Aleviyle evlenilmez başlığı altında?

Yorumlarınız neler? Ben bir sünni olmama rağmen çok kınadım. En yakın arkadaşım ve komşularımız hep alevi. Onlar kadar dürüst iyi insanlar görmedim. Keşke bende alevi olsaydım diyorum bazen. Cemevlerine gittim, ortam çok güzel, zorlama yok; sen neden oruç tutmuyorsun vs demiyorlar. Nedir bu insanlara kininiz?

0|2
13|16

En İyi Erkek Görüşü

• canım dinde zorlama yok din doğuştan gelen bir şey de değil alevi mi olsam diye aptalca bir açıklamada yok tek din var islam onun meshepleri sunni alevi filan falan ha sen alevi meshebini seçmek istiyorsan seç sana neden alevi oldun da demezler gelelim cemevi muhabbetine zorlama hiç bir dinde yok zaten camiye girdiğin zaman boğazına bıcak mı dayıyorlar saçmalama senden oruç tutmuyorsun neden namaz kılmıyorsun soruna da gelelim kişisel tercihin günah ve sevap kişiye özeldir ben cumaya bile gitmem ama müslümanım şii alevi sunni caferi falan demem müslüman derim geçerim kollara ayrılma insanı böler bölünmek istemiyorum o yüzden ayrıca birini eleştirirken aaa sunni hırsız sapık diyemezsin dinsizde sapıktır bu insanın psikoloijisine özel davranıştır yani senin sorunun bence müslümanlıkla yanlış yoldasın tek taraflı eleştirme yapmamalısın

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• İslamda şartlar var, birini reddetti mi şahıs... Aha gitti muslumanlik. Her alevi böyle değil. Lakin böyle olan çoğunlukta.

Müslüman kadın müslüman olmayanla evlenemiyor.

Niye bunu aklınız almıyor da aynı soruları dönüp dolaşıp defalarca soruyorsunuz?

Yok efendim kimse zorlamıyor yok efendim şöyle böyle... Aslında siz sünnilere sırf sünni diye alevilerin tecavüz ettikleri yerleri göstermek lazım da şu alevi seviciligi ve bunlardan da kotu insan çıktığını anlamaniz lazım.

Yeter şu alevi guzellemesi.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Bilip bilmeyen konuşuyor işte
    İşleri güçleri insanları ötekileştirmek
    Sorsan bunu yapanlar mükemmel
    Adama s... Git derler

0|1
    0|0
  • Babam Sünni Kürt
    Annem Zaza Alevi
    5 kardeşiz kız kardeşimin kocası Trabzonlu ve laz türk arkadaşlarımda var ermeni bulgar da bunun neresi kötü ki?

0|0
    0|0
    • Trabzonlu olunca türk olmuyo musun?

• @interpreterr Eheheh :) :) :) hiç güleceğim yoktu :)

• mezhep savaşları her dönemde olmuştur maalesefki, aleviler bile kendi içinde toparlanamadıkları kendilerini tam ifade edemedikleri içinde saldırıya en açık grubtur

0|0
    0|0
  • Onu diyenlere insan demem ben.. Cehaletin kanıtıdır onlar. Adam kesmiyoruz, asmıyoruz.

0|0
    0|0
  • Güzel müslümanların yaptığı ayrımcılık işte :D Mübarek insanlar :D Neyse sövmek istemıyorum. Geçin din meselesini.

0|0
    0|0
  • saçma

0|0
    0|0
  • Alevi değilim ama alevilerin bu ülke için en büyük şans olduğuna inanıyorum, Atatürk'çü ve Cumhuriye'te bağlılıkları hoşuma gidiyor. Bu ülkenin sigortaları olduğunu düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • olay alevi olmakta değil kanka namaz oruç gusül mevzu bunlar

0|0
    0|0
  • Eğer islamım imanın şartlarını yerine getiriyorsa ya da reddetmiyorsa evlenirim.

1|0
    0|0
  • Bu geri kafalı insanların ayrımından doğan bir sonuç iki kalp bir olduktan sonra kim olduğun nereli olduğun messebin ne önemi var önemli olan insanlık insan olunduğu sürece herkez baş tacıdır

0|0
    0|0
  • İnsan olmak önemli.

0|1
    0|0
  • İnsan olanla evlenilir. Mezhebin falan bir önemi yok.

0|0
    0|0
  • ailevilerde bunlara bayılıyordu ahah

0|0
    0|0
  • Aleviler Hz aliyi peygamber olarak görürler peygamberimizi ret ederler şialar gibi mezhepleri hak mezhep olarak görülmez tabiki benim herkese saygım var

1|0
    0|0
  • Kimseyi yadırgamam. Fakat fikirlerime ters insanlarla birlikte olmam, anlaşamam. Alevilikte İslam Din'inde caiz değildir. Kur'an-ı Kerim ile çeliştiği noktalar fazla.

0|0
    0|0
    • Ne yani. Alevi kızı/erkeği eşinin inancına saygı duyuyor, karışmıyorsa sizde karışmayacaksınız arkadaş. Bencillik resmen bu.

• ya yanlış kişiye yaptım yorumu

• Mesele karışıp karışmamak değil. Arkadaş olurum ama evlenmem. Ömür boyu geçireceğim insanla fikirlerimin uyuşması lazım. Evlilikte din, ırk ve kültür uyuşmazlığı büyük problem yaratıyor. Çoğu bekar gibi önemli olan aşk deme. Bu tecrübeye ve istatisliklere sabittir. Bu tür birisiyle evlenme kararı almamam benim bu inanca sahip birisine bencillik yaptığım anlamına gelmez. Tanımadığın insanlara böyle yakışıksız lakaplar takma !

Kızlar Ne Diyor 12

• Böyle diyenleri zorla aleviyle evlendirmiyorlar ya... Her zaman yaptıkları gibi kendi aralarında saçmalasınlar, boş verin.

Niteliksiz insanların gereksiz sözlerini bu kadar büyütmeyin.

0|0
    0|0
  • Alevileri çok severim, hep korurum savunurum. Beni de bu yüzden alevi sanarlar. Evet aleviyim diyorum soranlara.

0|1
    0|0
  • Onlarda müslüman sende

0|0
    0|0
  • Dini sorumluluklarını biliyorsa ve anlaşabiliyorsam evlenirim. İnsanlar mezhepler yüzünden birbirini kırmamalı ama çoğu insan bunu yapıyor.

0|0
    0|0
  • Ya biraz farklı olup anlaşamazlar takintisindam bizim komşu var mesela alevi kızıda ssünnibi cçocuklacikiyo kkadın istemiyor mesela seni kışlarlaronlar diye bence biraz oönyargı

0|0
    0|0
  • aleviler cogu insandan daha iyi daha durust. sanki evlenmek istemeyenlere bayiliyor aleviler

0|0
    0|0
  • Valla pislik bir insan olmadigi surece herkesle evlenilir

0|0
    0|0
  • Bende aleviyim öyle düşünen varsa evet evlenmesin kendi aramızda evlenip çoğalalım biz

0|0
    0|0
  • ayrımcılık yapılmalı
    iyi ve kötü insan olarak
    alevi kurt laz şeklinde degil

0|0
    0|0
  • Saçma buluyorum ayırt etmelerini

0|0
    0|0
  • Aleviyle evlenilmez onlar pistir demi. ama nedense 3. sayfa haberlerinde hiç bir alevinin karısını kızını oldurduugnu gormedim veya haberlerde goren varmı? Ne varsa o diiyen pislikler de cikiyo nedense

1|0
    0|0
  • insan türüyle olan herkesle evlenilebilir.
    bkz. söz bilim adamları derneği

0|1
    0|0
Yükleniyor...