Bilhassa kadınların, ileride doğacak çocuklarını şimdiden fiziksel olarak programlaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Son dönemlerde bu bahsettiğim duruma bilhassa genç kızlarda ve kadınlarda çok rastlar oldum. Erkeklerde de yok değil ama kadınlar ciddi derecede bu konuda ağır basıyor. Şimdi olay şu:
Tahminimce televizyon dizileri, sinema filmleri, çeşitli saçma programlar, magazin anlayışları ve diğer etkenlerle izleyiciye lanse edilen "ideal renkli gözlü çocuk" olayı diye bir kaide var.
Bilhassa kadınların, ileride doğacak çocuklarını şimdiden fiziksel olarak programlaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu bağlamda lanse edilen anlayışı benimseyen çoğu genç kadın ilişkilerini de bu orantıya göre ayarlama yoluna gidiyor. Eğer kendisi veya ailesinde de ten ve göz rengi farklılığı varsa eş adayını da bu doğrultuda seçiyor. Çünkü, daha doğmayan bir bebeğin tasarımını şimdiden yapmayı kendine borç biliyor.

Yakın çevremde ve konuştuğum, sohbet ettiğim çoğu kişide (yine bilhassa genç kızlar ve kadınlar bu konuda ağırlıklı) renkli gözlü çocuk isteğinin olduğunu görmek garip. Daha da garip olan sırf renkli gözlü olsun diye sadece renkli gözlü erkekleri ve ailelerinde ten ile göz rengi arasındaki dengeyi kuran bir sınıflandırmaya gittiklerini görüyorum.

Bu belirli bir zaman geçtikçe doğal bir istek değil de ciddi derecede bir saplantıya dönüşmüş durumda. Çoğu kişi bunu kabul etmese bile ve inatla; "benim için önemli olan çocuğumun sağlıdır" dese bile içten içe farklı ten ve renkli göz arzularının ne denli kuvvetli olduğunu rahatlıkla hissedebiliyorum. Eminim bu durumla siz de karşılaşmışsınızdır ya da bu isteği kendinize itiraf edemeseniz de taşıyorsunuzdur zihninizde...
Şimdi sorulara gelelim:
1- Her iki tarafa da soruyorum: Gerçekten de yalansız dolansız ve en dürüst şekilde çocuğunuzun "özellikle" renkli gözlü olmasını istiyor musunuz?
2- Sadece erkeklere soruyorum: Bu gibi durumlarla hiç karşılaştınız mı? Ve ilişkilerinizde böyle saplantılarınız var mı?
3- Sadece kadınlara soruyorum: Bu konu hakkındaki görüş ve düşünceleriniz nelerdir?

0|0
13|2

En İyi Kız Görüşü

• yukaridaki bebekler tatli görünselerde ben esmer sewdigim icin cok siyah isterdim göz rengini... hii artik cinsiyetler ögrenilior ve bazi ciftler istemior ögrenmek, süpriz kalmasini istiyor. Bu basit bir örnek ama programlamak kendi egolarini biraz da tatmin etmek sanirim, dogaya aykiri oldugunu düsünüyorum.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• fiziksel olarak programlamak dışında.. birde onun kariyerini herşeyini planlayanlar var..
    zamanında bir arkadaşımın eşi bu durumu yaptı
    kız olacagından eminmiş ilk cocugun.. yani evlendikten cocugun cinsiyeti olana kadar geçen süre plan süresi 3 yıl
    sonra cocuk erkek dogdu..
    tam bir psikolojik yıkım oldu cocukla ilgilenmedi bir süre hayal kırıklıgı yaşamış hanımefendi.
    saglıklı olduktan sonra.. gözünün rengi pek önemsiz bana göre

0|1
    0|0
    • Evet, olayın o yönü de var. Ama dediğim gibi sorunun da aslı göz rengine endeksli...

• ya ama kadın cocugu emzirmedi ya
      cocuk anne sütü almadı süt annesi buldular cocuga oglanın annesi.
      hala cocuga karşı soguk ikinci cocugu kız onu daha cok sevdigini söylüyor arkadaşım

• Psikolojik destek alması gerek.

Kızlar Ne Diyor 12

• Çocuğumun özellikle renkli gözlü olmasını istemem. Bu düşüncenin tamamen algı dayatması olduğu fikrindeyim. Herkes 1.75 boyunda, sarışın, mavi gözlü, barbi bebek olmak zorunda değil. Bir baba çocuğu için sadece spermini verecek ve annesi de döllenme için ona yardım edecek ise o anne-baba sözde Anne-Baba'dır. Çocukların göz rengini, saç rengini ileri teknoloji sayesinde belirleyebiliriz fakat gözlerdeki ışıltıyı (Çi=Yaşam enerjisi, tutkusu) veremeyiz. İnsanlar güzelliğin lanetine kapılmışken (ki böyle bir sorunuz vardı.) bu tarz şeylere kafa yorması normal. Hayat planlaması gerektiği yerde güzeldir fakat aşırısı zarardır. Özellikle biz bayanlar evrenin en büyük görevini üstleniyoruz: Anne olmayı.. 😊 küçük bir tohumu fidan yapacağız. Fidan büyüyüp ağaç olacak ve ağaç zamanı geldiğinde meyve verecek. Yani biz topluma faydalı, geleceği gören, yaşama şekil veren bireyler, (sözde kolay) İNSAN yetiştirmeye çalışıyoruz. Zannediyorum ki büyük işler yapmak için renkli gözlü olmaya, üçgen vücut olmaya, pahalı giyime ve kolejlere gerek yok. Küçük bir çocuğun renkli gözlü olmasındansa derin ve anlamlı bakması her şeye bedel.

0|2
    0|0
  • Özellikle renkli gözlü çocuğu olmasına istemedim çünkü bu dönemde o kadar sağlıksız çocuk Dünyaya geliyor sadece sağlıklı çocuğu olmasına istedim.
    2. Bence bu yeni akım medya ağır propaganda yapıyor gibi her dizide renkli gözlü muhtemelen göçmen kökenli oyuncular oynamakta bu yüzden insanlar ister istemez özenmeye başlıyor. Ben esmer insanları seviyorum bu yüzden benim için sıkıntı yok:)

0|1
    0|0
  • Bu konu plan ve programla olsaydı annemin dört çocuğunun ikisi kahve ikisi mavi gözlü doğmazdı. Renkli gözlü olmasından ziyade gözleri güzel bakan güzel gören evlat nasip olsun isteyen herkese.

0|1
    0|0
    • Sağlık elbette önemli zaten bende bunu savunuyorum. Ancak, bu konunun planını ve programını yapan kişiler gerçekten de var ve ağırlıklı olarak da kadınlardan oluşuyor.

• Itiraf ediyorum; mavi gozlu bulayim, ben yesil, o mavi cocugumuz da birinden biri olsun diye arkadaslarimi biktirdigim dogrudur.
    Ama bu sozum sadece lafta. Evlenecegim kiside gozden ote kriterler ararim. Goz rengine gore sevip sevmeyecegime karar vermem. Kimsenin de bunu ciddi anlamda soyledigini sanmiyorum. Varsa nor. al degildir. Goz rengi, mutluluk saglamiyor bunu en iyi ben bilirim. Cocugum renkli gozlu ama mutsuz olursa ben de mutlu olamam ki..

0|1
    0|0
  • Çocuğu programlı yapmak mesele değil, vatana millete hayırlı, ahlakli , psikolojik açıdan sağlıklı olarak yetiştirmek önemli.

1|2
    0|0
  • İleride çocuğum olursa açık göz renginden ziyade güzel olmasını isterim sadece. Dediğim yanlış anlaşılmasın tabi, her anne baba çocuğunun güzel olmasını ister. (Sağlıktan zaten bahsetmiyorum) Sülalemde çok fazla sarışın ve renkli gözlü insan var kimi güzel kimi çirkin. Bu sebeple renklere asla takılmıyorum.

Bu konu hakkındaki tek görüşüm, bir anne ya da baba adayı çocuğunun rengini takıntı haline getiriyorsa çocuk yapıp onu yetiştirecek olgunlukta değildir. Üremesinler bir zahmet.

0|1
    0|0
  • 1. Fark etmez. Göz rengi elbise rengi gibi bir şey benim için.
    3. Kompleks diyorum başka da bir şey demiyorum.

0|1
    0|0
  • Yoo benim renkli göz takıntım yok, renkli göz pek sevmem zaten. 😊😅

0|1
    0|0
  • Saçma bir düşünce.. Aptal kutusuna baka baka aptallaşmışlar iyice.

0|0
    0|0
  • Başımıza dassss yagcak das

0|0
    0|0
  • bende bir genç kızım böyle bir şey olduğunu ilk defa burda öğreniyorum

0|0
    0|0
  • Boyle bisey mumkun degildir.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• 1- göz rengi umrumda değil. tipi nasıl olursa olsun benim minik bebeğimdir ömrümdür cennetimdir hayatımdır
    2-karşılaştım mı bilemiyorum ama çok gereksiz durumlar bunlar. yazık sadece ama böyle düşünenlerede saygı duyuyorum herkesin bir kafa yapısı var

0|0
    0|0
Yükleniyor...