Dini düşüncelerinizde sapmalar oldu mu?

Allaha şükür ben müslümanım fakat çok merak eden ve şüphelenen bir yapım var. Sürekli din hocamızla tartışırdım. Sürekli soru sorardım. İlahiyat çok ilgimi çekiyor. Diğer dinlerinde nasıl olduğunu öğrenmek istiyorum. Ben her zaman inanmamız gereken bir dayanak olması gerektiğini savunuyorum. İnsanların dini görüşüne de saygı duyarım. Bazı gerzekler var ezan okuduğunda saygı duymayı geçtim ezanla dalga geçiyorlar. Bence saygı duyulması gerek. Herneyse sizde benim gibi sorgular mısınız?

0|0
13|17

En İyi Erkek Görüşü

• Sorgulardım.
    Fazla kaçırdım galiba.
    Ateist oldum.

Çok insanla konuştum, sonuçta aklıma gelen sorulara aradığım cevapları alamaz hale geldim. Sağ olsunlar pek çok büyüğüme çok soru sordum, annemden babamdan büyük insanlarla da, benden gençlerle de fikir alışverişi yaptım inanç konusunda. Hepsi fikirlerine değer verdiğim insanlardır ama bir yerde bakış açılarımız o kadar farklılaştı ki, insanlarla yabancılaştığımı fark ettim. O zaman kimseye soru sormaz oldum, çünkü verilen cevaplar bana göre insanların asıl değerlerini reddettiklerini göstermeye başlamıştı ve sevdiğim insanların bile insanlığın gerçek potansiyelini görmedikleri fikrini benimsemek istemedim. Hala benimsemiş değilim zaten :D

Yine de ezanla dalga geçmem. Bir şeyi gereksiz bulmakla alay konusu etmek arasında büyük farklar var. Dinlerle dalga geçerek egosunu şişirmeye çalışmak, bir insanın ne kadar egoya muhtaç olduğunu gösterir ki bu zavallılıktır.

2|0
    0|0
    • Asıl değer ve insanlığın potansiyeli derekn neyi kastediyorsun? Çok merak ettim (eleştirmiyorum)

• Öyle bir varlığa inanmak bana da güzel hissettirirdi. "Neden varız?" sorusunu sormamla beraber, korunup korunmadığım sorusu ortaya çıktı. Sorduğum soruları biliyorsun zaten. Bunlar da beni şüpheye götürdü. Sonunda, dünyada yaşanan şeylerin "aslında o iyi bir varlık" dememe yetmeyeceğini görmemle ilk kırılmalar başladı.

Eğer sana iyi geliyor diye inanıyorsan yeterince güçlü değilsin demektir bana göre. Elbette bu benim görüşüm, eninde sonunda herkesin inancı kendine kalıyor zaten.

• Aynen :) herkesin görüşü kendine

En İyi Kız Görüşü

• Bir dönem İslamiyetten çok uzaklaşmıştım. Bu dönemi diğer dinleri ve inançları araştırarak geçirdim ve İslamiyetin en doğru yol olduğuna karar verdim.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• olmadı ama bir gün araştırayım dedim diğer inançları sonra hepsi saçma sadece islam bana çok mantıklı geldi.

1|0
    0|0
  • ben sorguladıklarımı asla başkasına sorarak araştırmıyorum öyle bir huyum var
    kitaplardan okuyarak araştırmayı daha çok doğru buluyorum çünkü bir detay var konu var araştıracağın ilgili kitabı alıyorsun fakat kitap çok kapsamlı yazılmış oluyor yani sen aklına gelmeyen soruların cevaplarını da kitapta bulabiliyorsun gayet

1|0
    0|0
  • Çok şükür, çok günah işlemekle beraber dini görüşümde bir sapma olmadı. Kuran'ı mealen okumak bile çok soruya cevap bulmamı sağladıSana Necip Fazıl'ın aynadaki yalan kitabını tavsiye ederim. Sorgulamaktan korkmamalı, tasavvuf ile sorgulamakta fayda var.
    https://m.youtube.com/watch?v=LGSew90fCXs

0|0
    0|0
  • sorgulayıp cevaplarını bulman gerekir bulamazsan sıkıntı olur. Her insan sorgulamalı ki doğruyu bulsun doğru bildiğinden şaşmasın.

1|0
    0|0
  • Sorguluyorum her gun.

1|0
    0|0
  • evet sorguluyorum ve deist oldum hala sorguluyorum. şimdilik düşüncem, tanrı vardır dinler gereksizdir. (şimdilik)

2|0
    0|0
  • sapma değil de, kendime çeki düzen verdiğim oldu. kıl tüyle sevap kazanılmayacağını anlıyorsun.

1|0
    0|0
  • dine saygı duyulmalı, duymayan defolsun gitsin

1|0
    0|0
  • olmadı

1|0
    0|0
  • sorgulamak kötü bişey değil benimde kafama takılan şeyler oluyo

1|0
    0|0
  • Ben sorguladığım için dinimi değiştirdim , hayatımda yaptığım en doğru şeydi. Eski dinim atalarımın ve toplumun dini olan ve islam olduğunu zannettikleri din yeni dinim ise sadece Kur-ana dayalı olan gerçek islam.

1|0
    0|0
  • Sorgularım tabi, din bu leblebi ya da şeker degil :)

1|0
    0|0
  • Genelde ben ateistim dediğimde bakışta bir değişme bir dışlama kafir, gavur gibisinden laflar oluyor. Sen bana saygı göster ki bende sana saygı göstereyim

1|0
    0|0
  • felsefe dersi yüzünden olucaktı şükür olmadı

0|0
    0|0
  • Sorgularim, ve bu sayede bircok batıldan kurtuldum

0|0
    0|0
  • Evet oldu Hristiyan oldum çok şükür.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• dınınızı ogrenmek zaten uzerınıze farz. sadece su 3 konuda fazla tartısmak yasaktır.. kader, gayb alemi ve ruh.. Allah bıze bunlarla ılgılı sınırlı bılgı vermeyı murad etmıstır. demek ki, fazlasına gerek yoktur. sız kendınızden ustun olanları ornek alınız, takvaca alttakı ınsanlardan da mumkun oldugunca muhabbete gormeyınız. kı sızı de cevırmesın.. seytan oyunlarında gayet kurnazdır.

1|1
    0|0
    • Guzel bir acıklama tebrık ederım

• İlla AKPci olmak gerekmez ki. Normal bir ortamda denk gelmiş olsak muhtemelen bu fikirlerimden haberin bile olmazdı, çünkü fikirlerimi yansıtan biri değilim. Yine de benimle muhabbet edilmesini tavsiye etmiyorsun, bu da beni dışlanan biri kılar. Dışlanmayı oldum olası sevmedim. Tepkimin tüm sebebi bu aslında.

Saygısızlık ettiysem affola.

• (Kâfirleri dost edinen, Allah’ın dostluğunu bırakmış olur.) [Al-i İmran 28]

(Ey iman edenler, benim ve sizin düşmanınız olanları dost edinmeyin.) [Mümtehine 1]
      bız ayetı tasdık edıp uygulamaya memuruz

• Yok cok sukur

1|0
    0|0
  • Evt bende cok sorgulardim. Zit gelen seyleri hala sorguluyorum. Mesela irkciligin günah oldugu halde, neden yahudilerin lanetlendigini anliyamiyordum..

1|0
    0|0
    • Yehuda soyundan gelenler diye geciyor
      Sanirim kardeslerin kanini tasidiklari icin
      Hakikaten lanetli denmesindeki asil sebep ne 😁

• zaman zaman olur. o zaman Allah tan uzaklaştığımı hissederim abdest alırım namaz kılarım dua okurum... her zaman yapsam keşke!

1|0
    0|0
  • Oldu ve sorgularım

1|0
    0|0
  • sorguluyorum

1|0
    0|0
  • Zamanında oldu lise yılların da.

1|0
    0|0
  • bende de oldu deistim ama değilim bende bilmiyorum ne oldugumu kafam karman çorman

0|0
    0|0
  • Olmadı.

0|0
    0|0
  • evet çok sorguluyorum ve şu aralar dinden çıktım denebilir. sende çok sorgularsan sende çıkarsın heralde :)

0|0
    0|0
  • Insan önce sorguluyor. Sonra da inanç falan kalmıyor. Mesela ikj soru diyorsun ki ulan dünya milyarlarca yıldır var. İnsanlar da milyonlarca yıldır var. Ee tek Tanrıli dinler son 10.000 yıldır var. Önceden neden yokmuş. Sonra yok efendim topraktan yaratıldik falan aşırı derecede mantıksz. Diğer bir yönü kadın erkek tahrik olmasın diye ömrü boyunca kapanmak zorunda kılınmış. Mantıksiz geliyor bana.

0|0
    0|0
  • Evet oldu

0|0
    0|0
Yükleniyor...