Evli ve hamilesiniz. Doktorunuz size çocuğunuz engelli diyor. Ne yaparsınız?

Bir ara sınıfımızda tartışma konusu oldu bu durum. Doğururmuydunuz bebeği? Yoksa aldırırmıydınız? Aynı şekilde erkekler bu bebeğin doğmasına izin verirmisiniz? Yoksa karşı mı çıkarsınız? Sonuçta büyük bir sorumluluk.
Ben bir hayata kıyamayacağımı düşünüyorum siz?

0|0
69|46

En İyi Erkek Görüşü

• Direkt olarak "aldırırım" ya da "aldıramam" demek böyle bir olay için çok sığ kalacak, aceleci bir yorumdur. Aldırırım diyenlerin "o an" geldiğinde bundan vazgeçmesi muhtemel mesela. Aldırmam diyenler büyük ihtimalle doğururlar, ama o çocuğa gerçekten o kadar zaman bakabilecekler mi? Bundan nasıl emin olabilirler? Kendilerinden emin oldular diyelim, eşlerinden emin olmaları mümkün değil. Kaldı ki çocuğun çekecekleri var, seçme şansı olmadan öldürülmesi ne kadar kötüyse, seçme şansı olmadan omzuna yüklenen bu yükü taşıyarak yıllarını geçirmesi de çok zor bir süreç.

Doğanın bu konuda acımasız olduğunu, doğacak yavrunun pek yaşayamayacağını biliyoruz. Ancak söz konusu olan insanken, mutlu yaşam süren bir sürü engelli olduğu da gerçek.

Önemli olan aldırma veya aldırmama kararı değil, kararının sorumluluğunu taşıyabilmek.

3|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 45

• bilmiyorum doğursam çocuğum ömrü boyunca psikolojik olarak kendini kusurlu hissedecek ama benim ona vereceğim sevgi ile mutlu olabilir kararsızım

1|0
    0|0
  • çok zor bir durum ama şimdi şöyle bir şey var anne baba ölürse ne olacak o çocuğa

1|0
    0|0
  • Allah kimseye öyle bişey göstermesin

1|0
    0|0
  • Doğursun tabikide şükrederim engelli diye ölümü haketmiyor ya.

4|0
    0|0
  • Engele bagli. Hayat boyu birine muhtac yasamasi gerekiyorsa aldirmak isterim.

1|0
    0|0
  • doğmasına izin vermezdim.

1|0
    0|0
  • Doğmasına izin vermem

1|0
    0|0
  • Onu doğurarak bir hayata kıymış olacaksın zaten hemde her nefes alışında. Çocuk ömür boyu başkalarına özenerek yaşayacağına, annesinin karnında hayatı son bulsun daha mantıklı. Şahsen ben engelli bir hayat yaşayacağımı bilsem, kürtaj olmayı yeğlerdim.

0|0
    0|0
  • Bence dogurmalisin engelli olsada oda bir canlı senin kanından senin canından olan bir varlık hem allahın taktir ilahisi eğer böyle bir şey yapmışsa vardır bunda da bir hayır

1|0
    0|0
  • Ben net bişekilde aldır derim. Hiç düşünmem.

O çocuğa da zulüm bu Dünya'ya gelmek.

0|0
    0|0
  • Doğururum kanks

1|0
    0|0
  • Her ne olursa olsun aldırtmam Allah bana onu öyle vermiş öyle kabullenmek gerek.
    Onu aldırmak Allaha karşı gelmekdir.

1|0
    0|0
  • vala büyük konuşmamak lazım

1|0
    0|0
  • izin veririm. kesinlikle aldırmam.

0|0
    0|0
  • Üzülmekten başka ne yapabilirim ki

#Türkerkeğii

0|0
    0|0
  • Bazı sorulara o an cevap verilir. Önceden ne dense boş... Allah böyle zor sınavlar vermesin...

1|0
    0|0
  • doğmasına izin vermezdim.

0|0
    0|0
  • Her canli kendi rizki ve hayriyla dogar kalbi olan kalpsizlik yapar mi hic

3|0
    0|0
  • Ben istemiyorum cocugum buyusun ve zalim kitlenin alay konusu olsun ona o aciyi yaşatmaya hakkim yok

1|0
    0|0
  • Saçmalama tabiki devam

1|0
    0|0
  • Sor imtihan. Doğurmasan evlat katili mi Olcan? Evladım, seni beğenmedim öldürdüm, mü diyeceksin

1|0
    0|0
  • anne karnında bir çocuğu aldırmak yetişkin bir insanı öldürmekten farksızdır
    eğer sağlıklı bir evladımız kaza geçirip engelli duruma düşerse onu öldürecekmiyiz

0|0
    0|0
  • Çok zor bir durum Allah yardımcısı olsun o durumda olanların.

0|0
    0|0
  • O çocuğu zor bir hayat yaşamak zorunda bırakmak da bencillik geliyo bana sonuçta yasal kürtaj süresi içindeyse olaya cana kıymak olarak bakmamak lazım

0|0
    0|0
  • Bisi yapmam artık be yapcam

0|0
    0|0
  • allah her sekilde ınsanı sınar ve basar

0|0
    0|0
  • Allahn verdgi canı allah alır buda benm ımtıhanm der ve o cocugu ısterdim

1|0
    0|0
  • Aldırırım

0|0
    0|0
  • vicdana engel koyulmaz o zaman ınsanlıktan cıkarsın evlat candır olenedek yanında olurum

0|0
    0|0
  • ALLAH'ın verdiği canı, ben nasıl reddederim...
    Töbe Töbe

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    15

Kızlar Ne Diyor 69

• ben olsam kesinlikle doğururum. bende bir engelliyim. saçma gelecek ama engelli olmak melek olmak demek. ve engelli bir çocuğa sahipseniz 1 adım öndesinizdir.

4|0
    0|0
  • kuzenim dogurdu. ve bebegi sapasaglamdi.

2|0
    0|0
    • Imtihan dünyası işte ne yaparsın. Tüylerim diken diken... O güzel Allahım dertten önce dermanini yolluyor hamd olsun...

• Bak sen bunu anlatınca ablamin hamileliği geldi direkt gözümün önüne. Benim de yegenime öyle söylemişlerdi daha çok kucucuktu yani aldirilabilirdi ama ablam bir rüya gördü kesinlikle aldiramam dedi o da hep agladi ama cok sukur hicbir sey cikmadi ve su an beş yaşında maşallah yaşıtlarından da zeki. Ne güzel söyledin inşallah tüm sınavları başarıyla geçen salih kullardan oluruz biz de😊🙏

• amin canim amin @Cndnmert

• Tabii ki de kiyamam. Ne demek Allah'in verdiği cana kiymak? Allah'im bu ikileme bile düşürmesin beni kahri da başımın üstüne lütfu da...

1|0
    0|0
  • Ben doğururum. İmtihanım bu Allah beni sınıyor der sever sahiplenirim çocuğumu. Hatta dünyada sınanmak mükafat der mutlu olurum

4|0
    0|0
  • Down sendromlu bebeklerin anne karnında öldürülmemesi için çok çabalar harcadım. Herhangi bir engel bebeğinize kıymanız için bir bahane değil. Sağlıklı doğup sonradan hasta olma ihtimali de var. Asla bebeğime kıymam hatta engeli var mı diye testleri bile yaptırmam. Dünya imtahan dünyası onun sayesinde ahiretteki ödülü bilemezsiniz.

1|0
    0|0
  • karnımda bir kalp atıyo ne olursa olsun evet sorumluluk büyük ama biz kadınlar doğuştan Annelik içgüdüsüyle dünyaya gelmiyormuyuz kesinlikle doğururdum ❤️

1|0
    0|0
  • Hem o çocuk acı çekecek hem ben bana ve ya eşime bir şey olsa o orta da kalırsa ne yapar.. Böyle mantıklı düşünmek lazım zorda olsa aldırmak gerekir.

1|0
    0|0
  • Anneme sordum doğururdum dedi.
    Sonra ekledi iyi ki doğurmuşum 😊

2|0
    0|0
  • Şimdi şöyle bir durum ; engelliği olacağı için çocuğumu aldırmazdım , elimde ki tüm imkânımı ona harcayıp çok iyi bir özel eğitim aldırırdım dünya da mümkün olduğunca engelleri aşan engelli ve engelli çocuk anne-babası var çocuğumla bizde bunu başarabilirdik belki, bunu denemeye değerdi.
    Ama hayat bu ben çocuğumdan önce ölebilirim ve o bu dünyada tek başına ihtiyaçlarını karşılayamayadabilir , bu durumu karar vermeden önce iyice tartmak gerekir.

1|0
    0|0
  • Bilemem

1|0
    0|0
  • Doğururum

1|0
    0|0
  • O durumun içerisinde olmadan net bir cevap vermek doğru olmaz ama şu anda düşündüğümde doğurmayı istemezdim sanırım. Allah korusun tabi. Belki o da bir sınavdır. Ondan sonra ki çocuklarımın sağlıklı olacağının da garantisi yok. Zor bir durum.

1|0
    0|0
  • Ben doğururdum

1|0
    0|0
  • Bilmiyorum çok zor bir karar. Allah sağlıklı evlat nasip etsin herkese

1|0
    0|0
  • Bilmiyorum

1|0
    0|0
  • Gerçekçi olalım hayal görmeye gerek yok. Ne kendime ne doğacak çocuğa hayatı zorlaştırmaya da gerek yok.. En mantıklı karar aldırmak olacaktır. Aldırırım.

1|0
    0|0
  • Kiyilirmi cana 😔

1|0
    0|0
  • Kesinlikle aldırmazdım. Sonuçta herkes aynı olmak zorunda değil. Engelli bireylerin de yaşama hakkı vardır.

1|0
    0|0
  • Niye aldırayım engellilerin yaşamaya hakkı yok mu? Hem diğer dünyada engelli annesi direkt olarak Cennete gidiyormuş.

1|0
    0|0
  • ne olursa olsun katil olamam, o çocuk benim cennetim olucak sonuçta

1|0
    0|0
  • Düşünmek yetmez bazen.
    Böyle bir kararı verebilmek için evli ve de sakat doğacak olan bir bebeğe hamile olmak gerekiyor. Şimdi ne desek boş.

1|0
    0|0
  • dogururdum tabi ki. ne olursa olsun o benim cocugum ve Allahin bir bildigi var ki bana verdi oyle guzel bir varligi.

2|0
    0|0
  • Ben bu konuda direkt olarak aldırırım diyorum. O bebeği dünyaya getirip ömür boyu ona acı çektirmek daha büyük vicdan azabı olur benim için.. Bunu yapamam, bile bile çocuğumun gözlerimin önünde Hergün ölmesine müsade edemem.

0|0
    0|0
  • Evlenmiycem. Hadi oldu da oyle bisey odlu diyelim tabiki dunyaya gelecek. Onun yasama hakkini kimse elinden alamaz. Ayrica bizim bir komsumuzun cocuguna da engelli demislerdi. %90 fiziksel engeli falan olacakmis. Yuruyemeyecek konusamayacak cart curt. Ama kadin dogurdu ve cocuk sapasaglam. Su an 1 yaşında. Dogdugunda sarılık bile olmadi normalde yeni doganlarda olur yani. Yanilmalar olabiliyoken asla kiyilmaz bir cana

1|0
    0|0
  • Alinabilcekse aldiririm cunku cocugumun omur boyu aci cekmesini gormeyi istemem kendi de cok mutlu bir hayat yasayamiycak

1|0
    0|0
  • Dogururdum tabiki. Engelli ya da degil ne farkeder? Sonucta oda bir can degil mi? Allah böyle dogru görmüs, böyle olmasini istemis. Ben kimim ki o kücücük canin hayatini bitireyim?

1|0
    0|0
  • tabii ki dogururum neden aldirayim ki ozurlu olmasi neyi degistirir? benim bebegim benim canim bizim kanimizdan bizim bebegimiz neden aldirayim Allah bize oyle olmasini nasib etmisse olacaktir..

1|0
    0|0
  • Hiç bişey yapmam yine aynı heyecan olur seve seve dogururum bakarım

1|0
    0|0
  • Allahim korusun, ustune cok dusundugum bir konu bu nedense.. hicbir fikrim yok😕

1|0
    0|0
  • Bence erkekler karinin cocugunu aldirtmasini isterler ama kadinlar da dogurmasini..

1|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    39
Yükleniyor...