Dünyanın tüm savsatalarını bir kenara bırakıp, var oluş amacınıza uygun bir biçimde bilgece yaşamak istermiydiniz?

Herkese merhabalar arkadaşlar. Şu an dünya nüfusunu kastederek birçoğumuz aptallaşmış bulunmaktayız. Bu durumu hiç fark etmiyor muyuz? Yoksa farkedip amaan koy gitsin diye tekrardan aptalca geçiştirip gidiyor muyuz? Merak etmiyor değilim açıkçası. Nasıl bukadar bilinçsiz yaşamayı becerebiliyoruz? Nasıl okadar özgürlükten bahsederken boynumuzda görünmez fakat bir çok şeyimize doğrudan etki eden o kirli zincirlerle yaşayabiliyoruz? Ben o zincirleri çoktan kırdım, kırmak üzereyim, kırmak istiyorum ya da kıramıyorum diyenleri alabilirmiyim acaba böyle güzel bir sohbet ortamı yakalamışken. Bu sayfayı biraz da olsa yararımıza kullanabilir miyiz acaba? Ne dersiniz?

0|0
5|10

En İyi Kız Görüşü

• Kim var oluş amacına uygun yaşamak istemez ki? Özgürlük, kesinlikle var oluş amacım. Amaca ulaşmak için bir yol değil. Boynumdaki zinciri kırdım demenin kölesi oldum demekten bir fark yarattığını düşünmüyorum. Özgürlük beden de değil, zihindedir de. Ama zihnimiz doğduğumuz andan beri köle.

0|0
    0|0
    • zincirden kasıtım bedene vurulmuş gerçek bir zincir değildi zaten :) zihnimiz de doğdumuz andan beri köle falan da değil. konuşmak ister misin?

• Bazı zorunluluklarla savaşamıyorsun. Açken karnını doyurmayı düşünüyor insan, savaşmayı değil. Yaşama iç güdümüz var. Ben sadece bir insan olabilmek olarak düşünüyorum. Zaten herkes hiçliği tadar. Kendimi yok edip yeni bir ben oluşturmak değil, kendimi bulmak isterim ben. Neredeyse yeni bir benlik yaratmak kadar imkansız. Zaten kendimizi şekillendiriyoruz elimizden geldiğince. Her yaşadığımız olay, her duygumuz, okuduğumuz herhangi bir satır bile iz bırakıyor benliğimizde.

• şuanki kendini yok etmeden salt kendini bulamazsın arkadaşım. açlığıda biz yaratıyoruz çaresizliğide. yokluğuda. herşey halihazırda mevcut dünyada. bize ilk çelmeyi günümüz yaşantısı takıyor fakat, kalkıp o önümüze uzanan set dediğinin engelleri tekmelemeyi beceremiyoruz işte. birçoğumuz yapıyoruz bunu. pek azımız savaşıyor. bir savaşçı gibi yaşıyor. sonrada herşeye lanet edip duruyoruz işte. önce düşkünlüklerimize lanet etmemiz gerekiyor. düşkünlüklerimiz sistemin yardımı ile bizi esir alıyor. kimsenin bir şey yapabileceği yok bize. buna biz izin veriyoruz.

Kızlar Ne Diyor 4

• Ne dusundugunu anliyorum ama "ahmakca yasayan "olarak kast ettigin insanlarla nasil ni muhabbet etmeyi planliyorsun, sorma seklin yanlis seni anliyorum ama herkes anlayamayabilir, onyargilar vs olabilir, umarim daha nesnel bir sekilde sorabilirsin, taraf tutmadan,

0|0
    0|0
  • Dede gibi

0|1
    0|0
  • Özgür müyüz? Bence değiliz. Kabul et ya da etme bir sistemin parçalarıyız ve düşüncelerimiz, hareketlerimiz hem toplum hemde daha önce sahip olduğumuz normlar yüzünden kısıtlanıyor. Hepimizin ortak dünyasına sınırlar çiziyoruz. Sonrada sınırları aşmak için çabalıyoruz. Bilinçli yaşıyoruz çünkü yaşayabileceğimizden emin olmadığımız yarınların peşindeyiz. Mantıklı olan buysa ben aptallaşmaya razıyım.

0|0
    0|0
  • Çok isterdim :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Tam olarak nasıl bir bilgelikten bahsediyorsun?

Mesela ben var oluşumuzun herhangi bir amacı olduğunu düşünmüyorum.

0|0
    0|0
  • bu durma genç bireylerden önce ailelerden başlamak gerekir öyle bir toplum halini aldıkki millet ne söylerse doğru kabul eder çoğunluk neye olmaz derse yok sayar olduk buda yetmedi başımıza hocalar dergahlar şeyhler medyumlar hayat koçları bla bla şeyler yerleştirdik hayatımızı yönlendirmesi için kendimiz arayıp bulmak yerine birisinden duyduk uyguladık bu bin yıllardır böyleyken kaç bin yıllar daha devam edecek diye sormadan edemiyorum kendime cevap mı ben göremeyeceğim kesin

0|0
    0|0
    • biz bir birey olarak kendimizden başlayıp sonra ailelere de bu konuda ışık olamaz mıyız peki? bunların farkındasın. farkındalık kazanmış bir insansın belli ki. bir kez olsun böyle bir konu ile var oldunmu bu sosyal ağda mesela. duyarsızlık yok mu kendi bireylerimizde de sence?

• ben ailemden başladım çevremde ve arkadaşlarımla devam ediyorum sosyal paylaşımda ise bir çok konuya değindim bireyler kendini geliştirmelidirki toplumları ilerleyebilsin ama bu durum seni kısıtlayan inançlar çevre ve aile olduğu sürece sende ister istemez bir çok yerde susup onlara uymaya çalışıyorsun ve baskı işte tüm problem burda özgür düşünce ve iradeye yer yok toplumların %99 luk kısmında

• dostu sorundan pek bırsey anlamadım ama , en azından bır savunma tarzım var , teknolojik ortamlardan mumkun olduğunca uzak kalmaya calsııyorum , ve ınsanlarla iç içe olmayı seçiyorum

0|0
    0|0
  • Gel birader.. bizde seni bekliyorduk... Aydınlar.. ışık tut bize. yol göster... Liderimiz ol... zekanı paylaş bizimle...

0|0
    0|0
  • Vallahi gözüm yükseklerde değil. Bilgelikte değil. Neden varım amacım ne söylesinler yeter. Ona göre bulurum yolumu. Kendim bulamadım çünkü.

0|0
    0|0
    • yeterince zorlamamışsın demek ki. bence devam et. bir savaşçı gibi yaşa. hatta savaşçı ol. ne istediğini de, neyi bulman gerektiğini de bulacaksın. ben eminim. sende emin ol. saygılarımla.

• Teşekkür ederim, saygılar.

• Olur derim reyiz
    Nasıl olcak o iş

0|0
    0|0
  • Bu kadar basit mi? İstesek olacak mı?

0|0
    0|0
    • doğru ve yeterli istenç ile olmayacak hiçbir şey yoktur şahsımca. saygılarımla.

• istmemem savaş gerek dünya çok sıkıcı

0|0
    0|0
  • umarım yasarız

0|0
    0|0
  • bu kapitalist düzende sistemin kölesi olmuş durumdayız ben şahsen bu sistemin kölesi olmak istemiyorum ama bu sistemin dışında durabilecek ne maddi nede manevi gücüm var bilmiyorum içimden bunları yazmak geçti olayı yanlış yorumlamış olabilirim

0|0
    0|0
    • kesinlikle durabilirsin. doğa da bir başına, hatta çiftinle, hatta sürü ile de yaşayabilrsin. bizi bu çemberin dışına çıkmaktan alıkoyan şeyler düşkünlükelrimizin ta kendisi değil mi sence?

Yükleniyor...