En hayırlı kadın kocasına itaat eden kadın mıdır?

Kocamız bizim akıl kaynağımız ve sahibimizdir.
Peygamber efendimize göre de cennete girmeye en yakın kadınlar kocasına itaat eden, uysal kadınlardır.

Tüm müslüman kadınların bunu dikkate almasını ve ona göre davranmasını rica ediyorum.

0|0
14|16

En İyi Erkek Görüşü

• Niye erkegin ne ustunlugu var hepimiz esit haklara sahibiz ayrica evliyken karimiza ya da kocamiza "EŞ" deriz
    sakin kendinizi ezdirmeyin hayat arkadasisiniz patron-isci degil

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• fıkrıne katılmakla bırlıkte bır acıklık getırmek ısterım affına sıgınarak... peygamber efendımız s. a. v ıteat derken ona kole olun buyurmamıstır. kocanızın konusmanızı ıstemedıgı kısıyle konusmayın gıtme dedıgı yere gıtmeyın ve her an onun ısteklerıne cvb vermeye hazır olun esınız ıcın suslenın temızlenın buyurmustur bu konuyla ılgılı bırde kıssas anlatmak ısterım efendımız a. v. donemın de tuccarlık yapan bırı mısıra gıder gıderkende esıne evden dısarı cıkma der bır zaman sonra kadının annesı hastalanır kadına annen hasta senı gormek ıster dıye haber gelır kadın kocası evden cıkma dedıgı ıcın ne yapacagını bılemez peygamber efendımıze durumu anlatması ıcın bırını gonderır efendımıze durum ızah edılır cvben efendımız gıtmesın der bır kacgun sonra kadına annen oldu cenazeye gel dıye haber gelır kadın yıne efendımıze habercı gonderır neyapması gerektıgını sormak ıcın efendımız yıne gıtmesın der esı gelınce efendımızın yanına gelırler efendımız onlara derkı ıkı durumda da esının sozunu cıgneyıp gıtmedın senı annen okadar guzel yetıstırmıskı ınsallah senın bu esıne ıteatkar olman annene cennetın kapısını acacak tesekkur ederım

0|0
    0|0
  • Kadın bu yalnız istediğin zaman kullanacağın köle değil kadın bir bireydir. Sırf bu yüzden müslüman değilim.

3|0
    0|0
  • Böyle kadın Türkiyede yok denecek kadar azdır. Tam tersi kocaya kendilerine köle edeler. Bu yüzen ülkemden evlenmem.

0|1
    0|0
    • Yani. Kadın varken köle olmak erkeğe mi düşmüş? Haşa.

• Bizim kızlara sor bir istersen canını alıyor erkeklerin.

• Itaatten kasıt saygıdır ve bu saygı karşılıklı olduğu sürece mükemmeldir körü körüne itaat aptallıktır.

1|0
    0|0
    • İtaat ile saygı eş anlamlı değildir. Onu kastetse idi sadece saygılı olun derdi değil mi?
      Kur'an şüphesiz apaçıktır.

• Kuran ı sorgulamak bizim gibi aciz insanların ne haddine fakat burda algılama biçimi önemlidir ıtaatten kasıt in güven ve saygı olduğunu düşünüyorum

• Kardeşim ben de yorumlarken Allah'ın sözlerine kendi yorumumuzu katarak şirke düşebileceğimizi anlatmaya çalışıyorum.
      Çünkü kelimeler yakın manada olabilir ama bazıları daha geniş kapsamlıdır.
      Mesela itaat kelimesi saygıyı kapsar ama saygı itaati kapsamaz. Mana verirken buna dikkat edelim ki mazallah şirke düşmeyelim demek istiyorum kardeşim. Benim kötü niyetim yok şüphesiz her kardeşimin günahlardan kaçınmasını cennete gitmesini isterim. Hayırlı geceler.

• Minik güzel diyorsun doğru diyorsun da,
    Burada bolca inanci bozuk züppe var.
    Bunları anlamayi bırak,
    Anlamak için okumazlar bile..
    Sadece kusarlar...

0|0
    0|0
  • anlamıyorum? kadın neden kendini bu kadar küçültürki? yapındır itaat etmeyi seversin tamam. ama bunu sanki din gereği gibi söylemek ne demek yahu? kadın özeldir. sana birşey söyleyeyim bayan. yapı olarak ben itaatkar bir adamım ama bu ne tüm erkeklerin kadınlara itaat etmesini gerektirir nede kadınların erkeklere itaatkar olmasını

0|0
    0|0
  • Kesinlikle 👍🏾

0|0
    0|0
  • Sen kadin degilsinki kölesin mk

0|1
    0|0
  • Sen gerçek misin?

Var mı böyle kadın? En dindarı bile ayaklı bir işkence aracı.
    Sadece huzur yeter bence.

0|0
    0|0
  • Dinimize gore oyledir , dogru. Ama her koca eger ki esi hayirli bir esdirse kadininin kadrini kiymetini biliyormu?
    Aynisi kadinlar icin de gecerli.

0|0
    0|0
    • Kadının kıymetini bilmek zor değil aslında. Yemeğini suyunu verip çok dövmemek gerek. Bunu bile yapamıyorlar haklısın.

• Dovmek kesinlikle olmaz.

• Allah izin veriyor.

• İttat biraz köle gibi oluyor. Eşini çok seven kadındır.

0|0
    0|0
  • itaat değil aldatma yalan söyleme vede ihanet etme

1|0
    0|0
    • Ne demek değil? Kur'an'ı okudun mu hiç?

• Ben öyle yazıyor demiyorum ki, neyi savunuyorsun bana...

Kuran'ın kendisinde İtaat lafı geçiyor zaten. Sen ise orada yazılı şeye öyle değil diyorsun.

Allah neyi nasıl söyleyeceğini bilmiyor mu?

• yaw ben ne diyom sen ne diyon tamam sen haklısın ben susuyom kardeşim

• Göreceli

0|0
    0|0
  • Çok dogru

0|0
    0|0
  • aynen bence de

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• Akıl kaynağı? Bir insanın kafasında olan şeyi kullanabilmesi için başka bir insana neden gerek duyması lazım, onu anlayamadım?

0|0
    0|0
    • Hukuk bilgisi eksik olan bir insan,
      Neden bir avukata ihtiyaç duyar?
      Hukuk metinleti herkese açık.
      Neden kendisi açıp okumaz da,
      Avukata beni temsil et der.
      Üstelik para da vererek...
      Neden?

• @EvcilKüheylan ben nerede ters cevap verdim ki? Kelimeyi farklı kullanınca ne oldu diye sordum sadece. Söylediğim şeyi kendinizce farklı bir yerden anlayıp, o anladığınız yere göre de bana sataşmanız hoş değil.

• Ben itaat etmem kimseye

0|1
    0|0
  • Din sadece kadınları eziyo da erkekkeri yükseltiyo gibi göstermekten vazgeçin artık!
    İtiat ama nasıl bir şey hiç sorguladın mı prki?
    Aklın var dimi evlendiysen tabii ki kocana saygılı olacaksın zaten evliliği yürüten şey o saygı denen şey
    Neyse ya susayım.

1|1
    0|0
    • Kesinlikle katılıyorum amaç İslami değerlerimize saygısızlık

• Türkçeyi de unuttu. Tüh bilseydim yazmazdım. :)

• Sen Şu an kadınları küçülttün erkekleri yücelttin telaffuz problemin var biz mal değiliz mülk değiliz.

0|1
    0|0
  • Bkz. Köle fantezisi olan adamın kadın versiyonu.

1|1
    0|0
  • Evli iki insan birbirlerine saygılı olacak. Kadınlar da erkekler de akıl sahibi ve aralarında fikir alışverişi yaparak anlaşabilirler. Kadın kafasını kullanmayacak ve erkek ne derse olacak diye bir şey yok yani. Itaattan kasıt saygıdır ve saygı karşılıklı olan bir şeydir. Dinimizde kadınlar erkeklerden aşağı seviyedelermis gibi göstermeye çalışmaktan vazgeçin artık.

0|0
    0|0
    • Peki bir şey soracağım. 'Şundan kasıt şudur, bundan da kasıt budur' diyerek aslında birbirinden farklı kelimeleri eş anlamlıymş gibi gösterdiğiniz zaman, Haşa yüce Allah'ın sözlerine başka anlam verdiğinizin farkına varıyor musunuz?

İtaat ile saygı aynı anlama gelmez.

Allah sence neden saygı duyun buyurmak yerine bu kelimeyi uygun görmüş? Sen onun ne demek istediğini haşa ondan iyi mi biliyorsun ki, O öyle derken aslında bunu demek istemiş diyebiliyorsun?

• Pekala demek istediğini anladım. Bu konuyu araştıracagim. Teşekkürler. Iyi geceler.

• Ayrıca ben kendi aklım varken hala eşimin aklına muhtaçmisim gibi davranmam gerektiğini mantığım kabul etmiyor. Benim ailem inançlı insanlar fakat bizim evimizde anneminde sözü geçer babamın da. Hatta yeri gelir benim de sözüm geçer. Ben senin dediğin şekilde görmedim yani. O yüzden araştırmam gerekiyor dediğim gibi.

• Ne diyorsun sen? Kimseye itaat etmem hiç kimseye !

0|1
    0|0
  • Bence biraz hatan var bu konuda
    tamam doğrudur ''Allah kendimden başka bir şeye secde edilmesini isteseydim kocalarınıza secde etmenizi emrederdim'' der ama bu körü körüne bir itaati içermez.
    Kadına akıl verildiyse bunu uygun kullanmasını da bilir. Ha bide hadislerin ve sünnetlerin doğruluk derecesine dikkat edilmesi gerekir çünkü bir çoğu günümüze gelene kadar değişikliğe uğramıştır.

0|0
    0|0
    • Körü körüne itaati kendin ortaya attın şu an.

• Ben ortaya atmadım senin görüşünü okuyan herkes emin ol bunu anladı. Saygılar

• Benim görüşümü okuyan herkesle görüştün de sana bunu mu söylediler ki, bu şekilde başkalarının adına yorum yapabiliyorsun?

• Sacma oldugunu dusunuyorum kadin bir birey degil mi

0|0
    0|0
  • Kadının cihad meydanı evidir. Allahın rızasını eşini razı ederek kazanır.

0|1
    0|0
  • İtaat yalnızca Allaha ve onun emirlerine edilir !!!
    Kocaya itaat etmekte nedir?

1|0
    0|0
  • Sen hayırdır beynin yok mu senin sadece Allaha kulluk edilir bir insana itaat edilir mi

0|0
    0|0
    • Zaten yüce Allah kadının kocasına itaat etmesini söylüyor. Bir müslümanın Kuran'ı bilmeyip böyle yorumlar yapması beni üzüyor.

• Sen aldığın mealde itaat yazıyo bir başka mealde saygılıdır. sebep olarak erkeğin maddi anlamda kendinden kadın için harcama yapılması gösterilmiş kuranda defalarca geçen şey düşünmez misiniz sorgulamaz mısınız yani sen maddi anlamda ve kendini koruyup kollama anlamında geliştirmiş bir kadın olmanla bu durumda bir kadın olmaman aynı anlama gelmez bu ayette cezalandırma şekli de var ki bu ihanet ve aile düzenini bozan kadın için ama başka bir ayette eğer memnun değil ise taraflar boşanma yol gösterilmiş bu cezalar yerine yani orda tek bir yerde yazanı okuyp bu budur demeden önce Allahın sana verdiği en büyük nimet beynini kullan

• ''yani orda tek bir yerde yazanı okuyp bu budur demeden önce Allahın sana verdiği en büyük nimet beynini kullan''

Ne güzel de söyledin :)

39 çeviri var ve sadece 37 tanesinde itaat kelimesi geçiyor. Kendini eleştirmen elbette güzel bir şey, tebrik ettim.

Ayrıca küçük bir öneri de vermek istiyorum. İnternette de olsa, yazarken noktalama işaretlerini kullanırsan ve kendini genel olarak daha açık, daha kaliteli şekilde ifade etmeye çalışırsan hem karşındaki seni daha iyi anlar, hem de daha saygın bir intiba bırakmış olursun. Hayırlı sabahlar.

• Yine troll amaçlı soru :)

1|0
    0|0
  • Vurcan kirbaci vurcan kirbaci :)) köle zata yardimci olun agalar

0|0
    0|0
Yükleniyor...