Evlat yetiştiren anne baba modelinin çocuğun karakteri üzerinde etkisi var mıdır?

Sizce çocuk büyüdüğü ortamdan ne görüyorsa o yetiyi kazanarak bir birey mi oluyor. Yani babasının annesine şiddet uyguladığını gören bir çocuğun büyüyüp yuva kurduğunda aynı şeyleri yapması tamamen yetişirken ebeveyninden gördüğü için mi? Ya da şiddet ortamında büyümesine rağmen bunu kendine rol model olarak almayıp kendi bu yolu seçmeyen çocuklar da var. ailenin bu konudaki etkisi nedir sizce?

Güncellemeler:
güncell

0|0
19|20

En İyi Erkek Görüşü

• Çocuk görüdüğünü kopyalar ve yapar. Düzgün bir birey yetiştirmek için, ona göre davranmak gerekir. Aile ne veriyorsa çocuk onu alıyor. Tamam bu çocuk büyüyecek ve kendi seçimlerini yapabilir seviyeye gelecek, ama doğru seçimler yapabilecek bir birey olabilmesi içinde, ailesi tarafından buna hazırlanmış olması gerekir.
    Psikolojisi darma duman olan bir bireyinde çok fazla doğru seçim yapabileceğini düşünmüyorum. En azından uzman yardımı almadan yapamaz...

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Anne babanın tabiki çocuğun karakteri yetiştirme tarzı, Ailesinin hal hareket davranışları, çocuğa karşı olan tutumları yani sevgisini çokça görstermek veya göstermemek gibi. vs. Bunların tabiki çocuğun karakterinde etkisi var.

Ama dediğin gibi kötü bir aile ortamında yetişip kötü olan da var ya da tam tersi olan da var. Bu da bakış açısıyla alakalı bence. Çocuk bu durumu güçlülük üstünlük olarak görüyorsa belki o yüzden o tarafı seçiyor. Diğeriyse bunun kötü birşey olduğunu kavramış başına bu kötülükler geldiği için başkasına yaşatmak istemez korur kollar

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Ailenin etkisi en az %60'tır.
    Olumlu ya da olumsuz.
    Ama bazen hayatta küçük olasılıklar gerçekleşir...
    Yani olumsuz şartlarda (kusurları da olsa) olumlu bir çocuk yetişebilir.
    Yani "garanti şöyle olur" demek asla mümkün değil...

1|0
    0|0
  • %50 diyelim ya şiddeti benimser ya da ibret almış olur

1|0
    0|0
  • muhakak ki büyüdügü yetiştirildigi ailenin durumları cocukları etkiler...
    yani muhakak annem babam böyle yaptı
    bende böyle yapmalıyım diye bilinç altına eklenmiş olabilir
    tabi cok nadir.. kendisini farklı yöne yönlendirenlerde var..
    biraz kişiliginin güçlü olması ve genç iken etkilendigi kişilerinde katkısı var

0|0
    0|0
  • Abi net etkilidir. Ben hiç memnun olmamakla birlikte babamın bire bir kopyasıyım.

1|0
    0|0
  • Vardır

0|0
    0|0
  • Yoktur bence.

0|0
    0|0
  • Aile nasılsa hem içerden hemde dışardan aldıklarıylabüyür ve evlat öyle yetişir

0|0
    0|0
  • Şöyle bir söz vardır anne baba ne ise çocukta odur istisnalar hariç tabi ben bir çocuğun karakterinin aile ve çevresine bağlıyorum

0|0
    0|0
  • Ailesinde neyi gorurse onu alır çocuk

0|0
    0|0
  • hemde çoooook

0|0
    0|0
  • vardır çocuk anne de babada ne görürse öyle gider..

sıkıyı görürse sıkı bir şekilde hayatını yaşar

rahatlığı görürse rahatlık ile yaşar hayatını

0|0
    0|0
  • Vardır tabi

0|0
    0|0
  • Var tabiki

0|0
    0|0
  • Kesinlikle vardır

0|0
    0|0
  • Benve %70 ini aile olusturuyor

0|0
    0|0
  • çocuk anne ve babanın gen kopyasıdır

0|0
    0|0
  • Evet vardir

0|0
    0|0
  • Vardır heralde bebeğim

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 18

• Bu durum biraz da karakterle ilintili. Kimi çocuk yanlış olduğunu farkedip içindeki şiddet eğilimini bastırıyor, kimi ise daha da kinlenip şiddet göstererek kendini ifade ediyor.

1|0
    0|0
  • Kişi aileden ve çevreden gördüklerini kendi karakterine göre yorumlayarak alır. Yani hangi davranışa daha meyilliyse o davranışı kabul eder aslında. Çocuk kendi kendini yetiştirir bana göre. Her çocuk aslında karakteriyle doğar. Ebeveynlerin yapması gereken şey hayattaki çeşitli zorluklarla başa çıkabilmesi için ona gerekli yolları göstermek ve belli başlı iletişim ve görgü kurallarını öğretmektir sadece. Çok kötü ailelerden çok bilinçli çocuklar çıkabildiği gibi, çok iyi yetişmiş ailelerden de kötü çocuklar çıkabiliyor. Bu da bunun göstergesidir esasında.

0|0
    0|0
  • Ben o duruma inanıyorum ama ben asla öyle şiddet yanlısı bir çocuk olmadım. Bence bir birey büyüdükçe doğru ile yanlışı ayırt edebilmeli.

1|0
    0|0
  • Çocuğu ailesinden gördükleri mutlaka etkileyecektir. Ama şiddet gördü diye kesinlikle şiddet uygular gibi bir şey de diyemeyiz Ailesinde ki deneyimlerinden sonra okul hayatı arkadaşları bilgi aldığı kaynaklar karakterinin oluşmasında etkili olup farklı bakış açıları kazandırabilir. Yaşadığı deneyimleri doğru olanlarla değiştirebilir. Tabii aileden gördükleri yüzünden ruhsal olarak sıkıntılı zamanlar yaşaması muhtemeldir.

1|0
    0|0
  • Sevgi taklit edilerek ogrenilir. Cocukta anne ve babadan taklit ederek ogreniyor.
    Bugun insanlarin ikili iliskilerdeki sevgi arayisida taklit ettikleri modellerden cok farkli olmuyor. Anne babasi birbirini sevmemis olan cocuklar arayis halinde kaliyor hep. Mesela zor olan ask daha kutsalmis safsatasina inanabiliyorlar.

0|0
    0|0
  • Tabiki öyle. Bir çocuğun ilk rol modelleri anne ve babalarıdır. Onu yetiştiren, hep beraber oldukları kişilerdir. Her gördüğünü yapıp yapmamak o çocuğun kendisine bağlı bir şey. Mesela annesi babasından şiddet gören bir çocuk düşünelim, zalimi ve zulme uğrayanı kendisi görüyor olsun, birine vurmanın karşı tarafı incittiğini algılayabilir. Verdiği tepkiye bağlı değişir sonrası. Kişisel bir şey tamamen. Herkeste rol modeller ne yaparsa onu yapar durumu olmaz ki

0|0
    0|0
  • Cocuk gelisimi okuyorum. Cocuğun önce kalıtım sonra aile ve çevrenin etkisiyle kişiliği oluşur. Ailesinde şiddet olan bir cocuk ileride şiddet uygulayan biri olmasa bile farklı konularda kişilik bozukluğu olabilecek davranışlar sergileyebilir muhakkak. Fakat kendini yetiştirmiş ve gerçekten olumsuz yaşantısının etkisinden kurtulmayı istemişse normal bir birey olabilir

0|0
    0|0
  • Yüzde elli oranında. Yinede işi garantiye alıp çocuğu güzel yetiştirmek gerekli m

0|0
    0|0
  • Hemde çok fazla var

0|1
    0|0
  • Tabi var

0|0
    0|0
  • Ebeveynlerinin kopyası oluyor birebir..

0|0
    0|0
  • Kesinlikle hal ve hareketlerinden etkileniyorlar.

0|0
    0|0
  • Hayır karakter daha farklı şekillenir bence

0|0
    0|0
  • Tamamen olmasada büyük bir ölçüde etkiliyr

0|0
    0|0
  • Bunu ciddi ciddi soruyor musun? :D omg

0|0
    0|0
  • Tabikide varrr

0|0
    0|0
  • Tabii ki

0|0
    0|0
  • kesinlikle var, kişilik ve ruhsal bozukluğun temelinde yatan ikinci ana neden bu zaten

0|0
    0|0
Yükleniyor...