Ateist olmak istemiyorum?

En yakın arkadaşım ateist olmuş. Sürekli gelip bana niye inanmadıgını aslında doğrular bunlarmıs diye anlatmaya başladı. Anlatma dememe rağmen ya bak şunu dinle diyip yine anlatiyo hmm tamam diyip geçiyorum ama 'acaba mı' diye düsünürken kendimi buluyorum. Görüsmek istemedim ağladı bir inancım yüzünden 15 senelik arkadasini yok mu sayiyosun diye ya bana bir yol gösterin napıcam :(

0|1
15|32

En İyi Erkek Görüşü

• sana tek kelime.
    insanın dinine düşüncesine tipine işine gücüne sayı göstermeyen biriyle asla arkadas olma arkadasım deme ona defet gitsin.. senin arkadasın olsaydı zaten bu tip konular arkadaslar arasında sorun olmaz dı

2|2
    0|0
    • Evet ben ona söylüyorum tamam sen inanmıyosun ben inaniyorum bu konulara hic girmeden arkadasligimiza devam edelim diyorum. bir ise başlarken Bismillahirrahmanirrahim diyorum mesela off sende hee diyip dalga geciyo en son evden kovdum :(

• @ekinegemen cok teşekkür ederim

• nası bir tek kelime bu böyle :D

En İyi Kız Görüşü

• dinimiz zaten sorgula diyor ama bir bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyim. o kız seni bozar dinden çıkma tövbe yarabbim dikkat et

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 31

• ben de o kısmı anlamıyorum
    mesela benim birkaç Hristiyan tanıdıklarım da var gayet kendi inançlarına göre yaşıyorlar hatta benim dinim ile ilgili empati de kuruyorlar saygı duyuyor her türlü
    hani tutup her dakka yok Hristiyanlık şöyledir böyledir diye girmiyor muhabbbete
    ama üniversitede bile şu an ateist insanlar çok fazla ve her gün sanki bir taraflarına batıyormuş gibi dini kötülüyorlar hayır inanmıyorsan tamam yani napalım sen de normal insanlar gibi hayatını yaşa de mi yok sanki batıyor bişeyler

1|0
    0|0
  • Boş ver onu bunu

şunu dinle imanını tazele :))

https://m.youtube.com/watch?v=o9Zfs-i5xIs

1|0
    0|0
    • Teşekkür ederim onada izleticem ☺

• Daha fazlasini seyrangahtv de bula bilirsin orada bir sürü Kur-anla ilgili mucizeler var :))

• insanı kötü yola sokan arkadasıdır bana akadasını söle sana kim oldunu diyim o kişiden hayır gelmez istersen 50 yıllık arkadas ol bırak gitsin

1|0
    0|0
  • Tek kelime. Uzak tut hayatından hatta s'tiret eğer kendi inançsızlığını ya da bir inancını ısrarla sana dayatmaya çalışıyorsa. Böyle insanlarla arkadaş olunmaz.

1|0
    0|0
  • 15 yill arkadasin seni sonsuz ahirette kurtaracaksa dinle onu.
    Guzel arkadasim iliskini kes yanlis yola sapmis senide yaninda goturmeye calisiyo dikkat et irt8bati kopar.
    Hatta deki asil sen beni kirma 15 yilin hatirina hak dini islam varken v. s diye sen kendine cekmeye calis dene

1|0
    0|0
  • O arkadaşın da aslında ne b*k yediğini anlamış değil.
    Yanına birilerini çekmeye çalışan şeytan.
    Şeytandan uzak dur.
    Bizim dinimiz, hoşgörüyü emreder.
    Merhameti emreder.
    Yardımlaşmayı emreder.
    Sevmeyi, sevilmeyi emreder.
    Taşkınlıktan uzak durmamızı emreder.
    Yalandan, hileden, yasaklardan men eder.
    Bunları emreden Yüce inanışın neyi yalan, neyini istemiyor arkadaşın?
    O, girdiği şeytani boş işlerden pişman olup dönecek.
    Sakın ola onunla tartışmaya girme.
    Asla tartışmaya girme.
    Çünkü onlar çok iyi beceriyor insanın aklını çelmeyi,
    çelemiyorsa da karıştırmayı...
    Aklı karışık insan kanmaya müsaittir.
    Şüphe insanı mahfeder. Amacı seni şüpheye düşürmek.
    Şüphesiz ki, bizi yaradan Allahtır.

0|0
    0|0
  • Olmak istemiyorum diyerek zaten olmazsin merak etme :) bu konuya uzulmen bile olmayacagin anlamındadır :)

1|0
    0|0
    • Evet o kadar mahvetti ki beni çalışmak ose gitmek bile istemiyorum :(

• Arkadaşına kızma kinlenme ama sert şekilde uyar gerekirse üzerine yuru bu konuyu birdaha acmasin diye Islamda insan ayrımı yoktur eğer arkadaşını seviyorsan gorusmende sıkıntı olmaz

• arkadaşlığını kes sen görüşün ve düşüncelerinle beni saptırmıcaksan devam ederim de yoksa arkaşlığını kes inancın sağlam ve bilgin yüksek olsa onun anlattıkları sana saçmalık gelir aslında ama bilgin ve inancın yok

1|0
    0|0
    • Yaa hayır tabiki var bende ona anlatıyorum bir hocamıza götürmek istedim ben yeterli gelmiyosam diye ama o bir kere birakmis inanci bende kesicem arkadasligimizi artik :(

• en matıklısı arkadaşlığını kesmen olur

• Böyleleri adamı dinden çıkarırmuzak durmak lazım

1|0
    0|0
  • Din asla şakaya gelmez. Çünkü seni ölümden sonra bekleyen sonsuz hayat olucak. Kararlarını her zaman öleceğini bilerek vermeni tavsiye ederim.

0|0
    0|0
  • bu şekilde bir arkadaşlık çok zor yürür yollar ayrılabilir... yerinde olsam bunu seçerdim...

1|0
    0|0
  • :) Sende ona anlat doğrularını, neden inandığını, hayatın ne üzerine kurulu olduğunu.

1|0
    0|0
    • Ya normalde de cenesi cok düşük bir basliyo anlatmaya tamam tamam diyip geciyorum anca

• Yok geçiştirme sende başla o konulara girdiği andan itibaren, hatta sen kendi açından bilgi donanımın daha güçlü olan ol.

• sakın görüşme arkadaşlık geçici bu dünya baki..

1|0
    0|0
  • bence sana ısrar etmesin. benim de 10 yıllık arkadaşım ateist oldu vs. beni zorlamadı ama islamla aklınca dalga geçmeye çalışıyordu tersledim falan. bence akıllı insanın yapacağı şey değil ateist olmak

0|0
    0|0
  • 15 senelik dediğin arkadaşın senin inancına görüşlerine saygı duymuyor seni kendine kendi düşüncelerine çekiyor yani arada saygı yok.

0|0
    0|0
  • Ona deki
    Benim dinim seni rahat bıraktı istediğin şeye inandın ve zorlamadı

Sende beni rahat bırak istediğim şeye inanayım!

0|0
    0|0
  • Kisi arkadaşının dini uzerinedir. O yolunu secmis senin gibi olmucaksa sen onun gibi olmaya baslarsin bir sure sonra. Bak simdiden sana acaba dedirtmeye baslamis

0|0
    0|0
  • psikolojin bozulur o öyle anlattikca. anlatmamasini rica et, eger hala devam ederse muhattap olma bence,

0|0
    0|0
  • "İmanı elde tutmak, kor ateşi elde tutmak gibi olacak."
    Müslümanların yaptıklarını görünce, ateistlere hak vermemek elde değil ancak, sen yine de inancından vazgeçme. Bizim dinimiz güzeldir.

0|0
    0|0
  • Arkadaslik ayri inanc ayri, belki sana icini dökmek istiyodur, bu onun hayatinda yeni birsey belkide, önemli bir olay, birak anlatsin, senin zaten kendine göre düsüncelerin ayri, anlatsin, arkadasina da problem yapma, git yanina beraber zaman gecirin, böyle konulara ilgi duymadigini anlayinca zaten kendi konuyu degistirir. :) Arkadaslik herseyden daha kutsaldir unutma (gercek olani)

0|0
    0|0
  • Ateistmsin

1|0
    0|0
  • bunların sayesinde dinsizler çoğaldıya zaten arkadaşın olsa görüşüne saygı duyardı salla gitsin baskı yapmaya dewam ederse.

0|0
    0|0
  • " Yav he he " de geç üzülmesin.

0|0
    0|0
  • istemiyorsan olma hatta araştır oku öğren onu müslüman yapta bir müslüman daha kazanalım. zaten ateistlerin yarısı farklı görünmek için ve havalı olayım falan diye oluyo.

0|0
    0|0
  • sen inanmak istediğin sürece kimse seni inancından mahrum edemez

0|0
    0|0
  • De ki böyle benim de zihnimi bulandıracaksan hiç buluşmayalım

0|0
    0|0
  • Dininizi öğrenin sizde arkadaşınızın söylediği kulaktan dolmalarla kalmayın

0|0
    0|0
  • Sus artık de

0|0
    0|0
  • Onda hata senin beynin yok o biseyler anlatıyor e almayacaksın ki

0|0
    0|0
    • Sende ateistsin galiba

• Günah mı degil mi bilmem ama cahilliğinden anladığım kadarıyla seninle konuşulmaz.

• İnanan biri mi söylüyor bana bunu? 😄😄😄😄😄😄😁😁😁😁😁😁😁😁😁

• gorusme onunla oyle arkadas mı olur

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    1

Kızlar Ne Diyor 14

• Bazı arkadaşlıkları süresi değil aradaki iletişim belirler. Kimi insanı çocukluktan beri tanırsın ama sıradan biridir kimi insanı bir kac senede tanımmıssındır ama daha değerlidir. Bu arkadas senin için iyi bir arkadas değil sorun ateist olması değil sana saygı duymuyor olması. Ve emin ol ateist olurken sadece popüler olmak gibi saçma bir düşünceyle olmustur. Gercek bir ateistin bu tartışmalarla veya iknalarla uğraşacağını sanmıyorum. Bunlar ben inanmıyorum deyipte cok korktuğu Zaman Allahım seni koru diyen tipler bana göre

0|0
    0|0
  • İnandığın benimsediğin bir ideolojinin yargılarını tam anlamıyla biliyor ve evet ben buna inanıyorum diyorsan kimse seni kandıramaz aklınada giremez. Eyerki müslümanlıkla ilgili acabaların varsa ve arkadaşının söylediklerinden etkileniyorsan demekki seninde aklını karıştıran birşeyler var. Farklı diye sevdigin hayatında olmasını istediğin insanlardan vazgeçme derim. Burdaki sorunu arkadaşına söyleyebilirsin mesela. Söylediklerin beni etkilemiyor lakin bu şekilde bana kendi ideolojini empoze etmeye çabalarsan birbirimizi kırabiliriz arkadaşlıgımızın zedelenmesini istemiyorum diyebilirsin mesela :)

0|0
    0|0
  • Ya sen ona nasıl saygı duyuyorsan onunda sana duyması lazım o konuda bunu ona söyle devam ediyorsada arkadaşlığınu kes çünkü bir iki olmaz zamanla sende ona bnzemeye başlarsın bir bakmışsın sende onun gibisin

1|0
    0|0
  • bana paslasana arkadaşı. ateistler çok farklı bakış açıları sunuyor. hele bir de taksonomiden, evrim teorisinden, din felsefesinden falan anlıyorsa... yararlan işte. iki lafla aklın karışıyorsa zaten şüphe duyuyorsun demektir ve şüpheyle iman bir arada bulunamaz.

0|0
    0|0
  • Görüş farklılıkları her konuda gereklidir. Ancak sürekli kendi inancını dile getirmesi aslında tepki oluşturulmasını sağlar. Genel kanılarıma inanarak söylüyorum ki gerçek inancı büyük bir ihtimalle bu yönde değildir. Arkadaşlığını bu gibi sebeplerle kesme derim. Bir insanın güvenini kazanmak ve iyi bir dost bulmak çok zor. Zamanla bu durumun altında yatan nedenleri bulabilirsin veya gerçekten inancı bu yöndeyse sürekli bu konuda bahsetmesinden rahatsız olduğunu dile getirerek onu bu şekilde kabullenmelisin.

0|0
    0|0
  • sana anlatmaısn o zaman yoksa kes arkadaşlığını

0|0
    0|0
  • Sende kendini bilgilendir aklina takilanlari arastir ama dogru uygun sitelerden, kaynaklara dikkat et

0|0
    0|0
  • Sende aç kur'an-ı kerim de olan ayetleri göster çok zor değil bence.

0|0
    0|0
  • Üzüm üzüme baka baka kararır. Yerinde olsam konuşmazdım ve sert bir tepki gösterirdim.

0|0
    0|0
  • Nefsine hakim olamayıp ateistliğe zürükleüniüyorsan güçsüzsün ve bu dini sen seçmedin demektir. boşuna gerçeklerden kaçma

0|0
    0|0
  • Şüphe duyuyorsan ya zekisin ya da imanın zayıftır.

0|0
    0|0
  • Onu ya dogru yola götürmeye calıs ya da ondan uzaklas

0|0
    0|0
  • Ee olma uyma

0|0
    0|0
  • Sende ona anlat. Araştır İslamın doğruluğunu. En azından ateist düşünceyi çökerten görüşler var. Onları oku öğren arkadaşına anlat

0|0
    0|0
Yükleniyor...