Osmanlı devletimi? cumhuriyet mi?

osmanlı devletiyle cumhuriyeti bir karşılaştırın hangisinde yaşamak isterdiniz ve neden

0|1
11|21

En İyi Erkek Görüşü

• Cumhurıyetın canı cehenneme

1|1
    0|0
    • senin gibi oclarının canı cehenneme

• doğru senin hakettiğin, saçının teli açıldı diye meydanda kırbaçla dayak yemek, eğer gönlün birine kayarsa recm edilerek öldürülmek, okula gitmek yerine 9-10 yaşında kocaya verilmek, bilmem hangi deyyusun 6. 7. karısı olmak vs sen bunları hakediyorsun

Atatürk alimleri değil alim diye geçinen din tüccarlarını astı
      ezan bu ülkede hiçbir zaman yasaklanmadı iyi araştır

• bir kere gönül kayması değil zina edersen recm bu KURANI KERİMİN hükmüdür orda dur o zamandaki kızlar en güzel şekilde eğitimlerini alıyorlarmış tabiki dini eğitim 9 10 yaşındalardı ama bizim şimidiki hallerimiz gibi değil daha olgun ve değerlerini bilen dinimizde 6. ya da 7. eş yok hangi hikaye kitabından okudun bilmiyorum ama işine gelen şeyleri almışsın

En İyi Kız Görüşü

• Yaşın gereği pek bilgi sahibi değilsin sanırım bu konularda. Osmanlı döneminde bir gün yaşasan Cumhuriyet diye ağlardın. Bunu da en iyi iranlı kadınlar bilir bir oraya git gel sen

0|0
    0|0
    • Yok canim herseyi yeterince biliyorum hem iranli kadinlarda ne var

• kısır bir görüş, bilinçsiz, kulaktan dolma.

• Sana bir aciklama yapmak zorunda degilim herkesin gorusu kendine Şu an iranda degilim ama iranli bir kadin gibi giyiniyorum ve mutluyum

Erkekler Ne Diyor 20

• Bırakın Osmanlı'yı, hiç kimse eski zamanlarda yaşamayı istemezdi. Cehaletin kol gezdiği bir bir çağdı o zamanlar.

Eski zamanlarda yaşamak istesem bile, bir iz bırakabilmek için isterdim. Osmanlı zamanında yaşayıp, Osmanlı'nın yapamadığını yapardım, bilim üzerine çalışmalar yapardım bir üniversite kurardım yahut sanat icra ederdim. Bunların hepsini yoksayarsak asla ama asla günümüzden daha eski zamanlarda yaşamayı istemezdim.

Yorumları okumuyorum ama eğer okusam çok kahkaha atacağımdan eminim.

0|1
    0|0
    • eski zmanda yaşa demiyorum Osmanlının adaleti hükümleri gelse

• Osmanlı hükümlerini sürekli olarak değiştirdi, eğer kuran'a bildiğimiz bir güncelleme gelmediyse Osmanlı her zaman şeriatı takip etmedi diyebiliriz. Osmanlı son dönemlerinde gerilemedi, Osmanlı aslında rönesans döneminde sürekli olarak gerileme halindeydi, fetihler yapsa dahi ekonomisi sürekli olarak azalıyor yönetimde sıkıntılar yaşanıyor ve teknolojik açıdan geriye düşüyordu. Osmanlının son dönemlerinde Avrupa ile arasındaki fark çok açıldı, Osmanlı bunun farkına vardı ve Avrupa ile yarışabilmek için onların gelişmişliklerini almaya çalıştı fakat geç kalmıştı. Japonya ve Rusya, bu iki ülke kendini batılılaştırarak çok gelişen ve süpergüç olan iki devlet, Osmanlı bu ülkeler gibi olamadı bundan dolayı çöktü.

624 sene hüküm süren Osmanoğlu ailesidir, devletin kendisi zaten hüküm sürmeye devam ediyor. Türkiye cumhuriyeti Osmanlı devletinin devamıdır, ikisi farklı devletler değil, sadece yöneten sınıf değişti. Osmanoğlu ailesinin 624 sene hüküm sürmesinin en önemli sebebi ise...

• ... Kendileri dışında hiçbir ailenin güçlenmelerine müsaade etmeyişleri, bu kendi iktidarlarının ömrünü uzattı fakat Türkiye'de insanları ileriye taşıyacak yetişmiş aydın elit kesimin oluşmasına mani oldu.

• devleti al-i osmaniye

1|1
    0|0
  • Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

0|1
    0|0
  • Osmanlı iyi olsaydı hala duruyor olurdu.
    Sonuç olarak, Cumhuriyet.

0|2
    0|0
    • Osmanlı neden yıkıldı araştırdın mı

• Bilimde geri kaldığı için olabilir mi acaba? Hani o her zaman kendilerinin altlarında gördükleri Avrupa devletleri bilimde çığır açarken sarayda yan gelip yatanlar yüzünden? Astronomiyi geleceği görmek sananlardan (sözde İslam devleti ama geleceğin görülemeyeceğini bilmiyorlar) ve içlerinden kendini sıyırabilmiş gerçek bir "bilim insanın" nın kendi çabalarıyla kurmuş olduğu rasathaneyi (gözlem evini) yıktırdıkları için olabilir mi?
      Devlet ve bütün para bana ait diye düşünüldüğünden harcamaya dikkat etmeyen padişah ve cariyerleri yüzünden olabilir mi?
      Eğitime verilmeyen önemden olabilir mi?
      Araştırdın mı demişsin, sen araştırdın mı? Bir kaç madde sayar mısın rica etsem.

• tabiki padişahımızın liderliğinde osmanlı

1|1
    0|0
    • bu kadar koyunun başına bir çoban yeter demokraside neymiş oğlu var peşinden gelen

• Osmanlı

1|0
    0|0
  • osmanlı olaydı bu internetidir, cep telefonudur, bilgisayarıdır, televizyonudur hepsi sadece İstanbul'da saray çevresinde ve devlet adamlarında olurdu.

Anadolu'da bunları görmek zordu.

Eşitlik için CUMHURİYET!

0|0
    0|0
    • osmanlı döneminde anadoluya ne kadar önem verilmiş bir araştır, sonra konuşalım.
      kaç tane okul varmış, kaç hastahane varmış, halkın ne kadarı okuma yazma biliyormuş vs...

bunları öğren öyle konuşalım.

• Ben sadece Mustafa Kemal Atatürk'ü istiyorum. Onun ilk ve inkılaplarının yeniden yaşanmasını istiyorum.

0|0
    0|0
  • Kızların görüşleri garip geldi bana.

1|0
    0|0
  • O degil de kadinlarin Cumhuriyet demesi gercekten gurur veriyor :)
    Helal olsun hepsine..

https://www.youtube.com/watch?v=JGOdl8oPVbQ

0|0
    0|0
  • eski zmanda yaşamak isterdim tabiki de cumhuriyetin ilk elli yılı yokluk ve kıtlıktı o yıllar Türk halkı için iyi yıllar değildi ama imknaım olsa kanuni zmanında yaşamak isterdim

0|0
    0|0
  • cumhuriyeti görüyoruz :) :) paranın itibarı bile yok

0|0
    0|0
    • paranın itibarı mı yok? milyon euroları sıfırlayanlar ne der bu işe acep

• amerikanın onayıyla gelenler amerikan dollarının kölesi yapacak tabi ülkeyi

• hacı abi ben dünyanın konjektürel durumuna bakıyorum saygı duyuyorum

• Res publika, commonwealth ya da cumhuriyet

0|0
    0|0
  • hangi osmanlıdan bahsediyorsun ilk klasik dönemse 1299-1501 ise osmanlı ama geri kalan osmanlı dönemi cahil yobaz yoksul dönem

0|0
    0|0
  • Türkiye Cumhuriyeti tabii ki de.

0|0
    0|0
  • cumhuriyet derken bile gizlenenler var :D komik. OSMANLI DEVLETİ

0|0
    0|0
  • ikisinin de tadı başka

0|0
    0|0
  • safevi devleti

0|0
    0|0
  • cumhuriyet umarım sende doğru yolu bulursun..

0|0
    0|0
  • Osmanlı son yıllarda iyi yönetilmediği için bitti zaten günümüze uyum sağlayamadı. Nedir bu osmanlı sevdası at üstündr kılıçla mı koşacaksınız..

2|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• ATATÜRK'ün var olduğu bir güzel ve aydın bir cumhuriyet istiyorum. Şimdiki cumhuriyeti değil.

1|4
    0|0
  • Tabiki cumhuriyet.

1|2
    0|0
  • Cariyemi olacaksın güzel kızım sen nedir bu yaaa akıl fikir beyin denen şey yok mu sizde?

1|2
    0|0
  • CUMHURİYET çünkü her seyden once demokrasi ve kadına verilen deger cok daha önde

0|2
    0|0
    • Osmanlıda o değer yokmuydu

• yo Rabbimiz izin vermiş helalin olduğu müdettçe sana ruhsat vermiş

• ya güzelim ben senle konusamm profil forondan belli düşünce yapın once o kafani değiştir çünkü ne desem bos

• Cumhuriyet 😑😑

1|2
    0|0
  • Ne kadar saçma bir soru zaten cumhuriyet osmanlı devletinin devamıdır ortalığı karıştırıp insanları düşman ediyorsunuz

0|0
    0|0
  • Cumhuriyet.

0|0
    0|0
  • İkisni nasıl kıyaslarsn. osmanlıda karınca kadar kıymetn yoktu. şimdi adam yerine kondun sordugun soruya bak

1|0
    0|0
  • Recepsiz cumhuriyeti tabii ki.

1|3
    0|0
  • Cumhuriyet

1|2
    0|0
Yükleniyor...