Size, adalet ve eşitlik aynı şeyi mi ifade ediyor?

Merhaba
Size,  Adalet ve Eşitlik aynı şeyi mi ifade ediyor?Size, Adalet ve Eşitlik aynı şeyi mi ifade ediyor?

• Evet, aynı kavramları ifade ediyor.
    14% (15)15% (9)14% (24)Oy Ver
  • Hayır, aynı kavramları ifade etmiyor.
    86% (89)85% (53)86% (142)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

2|2
20|20

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Adalet demek mağdur kişilerin mağduriyetini gidermek demek. Haksızlığa karşı demek.( temsili bir açılım. Aslında yok)
    Eşitlik de yok malesef. Yorum yapamıyorum. Bilemedim.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Şu yönden benzemiyor yani sizin de resimde belirttiğiniz gibi eşitlik boya göre yapılmış. Bu başkalarına göre eşitliktir ama başkasına göre de kutular, insanların ağırlığından dolayı çökmemesi için en zayıfa göre düzenlenmesi lazım diye düşünebilir. Fakat şu açıdan benzer olduğunu düşünüyorum:

Adalet demek kimsenin mağdur olmaması ve mağdurların da mağduriyetini önlemesi demektir. Dolayısıyla eşitlik kavramı adaletin bir alt kümesi gibi bence. Eşitliğin olduğu yerde adaletin bir kümesini sağlamış olursunuz. Çünkü eşitlik deyince şunlar aklımıza gelir: Örneğin işçi alımında insanların donanımına göre alım yapmak, cinsiyete bakmadan objektif bir şekilde değerlendirmek veya birinin tanıdığı diye işe almamak vs. şeklinde düşünüyorum :)

2|0
    0|0
  • Soruya tıklamadan önce detayda paylaştığın bu fotoğrafı paylaşmayı düşünüyordum bende ama paylaşmışsın. Adalet ile eşitlik arasındaki farkı iyi anlatıyor. Buna katılıyorum bende :)

1|0
    0|0
  • fotoğrafta anlatmışsın zaten kanka :)

1|0
    0|0
  • @kışgüneşiyim senin sorun :)

Aynı değildir

1|0
    0|0
  • Hayır ayrı kavramlar herkesin eşit olması adaletli degil

1|0
    0|0
  • Adalet zenginin çıkarlarına göre dizayn edilen, fakirinse iliklerine kadar isleyen ve kendi fıkrasını, maddesini işleten trajikomik bir yazıdan öte gitmeyen işletim mekanizmasidir,

1|0
    0|0
  • Eşitliğin olmadığı yerde adalet olmaz, adaletin olmadığı yerde de eşitlik olmaz. Aynı şeyler değil teorik olarak fakat birbirini tamamlayan şeyler.

0|0
    0|0
  • Hayır

0|0
    0|0
  • Soldaki esitlik neye gore esitlik kutulara goremi yoksa izleme acisi a gore mi soldikinin esit olmasi icin gepsinin gormesi lazim

0|0
    0|0
  • Hayır.

0|0
    0|0
  • Senle aynı haklara sahip olmamız eşitliktir. Senden daha yüksek puan aldığım için kpss de atanmam adalettir.

0|0
    0|0
  • Tabiki Hayır :)

0|0
    0|0
  • bu ülkede ne adalet var nede eşitlik varsa yoksa puştluk var riyakarlık başkada bir şey yok

0|0
    0|0
  • Eşitliğin adalet olduğu bir yerde yaşamak umuduyla.

0|0
    0|0
  • güzel bakış

0|0
    0|0
  • bakis acisina ve esitlik vw adaleti saglayana gore degisir

0|0
    0|0
  • Üçünün de altına ikişer kutu koysak hem eşitlik hem adalet olur sanırım :D

0|0
    0|0
  • Hayır, aynı kavramları ifade etmiyor.

0|0
    0|0
  • biz adiliz, eşitlikçi değiliz

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 19

• Sen yarım ekmekle doyuyorsundur, ben çeyrek ekmekle.
    Diyelim ki içinde bulunduğumuz toplumsal sistem (adı ne olursa olsun) ikimize de yarım ekmek temin ediyor.
    Sen sadece doyuyorsun, ben ise her gün çeyrek ekmek biriktiriyorum, birikimimle sana karşı üstünlük sağlıyorum.
    ya da tam tersi olduğunu düşünelim; ikimize de her gün çeyrek ekmek temin ediliyor; ben doyuyorum ama sen hep açsın.

Ne oldu şimdi; eşitiz / ama bu hiç adil değil.

Yani ne oldu; hepimiz eşitiz ama bazılarımız daha eşit..

Eşitlik yalnızca eşitler arasında adalet sağladığı için doğrudur.

Elma ile domates farklı meyvelerdir, siz boyu olarak eşitsiniz deyip aynı torbaya koyarsanız bu eşitlikten yalnızca domatesler zarar görür.

Eşitlik ve adalet aynı şeyi ifade etmez.

2|0
    0|0
  • Sen koymasaydın bu resimi ben koyacaktım. Eşitlik her zaman adalet demek değildir.

1|0
    0|0
  • Çoğunuz resme göre yorum yapmış zeka seviyesi malumum oldu. bence haliyle adaletin olduğu yerde eşitlikte olur, eşitliğin olduğu yerde adalette bunu şöyle açıklayabilirim adil olmak herkesin eşit olması anlamındadır örnek verecek olursam İnsana iki, koyuna ise dört ayak verilmesinde matematiksel olarak bir eşitsizlik olabilir fakat koyunu insandan insanı, koyundan eksik ya da yarım tutan bir durum söz konusu değildir hal böyle olunca ortada adaletsizlikte yoktur, hem zaten insana böylesi, koyuna da öylesi yaraşır.. sonuç olarak bence yukardaki resmin açıklaması eşitlik ve adalet bir arada olduğunda güzeldir şeklinde olmalıdır hak yerini ozaman bulur tabi amaç ikisindede hakkı pay etmeye çalışmaksa..

1|0
    0|0
  • Esitlik farkli kosuldaki insanlara esit sartlar sunulmasi bu herkes icin ise yaramaz ama adalet farkli kosuldaki insanlara yarayacak sartlar sunulup esitligin saglanmasi

1|0
    0|0
  • Kesinlikle aynı şey değil.
    Eşitlik herkese aynı şeyin aynı miktarda verilmesidir.
    Adalet hak edene hak ettiği kadarının verilmesidir.

1|0
    0|0
  • Ben cikamadim o isin içinden :)

1|0
    0|0
  • Fotograf anlatmis zaten ekstra cümlelere gerek yok. Bu iki kavramın farkını bu fotografla anlamıstım bende zaten.

0|0
    0|0
  • Hayır ikisi de farklı kavramlardır aynı şeyi ifade edemezler.

0|0
    0|0
  • hayır aynı değil bence de , resimdeki güzel bir örnek

0|0
    0|0
  • Adaletin kendisi adaletsiz mk

0|0
    0|0
  • Etmiyor

0|0
    0|0
  • kesinlikle hayır

0|0
    0|0
  • Resimden de görüldüğü gibi aynı kavramları ifade etmiyor.

0|0
    0|0
  • ilk fotograf eşitlik değildir bana göre. ikisi farklı kavramlar ama bu fotoğrafa göre değil.

0|0
    0|0
  • Eşitliğe nasıl baktığınla alakalı bir durum. Resmin eşitliği doğru anlattığını düşünmüyorum😄

0|0
    0|0
  • Adalet herkese eşit davranılması değil herkesin hakettigini almasıdır...

0|0
    0|0
  • Zaten ayni kavramlar degil ki neden ayni seyi temsil etsin ki

0|0
    0|0
  • Tabiki hayrı.

0|0
    0|0
  • Aynı kavramı ifade etmiyor gorselde de gordugunuz gibi

0|0
    0|0
Yükleniyor...