Nüfus cüzdanında din hanesi gerekli mi?

Nüfus cüzdanında din hanesi gerekli mi? Din kişisel bir şey olduğu için resmiyete dökülmesi saçma değil mi?

1|0
17|37

En İyi Erkek Görüşü

• Ayrımcılığa, siz-bizciliğe gönülden bağlı bir ülkede olması şaşırtmayan bir durum sonuçta. Ancak, tabiki de nüfus cüzdanında din hanesi olmamalı.

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• insana doğar doğmaz seçim şansı vermeden islam damgasını vurmanın en başta insan haklarına aykırı olduğunu düşünüyorum. bu yüzden ben bir kimlik yenileme bedeline, din hanesini boş bıraktırdım. gerekli değil.

3|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 36

• Bence olmamalı geçen kimlik yeniletirken sildirmek istedim dilekçe falan zırt pırt bir sürü şey çıktı başıma vazgeçtim.

1|0
    0|0
  • Bunda şaşıracak ne var
    hemen açıklayayım bizim ülkemizde ve bir çok ülkede dinlere göre resmi yerlerde farklılılar olur meselaa.
    Erkek askere gittiğinde dinine göre özel günlerde izin alabilir. Mesela paskalya için 3 gün izin alabilir veya noel için 7 gün. Aynı şekilde diğer dinlerde de geçerlidir bu. ama din içten yaşanan bir şey olduğu için kanıtı olmadığı için müslüman adam sırf izin için ben hıristiyanım 7 gün noel izni verin diyemesin diye din hanesine bakılarak izin verilir. bu bir çok devlet dairesinde geçerlidir. Mesela cuma vakti için resmi izin alabilirsin. ama hanese müslüman yazması lazım... v. b.
    yeterince açık oldumu?

0|0
    0|0
    • ramazan ya da kurban bayramlarında askerlere izin veriliyodu benim mi haberim yoktu?
      kurbanda askerdeydim böyle şeyler için izin verilmesi sacma

• Bence olmaması gerekir.

1|0
    0|0
  • Hayır gereksiz. Bende yazmıyor zaten.

1|0
    0|0
  • Gayet gereksiz, ister Mitraya inan ister Ganeşe ya da manituya kime ne? insanları inançlarına göre fişlemek gereksiz !

1|0
    0|0
  • Olmalı. Bu sayede sayımlarda ülkede kaç Müslüman olduğu sayımı yapılabiliyor. Ama çoğu kafirin kimliğinin arkasında İslam yazıyor orası ayrı.

2|0
    0|0
  • Kaldırılması gereken bir bölüm, insanın imanı kalbinde yazılıdır onunda lisanını Allah bilir.

1|0
    0|0
  • Ateist sin kesin Allah ıslah etsin

2|0
    0|0
    • Budistim knk

• Yani bir saniye, Allahı tanıyan bir tecavüzcü affediliyor ama hayatını hayvanlara, yetimlere ve hasta çocuklara yardım ederek geçiren bir Budist affedilmiyor öyle mi? Benim dinim insanları bu şekilde ayırmaz ve herkese eşit yaklaşır, fark bu işte.

• Öyle demedim ben !!! Tecavüzcü zaten cehennemlik ! Kul haklari af edilmez ! O kul ile onun arasindadir ! Öyle konuşma yeter !!!

• Laik bir devletiz bence gereksiz kim ne kadar müslüman bu zihinde biten birşey. Kimlik te müslüman yazmıca müslüman olmuyormusun niye bunu belirtmeye gerek var? Herkes özgürce ibadet etmeli özgürce düşünmeli

1|0
    0|0
  • Gereksiz. Zaten laik devlette değil miyiz?

1|0
    0|0
  • sonuna kadar saçmalık

2|0
    0|0
  • bencede saçma

2|0
    0|0
  • İnsanlık tarihinde hep din ile insan iç içe olmuştur, fıtraten bu bir ihtiyaç olduğu için. İnsanların yaşayışları ve yaptıkları herşey dine göre şekillenmiştir. Bu durumda dinin yazmasıda abes değil, dinin yoksa dinsiz yazdırmakta en doğal hakkın.

0|0
    0|0
  • Tescilli müslüman oluyorsun 😃😃bu sistemin değişmesi lazım artık kocaman kimlik nüfus müdürün ismi bile yazıyor banane ondan yav.. yasaları

0|0
    0|0
  • Ilerde kaldirilacak zaten.

1|0
    0|0
  • Mahkemeye başvur kaldırsınlar hoşuna gitmiyorsa.

0|0
    0|0
    • Sorum benim kimliğimde yazan şey değil öyle bir hanenin bulunması. Neden kaldırmak için bir şey yapmak zorundayım? Çok meraklısınız market malı gibi etiketlenmeye

• mahkemeye git başkalarının kide kendilerini ilgilendirir
    benim umrumda değil orayı silince inancım değişmicek

0|0
    0|0
  • Ruhumun senden, İlâhî, şudur ancak emeli:
    Değmesin ma'bedimin göğsüne nâ-mahrem eli.
    Bu ezanlar-ki şehâdetleri dînin temeli-
    Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.

Onca şehidin verildiği bu topraklarda senin gibilerin kimlerin de din ibaresi geçmesin ki bu ülkenin gerçek sahiplerini bilelim.

0|0
    0|0
    • Bu ülkenin gerçek sahipleri müslümanlar mı? Srsly kurtuluş savaşına katılan herkes müslümandı sanıyorsun demek ki vah vah

• Müslümanların bu faşistliğine bayılıyorum. Ahlak abidesi sanıyorsunuz kendinizi ama sizden olmayana atmadığınız iftira yok.

• Şeytanın varlığına inanıyor musun?

• Devlet olarak islam devleti olduğumuz için nüfus cüzdanında o yüzden din hanesi bulunmaktadır farklı bir din inancı olan kişi bunu nüfus memuruna belli ederek inandığı dini yazdırabilir hak ve özgürlükleri mevcut kişileriz kimse o konuda karışamaz

0|0
    0|0
  • Kaldirtcam ben yakinda gereksiz bence ilerde cocugum olursada yazdirtmam kendi buyuyunce yazdirir isterse

0|0
    0|0
  • Kaldırsan bir dert dursa bir dert

0|0
    0|0
  • Gereksiz olsa yazmazlar heralde :)

1|0
    0|0
  • bence ırk gerekli türk ırkından olmayanlara ya da kendini türk kabul etmeyenlere o nüfusu vermeyeceksin

0|0
    0|0
    • Yaa avrupada oradaki türkleri geri postalasın

• Şu cümleden kürt olduğum sonucuna nasıl vardın be jdjfkf bu kadar alakasız bir tahmin olamaz MÜSLÜMAN OLMAYAN HERKES KÜRT SAYIN SEYİRCİLER

• ben dini görüşümü belli etmedim ki inancım Tengricilik benim Beybisi Türkleri bir arada görke istemeyen Türk olmayanlardır o yüzden krt dedim

• Sildiriliyor diye biliyorum

0|0
    0|0
  • ne fark eder..

sonuçta inanç bu

orada ne yazdığı senin inancını etkilemez

0|0
    0|0
  • gerekli bence diyelim sen öldün bir yerde ve ailene ulaşamadılar ya da hiç ailen yok hangi usule göre gömsünlr snii

0|0
    0|0
    • Ne farkeder?

• @efecandan1 kardeşim şunuda söyleyeyim atlamışım galiba orayı. Sorgu melekleri mefta öldügünü anladıgı zaman gelir hoca sürekli tekrar eder heyecanlanıp unutmasın rahmetli bildiklerini diye ona destek olur. Sorgu başlarken hoca yine orda olur siz belki bilmezsiniz ama bilenler yorum bile yapmıyorlar bak görüyormusun..

• @GüvensizimHemdeÇok eyvallah saol ben de bakıcam muhakkak saol dostum :)

• geberip gittiğin zaman inançların doğrultusunda defnedilesin diye var o

1|0
    0|0
    • Diğer ülkelerde yok bizde mi problem oluyor?

• o zaman seni diğer ülkeye alalım hem sen rahat edersin hemde Türk örf ve adetlerini zedelememiş olursun

• Yazdırma boş bıraktır

0|0
    0|0
  • Bu hızla gidersek din yetmeyip, mezhep yazılmasını da isteyecek mevcut zihniyet!

1|0
    0|0
  • Yani gibi gibi türk vatandaşı olan herkes müslüman sonuçta gereksiz bölüm diyebiliriz

0|0
    0|0
    • Türk vatandaşı olan herkes müslüman mı? Nasıl bir cehalet, nasıl bir faşistlik bu?

• Ne bu şiddet bu öfke 😊 bir kaç tane istisna olabilir ateisti hristiyanıda yinede gereksiz bölüm

• Erkekler Devam
    6

Kızlar Ne Diyor 16

• Gereksiz

1|0
    0|0
  • Gereksiz

1|0
    0|0
  • Gereksiz

1|0
    0|0
  • Olmaması gerektiği savunuyorum.

1|0
    0|0
  • ne sakıncası varki? nesi battı sana anlamadım :D sonuçta kendi dini inancın neyse onu yazdırıyorsun sana zorla islam yazdıracaksın diyen yok ya da neden islam yazdırmıyorsun.. kendi iraden yani
    hayatında kendi iradenle neyi seçtiysen onu belirtiyorsun sadece. zaten zorunlu da değil, eskiden öyleymiş artık kaldırılmış mecburiyet diye biliyorum

1|0
    0|0
    • Bebeklere zorla islam yazıyorlar?

• zorlamı😂ailesene bağlı o, sonuçta nüfus görevlileri kendileri kafasına göre hepsine islam yazıp basmıyor
      ama dediğin gibi yapan aileler var onlara bişey diyemem çocuk kendisi ilerde değiştirebilir ya da değiştirmese bile çook sorun edilmemeli bence ne önemi varki?

• Market malı gibi etiketleniyor insanlar nasıl ne önemi var?

• gereksiz, ben de islam yazıyor ama ben deistim.

1|0
    0|0
  • Değil

1|0
    0|0
  • Bence 18 yasina kadar bos kalmali ora

1|0
    0|0
  • Yıllardır kimse bir Zararını görmemiş demekki uygun

0|0
    0|0
    • Market malı gibi etiketlenmekten rahatsız olmayan anormal bir halkız işte :)))

• Valla kimlikten önce takacağım çok şey var kimlikte ne yazmış banane 😀😀😀

• Saçma degil

0|0
    0|0
  • yoo araştırma yapılması için bence gerekli isteyen istediği dini yazdırsın kimliğine

0|0
    0|0
    • En sevdiğimiz yemeği de yazsınlar o zaman araştırma falan olur hani

• Haa müslümanlar dine göre yargılıyor yani. Budist ve açıkçası kimsenin dini umrumda değil. En sevdiği yemek veya renk ile eşdeğer bir bilgi ama siz olayı faşistliğe götürüyorsunuz tabi.

• sizde niyeyse kendinizi hep ezilen taraf yapmaya bayılıyorsunuz ya kim sana ne dedi şimdi

• gerekli evlendiğimiz kişinin türk olması Müslüman olması manasına gelmez delil gerekli elbette :)

0|0
    0|0
  • diyelim ki hiç akraban yok. bir yerde ölü bulundun? gerekli olabilir bence

0|0
    0|0
  • gereksiz elbette ki. en sevdiğimiz renk yazılıyor mu?

1|0
    0|0
  • Evet

0|0
    0|0
  • Bencede gereksiz

1|0
    0|0
Yükleniyor...