Arkadaşlar dinlere inanamıyorum siz inanıyor musunuz? Yani oturup düşündüğünüz zaman çok kolay çatlaklar bulabiliyoruz siz ne düşünyorsunuz? Ama tanrıya inanıyorum

0|0
4|4

En İyi Kız Görüşü

• Hani zamanında herkes dünyanın düz olduğuna inanırmış. Şimdi düşününce " Ya of ne safmış insanlar. Her şey ortadaymış. Niye düşünmemişler ki? " diyoruz ya. Bundan seneleeer sonra bizim için de aynı şeyi diyecekler mi acaba? Ama sürü psikolojisi işte insan çoğunluğa uyuyor.

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Müslümanım ama her dinde eksikler vardır, senelerdir araştırıyorum Ahzap suresi 50. ayeti mantıkla açıklayabilen birine rastlamadım, Hristiyanlıkta yeni doğmuş bebeiğin şarapla yıkanması ayini mi nedir neden yapılır cevap vereni bulamadım, Yahudilikte ağlama duvarı olayı nasıl ne amaçla çıktı bilmiyorum, İlahi olmayan dinleri araştırmadım İlahi dinlerde bile eksikler varken İlahi olmayan dinlerde de vardır büyük ihtimal, ama insanın dini ne olursa olsun ahiret cennet cehennem kavramları bütün dinler için vardır, herhangi bir dine mensup olmanın da aklı başında bir insan için zararı olmayacağını düşünüyorum, 45-50 yaşına gelmiş birisi hayattaki herşeyin tadına varmış artık ölümü düşünmeye başlamış boş vakitlerinde ibadet etmesi bedavadan olmamalı, doğduğu yerdeki din farkından dolayı kimseye cehenneme gidecek diyemeyiz

1|0
    0|0
    • Kesinlikle dine bakış olarak okuduğum en tatlı yorumdu. Ben tanrıya inaniyorum sınavada ama dinler bazı kavimlerin toplumlaşma sürecine geçişi gibi duruyor.

• ama ilahi bir dinde açık olması onun bir insanın yazmış olduğunu gösterir tanrı nasıl hata yapar sonuçta değil mi ayrıca olmayan bişeye inanmak gereksiz ve bir insanı dini duygularıyla sömürmek normalden daha kolay olduğu için açık varsa inanmamak daha mantıklı bence

• @Durucetin verdiğin cevaptan ateist olduğun anlaşılıyor, emin ol herhangi bir olayın önemli önemsiz farketmez, başka bir varlığın müdahelesi olmadan gerçekleştiğini görseydim ateist olabilirdim ve ateizmin cevap veremediği en önemli sorulardan ve ateizmi kökünden yıkan tek soru bu sorudur, "beni yaratan yoksa ben nasıl oldum?" sorusu, dini duygularla sömürülme olayına sömüren de sömürülen de dinci geçinerek ahiretlerini yakıyorlar, dinler de açık bulunma sebebine gelince de hiç bir semavi dinin evveliyatını gözümüzle görmedik sadece kitaplardan okuyarak öğrendik, belki benim bildiğim ve yanlış bulduğum bilgiler bu dinlerin içerisinde yoktu onun da vebali o yanlışlığı ekleyenlerin üzerinedir, diyelimki tanrı yok ve hepimizin ateist olması gerekiyor günümüzde zaten bir insanın ömür boyunca yapabileceği işleri 1-2 saat içerisinde anlatıp bitirirsin bunları yaşadı kalan zamanda ne yapacak, herşeyi yaptıktan sonra öldürülmeleri ya da intihar etmeleri mi gerekiyor, bu ne kadar mantıklı?

Kızlar Ne Diyor 3

• Olay şu dinler geçmişte ortaya çıktı. Haliyle o zamandan bu zamana çok değişti. Tarihte bir şeyi yorumlamak için o zamanın durumlarını göz önünde bulundurmak gerekir ve hiçbir şekilde günümüze göre yorumlanamaz. :/

0|0
    0|0
  • inanmıyorum saçma geliyo bana çocuk masalı gibi nuhun gemisi falan

0|0
    0|0
  • Bende inanmiyo gibiydim, ama bu cinli olaylar falan bana cok acayip geliyo ya

0|0
    0|0
    • Hayatımda böyle bir şey yaşamadım görmedim duymadım. Tamamen bilinçaltı bence korku insani her zaman inanmaya iter

• takip ettm

Erkekler Ne Diyor 3

• Çünkü dinler genel ed kardeşim kitapa göre hareket etmiyor bugün islam da bile iş paraya televizyona çıkan hocaya kalmış kimse kuranı açıp okumuyor ve bu yüzden birçok insan sen gibi oluyor ve sana hak veriyorum böyle düşünmen normal Türkiye de islam farklı yaşanırken iran da farklı yaşanıyor bu bile en basit örneği sebebi ise kurandan çok mezheplere göre hadislere göre hareket etme olduğu için bende sen gibi çelişkide kalmıştım ve birgün kuranı merak edip açtım okudum anlamıyla birlikte sonra zaten anlıyorsun herşeyi

0|0
    0|0
    • Aksine ben çok okudum araştırdım ama kafama yatmayan onlarca şey var mesela peygamberin 11 eşi olması
      1 erkeğin şahitliğinin 2 kadına denk olması kadının boşanma hakkının met olarak bulunmaması, cariyelik kavramı, kendi dilinde ibadet edememe gibi

• Ve son olarak Allah zaten varlığını gösteriyor. Bugün birçok bilim adamı araştırmaları sonucu bu düzende kesinlikle bir ilahi bir güç olmalı bunun başka açıklaması olmaz diye demeç veriyorlar. Ya herşeyini geçtim bana diyin ki bu evren şu şekilde oldu bu şekilde böyle oldu bunun ardından ilahi güç yok şu var deyin tamam ben size yaratıcı var diyorum kanıt olarak kuranı gösteriyorum peki ya sizin eliniz de ne var? Sanırım evrim şu erkek kadın neden olduğunu açıklayamayan evrim. Varsa gerçekten söyleyin bende bilimle içli dışlıyım mantıken düşündüğümde kesinlikle burada ilahi ince bir iş var..

• Ha bide şunu unutmuşum peygamberi yaratan da Alllah beni yaratanda Allah o zaman ben niye peygamber değilim? Bugün sen altından kalkamayacağın sorumlulukları alır mısın? Almazsın kimse almaz. O öyle bir sorumluluk ki o sorumluluğu kaldıracak kişiye vermiş. Şimdi sen bir düşünsene peygamber olduğunu ne yapabilirdin? Yani nasıl anlatabilirdin? Neleri göze alırdın? Kendine dürüst ol? Gerçekten yapabilir miydin? Aile ve örf adetlerini ailenin taptıklarını inandıklarını yıktırabilir miydin? Kendimizi kandırmayalım bugün ateist olan birçok arkadaş ailesinden bunu gizliyor. Daha bunlara beceremiyorsak peygamberlik neden bize verilmedi demek çok saçma.. Belki sen böyle değilsindir bilmeden bir kanıya varmıyorum çoğunluk olarak belirtiyorum..

• Yaratılmış beyinle yaratan sorgulanamaz aga. Çatlak matlak yok rahat ol

0|0
    0|0
    • neye göre kesin var diyosun o zaman sorgulamadan araştırmadan neye göre inanıyosun annen baban inanıyo diye mi?

• @Durucetin kuranı kerim gayet açık
      Okumadan böyle düşünmeniz normal. eski bir deist olarak anlayabiliyorum sizi.

• bsvr dostum sen inanma biz inaniyoruz

0|0
    0|0
Yükleniyor...