İslamda cok eşlilik kavramı ile ilgili dusunceniz nedir?

Arkadaşlar islamda cok eslilik kavramı, kadınlarınız serkeslik yaptiklarinda onları dovebilirsiniz ruhsatı, bir kadın kocası ne zaman isterse onunla yatmak zorundadır ruhsatı kadinlar kocalarindan izinsiz disari cikamazlar ayeti kadınların ahlaksizliga daha çok meyilli oldugunu gosteriyor. Ama baktigimiz zaman toplumsal anlamda ahlaksizligi siddeti erkekler daha cok uyguluyor.
Bir de islam dini kadın ev islerinden sorumlu degil bu karinizin size ikramidir diyor.
Hic bir erkek bunu kabul etmiyor.
Sizce burda bir kafa bulanikligi yok mu,

Güncellemeler:
Yok mu cevap?

0|0
8|24

En İyi Erkek Görüşü

• Canım ablacım gerçekten bu böyle değil. Kur-andaki dil eski arapça ve takısız olduğu için kur-ana eklenen takılar ile ve yeni arapça ile istedikleri manayı verip insanları şüphe etmeye yöneltiyorlar işte şeytanların başarılı olduğu bir saptırma taktiği. O ayette geçen kelime diğer ayetlerin hepsinde uzaklaştırmak , terk etmek anlamına gelirken o ayette dövme olarak çevirilmesi biraz garip değil mi? Ben bu konuyu size saatlerce anlatabilirim ama yazarak olmuyor.

1|0
    0|0
    • Bu arada '' Bir de islam dini kadın ev islerinden sorumlu degil bu karinizin size ikramidir diyor. '' Kur-anda böyle birşey yok :D

En İyi Kız Görüşü

• Kafa bulanıklığı değil şimdi hepsini açıklıyorum. Çok eşlilik kavramı islamiyetin doğduğu yıllarda gayet normal peygamber efendimiz bile çok eşli. Ama Evlilik şimdiki gşbş değil o zamanlar. Peygamber efendimizin evlenme sebebi çoğu kez koruma amaçlı olmuştur. Şimdiki zamana gelirsek. Kesinlikle uygun olmadığını düşünüyorum kaç devir geçmiş bir kere zihniyet çok değişti malum. Ama illaki 2. eş istiyorum diyen bir erkek ilk karısının rızası olmadan böyle bir şeye kalkışması zaten uygun değil kadın ister ve kabul ederse olur zaten ama yine söylüyorum bu devirde çok nadirdir. Serkeşliğe gelirsek. Başlığın kendisi bile insanı rahatsız ediyor. Elbette ideal olanı bırakın kadını, hiçbir canlının dövülemeyeceğidir. Ama idealin dışında bir de gerçek vardır. Bu gerçek, hangi toplumda, hangi devirde olursa olsun, kadının dövüldüğüdür. Netice olarak kadını dövmek, aklen ve ruhen sağlıklı hiçbir erkeğin veya kadının hoşlanacağı bir şey değildir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi İslam'da bu hüküm ve bu hükmün hikmetli bir yeri vardır. Bizlere düşen görev, hoşlanmadığımız bu eylemden sakınmaya ve karşı tarafı da sakındırmaya çalışmamızdır. Böyle bir duruma düşmekten sakınan Hz. Peygamber Efendimiz bu hadiseyi hiç yaşamamış, hiçbir hanımına bir fiske dahi vurmamıştır.
    Nitekim bazı hanım yazarlarımız Resulullah Efendimizin hiçbir hanımına bir fiske dahi vurmadığını belirterek, erkek müslümanları böyle bir tavra davet etmektedirler. Bize göre bu davet, tek taraflı olduğu için hayra ve rahmete vesile olabilecek bir davet değildir, Çünkü Hz. Peygamber Efendimiz ile ilgili olarak karşılaştığımız örnekte, hanımlarına bir fiske dahi vurmayan Resulullah ile birlikte, kendilerine bir fiske dahi vurdurmayan, vurdurmaya gerek göstermeyen peygamber hanımları, annelerimiz vardı. Kadın kocası isterse onun yanına gitmelidiri de direk kısaca şöyle açıklayayım bu kadını alçaltan bişey değildir kesinlikle hatta tabiri caizse erkek kuşu yuvada tutma taktiği verilmiştir kadına. Devamı var sığmadı :)

1|1
    0|0
    • Erkek istediği zaman onun yanına git ki gözü dışarıda olmasın deniyor bir bakıma. Kadının eşinden izinsiz dışarı çıkmaması ayet değil hadistir oda şöyledir. "Kocanın karısı üzerindeki hakkı: (Kocasından izinsiz evden çıkmamasıdır. Eğer çıkarsa, kocası za­lim ve asi bir kimse olsa dahi, eve dönünceye yahut tövbe edinceye kadar Cenab-ı Allah ve gazap melekleri ona lanet ederler)" budur. Hadis-i Şerif gereğince müslüman kadının maddi ve manevi ihtiyaçlarını temin edecek, karşılayacak mahremi olan bir kimse olmaması veya bunların alakasızlığı halinde kadın elbetteki tesettür dahilinde meşru imkanlarla evinden çıkarak ihtiyaçlarını temin edebilir. Kocası bulunan kadın ise efendisinden izinsiz evinden çıkmaz ve bir tarafa gidemez." dediğim gibi eskiden harama çok dikkat edildiği için Şu an bu tarz şeyler nasıl olur ya saçma yok artık ne alaka demeye müsait oluyor. Velhasıl kelam. Şeytana uymamak lazım :) Sorun olursa her türlü beklerim rahatlıkla sorabilirsin :D

• Okudum ve bunun uzerine gorüş açıklamam abes olur kanaatindeyim. Tebrik ederim çok güzel ifade ettiniz.😊

• @Ümitvarolmalı Teşekkür Ederim doğru olanlar bu ben sadece dile getirdim :)

Erkekler Ne Diyor 23

• Şimdi öncelikli olarak kafana göre birden fazla eş alamazsın. Kadın nüfusu erkek nüfusundan fazla olacak kadın bakıma muhtaç olacak tüm eşlerin ya da eşinin rızası olacak vs. Olarak uzayıp giden akabinde ise erkek tarafın tüm eşlere aynı değeri vermeli maddi imkanı sağlamalı ve onları bir evin içinde tutmaması hepsi ayrı ayrı yaşaması ve aynı vakti geçirmesi gerekmektedir. Eşini dövebilirsin ama gözünü morartaracak gibi bir durum ile değil yaptığı islama ve evliliğe aykırı bir hareketi var ve onu bu karanlıktan kurtarmak için korkutma bakımından. Dövmek illa tekme tokat dalayım ağız burun kırayım değil bu kul hakkıdır kadın erkeği nr zaman isterse yatmalı ama erkeği de mutlaka kadınını tatmin etmeli Aksu takdirde Buda sakıncalı. İslamiyet kadını elmas kadar değerli kıldığı için onları gözlerinden bile sakınmayı bize öğretir bu durumda ihtiyaç halinde Elbette ki dışarı çıkabilirsiniz evde deprem oluyorken koca izni bekleyecek haliniz yok. Kadınların ahlaksızlığını erkeklerin davranışları etkiliyor ona göre erotizm ile ilgi çekip zina yapmaktan zevk alıyorsa bu durum erkeklerin olduğu kadar kadınların iffetsizliğinden meydana gelir. Zira günümüz de bir çok iffetli erkek ve kadın var. Görmüyoruz çünkü hepsi kendi halinde ve evinden işine durumunda. Böyle ortamlarda zaten gerçek bir Müslüman dinini tam yaşayan biri bulamazsın. Tam bir müslümanın işi burda olmaz son olarak da evet kadının ikramıdır bunu da kendimi anneme yardım ederek hazırlanıyorum yani Müslümanlık dini çok ince detaylarla dolu bir dindir. O ince detayları göremeyip ikileme düşmek ise saçmalıktır zira hepimizin beyni var ota boka araştırma yapan ellerimiz internet elimizin altında biraz araştırıp nice profesörlerin bile araştırma yapıp açığını bulamadığı islam dini ile alakalı söylemleriniz bana biraz abes geldi. Zira islamda ikilem yoktur. İki yüzlülük yoktur.

2|0
    0|0
  • Önce bir doğru araştır, islam dininde yanılgı yoktur. Senin burdaki yazdıklarına değil ama kitapta ve peygamber ne diyorsa katılıyorum.

2|0
    0|0
  • Hic bir kafa bulanikligi yok ve kesinlikle oyle ikramdir onlar... mesela bir kadin bulasik yikamaz yemek yapmazsa dinen bir hükmü yok ama mazeretsiz kocasi ile iliskiye girmek istemezse bazi dini hükümler var cunku kadin olmak eş olmak bulasik yikayip yemek yapmak demek degildir... bir erkek eşinin yaptigi yemeği gorev degilde ikram olarak bilmesi lazim eşide yemek yapinca eline saglik karicim cok guzel olmus gibi tesekkurunu yaparsa kadin zaten o işleri daha iyi ve daha cok severek yapar 😊😊

1|0
    0|0
    • Birde eşini dövme konusunda dövmeden once zaten uyarmalar vs falan hepsi aciklaniyor kitapta o ayeti bulup okursan daha iyi olur yani oyle eşine tekme tokat girişemezsin dovdügunde bile vurdugun zaman teni morarmayacak kadinin

• Ben anlamam arkadas karisi varken baska kadinla gezen tozan kocayı bosayacaksin ama once doveceksin.

• Yav sen işim dogrusunu ogrenme pesinde degilsin birak ya...

• Herkes dini kafasına göre yorumluyor zaten. Asıl demek istediğine değil de işine gelene kaçıyor bu konularda. Sen 2 eş alabilirsin fakat sorumlulukları getirisi var. Kimisi bir kadın kimsesizdir laf söz gelmesin diye nikahlar el sürmez. Kimi 4 tane imam nikahı kıyar sefalet içinde yaşatır. Karakter meselesi. Ayrıca dini konularda açıklama yapılır. Tartışmaya açık değildir. Tıpkı tarihi nasıl bu gün açıklayıp değiştiremiyorsak o da öyle bir vecibedir. Sen bence kadın eziliyor diye dine çelişkili bakmışsın. O dönemde indirilen ayetlerle o dönemin şartlarında bakman gerekir. Ki o zamanlarda sizler değersiz lanet olarak görülüp diri diri gömülüyordunuz ki ! Peygamberimiz s. a. v bunu Allah'ın lütfu emirleri ve kendisinin de Alemlere Rahmet olarak gönderildiğini bildiği için kızını omuzunda Mekke sokaklarında taşıyor el üstünde tutuyordu !

1|0
    0|0
  • Var tabiiiii.

0|0
    0|0
  • Bence senin kafan bulanık İslamda 4 evliliği müsaade verilmiştir. Cahiliye döneminde isteyen sınırsız eş ile evleniyordu buna islam 4 sınırını getirdi ve sizin için tek eş daha hayırlıdır buyurdu. Nasıl görmek istiyorsanız öyle görüyorsunuz.

2|0
    0|0
  • Çok eşlilik Orta doğu toplumlarının nüfus olarak hızla artmasına fakat zihniyet olarak geri kalmasına sebep olmuştur. Savaşta kocası ölüp dul kalanlar, savaşta ganimet olarak getirilen cariyeler vs. sürekli olarak nüfus artışına katılıyorlar bu sistemle. Kadınlar bir tür çocuk üretim mekanizmasına dönüşüyor. Kafa bulanıklığı yaratmıyor, çünkü islam zaten orta çağın arap geleneklerinin kağıda dökülmüş hali.

0|0
    0|0
  • Çok eşlilik vardır
    Dövmek sadece kaba etine vurmak anlamındadır İslamda yüze vurulmaz ve eğer hâlâ aranız düzelmiyorsa boşanma olur
    Evet izinsiz çıkamaz
    Evet kadın hizmet etmek zorunda değildir
    Kadın çocuk emzirmek zorundada değildir Buda ikramıdır.
    Detaylı sormak istersen sebepleriyle söylerim

0|0
    0|0
  • işte kötü şeyler onların başına gelmesin diye bunlar uygulanıyor kocaya yetki sadece karısını koruyup kollaması için veriliyor. döv söv diye değil

0|0
    0|0
  • İslamda çok eşlilik için şunu diyor, Evlenebilirsiniz, fakat eşit davranmak kaydı ile.. Daha sonra şöyle bir ayet daha var, ne yaparsanız yapın eşit olamazsınız... Ne demek istiyor; başaramayacaksanız yapmayın diyor...

1|0
    0|0
    • Peki ditekt olarak yapmayin diye neden dememis. Ayetin bas tarafi esnek birakilmis.

• allah ın gönderdiği kitabı sorgulamak ne bana nede başkasına düşmez canım... en iyisi tek eşlilik diyip geçmek gerek...

• 80 yaşinda adamin yaninda 18 lik kizlar var zengin adamlarin metresleri var eşleride biliyo.. iste siz kadinlar busunuz iradeniz zayif ve güçsüssünüz güce tapiyosunuz.. islam kadini ayaklar altindan alip cenneti onun ayağina koydu

0|0
    0|0
  • sunu da okusaydın. erkeler bırden fazla bayanla evlenebılırsınız. yalnız hepsıne esıt davranmak sartıyla. hepsınede esıt davranamayacgınız ıcın sızın ıcın en hayırlısı tek eslılıktır.

0|0
    0|0
  • 4 diyorlar

0|0
    0|0
  • Bence çok eşcilik bana göre saçma neden dersen bir erkek tek bir kıza bağlı kalmalıdır. Kadın ve Erkek Eşit ise o kadının üzerine kuma getirilmemelidir bence. BANA GÖRE SAÇMA

0|0
    0|0
  • Ama biz islamı bunun için seçmedik

0|0
    0|0
  • Allah herşeyin en iyisini bilir.

0|0
    0|0
  • Dört e kadar yol var

0|0
    0|0
  • Kanka bunlar zihniyetle alakalı islamla değil. İslam'da adalet açısından tek eşliliği savunur.

0|0
    0|0
  • yaa siz işinize gelen nokta olduğunda incelemediğiniz yer kalmıyor :) :) çok evlilik vay be :)

0|0
    0|0
  • Kuran diyorsa doğrudur. Tartışmak bile aptallıktır. Kafa bulanıklığı yok: Modernite dayatması var.

0|0
    0|0
  • İslam dini onay veriyor.
    Ama şartları var.
    Şartlara uyduktan sonra...
    Tartışmam bile...

0|0
    0|0
  • çok eşlilik adiliktir

0|0
    0|0
  • Bizim dinde bir tuhaflıklar dönüyor ama hadi hayırlısı bakalım

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Kadının erkege karşı en önemli gorevi cinsellik bu da bence erkeklere guvenme yani boş biraksan gider manasinds yaradilis farki kadınları dovmekten kasit ilk seferde uyari tabi ama vazgecmezse aşırıya kacmadan vurun diyor
    4/NİSÂ-34: Allah'ın bazısını bazısına üstün kılması nedeniyle ve mallarından harcamalarından ötürü erkekler, kadınlar üzerinde hüküm sahibidirler. (Ama öte yandan da) saliha kadınlar; gönülden boyun eğenler ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri (hakları), kocasının bulunmadığı zamanda koruyanlardır. Baş kaldırmalarından endişelendiğiniz kadınlara (önce) öğüt verin, (etkili olmazsa) onları yataklarında yalnız bırakın, (o da olmazsa, son çare olarak sınırları aşmamak şartıyla) onları (iz bırakmayacak şekilde, suçlu oldukları hasebiyle) dövün. Size itaat ederlerse sakın aleyhlerine yol aramayın. (Unutmayın ki) Allah (hepinizden daha) yücedir, büyüktür.)

0|0
    0|0
  • Ateist olmamın bir nedeni.

0|0
    0|0
  • Üç kur duskunlerinin uydurma kılıfları işte işlerine nasıl gelirse öyleler para lazım olduğunda çalıştırırlar işlerine gelmezse evde otur where is the adalet?

0|0
    0|0
  • Ben de dusunuyorum bunu kafami kurcaliyor

0|0
    0|0
  • Ya bizim düşünce belirtmemiş gerek yok böyle bir hak var kullanan kullanır kullanmayan kullanmaz

0|0
    0|0
  • Katılıyorum sana

0|0
    0|0
  • Kadınlar ve erkekler için yoldan sapma durumları aynı aslında, her iki tarafın da birbirine çeki düzen vermesi iki cinsin de görevi.

0|0
    0|0
Yükleniyor...