Toplumsal hayatta neden kadınlar daha az varlık gösteriyor?

Neden siyasette, dışarda, oyunlarda, tiyatroda, sinemada, sanalda, şirketlerde, sanatta, bilimde vs... kadınlar daha azlar?

0|0
9|3

En İyi Kız Görüşü

• şimdi kendimden örnek vereyim...
    2 çocuğum var, eşimle birlikte çalışıyoruz. ilk hamileliğim riskliydi, 9 ay yattım evde, çalışamadım. sonra çocuğum doğdu ve 11 aylık olana kadar ben baktım. bir süre daha çalıştım, sonra ikinci çocuğum doğdu, bu sefer 3 yıllığına işi bıraktım. geçen seneden beri tekrar döndüm ama bu sefer yarı zamanlı çalışıyorum, çocuklar okuldan gelince ödevdi, yemekti derken çalışma olmuyor. sabahtan saat 14:00'e kadar ne çalıştıysam kar işte. bazen öğleden sonra eşim bakıyor çocuklara, ben akşama kadar çalışıyorum.

hal böyle olunca, çalışma hayatım bölük pörçük, bilgilerim bazen kullanılmamaktan eskimiş (türkiyede işleyiş her gün değişebiliyor), kariyer planlarımda istediğim gibi kendimi işime adayamıyorum. aslında bu tempodan memnunum, kariyer her şey değildir, çocuklarımla geçirdiğim zamanlar beni mutlu ediyor. bir de gel gör ki, kalbimin en ücra köşesinde üçüncü çocuk yapma isteği var.

ama eşim öyle mi? doğum, çocuk bakımı, yemek telaşı, ödev sorumluluğu... vs. bıt bıt bıt ne varsa insanın zamanını alacak, her şeyden muaf. kendini işine verebiliyor, görüşmeler yapıyor, yeni insanlar tanıyor... Allah var, haftasonu temizliğinde bana yardım ediyor. elinden geldiğince çocuklarla ilgileniyor, oyunlar da oynuyor ama iş yaşamı bölünmüyor. evimizin nafakasını çıkarmak için var gücüyle asılıyor.

şimdi hangimiz daha "başarılı"yız? başarı sadece iş yaşamında mı olur? çocukların mutlu kahkahaları, oyunları, kendilerini iyi ifade edebilmeleri, özgüvenli yetişmeleri önemli değil midir? pek çok kadın benim kadar şanslı değil ve yarı zamanlı iş bulamıyorlar. ya evi tercih ediyorlar -ki günümüz ekonomik şartlarında bu çok zor- ya da işlerine konsantre oluyor ve bakıcı ya da aile büyüklerinin desteğini alıyorlar. bu da ayrı bir tartışma konusu.

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Yeterince mücadele etmiyorlar.. Çoğu bir erkeğe yaslanmayı tercih ediyor.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• bence toğlum baskısı, ailenin yetiştirmesinden kaynaklı. bir gerçektirki Türkiye'de kız çocukları evde hizmetçi gibi yetiştiriliyor. Zar zor okutuluyor. Bir yeteneği varsa hiç destek verilmiyor. Tabi çoğu kadınların da üşengeçliği vb. durumlarda etkiliyor

1|1
    0|0
  • Hangi toplumdan bahsettiğine bağlı. Bizim ülkemiz icin söylüyosan bizdeki toplum hala bazı konularda kadını gücsüz görüyo ataerkil bir toplum olduğu icin erkekler daha baskın halbu ki cooook erkek gördüm hepsini toplasan 1 kadının yaptıgı işi yapamayacak :)

0|0
    0|0
  • Sınavlarda daha az kontenjan ayırıyorlar

0|0
    0|0
  • Kadınlar daha naziktirler, tabiatları daha yumuşaktır.. Kadından peygamberde olmamıştır zaten. Bizim işimiz daha önemlidir;o sanaldakileri sinemadakileri bilimdekileri biz yetiştiririz

0|0
    0|0
  • Aslında kadınlar çalışmak zorunda değiller. Eşlerinin çalışması gerekir. Kadın dilerse çalışır.

0|0
    0|0
  • Az oldugunu kim dedi haha

0|0
    0|0
  • Çünkü hepsini yedim adfhj ben yedim ben

0|0
    0|0
  • Çünkü onların daha fazla sorumlulukları oluyor

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Nası az ya kafamıza çıkacaklar gardaş ya hep siz poh pohluyosunuz.

0|0
    0|0
  • tsk bile öyle. D bir sürü kadın komutan var mesela ama sadece asker cenazelerinde ortaya çıkarılırlar

0|0
    0|0
Yükleniyor...