Regl döneminde kadınların regl olduğunu belli eden bir aksesuar takması sizce nasıl bir uygulama?

Norveç'te çalışma kuralları çok katı tuvalate kartlarla giriş yapıp, belli dakikalar kalabiliyorlar.
Kurallara göre; çalışan kadınlar regl dönemlerinde kırmızı bir bileklik takıyorlar ve o dönemde tuvalet girişlerini süresiz yapıyorlar.

Almanya'da da süpermarket zincirlerinde regl döneminde kadınlar kırmızı kurdele takıyorlar ve iş verenden izinsiz, marezetsiz tuvalate gidiyorlar, zaten mazeretleri yakalarında oluyor.

Bazı kadınlar bunun çok rencide edici bir hareket olduğunu ve aşağılık kompleksine girdiklerini söylüyorlar.

Ben çalışan bir kadın olarak regl dönemimde bunu belli eden bir uygulama olsa uygularım şahsen.
Günde kaç defa tuvalete gidiyorum ve imali bakışlardan yoruluyorum, regl olmaktan utanmam, bilsinler ve bana insiyatif göstersinler..

Sizin bu konuya bakış açınız nedir?

(Gizliye kapatmıyorum çünkü bununla ilgili bir sorun yaşamış veya yaşayan hemcinslerim gizli yazabilsin diye! Erkeklerde böyle bir uygulama olsa içten içe kıs kıs güler mi onu merak ediyorum / lakin saçmalamadan yazınız.)

0|2
43|30

En İyi Erkek Görüşü

• Türkiye ergenlikte memeleri büyüdüğünde belli olmasın diye kambur kalmış kızlarla dolu.

Bu soruyu garip seyeceklerdir 😊

Bence iş yerlerinde uygulanabilir.

9|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 29

• zaten çok belli ediyorsunuz
    Genelde ayın başı ve sonunda yani o dönemlerdeydi sevgililerimin gerçekten çekilmiyorsunuz takın bişeyler

1|0
    0|0
  • Neden rencide olarak görüyorlar ki? Sonuçta elinizde olan bir durum değil ve gitmeniz gerekiyor.

Bence de böyle bir şey uygulansa güzel olurdu.

1|0
    0|0
  • kıskıs gülmem ama mesela hasta bayanı markette gördüğümde arkadaşimi dürtüp aa kanka bu kız hastaymis derim çok saçma sksjsj bide mesela boyle reyonda bise görüp aa bu ne böyle derim sesli düşünüp gibi sonra bayana dönüp özür dilerim sesli konuştum alinmadiniz dimi kusuruma bakmayin sizi kirmiyorum lütfen bana sinirlenmeyin ben sizi görmedim kahrolayim ya ben yaniyim ben çok gereksizim sizi ağlatmak üzere oldugumun farkindayim ama aglamayin hayır lütfen lütfen bakar misiniz su falan yok mu diye koşup su getiririm peçete bide çikolata

1|0
    0|0
  • Şahane olur. Onlara yaklaşmamış oluruz.
    http://i.hizliresim.com/pBQZJo.jpg

1|0
    0|0
  • canım , aptal , salak olan insan herşeye güler kardeşim bunu anlayabilecek insan sayısı toplumumuzun eğitim seviyesine bakarsak çok az :)

1|0
    0|0
  • valla bence saçma bir uygulama.. Wc kısıtlaması bence hiçbir ülke de yasaklanmaması kısıtlanmaması gereken bir konu.
    çünkü bu tarz rahatsızlıkları olan bınlerce insan var.
    o dönemlerinizi bilmek zorunda degıl kimse böyle bişey bilmek isteyen patronlar iş başvuru formlarında boyle sekme acıp sorsunlar o zaman...
    kimin hangi dönemlerde oldugunu bılır ona göre davranırlar boyle bir tutum içerisinde olanlar.

1|0
    0|0
  • Bilinç dolu bir uygulama.

1|0
    0|0
  • Kadınlar ramazan ayında hasta oldukarı zaman kimsenin yanında bişey yiyip içemezler. Utanıp sıkılırlar ve bunu hoş karşılamazlar neden biliyo musunuz? Edep haya denen değerler vardırya onun için! korktuklarından değil. Bu bileklikle herkese ben hasyatım diye reklam etmek bence hoş değil. Çünkü o hastalık kadının özelidir... Bunu geri kafalılık görenler çooookkk :) geri kafalılık batı özentisi olmaktan çok daha iyidir en azından özümüzdür

0|0
    0|0
    • Bunun batılılıkla alakası yok yalnız, modernlik ile alakalı bir uygulama değil böyle düşünmeniz çok yanlış. Kadın olmadığınız için anlamanızı beklemiyorum ama bu uygulama o günlerde kadını rahat ettirecek bir uygulama. Bir gün tuvalete gitmem bir anda patronum "Şu işi hallet, öyle git" dedi, ben reglim diyemedim ve pantolonuma çıktı bu edep mi şimdi? Kadınlara ramazan da oruç tutmak şart değil ise o kadının o dönemde iyi beslenmesi gerektiği içindir, o kadın sağlığı için orucunu bırakmışken, saygısız olmamak için yine aç durmak zorunda kalıyorsa bu toplumun ayıbıdır bence.
      Yinede saygı duyarım, dediğim gibi anlamanızı beklemiyorum.

• Tamam kadın değilim doğru tespit :) ama annemiz kardeşimiz eşimiz sevgilimiz kadın. Modernlik çağdaşlık kolaylık filan hepsini bir kenara koyalım. Bu mahremi bir hastalıktır bu zamana kadar bildiğim kadarıyla regl im lavaboya gidemiyorum ya da gidiyorum ama olmuyor yapamıyorum zaman yok izin yok gibi şikayetlerde duymadık ve artık çoğu kadında çalışıyor... Batıl olan bunun reklamıdır çünkü onlarda edep haya ve namus gibi kavramlar pek olmadığı için uygulamarıda bizim örf adet ve inançlarımızla uygun değildir. Madem iyi bişey yapmak istiyorlar bu dönemde kadınların çektikleri inanılmaz acıların çaresini bulmaya çalışsınlar ama bu bileklik işi tamamen işin show kısmıdır. Kısaca mahremi bir hastalıktır o sebeple edep ve haya ile alakalıdır. Tabii ki isteyen yapabilir kimse kimseye karışamaz

• Bence gereksiz

1|0
    0|0
  • Norveç'te, Almanya'da uygulanabilir de Türkiye'yi bilemem

1|0
    0|0
  • İyi bence

1|0
    0|0
  • Saçma. Napalım yani o gün size ayrıcalık mı tanıyalım?

1|0
    0|0
    • Siz değil ama o günlerde patronlar tarafından tuvalet açısından ayrıcalık tanınmalı evet.
      Sen anlamazsın.

• Evet anlamayız, daha iki gün önce iş yerimdeki bayanlarla toplantı yapıldı. Sebebi sürekli tuvaletim tıkanması ve pedlerinin tuvaletten çıkması.! O saydığın ülkelerde acaba böyle bir durum var mı? Ha belki şunda haklısın, kurdele olsa tuvaleti kimin tıkadığı anlaşılır ve bu sebeple atmazlar. Düşününce bu açıdan hak verdim sana.

• Bayanlarla yapılan toplantıyı sen nereden biliyorsun / içeri mi sızdın? Çift misin?
      Evet en azından kimin tıkadığı belli olur.
      Çöp kutusunun varlığından haberi olmayan 2 kadın yüzünden bütün kadınları kanıksaman doğru mu sence?
      Genelleme çok kötü bir hastalıktır bayım.

• Bir kadının özel gününü kimsenin bilmesine gerek yok. Ayrıca insan tuvalete gidiyorsa ihtiyacı olduğu için gider ister özel gününde olsun ister tuvalet ihtiyacı için makyaj vb sonuçta ihtiyacı için gidiyor kimse keyfinden tuvalete gitmez. İsteyen istediği zaman istediği kadar gidebilmeli. Ülkemizde böyle bir uygulama olsa kimseye de kıs kıs gülmeyiz yani

1|0
    0|0
    • Evet ama kurallar böyle bu ülkelerde.
      Ve kadın olmadığınız için o imali bakışları anlamanızı beklemiyorum, kıs kıs gülmeyeceğinize ise sevindim.

• Yahu günde belkide 10 defa tuvalete gidiyorsun, işten kayırıyor, zaman öldürüyor gibi algılanıyorsun.

• Ya boşver sen onları her işyerinde var öyle insanlar sen kendini biliyosun vicdanın rahatsa takma kafana

• Bence bunun herkesçe bilinmemesi lazım :S Hayır geri kafalı değilim asla yanlış anlama yenge beni azıcık olsun tanıyorsun ;-) benim fikrim şöyle :
    -Usta başı yönetim ya da şef kim varsa ona söylemeli Afedersin kaç gün surecekse her sabah o kişiye söyleyip o gün o hatun arkadaşa sınırsız wc olmalı yani tüm fabrika işyeri bilmesin gerekte yok hani sadece yetkili 2 3 kişi bilse yeterli ;-)
    Sizce yanlış mı böyle de olamaz mı yenge? 😉

0|0
    0|0
  • Telefon uygulamasıda istiyoruz :D

1|0
    0|0
  • Karşıdaki insanda iyi olur hiç olmazsa duygusal gelgitlerine anlam verip alimaz

1|0
    0|0
  • Bunlar sorun degil hakkini versinlerde avrupa isini bilir

1|0
    0|0
    • Haklarını veriyorlar :)

• Bende öyle düşünüyorum zaten böyle bir uygulama olsa ben takarım ve utanmam.

• Tabiki önemli olan düzene uymak ne yaptigini bilmektir bu yuzden almanya Almanya oldu 1945 lerde bitikti bak disiplin ve hakkini vermekle zaten gayet insani

• Senin burada bu kadar vakit geçirmene laf etmeyenler, tuvalette geçirdiğin zamana da laf etmez. Gereksiz tribe girme. İshal olduğumuz zaman da ishal aksesuarı mı takalım?

1|0
    0|0
  • Olabilir. Ama bunun yerine işverenler daha esnek olsa herkese karşı daha iyi olurdu.

1|0
    0|0
  • takmalarına gerek yok zaten çoğu belli ediyor kendini..

1|0
    0|0
  • kadınların regl dönemi onların yaratılış gereğinde var bu onların doğası ve yaşamlarının bir parçası erkeklerin bu konuda duyarsızlaşması bence doğru değil böyle bir uygulama olması bence doğru olmaz ama çalışan kadınlara iş yerlerinde daha mütevazi davranılması gerektiğine inanıyorum

1|0
    0|0
  • işveren işçi ilişkisi açısından didiplili yerlerde bence uuygulanabilinir

1|0
    0|0
  • Tamam modern ülkesiniz anladıkta bazen abartıyorlar afedersin b**okunu cıkartıyorlar.

1|0
    0|0
    • Modernlikle alakası yok regl döneminde ki kadına kolaylık sağlamak için yapılan bir şey :)

• İşte bizim toplumumuza aykırı birşey olduğunda bizde yaratılan algıdan ötürü bize abest geliyor böyle şeyler. He iyi birşey mi evet ama Türkiyede yemez kardeş :)

• gulmem galiba emin degilim xd

1|0
    0|0
  • ona gerek yok zaten triplerinden duygusal olmalarından anlıyoruz :)

0|0
    0|0
  • Regl olan kendini herhaliyle belli eder

0|0
    0|0
  • rencide eder bence sanki hayvanmışsınız gibi ya da hastalıklı gibi size kırmızı bişeyler takıyorlar bence aşırı saçma ya

0|0
    0|0
  • cok sacma

0|0
    0|0
  • Olmasi gereken ama reglle bile erkek tahrik olabilir

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 43

• Evet katılıyorum.

Ben çalışmıyorum, ama regl dönemlerimizde her dakika tuvalete gitmek zorundayız, her dakika izin mi alacağız "patronumuzdan?"

Üstelik "regl oldum" demekten de, regl olmaktan da zerre kadar utanmıyorum çünkü bu doğal bir şey. Üstelik erkekler bizden daha iyi biliyorlar regl dönemini.

3|0
    0|0
  • Bence gayet mantıklı. Tuvalete ne kadar gittin sorunum yok ama Kırmızı bileklik takmışsam 5 metre öteme yaklaşmasınlar. zaten berbat bir dönem en azından bikaç kişi anlar belki Halimizden

1|0
    0|0
    • Bütün hemcinslerimiz ayıp, özel, mahrem görüşü belirtti. Erkekler bu konuda daha anlayışlı çıktı. Bu evet bizim özelimiz ama bu ayıp değil, bu bizim utancagimiz bir şey değil. Çalışırken bu dönem çok zor geçiyor. Zaten Türkiye"de olmaz ya sadece var sayım ☺ Teşekkür ederim güzel görüşün için. 🌹🌹

• Ayıp, olmaz, takılmaz diye söylenenlerin hepsi muhafazakar kesim. Ben doğru bulmuyorum bunu. Niye utanalım ki bundan? Bu bizim doğamız ve yaratılış gereği olması gereken bişey. Ben teşekkür ederim :)

• Bence saçma bu gayet normal bir durum ve bunu belirtmek için birşeyler yapmaya gerek yo. Zaten insan olan halden anlar insan hasta olabilir belki isal oldu belki kabız oldu onlar da tuvalete gidebilir o zaman da kahverengi kurdale mi taksınlar yanı gereksiz bence işi safsaklayan insan zaten kendisini belli eder geçerli bir nedeni olan her seye rağmen işini yapmaya çalışır.

1|0
    0|0
    • Yurt dışında uygulama böyle ama yurt dışını baz alma o sadece örnekti. Bakış açısı işte belkide çalıştığım için ben sizin gibi düşünmüyorum. Saygı duyarım.

• Ben de çalıştım ama hiç bu konu yüzünden sorun yasamadim. Bunu zayıflık olarak göstermek bence böyle bir uygulama. Hoş değil

• O gün zaten zayıfsın, bünye olarak da psikolojik olarakta; ben bana o gün diğer günlerden daha anlayışlı olunmasını isterim ve buda anlayış getirecek bir uygulama aslında sadece tuvalet değil konu. Bazı ülkelerde kadınların regl günleri çalışma zorunluluğu bile yok. Bunu rencide edici larak gördüğünüzü anlamakta zorlanıyorum.
      İyi günler :)

• Erkek kadar emek verdigim hatta sivrilebilmek için erkek çalışandan daha fazla emek vermek zorunda olduğum bir iş yerinde "regli" yim diye fislenmek istemem. Inancima da ters bir durum mahremim diye düşündüm ben

1|1
    0|0
    • Tuvalete gitmek istediğimde "Dur Sedef önce şu işi hallet, öyle git" denildiğinde, arkamda çıkan kırmızı lekelerle de fişleniyorum ben / buda benim mahremim, ters düşünüyoruz canısı ama saygı duyarım :)

• İşte bu noktada net olmalı ve her durumda temel ihtiyaçlarını talep edip almalısın.. ne iş yapıyorsun bilmiyorum ama ben calisanlarima talep ettikleri hertürlü özel veya temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum.. isemek için kimseden izin almıyorlar 😉

• Ne yazık ki herkesin patronu sen gibi değil, şu işi hallet Sedef ddiğinde 60 yaşında adama ben adetim ve gidiyorum diyemiyorum :)

• Türkiyede olsa ohooo onun bile altında pislik ararlar

1|0
    0|0
  • Mantıklı bir uygulama fakat. . Tuvaletin kısıtlı olmasi nedir?

Bağırsakları bozulmuş biri yakasına afedersin ishalim yazısı mi assin. .

Garipsedim açıkçası. :)

1|0
    0|0
    • İş disiplinleri çok katı onların bilmiyorum o garip gerçekten ama kadınlara en azından o günlerde kolaylık tanımaları güzel hareket :)

Bizim ülkede olsa ben takarım, günde bir çok defa gidince, kayırıyor mu, zaman mı öldürüyor bakışları insanı regl olmaktan daha çok rencide ediyor.

• Bende bir gün tuvalete gideceğim dedim "Dur şu işi hallet öyle gidersin" dedi sevgili patronum, 60 yaşında adam diyemedim ben hastayım zaten yeni girmişim daha.. Sonra işte geç kalınca malumumuz taşmalar, regl olduğumu gösteren bir bilekliğim olsa utanmazdım ama pantolonum kan olunca utandım. Ve o gün tuvalete çantamla gidiyorum çantanı neden alıyorsun diye soruyorlar hani çantamda telefon olur, sigara olur, oyalanırım diye kimse bu kızın çantasında pedi vardır diye düşünmüyor.

Sende iyi yapmışsın helal olsun.

• Aynen öyle hiç utanmam cekinmem valla keşke olsa. .

o durumlar da kötü oluyor utandigin dan değil hoş görüntü değil yani

• bana mantıkli gelmedi. ne yani regl dışında insanın tuvalet ihtiyacı olanaz mı uzun süreli? insanlıl hali yani herşey olabilir. ha tabi tuvaleti boş yere meşgul ediyorsa vs zaten bu her zaman olmaz. veya sürekli tuvalete kaçıp işini aksatan da olmaz. iş yerlerinde patronlar tuvalet izni konusunda nasillar bilmiyorum ancak insanın temel ihtiyaclarinin herhangi bir şekilde kısıtlanmasını yanlış buluyorum.

1|0
    0|0
  • saçma

1|0
    0|0
  • Yani bizim böyle bir uygulama yapabilmemiz için daha çok , aman var önümüzde. Bu zamanda olacağını sanmıyorum.

1|0
    0|0
  • Çalışan bir bayanım fakat regl olduğumu herkese ilan etmek istemem, benim özel günüm neticede. Ayrıca ha bire tuvalete gitmeye de gerek yok ki 3-4 saatte bir ped değiştirmek yeterli oluyor. Bu da tam mesai yapan biri için yaklaşık günde 2-3 defa gitmesi demek. O da zaten gayet normal bir sayı.

1|0
    0|0
    • Bu sizin reglinizin yoğunluğuna bağlı. Her kadını bir tutamazsınız, herkes sizin gibi değil.

• Ortalama sayıyı söyledim. Ped dolmasa bile 3-4 saatte değiştirmek gerek yani bu en kötü ihtimal. Ki 3-4 saatte de kolay kolay dolmaz sonuçta musluk değil ki bu.
      Her neyse genel olarak bakacak olursak ben istemem ama herkesin kendi fikri tabi saygı duyarım.

• Bende saygı duyarım.

• Arkadan tis tis gülen erkekler çoluk çocuktur en azindan düsünce olarak öyledirler.
    Calisma sartlari agir olan bir yer için güzel bir uygulama bence sonuçta her seferinde gidip izin istemek vereksiz mazeretini bilmeleri mantikli.

1|0
    0|0
  • Bazı kadınlar için regl dönemi cidden zor geçiyor bazen insan evden dışarı bile çıkmak istemiyor. Bence uygulama güzel tabi isteyen takmalı

1|0
    0|0
  • Burasi bir norvec ya da Almanya degil burasi Turkiye!
    Kirmizi kurdele taksak"ayy utanmaz hic terbiye vermemisler bu kizlara"derler arkamizdan

1|0
    0|0
    • Erkekler öyle cevaplar vermedi, bu konuda bizden daha anlayışlılar. Ayıp olmadığını bizden daha iyi kavramışlar.

• Allah askina sor normal karsilayana ben senin esin olsam sevgilin olsam kirmizi kurdele takmami istermisin de
      Onlar herseye sozde anlayisli yaklasir
      Amac baska

• Bence ille bisey takmamalı mazeret uydurmadan gidebilmeliyiz. Ama bunu yapamicagimiz icin bu uygulama guzel. Türkiyede olmamali ama. Pedi alirken bile siyah posete saran marketler varken buna neler yaparlar kim bilir.

1|0
    0|0
  • Bence de mantıklı. Hem insan istediği kadar tuvalete gidebilir. Reglkende normal zamanda da belki hastaligi var niye yadirgiyorlar anlamiyorum.

1|0
    0|0
  • Uygulama hayata gecirilsin takmak isteyen taksin ben sahsen istemem takmayi utanirim ama takmak isteyen takabilir de bu uygulamayi onaylay

1|0
    0|0
    • bu uygulamayı onaylayan ne is yeri ne tek bir isveren bulabilirsiniz burasi turkiye malesef

• :) Haklısınız sadece kafa yoruyorum işte benden başkaları ne düşünür diye

• Regli olunca ister istemez sık sık tuvalete gitmemiz gerekiyor. Güzel uygulama ama Türkiye daha buna hazır değil

1|0
    0|0
  • mantıklı ya sınırsız işten kaytarma :)

1|0
    0|0
  • Saçma. İş yerinde tuvalete dahi giderken izin almak da daha çok saçma bence

1|0
    0|0
  • bence olabilir

1|0
    0|0
  • Utananlar olur

1|0
    0|0
  • bazı yerlerde hala boyle abartan patronlar var gayet mantıklı

1|0
    0|0
  • Saçmalığın daniskası.

1|0
    0|0
  • Ben uygulamazdim

0|0
    0|0
  • Dünya meselesi haline geldi bu olay. İmalı bakışlara maruz kalırsam gerekli açıklamamı zaten yaparım herhangi bir söz duyduğumda.

0|0
    0|0
  • Burda regl oldugunu anlasalar it gibi pesinde dolasirlar o kadar abazan varken bide adetliyim diye haykiramam

0|0
    0|0
  • niye takıyım kimene benim reglimden
    kan benim kuku benim

0|1
    0|0
  • O nasil bir uygulama ya damgali hatunlar gibi. Neyseki turkiyede regl hala erkekler tarafindan igrenc ve gunah zannediliyoda oyle bir durum soz konusu ddgil cahiller hahsgshddud

0|0
    0|0
  • Çok saçma buldum. Bunu belli etmemiz gerekmez. O ne öyle, ben kötüyüm mazur gör der gibi. İshal olanlar da yeşil bileklik takıyor mu bari?
    Bence bakışlardan dolayı kendini kötü hissetmemelisin. Çok rahatsız olursan, durur o böm böm bakan insana açıklamanı yaparsın. Ama tekrar söylüyorum, bu doğal ihtiyacın ve doüal durumun için ne açıklama yapmak ne de utanmak zorunda değilsin.

0|0
    0|0
  • Igrenenler var. O uygulama yurumez

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    13
Yükleniyor...