu topraklarda kadim bir dışlanmışlık kavramı olarak zihnimde yer edinen gayrimüslim tabirini duyduğumda ister istemez bir ötekileştirme seziyorum. Gayrimüslim nedir? Yok gayriTürk, yok yok hatta gayriinsan!

0|0
    0|0
    • hayır kesinlikle yanlış anlaşılmasın. Ben müslümanım ve ben de gayrihristiyan olabilirim mesela amaç sadece müslüman olmayan kişi deme anlamındaydı

• kişi sevdiğiyle beraberdir

0|0
    0|0
  • Aslimda dedikleri olabilir ya

0|0
    0|0
  • Oyle bir sey gunah olsaydi 600 yillik osmanli devleti batardi. Cunku osmanli devletinde butun dinlerden insanlar vardi ve arkadastilar

0|0
    0|0
    • MÂİDE-51: İnananlar, Yahudileri ve Hristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudur. Sizden kim onlarla dost olursa onlardan sayılır. ALLAH zalim toplumu doğru yola iletmez.) / Elmalılı Hamdi Yazır (5/MÂİDE-51: Ey o bütün iyman edenler! Yehud ile Nesârâyı yar tutmayın, onlar ancak birbirlerinin yaranıdırlar, içinizden her kim onlara yardaklık ederse muhakkak onlardan ma'duddur, Allah ise zulm edenleri doğru yola çıkarmaz)

Kızlar Ne Diyor 1

• Simdi herkafadan bir ses cikar.

Kalbinin sessini dinle derim.
    Sana ve cevrelerine zarar vermiyorlarsa, hangi kitap ta Allahin yaratigi kulla dostluk iyliklik etmek yasaktir/ haramdir yazar merak ediyorum. Zaten kurani kerim yazildiginda muslumanligi yaymak icin ilerdeki nesillere aktarilmak icin yazildigini ve Allah tarafildan geldigini dusunuyorum ki yeri gögu yaradan Allah muslumanlari ayrilacikli davransaydi dinazorleri yok ettigi gibi diyer dinleride yok eder o irktaki insanlari kaldirirdi ortadan. Ki Allahin gucu yeter buna suphesiz. Oysaki islam=baris dinimiz bence cok cok amacindan cikti ve malesef yobazlarin elinde..

0|0
    0|0
Yükleniyor...