Tesettüre girmek isteyen genç kıza anne-babanın ve diğer aile bireylerinin karşı çıkması?

Tesettüre girmek isteyen genç kıza anne-babanın ve diğer aile bireylerinin karşı çıkması? Çok sert tepki göstermeleri ve izin vermemeleri? Ne dersiniz buna?

Nur Suresi 31. ayet:

Ve mü’min kadınlara söyle, bakışlarını indirsinler (haramdan sakınsınlar) ve ırzlarını korusunlar. Zahir olan kısımlar (görünen el, yüz ve ayaklar) hariç, ziynetlerini açmasınlar. Ve başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar (örtsünler). Ve ziynetlerini, kocaları veya babaları veya kocalarının babaları veya oğulları veya kocalarının oğulları veya erkek kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kız kardeşlerinin oğulları veya kadınlar veya ellerinin altında sahip oldukları (cariyeler) veya erkeklerden, kadına ihtiyaç duymayan hizmetliler veya kadının avret yerlerinin farkına varmayan çocuklar hariç, açmasınlar. Ve gizledikleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarını vurmasınlar. Ey mü’minler, hepiniz Allah’a tövbe edin! Umulur ki, böylece felâha eresiniz.

0|0
7|8

En İyi Erkek Görüşü

• Kardeşim anan baban mı kurtaracak seni Allah mı gerekirse rest çekeceksin ama en son yapacağın o olsun gönüllerini almaya çalış alamazsan da artık kapan bir kaç aya alışırlar Allah daim etsin

0|0
    0|0
    • Tabi öyle ama para onlardan çıkıyor

• Sana rızkını annen babam vermiyor Allah veriyor parayı düşünme emin ol Allah kapı açıcak sana hemde hemen !!

• Âmin İnşaAllah

En İyi Kız Görüşü

• Dinin konusunda ailenin sozunu dinlemeyebilirsin. Ama onun dısında annenin babanın evlat uzerinde hakları var evladında onlar uzerinde. Tesetture girmeyi dusunuyorsan daha fazla gec kalma ama annenlerle catasma onlara ılımlı yaklas.. direk kara carsaf giy demiyorum ufak ufak basla ne bileyim bir ortu al simdilik basına cok karsı cıkıyolarsa zamanla digerlerini yerine getirirsin..

1|0
    0|0
    • İnşaAllah kalpleri yumuşayacak. Hem dua ediyorum bunun için hem de çabalıyorum...

Erkekler Ne Diyor 7

• Nurr suresi 31. ayet'in birçok çevirisini, fransızca, ingilizce ve almanca çevirilerini karşılaştırdım. bu karşılaştırmanın sonucunda 31. ayet'in türkçe çevirisinin aslına uygun yapılmadığı sonucuna vardım. bu sonuca varmamda, paris üniversitelerinin birinde arap edebiyatı ve kültür tarihi öğreten bir şair ve filozof, tunuslu arkadaşımın büyük yardımları oldu. arkadaşım, bu ayetin çok önemli üç sözcüğünün kesin anlamlarını araştırarak bana bilgi verdi. buna göre, nûr suresi 31. ayet'te üç önemli sözcüğün türkçe anlamını yazıyorum:

farj (tekil); furuj (çoğul): (sözlük adıyla): erkek ve kadın cinsel organı.

jayb (tekil); juyub (çoğul : (sözlük adıyla): meme, göğüs.

himar (tekil), humur (çoğul): islam öncesi dönemde arapların giydiği giysinin bir parçası (dokuma, bez parçası). (başörtüsü ile kesinlikle ilişkisi yok.)

memeleri örtsünler

buna göre daha önce de yazmış olduğum gibi nûr suresi 31. ayet'i şöyle çevirmek gerekiyor:

"söyle inanan kadınlara: harama bakmaktan sakınsınlar ve cinsel organlarını saklasınlar? örtülerini göğüsleri (memeleri) üzerine vursunlar?"

bir okurumun yazdığına göre, söz konusu ayetin örtmekle ilgili bölümünün arapçası şöyle:

"vel yadrıbne bihumûrihinne alá juyubihinne" (en doğrusu ki örtülerini göğüsleri (memeleri) üzerine vursunlar).

Alıntıdır.

1|0
    0|0
    • Bu ne derece dogru nerden bilicez ki

• Kesinlikle sadece bu değil doğru bildiğimiz çok yanlış var

• Onlarca Âlim yanılmış olamaz, siz Arapça bilmeden ve âlim olmadan, ilime yıllarınızı vermeden bunları söyleyemezsiniz, bu çok büyük bir gaflet olur. Dinimize bid'atlar sokarak hem insanların inançlarını hem de kendi amellerinizi baltalıyorsunuz. Başörtüsünün olmadığına dair kesin bir yargı olmadan ve çoğu âlim, hoca başörtüsünün olduğunu savunurken sizin böyle bir iddiada bulunmanız mantıklı olmaz ve tehlikelidir. İnsanı dinden bile çıkarır böyle söylemler. Şirke düşmeyin, düşmeye sebep olmayın.

• Açık görüşlü olmak lazım ve sana müsade etmek...
    Ne desek boş...

0|0
    0|0
  • :D basortusunu takip sevgili yapmayi biliyosunuz ama, madem inanciniz tam neden baska birinin gozlerine bakiyosunuz? Bakislarinizi saklamaniz gerekiyormus bak oyle diyor, neyse yahu :D

0|0
    0|0
    • Seni cehaletinle başbaşa bırakıyorum sığ kafalı insan. Tanımadan etmeden yoruma bak yazık... Allah ıslah etsin

• Ahhaafafagafag 😂 Kahkaha attım yemin ediyorum ya @belinelli 😂👽

• Sizin benim nasıl bir tesettür anlayışına sahip olduğumu bilip bilmeden böyle bir yorum yapmanız cahil ve önyargılı olduğunuzun göstergesidir. Böyle genellemeler yapmanız çok mantıksız. O bahsettiğiniz kılıktaki kişiler tesettürün t'sini bilmeyen şahıslar. Tesettür hem kıyafette olur hem edepte. Sizi vicdanınızla başbaşa bırakıyorum.

• Danimarkalı gelin diye bir film var onu izlemeni tavsiye ediyorum senin durumunda tipatip aynı şeyleri anlatıyor belki sananbi çıkış yolu gösterir allah kolaylık versin ailene ise hidayet..

0|0
    0|0
  • zahir, gözümüzle gördüğümüz herşey demek, o zaman heryerin kapanması gerekiyor, öyle mi

0|0
    0|0
  • Kişi olmak istediği gibi olmalı, dinin buyruklarına inanıyorsa gereğini yerine getirmeli diye düşünüyorum, zorluklar olsa da olmasa da...

0|0
    0|0
  • nur suresinden sonrasını okumadım aile iyi yapmıştır

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Herkesin kendi hayatı. Kimsenin fikirleri doğrultusunda karar vermeyin bence.

1|0
    0|0
  • açıkçası Allahın eemri ailemin itirazından daha önemli benim için.. evlatlıktan reddetseler bile o başörtüyü bir daha çıkarmam

0|0
    0|0
    • Biliyorum yanlis dusunuyorum gibi ama basortusu ayetinden cok farkli bahsediyolar asagi da yazmis birisi dogru ceviri degilmis diye

• Türbanı her zaman sacma bulmuşumdur ben de yapma etme derdim ama beni bağlamaz kendi kararı olur sonucta

0|0
    0|0
  • kendilerini günahı. hem kendileri günaha giriyolar hemde kızlarının günahına giriyolar

0|0
    0|0
    • Meale de güvenemiyorum o haldeyim şu an başörtüsü şart mı değil mi diye

• ben inanıyorum araştır istersen farklı meallere bak

• türban yobazlık

0|0
    0|0
  • Sen istiyorsan kapan

1|0
    0|0
Yükleniyor...