Aleviler tam anlamıyla müslüman mıdır?

Aleviler tam anlamıyla müslüman mıdır? Fikriniz düşünceniz

0|0
15|20

En İyi Erkek Görüşü

• İslamın müslümanlığın tanımı kuran da ve hadislerle açıklanmıştır. Onun dışındaki gruplara görüşlere inanmayın

1|2
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Hayir muhammed yerine ali gelmeliydi diyorlar

0|0
    0|0
    • yoo öyle birşey demiyorlar: Ya Allah (c. c) ya Muahmmed (s. a. v), Ya Ali (a. s) diyorlar

Erkekler Ne Diyor 19

• Müslümanlıktan kastınıza bağlı, binbir çeşit müslümanlık var. Türkiyede sunnilik genellikle müslümanlık olarak görüldüğünden dolayı sizin de onu sorduğunuzu varsayıyorum. Hayır aleviler kesinlikle müslüman değildir. Sunnilik ile alevlik inancı arasında dağlar kadar fark var.

1|1
    0|0
  • Tek din İslamdır ve hiç bir inancın İslam ile bağlantısı yoktur. Alevilik diye birşey yoktur tamamen uydurmacadır.

0|1
    0|0
  • Tutup Hz Ali'ye ilahlık sıfatını yakıştırmadıkları ve tek ilahın Allahu Teala olduğuna inandıkları sürece müslümandırlar.

0|0
    0|0
  • Namaz kıkıyor ramazanda oruc tutuyor hac umre bılıyor Hz Alıyı ılahlastırmıyor ya da Peyhçgamberlestırmıyorsa. Muslumandır. Her sunnıde de Alevılık vardır. Alıyı Seven demektır. ama gunumuzde ozellılekle ben alevı merkexıne yakınım ıstanbulda dovmeler gusul yok vs cemevı sadece bılırler %90 95 ı ıstanbulda ıste boyleyse sıkıntılı bır durum. Yoksa Hacı Bektası Velı de bır alevıdır. Bızıç kna hurmet ederız.

0|0
    0|0
  • Dün katıldığım bir etkinlikte ismini unutuğum bir alevi federasyonun başkanı, nasıl Müslümanların Camileri, Hristiyanların kilisesi, Musevîlerin Sinagogları varsa, bizlerinde Cemevleri var dedi.

0|0
    0|0
    • Olayı anlatıyor zaten bu cümle )

• Onu söyleyen tam bir canım imiş. Alevilikte ibadethane yoktur. Cemevi cem yapılan meskendir. Bu mesken herhangi bir ailenin yaşadığı yer ve ya depo ve ya boş bina olabilir. Cemevi son 15-20 yıldır çıkmış olan bir modadir. Tarih boyunca dünyanın hiçbir yerinde kutsal sayılan cemevi olmamıştır.

• Canım değil. .. g. e. r. i. z. e. k. a. l. i

• aleviler aslen müslümandır arkadaş ama günümüzdeki aleviillik yolundan sapmış namaz kılmazlar benim yerime ali kıldı derler falan yanlıştalar. Ama alevi olup ibadetlerinin hiç birini aksatmayan adamlar da var

0|0
    0|0
  • aleviler derken yani sunnilerin de müslüman olmayanı var

1|2
    0|0
  • Alevi degilim ama sunu anliyorum artik bu ulkede alevilere baski var

0|0
    0|0
  • Yorumları okuyunca şunu anlıyoruz ki Aleviler kendileri de ne olduklarını bilmiyor. Alevi olduğunu iddia eden birçok zıt görüş var. Alevlerin asıl sorunu da bu.

0|0
    0|0
  • müslümandır,(not;sünniyim) ben mezhep olayına inanmıyorum, zira Kuran'da ayet vardır küçük grupllara ayrılmayın, birleşin diye... müslümandır bitti.

0|0
    0|0
  • https://www.youtube.com/watch?v=h_UOdfWHghA sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim

0|0
    0|0
  • elbette şii mezhebindenler diye biliyorum hak bir mezhep oda :)

0|0
    0|0
  • Sen müslümanmısın tam anlamıyla..

0|1
    0|0
  • Önce iyi ahlak, Ahlak önce.

0|0
    0|0
  • Tabiki değiller. iman ın şartları belli

0|0
    0|0
  • kızılbaş onlar

0|0
    0|0
  • evet

0|0
    0|0
  • aleviler kuran müslümanı diğerleri hadis müslümanı

0|0
    0|0
  • Ramazan orcunu rededenler değiller. Kısaca kuranla bağdaşmayan her davranış kişi imandan çıkarır. Alevi falan fark etmez. Aleviliğin bazı şeyleri şiilikle örtüştüğünden iman tehlikeye girer.

0|0
    0|0
    • Öyleyse tüm Şiiler musluman değil

• sana bişey söylim mi senin imanın tehlikede birader benden sana söylemesi

• @JustWatch12 neye göre imanımın tehlikede olduğuna kanaat getiriyorsun?

Kızlar Ne Diyor 14

• İslamin ve imanın şartını yerine getiriyorsa evet

0|0
    0|0
  • Müslümanız. Alevilik İslam'ın bir mezhebi.

0|0
    0|0
  • Degillerdir. Islamin 5 sarti var 5ini de benimseyememislerdir.

0|0
    0|0
    • eminmisin. Hayır şunun için soruyorum bir müslüman a kafir demek adamı dinden çıkarır dikkatli şeç cümlelerini

• @bora0684 ahaha ne yani simdi yok dedigim allah var mi oldu?
      Oyle diyorsan tamam muslumanligi anladim ben diyecegim.
      Gununde ozeti olmus olacak 😊

• Bizi yoktan var eden, varlığından haberdar eden, yaratıp imtihan eden, imtihan edip sabır veren Allah’ın müminleri bağışlaması dileğiyle.. Belki de bu günün hatırına o okuduğun kelime-i şehadetin hatırına affedecek seni Rabbim belki sen bununla vesile olduğum için bana Allah razı olsun diyeceksin. Allah a emanet ol.

• Aleviler de müslüman tabiki de. Onlar da 5 vakit namaz kılıp, Kuran okuyabilirler okuyanları da var zaten onemli olan inanmak

0|0
    0|0
  • Degiliz

0|0
    0|0
  • İtikadı düzgün olanları müslümandır tabiki.

0|0
    0|0
  • Hepimiz muslumaniz. Onlarin sadece yasam tarzlari ibadetleri farkli

0|1
    0|0
  • Elbette müslümanlar ; yeter artık bu soruları sormayın.

0|0
    0|0
  • Allah'a ve Peygambere inanıyorsa Müslümandır

0|1
    0|0
  • Hayır.

0|0
    0|0
  • Muslumanlik nedir biliyormusun?
    Alevilik sünnilik şafilik hanefilik şiilik bunlar hiristiyan mezhepi deyil muslumanligin mezhepi sonucta

0|0
    0|0
  • Aleviliği ayri bir dinmiş gibi gösterenler olsada. Sadece bir mezhep ve evet alevileri de müslüman.
    Fakat aleviliği sapkinlasmadan yaşayanlar ise.

0|0
    0|0
  • Arkadaş bu nasıl saçma bir sorudur, sünni nasıl müslümanım diyorsa o da müslüman, Allah'a inanıyor mu, orucunu tutuyor mu, kalbi temizse, hırsızlık yapmıyorsa. Kapalı olup da kalbi güzel olmayan insanlar da gördük, o Allah ile kul arasında, önemli olan budur. Kimseye kalmamış bu.

0|0
    0|0
  • Yok çeyrek müslümanlardır. Anlayamıyorum hiç sizi.

0|1
    0|0
Yükleniyor...