Alevilik İslam dininde hangi mezhebe ait?

İslam dininde bir çok mezhep var. Bu mezheplere baktığımda alevilik diye bir mezhep göremedim. Alevilik hangi mezhebe ait? Bir arkadaşım Tuncelili ve alevi sadece bunu biliyorum yani o şimdi hangi mezhepten?

0|1
7|36

En İyi Erkek Görüşü

• Aleviliği bir mezhebe nisbet etmek doğru değil çünkü alevilik zaten bir mezhebin adıdır. Aleviliğin yazılı bir kaynağı yoktur, bundan dolayı aleviler kendi aralarında çok çeşitlidir. Taban tabana bir birine zıt aleviler vardır.
    Burada sorulması gereken soru; Alevilik islam dairesi içerisinde zikredilebilir mi sorusudur. Kanaatimce alevilik çok az bir kısmı müstesna genel olarak İslam inancıyla bağdaşmayan bir inanç ve uygulamalara sahip bir mezhep dir. zorlama yorumlara gerek yoktur..

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 35

• s22.postimg.org/6c5pr0vch/B0j7_W4_BCEAAO2.jpg

Ben Türkmenim (Aleviyim) Alevilik Aslında Bir Fırka Ya da Mezhep Değildir.

Alevilik Ehl-i Sünnet Bir Tarikattır!

Ayrıca Aleviler Kürt ve Zaza Olamaz! Soyları Asimile Olmuştur..

Aleviler Kadim TÜRK Kültür ve İnancının İslam İle Harmanlaşarak Oluştuğu Günümüzde de Dünyanın Her Yerinde Yaşayan Kimselerdir. TARİH, GÖÇLER, SÜREÇ, KÜLTÜR Ve İNANÇTAN Yoksun Olan Kürtler Aleviliğe Sonradan Dahil Olmuşlardır. osmanlı devletinin Son Zamanlarındaki Kürtleştirme Politikasının BAŞBUĞ ATATÜRK'TEN, Sonra 1938'den Sonraki Tüm Hükümetlerin TÜRKİYEMİZDE Uyguladığı ''Doğuyu Tarihsiz Bırakma (ve Batıya Kürtlere, Ermeni Döllerine Peşkeş Çekme) TÜRKLERİ Yalnız Sahipsiz Bırakma (ve Başkalarına Sebep Olma) Politikasının Bir Sonucudur.

Zamanla Başkalaşarak Kendini Kürt Sanan Bazı ''TÜRKMEN BOYLARININ'' Vasıtasıyla (Sözde) ''Kürt ve Zaza Alevileri'' Ortaya Çıkmıştır.

Bu Saçmalıkta Ermenilerin Bir Kısmının Zamanında Anadolu da Kalmak ve Kendi Hayatlarını Kurtarmak İçin ''Biz Kürtüz, Zazayız Biz Aleviyiz'' Demelerininde Etkisi Büyüktür.

1|0
    0|0
    • Alevilik Ehl-i Sünnet Bir Tarikattır!

Adı da Bektaşiliktir! Tarikatın Piri de Sultan Hünkar Hacı Bektaş-i Veli Hazretleri'dir! Ayin-i Cem Denilen Şey de Tarikatın Zikir Şekli ve Ayinidir.

Tıpkı, Mevlevi Tekkesinin Ayin ve Zikir Şeklinin Sema Oluşu Gibi..

Ayin-i Cem'deki Semah Benzeri Bir Şeydir.

• @MuvahhidZeynep Tahmin Ettim Profiline Baktım ve Cevap Vermeye Tenezül Etmiyorum Nitekim Vehhâbî Kafirler İle Muhatap Olmam!

• Çok haklı bugün komunist pkklı alevi oldugunu iddaa edenler aslında ermeni

• İslamın gerçeğinde mezhep yoktır, ama sonrasında maalesef yaratılmıştır.
    Alevilik şamanizm ile islamın bir araya geldiği düşünce ve ibadet tarzıdır denilebilir.

0|0
    0|0
  • Diğer mezhepleri neden sorgulamıyorsunuz? İslam dini Hz. Muhammet zamanında yaşanırken mezhep mi vardı?

2|0
    0|0
    • Ben mezhep sorgulamıyorum aska ayrımcılık yapmam. Sadece merak ettim bu doğal bir şey.

• Alevilik dıe bısı yok zaten kanks

1|1
    0|0
  • Alevilik aslinda bir mezhep degil
    Asli Hz Aliyi sevenler ama sonradan bozuluyorlar ve gruplasiyorlar kendilerini bir mezhep gibi gormeye basliyorlar ama aslinda sapitmis bir cemaatler
    İclerinde hala bozulmamislar var mı var
    5 vakit namazini kilip orucunu tutup kul hakkindan savunup alkolden vesaire uzak duran gercek aleviler var hala

0|1
    0|0
  • Ben alevi biriyim size aleviligi anlatam kısaca bir alevilik bir mezhep degil dir bir yoldur bu yola herkes çıkamaz burda önemli olan Allah aşkına ulaşmak tır. Aleviler neden niçin namaz kılmaz aleviler kuranı okuyup anlayan kişilerdir ve kuranda namaz diye birşey yoktur Peygamber ibadeti olan cemi şeçmişler kadın erkek birdir herkes ceme giremez. Aleviler aliyi seven alici dir Hz Muhammed ölmeden önce size iki emanet bıraktım bili Hz Ali Biri Kuran biz emanetlere sahip çıktık muaviyenin ibadeti olan namazı kılmadık. Daha fazla sorunuz var sorabilirsiniz.

0|1
    0|0
    • Ceme herkes neden giremez mesela kim giremiyor?

• @Burakkarub Ey kulaktan dogma insan önce araştır dinini. Anadan babadan ögrendiklerni savunma bana Allah indirdiyse sana bir kitap oku ögren 4 kitabıda bilgi al sonra gel benle tartış. Alevilik bir yol bu yol sizin yolunlunuzla bir degil değmeyin bize bir insanı sever sayarız yıllarca yaktınız yıktınız? Bu mu din bunumu ögretti namaz size tecavüzü kızlara kadınlara vurmayımı ögretti namaz size? Çocuklarınıza şehvet duygusu duymayımı ögretti namaz size? Bize cem insan olmayı ögretti? Namaz size neyi ögretti

• Alevilik diye bişey yok sana yanlış öğretmişler Celallenme senin saymış olduğun pislikleri yapmıyorum ben.4 tane mezhep vardır. Hanefi Hambeli Şafii ve Maliki öğrende gel sen kulaktan doğma bilgilerle konuşma. Ben niye yakıyım yıkıyım

• Alevilik İslam dininden çok uzak bir inanıştır. Yalnızca İslam büyüklerinden Hz. Ali'yi kutsallaştırmışlardır. Müslümanlara farz kılınan ibadetleri çoğu yerine getirmez. Sapkın bir inanıştır. Şiilere yakındır kendileri, fakat devrimizdeki şiiler de iyice sapıtmış durumdalar. Diğer müslümanlar, Hz. Ömer ve Hz. Ebubekir hakkında ağzına aldıkları şeyleri duyan bir müslüman onları dost bilmez bilmemelidir.

0|0
    0|0
  • İslam dininde mezhep yoktur , mezhepler islama karşı oluşturulmuş dinlerdir ve seni asla ALLAH'a ulaştırmaz.

0|0
    0|0
  • Ben Aleviyim Aslımız Horasana dayanıyor. Dedemlerin Hz Aliden silsilesinden seceresi var mezhep değildir kültürdür, tarikattır ocak sistemine dayanır. Mesala biz baba mansur ocağındanız herocağın dedeleri vardır. Sunilerde camilerde imam olması gibi felan filan anlatsam baya uzun olur dostum

0|0
    0|0
  • islam dininde mezhep diye bişey yoktur ki , insan uydurması hepsi.. baktılar uydurdukları din yolunda gitmiyor ekleme yapıyorlar.

0|1
    0|0
  • alevilik bir mezhep değil alevilik müslümandır ama günümüzde saptırılmıştır. uzun hikayesi var araştır nasıl olduğuna dair. Ama şöyle bir tarikatın siyasi sebelerle bağlantısı kopmasının ardından anadoluda kalan kısma sunni denmiş oradakilere alevi denmiş öyle yani normalde farkı yok. Alevilik aliyi sevenler demek biz de bir aleviyiz yani

0|0
    0|0
  • 4 tane hak mezhep vardır. Alevilik diye mezhep yoktur. Zaten, safevi devletide sünni idi, sonradan aleviliği benimsedi osmanlıdan farklı olmak için. Ayrıca, alevilere sorsan islamı kabul edenleri istisna olur.

0|0
    0|0
  • Şia da denir ya sa bizim tabirimizde alevi de yani zaten adı üstünde ama o da içinde mazheplere ayrılıyor caferilik, ismaililik falan felan ama ben sadece 2 sini biliyorum

0|0
    0|0
  • ben daha hiç dinine düşkün alevi görmedim geneli kardeş biz aleviyiz içkiyi su niyetine içeriz oruç tutmayız namaz kılmayız vs vs saçma sapan şeyleri var allah affetsin

0|1
    0|0
  • Alevilik etnik bir köken genelde şii oluyolar diye biliyorum ama değişe bilirde biraz araştırmak lazım...

0|0
    0|0
  • Bu konuda verilen yorumlardanda anlaşıldığı gibi kimse alevilik hakkında doğru düzgün bilgiye sahip değil bir kaç kişi dışında tabi

0|0
    0|0
  • Alevilik mi onun ne olduğunu bilen var mi acaba

1|1
    0|0
  • Bir sey olusturulmaya calisilmis ama cok sapilmis hedeften.

0|0
    0|0
  • Alevilik bence bir düşünce tarzı

0|0
    0|0
  • sen kaç yaşındasınki neyin ne olduğunu bilmiyorsun alevilik zaten bir mezheb arkadaşın sen ne içtin hiç islam ile uzaktan yakından bir alakan yok sanırım sünniler şafiler aleviler hanefiler bunları öğren bunları

0|0
    0|0
  • Aleviligin zaten bir mesep oldugunu saniyordum mescidi nebevi imamı ne hanife ne şafi razevi miydi neydi ole bir mesep vardi ona bak derim genede isminden tam emin degilim

0|0
    0|0
  • bunlar derin konular iyice ogrenmen gerek buradan duyduklarila olacak is degil

0|0
    0|0
  • Sia mezhebine dhildir. Ama Sunnilik mezhep degildir. Unutma Kur an ve peygamberin iziden gidenler demektir.

0|0
    0|0
  • mezhepten değiller

0|0
    0|0
  • benim için dinin pek önemi yok Türk olması baki

0|0
    0|0
  • alevilik kültürdür

0|0
    0|0
  • mezhep degıl

0|0
    0|0
  • İslam dininde bir çok mezhep yok 4 adet hak olan mezhep var geresi boş

0|0
    0|0
  • İslamda mezhep yoktur. Mezhepler Peygamberin ölümünden sonra insanlar tarafından uydurulmuştur.

0|0
    0|0
  • Ayrı bir mezhep gibi ama arkadaş bektaşilik olarak güzelce yazmis

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    5

Kızlar Ne Diyor 6

Yükleniyor...