Adaletin temeli kısasa kısas olsaydı nasıl olurdu?

Adaletin temeli kısasa kısas ile olsaydı sizce nasıl olurdu? Suç oranı düşer miydi bu konuda görüşlerinizi öğrenmek istiyorum arkadaşlar. Bence kadın cinayetleri tamamen biterdi diye düşünüyorum.

3|1
85|78

En İyi Kız Görüşü

• Harika olurdu. Kim ne yapıyorsa karşılığını görmüş olurdu. ''Aynısı benimde başıma gelir..'' korkusuyla herkes bir suçu işlerken 10 kere düşünürdü.

Şimdi mahkemeye çıkanlar pişmanlıklarını dile getirince cezalarında hafifleme alıyorlar. Hak mı adalet mi bu? Değil.

Tabii bu sistem hayata geçse sonuçları ne olur başarılı mı olur yine de kestirmek güç.

0|1
    0|0
    • Katılıyorum zaten bunu başarmak bir zor gibi görünüyor ülkemizde

En İyi Erkek Görüşü

• Suçlarda azalma olacağı kesin.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 84

• zaten Kuranı Kerımde kısas uygulaması mevcuttur. Allah herseyın en dogrusunu bılır.

2|2
    0|0
  • Gayet mantıklı olurdu.
    Insanlar kendine döneceğini bildiği seyleri yapmaz çünkü.

1|1
    0|0
  • Kesnlklee biterdi. Sonucunda kendi de aynı hale geleceğini bile bile bir suçu işleyebilmek hangi adamın işine gelir ki?

0|1
    0|0
  • Çok güzel olurdu

0|1
    0|0
  • Biter evet

0|1
    0|0
  • Suç orani düşerdi bence
    Şu an ki sistem resmen sucu tekrar işlemeye teşvik ediyor
    Ben bu sucu isledim kimse bir ceza vermedi bir daha islesem yine ceza almam diye düşünüyorlar
    Mesela tecavüz edenlerin bir tarafini kesip eline verseler kısas olarak kesinlikle tecavüz olaylari azalir sucu isleyen de bir daha yapamaz

0|1
    0|0
  • Harika olurdu suc orani azalirdi

0|1
    0|0
  • Asla. 1+1 cinayet olur o zaman. "Tallion" prensipi adini almis bir prensip var roma hukukunda. Ayni sey. Ama tarihin hic bir doneminde hic bir ulkede bununla adalet saglanamadi

0|3
    0|0
    • Ayrica simdi de cinayetler icin cezalat var-bi cok ulkelerde idam cezasi hala var. İnsanlar bunu da biliyo, neden hala bitmiyo ya da azalmiyo cinayet orani?

• @shyBurak maksat ne? Bu adamin daha fazla cinayet islemesini engellemek. İceri attik adami. Orda cinayet mi isledi? Tek kisilik hucreye atacaksin. Orda kimseyi olduremez ya. Yani toplum icin cok zararli olan birini bu sekilde toplumdan uzak tutarsin, eger islah olunmayacagini kanitlarsa. Asmak ne demek ya? Hukuki şuur bu mu?

• ben senin fikrini değiştiremem verdiğim örnek en uç noktaydı ve hala aynı fikirdesin ama bilki hak (adalet) ten yana olanın kararınıda değiştiremezsin hakeden bulur , ne ekersen onu biçersin , edenin bulmadığı bir dünyada kimse rahat uyuyamaz ıslah olmak falan hikaye toplasan %20 si ıslah olup çıkar cezaevinden gerisi daha deli daha sinirli daha suça düşkün olarak. ıkar çünkü biliyok, adam öldürse 10 yıl sonra 1 kişiyi daha öldürme imkanı bulabilecek.

• Benim kanunlarım kısasa kısastır. Yasalardaki kanunlarda ağırlaştırılmalı yaptırım gücü çok yüksek cezalar gelmeli. Özellikle tecavüzcüler ve teröristler için.

0|1
    0|0
  • Kesinlikle Şu an ki berbat olaylar için tek çözüm olacağını düşünüyorum, ayrıca çok eski devletlerde bir çok uygarlık kısasa kısas yöntemini kullanarak suç oranını en aza indirmiştir. Suçluların hak ettikleri yeri bulduklarını asla düşünmüyorum, böyle bir yöntem gelmeli fakat getiren yok işte

0|1
    0|0
  • Öyle olsaydı, kötülük işleyen insanların ileri de pişman olma ve iyi birine dönüşme hakları elinden alınırdı. Kim bilir belki yaptığı yanlışı düzeltecek?

0|2
    0|0
    • olur canım, adam öldürsün, pişman olsun yaptığı yanına kar kalsın

• O istismar yolu hep açık olacak ama unutmayın.

• Faili mechul olaylar bu devirde olmaz der teknoloji devri olduğu için

• süper olurdu

0|1
    0|0
  • Tabii ki düşerdi. Herkesin canı tatlı. Birinin kolunu kestin diyelim seninki de kesilicek dedigin an bile cıldırmaya yeter zaten. Birine tecavüz ettin aynısı kız kardesine veya esine yapılacak desen veya bir cocugun babasını öldürdün yetim kaldı senin cocugun da yetim kalıcak seni de öldürücez desen... Agır cezalar ama iş görür

0|0
    0|0
    • Cezayı kız kardeşi veya eşi çeksin yani

• @Ragnar_Lodbrok hayır bu konuda ben de katılıyorum evet öyle olmamalı sonradan konustuk zaten bu konuyu okusaydın bir keske

• Ki zaten bu ödül-ceza sistemine dayalı anlayış hiç iyi sonuç vermez. Bu kafa sadece anlık adaleti savunur.

Halbuki günümüzde adalet sistemi artık toplum bilincini korumak ve şekillendirmek zorunda. İnsanlara her konuda ağır ceza vermek de makul değil

Adamın teki ekmek çaldığında cezası elinin kesilmesi diyelim, e peki bu adamın bir kolunu keserek, onu hepten eksik bırakarak bu adamı hepten bozmak ne kadar doğru? Adalet böyle mi sağlanır?

Bu ödül ceza ve milleti it gibi hizada tutma anlayışıdır. Adalet değildir, o şunu yaptıysa aynısını ona yapalımcılık adalet olmaz. Primitif linç ve şiddet kültürü olur.

Araplar niye Avrupa'da bu kadar hayvanlaşabiliyor? Çünkü ancak güçten, şiddetten anlıyorlar. Adamlarda toplum sorumluluğu, vatandaşlık bilinci falan niye yok? Çünkü tek bildikleri şey ters bişey yapıp yakalanırlarsa kafalarına inecek balyoz. Öyle davranmayan yere gittiler mi sapıtıyorlar.

• Kısas uslünde para olayı da var. Ama her türlü daha adil olurdu. Yani cesaret etme oranı düşerdi. Gerçi özellikle kadın cinayetlerinin çoğunun mantıklı insanlar tarafından yapıldığına inanmıyorum. Deli insanın deli cesareti. Yine de daha yapıcı bir çözüm yolu elbette...

0|1
    0|0
  • Hmm o zaman adalet olmazdı..
    İnsanlar hata ve ceza kavramlarını bilmezdi. Hatalarından ders çıkartmazdı.
    Not:Bazen bende öyle düşünüyorum, kısasa kısas..

0|0
    0|0
  • Kesinlikle düşerdi.
    İnsanlar empati yaparak suç işlerdi.
    Ben bu adamın boğazını keserek öldürüyorum ama benim de boğazım kesilecek"""

0|0
    0|0
  • Kur-an da dişe diş göze göz kısasa kısas demiyor mu :) güzel olurdu

0|1
    0|0
  • Kan davasi suc olmaktan cikarilirdi

0|1
    0|0
  • Kadın cinayetleri tamamen bitmese de suçlar azalırdı.

0|0
    0|0
  • Bence ne azalırdı ne artardı ama bunun herhangi bir çözüm olacağını düşünmüyorum. Tecavüz eden birine aynısını yapsak ondan farkımız kalmaz veya karısını döven birime. Şeriat olan ülkeleri görüyoruz suç oranları düşük mü Hayır. Ama kuzey avrupa ülkelerinde böyle bir şey yok yasalarda kısasa kısas diye bir şey yazmıyor ama suç oranları en düşük ülkeler arasındalar insanları istediğimiz kadar aynısını yapalım en başında bence iyi bir eğitim lazım. Bakın yanlış alnmaşılmasın öğretim değil önce eğitim. Eğitim olmadıktan sonra karekökü bilsen ne olacak fonksiyonu bilsen ne olacak.

0|0
    0|0
  • düşerdi! tecavüzcülere tecavüz edilip asılmalı!

0|1
    0|0
    • Asılmayı haketmitor onlar diri diri yakılmalı bence

• Suç oranı düşerdi tabiki
    Suç out
    Empati in 😊

0|1
    0|0
  • Suc falan kalmazdi ortada

0|0
    0|0
  • biraz empati sağlardı.. (en azından) bu bir şeyleri değiştirir miydi? sanmıyorum... denemeye değer olurdu.. ama günümüz koşullarında ne derece uygulanabilir bu?(!) düşündürücü..

0|0
    0|0
  • Tecavüzcüler için süper olurdu aynı şekilde cezalandırılmak

0|0
    0|0
  • Tabii ki düşerdi keşke böyle olsa çoğu insanın karşı çıkacağını sanmam.

0|0
    0|0
  • On numara olurdu

0|0
    0|0
  • Öyle düşünmeyelim biri bir suç işlediğinde bizim ülkemizde ceza uygulaması o kişinin topluma kazandırılmasını sağlamak ve o yönde hatasını anlaması ve cezasının buna kefaret olmasını sağlamaktır. Kısasa kısas her zaman etkin bir müessese olmayabilir. Çünkü işlenilen suçun altındaki sosyolojik ve psikolojik etkeni tam olarak bilemezsin, görünüş sadece somut fiildir. Suç oranının düşmesini sağlamak ise aslında etkin sosyal devlet mekanizmasıyla sağlanabilir ve de bireylerin sağlıklı ve bilinçli bir çevrede yetişmesi ve sosyal olarak topluma katkı sağlamasıyla aşılabilir. :)

0|0
    0|0
  • Dünyanın civisi çıkardı. Aslında Şu an ki durumda öyle ama daha vahim

0|0
    0|0
  • Harika olurdu

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    54

Erkekler Ne Diyor 77

• Adalet öyle birşey değil. Bu basit, ödül cezaya dayalı, primitif kültür yüzünden araplar Avrupa'ya gittiklerinde suç makinesi oluyorlar.

Kadın cinayetleri de bitmezdi, ben Mısır'da Tahrir Meydanı olaylarında işi yapmaya çalışan bir hollandalı gazeteciye kameralar önünde tecavüzde bulunanlara destek veren yüz kişilik arap toplumunu gördüğümden beri bu islam adalet sisteminin insanları hayvanlaştırdığını düşünüyorum.

Adalet sadece o an adil olanı yapmaktan ibaret değil, bir de toplumun huzurunu neyin sağlayacağını düşünmekten geçiyor.

Kadın cinayetlerinin sebebi milletin 'Oh nasılsa içeride on beş yıl yatar çıkarım' demesi değil. O da bir etken ama asıl sebebi bu toplumda bir kadın düşmanlığının olması.

2|0
    0|0
  • Bitmezdi. Bunu ben bir hastalık olarak görüyorum. Vicdanen Allah sevgisi olmayan insan isterse profesör olsun yine sapık, yine katil , yine pedofili hastası olabiliyor.
    Ceza ya da eğitim bunun karşısına geçemez.
    Kısasa kısas olsa ne yazar hiç ceza vermesen ne olur. Ne önemi var. İstersen ömür boyu hapis ver. Yaptıklarının karşılığını alır mı bu cezalarla?
    :) Neyse kolayı var hiç sıkıntıya gerek yok. Tamam Allah kimseye yaşatmasın ne kendisi ne de yakını çevresine böyle zulümler ama çekilen her sıkıntının bir karşılığı var iyiki bu sayede sevap hanelerine yazılıyor bu sıkıntılar. Peki sıkıntıyı veren. İşte o zaten Allah'ın gazabını bilmediğinden bu cahilliği yapmış ama cezasız kalmayacak.
    Bizdeki şüphe en kötüsü. Yani inanmayıp bu cezaya , kendimizin vermek istemesi, hatta öldürme içgüdüsü. Kısasa kısas. Madem o yaptı bizde öldürelim ya da süründürelim !!! Gereği yok. Cezasını yaradan verecek zaten. Olaylar karşısında sukunetini korumak ve kendine hakim olmak zor hakkaten.

0|0
    0|0
  • Kısas "uygulanabilirlik" açısından bazı sıkıntılara yol açıyor olsa da "suçun %100 sabit olduğu ve belli başlı" davalarda uygulanması çok sayıda "hayvanı" caydırabilirdi.

Cinayet suçunda bile kısas olmadan da olur ama "tecavüz" affedilmemeli.

- "Tecavüzün kıssası nasıl olacak ya?" diye soranlar olacaktır. Kısas "ne yapılıyorsa aynısını yapın" demek değildir :) İdam veya Müebbet hücre hapsi uygulanabilecek en ileri ceza türüdür. Cinsel organın kesilmesi falan da hiçbir hukuk sisteminde (İslam hukuku dahil) geçerli değildir. Öldür bırak, uğraşma.

0|0
    0|0
  • Mülk adaletin temeli artık.

0|1
    0|0
  • Idam cezasi olan Amerikada ozaman suc orani neden yüksek?
    Idam cezasi olmayan Kanada'da neden suc orani düsük?

Keselim, bicelim öldürelim, suc diye birsey kalmaz nebicim bir zihniyet?
    Yapilan her arastirma, yüksek ceza oranlarinin sucu önlemedigini gösterdigi halde siz neyin pesindesiniz? Bu millet gercekten bukadar cahil mi?

Kadin cinayetlerini, genell olarak sucun kendini sert cezalar degil, Egitim önler, Danimarka, Kanada gibi ülkeler bunun en iyi kaniti.

Cahil cahil konusup milleti sinir etmeyin sadece, ülkede ne kadar cahil var ya...

0|1
    0|0
  • hiç kimse kötülük yapamazdı, suç işleyemezdi, korkudan. :-) yaparsa hanyayı konyayı görürdü.

0|1
    0|0
  • Şu an ülkemizde olan adalet sisteminden daha iyi olurdu. Cezada caydırıcılık olurdu. Öyle olmadığı için bu durumdayız ya. İyi birine dönüşme hakkı denmiş, mağdur olan, tacize tecavüze uğrayan, öldürülen insanların ve sevdiklerinin hakkı ne olacak acaba? Hakların bu kadar sorulmadığı bir ülkede.. Ve ben şunu çok iyi anladım ki, hak etmeyen veya kötü niyetli kişilere verilen taviz, maraz doğuruyor. Hak etmeyen insana hak etmediği iyiliği de tavizi de vermeyeceksin.
    Çağ dışı görünüyor evet ama ben şu ankinden daha iyi olurdu diyorum.

0|0
    0|0
  • Tecavüz edeni hadım edersen,
    Hırsızlık yapanın elini kesersen,
    Sıkıntı kalmaz ama sosyal devlet anlayışına hakim olacaksın ve vatandaşı kimseye muhtaç etmeyeceksin

0|1
    0|0
  • ben hep kısasa kısas olması gerektiğini düşünürüm gerçek adalet budur

0|1
    0|0
  • İyi olurdu aslında.

0|0
    0|0
  • Pek bir şey değişeceğini sanmam sonuçta güçlü yine kazanacaktı
    Adaletten bahsedebilseydik keşke Türkiye de

0|0
    0|0
  • dünya yaşanmaz bir yer olurdu çünki adalet çok kati keskin bişey olamaz esnek olmak zorunda mesela adam öldürmenin bile farklı senaryoları var zevk için öldürenle nefsi müdafa durumunda kalana aynı şekilde davranamazsın bunun gibi bir çok olay var ve kısasa kısas olmaz bunu ayırt edemezler

0|0
    0|0
  • Asla suç ora düşmezdi akıllı insan zaten cinayet işlemeyeceğine göre kısa kısas adalet sistemini de anlamayacaktır.

0|0
    0|0
  • suç diye bişey kalmazdı

0|1
    0|0
  • %100 düşerdi

0|1
    0|0
  • Zannetmiyorum. İdam çözüm olmaz. Kadınlarda erkeklerde bir birlerine Avrupadaki gibi sadık olsalar ve incitmeseler bu cinayetler olmaz bence. Avrupalı kızların dırdırı ne bilmem aldatması bizim kızlara nisbeten çok ama çok azdır. Hal böyle olunca, Avrupada kadın cinayetleri pek olmaz.

0|0
    0|0
  • Devlet kurulamazdı kısassa kısas olması devletin ve toplumun yaptığına taş koyar
    engellerdi ama mümkün değil bu dünyada istediğini elde etmek için illaki birilerini ezmek ya da çalanlar üzerinde çalışmalısın çünkü istediğini elde etmek için insan sırf emek verse de ömrü yetmez

0|0
    0|0
  • İntikam verilmemiş adalettir zaten.

0|0
    0|0
  • Görüş yazanların bir çoğu kısasa kısas nedir onu bilmiyor.
    Soruya gelirsek zaten ıslam şeriatinde affetme erdemi ne vurgu yapılarak kısas caizdir.

0|0
    0|0
  • Şerri kanunlar hakiki anlamda uygulansa emin olun herkes muzdarip olduğu o yığınla konuya çözüm gelir..

0|0
    0|0
  • Yanii bencede tecavüz edene tecavüz edeceksin haha 😂

0|0
    0|0
  • İnsanlar çoğaldıkça suç bitmez

0|0
    0|0
  • Olmazdı :D

0|0
    0|0
  • Gayet mantikli olurdu aslinda suc oranı düşmek yerine kisaddan dolayı artış gostersede tecavüzculer kacacak delik arardi

0|0
    0|0
  • aslında adalet kelimesinin tam karşılığıdır kısas. bir yerde adalet sağlanacaksa mağdurun kendisini affetmesi dışında düşürdüğü duruma düşürülmesi HAK'tandır. Bu duruma rağmen kamu adaleti farklı bir cezai müeyyde uygular ve suç cezasız kalmaz.

0|0
    0|0
  • 𝕜𝕒𝕣𝕒𝕟𝕝ı𝕜 ç𝕒ğ𝕒 𝕕ö𝕟𝕞üş 𝕠𝕝𝕦𝕣𝕕𝕦𝕜 𝕜𝕚 𝕓𝕖𝕟𝕚𝕞 𝕖𝕟 𝕤𝕖𝕧𝕕𝕚ğ𝕚𝕞 𝕕ö𝕟𝕖𝕞. 𝕒𝕟𝕔𝕒𝕜 𝕟𝕖𝕗𝕤𝕚 𝕞ü𝕕𝕒𝕗𝕒, 𝕜𝕒𝕫𝕒𝕣𝕒 𝕠𝕝𝕦ş𝕒𝕟 ö𝕝ü𝕞𝕝𝕖𝕣, 𝕓𝕚𝕣𝕕𝕖𝕟 ç𝕠𝕜 𝕜𝕚ş𝕚𝕟𝕚𝕟 ö𝕝𝕕üğü 𝕥𝕠𝕡𝕝𝕦 𝕥𝕒şı𝕞𝕒 𝕜𝕒𝕫𝕒𝕝𝕒𝕣ı𝕟ı𝕟 𝕜ı𝕤𝕤𝕒𝕤ı 𝕟𝕖 𝕠𝕝𝕒𝕔𝕒𝕜 𝕤𝕠𝕣𝕦𝕤𝕦 𝕒𝕜𝕝𝕒 𝕘𝕖𝕝𝕚𝕪𝕠𝕣.

0|0
    0|0
  • Eğer bunu Özgecanlar gündemde olmadan önce sorsaydık bize "gerici, yobaz, iğrenç, vahşt. s. s, demokrasi candır" tarzı şeyler söylerlerdi ama gördüğümüz gibi insanların önyargıları yüzünden hep bu hallere düştük zaten

0|0
    0|0
  • Bence suç oranı düşmezdı. Cezaların amacı önleme ve ödetme olmalı. İslam'da kasten öldürme ve kasten yaralama suçlarında Kısas uygulanıyor diyebiliyorum. Mantıklı bence.

0|0
    0|0
  • Acimayana acimicaksin. Can yakanin canı yanacak. Omasi gerek bu.

İçeri atıp sıcak yatak yemek vererek yaşatmak ceza değil.

0|0
    0|0
  • İyi olmazdi

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    47
Yükleniyor...