Kapat

Neden "din ve ahlak bilgisi" derslerinde çoğunlukla "islamiyet" üzerinde duruyoruz?

Bu dersin adı "islam ve ahlak bilgisi" falan değil. O zaman neden dersin adı "islam ve ahlak bilgisi" gibi çoğunlukla "islamiyet" üzerinde konu işliyoruz? Bu derste Kur-an'ın her ayetinden dualar ezberletip duruyorlar ama neden özellikle Kur-an? 12 Yıllık öğrenciyim ve hayatım boyunca bir kere bile başka bir dinin kitabı hakkında tek bir ayet bile söylemedik. Neden böyle? Nedir özellikle bu "islamiyet" baskısı?

1|0
4|2

En İyi Kız Görüşü

• Amaç beyin yıkayarak mürit toplamak, başka birşey değil.

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 3

• Bizim din kültürü derslerinde hocamız türk sanat müziği eserleri söylerdi 😕

0|1
    0|0
  • tayip müslüman çünkü o hangi dersi isterse o ders veriliyo

0|1
    0|0
  • çünkü Türkiye Cumhuriyeti nin resmi dini İslamiyet. bir toplumda birkaç din olursa kaos yaşanacağını düşünüyorum. ve inan bana farklı bir yol seçecek olan insan şartlar ne olursa olsun sorgulayarak, değerlendirerek o diğer dine yönelebilir. eğitim sistemine ikinci üçüncü bir din eklenmesi kesinlikle karmaşa yaratacaktır. Okulda İslamiyet hakkında eğitim gördüm fakat Dört kutsal kitabı da, bir kitabı olmayan dinleri de epey biliyorum. bir engel değil.

0|0
    0|0
    • Türkiye Cumhuriyetinin resmi dini yok yalnız...

• Evet, bir kaos oluşacaktır. Ancak hangi özgürlük bir devrim olmadan kendi kendiliğine ortaya çıkar ki?

• devrimci zihniyetinden ziyade Türkçü zihniyette biri olmam bir yana.. kaos isteğinin haklı olacağı bir durumu düşünmek çok zor. özgürlüğe gelince ortaokuldan itibaren müslüman olmayı sorgulamaya başladım. ve ortaokulda da devamında gelen lisede de islamiyet dersleri aldım. hiçkimse okulda sana 'müslüman bir okuldasın haydi namaza!' demiyor. kişisel bilgilerini değil kayıtlı dini bilgileri sana veriyorlar bunun için memnun olmalısın. inandığı şeyler dışında bir dini duymaya bile tahammül edemeyen insan cahil olmaya mahkumdur. ben kuranı bitirdim. incili askıya alsamda hali hazırda büyük bir kısmını sindirdim. tevratı ve zeburu da büyük ölçüde biliyorum. ben eğer bunları öğrenmeseydim kendi yolumu nasıl bulabilirdim. özgür kalmak demek bağnazca öğrenmeden bir dini elinin tersiyle itmek demek değildir. hiçbir din hakkında bilgisi olmayıp ateist olan bir insan sadece özentidir.

Erkekler Ne Diyor 2

• Hak din islam o yüzden

#Türkerkeğii

0|0
    0|0
  • İslami bir ülkede yaşadığımız için olabilir mi önce kendi dinini öğren diye heralde

1|0
    0|0
    • "Kendi dinim" ifadesi benim karar verebileceğim bir şey, eğitim sisteminin değil.

• Kardeşim çoğu insan müslüman girmezsin ozaman derse olur biter

• Kimse seni zorlamıyor derse gir diye

Yükleniyor...