Peygamberimize neden efendi diyorsunuz efendi Allah Degilmi?

peygamberimize neden efendi diyorsunuz kainatı omu yarattı neden büyütüyorsunuz?

0|1
3|8

En İyi Erkek Görüşü

• Efendi yaratıcı anlamında kullanılmaz bir ünvandır önce bunu öğrenmen gerekiyor.

0|0
    0|0
    • Fe nâdethul melâiketu ve huve kâimun yusallî fîl mihrâbi, ennallâhe yubeşşiruke bir yahyâ musaddikan bir kelimetin minallâhi ve seyyiden ve hasûran ve nebiyyen mines sâlihîn (sâlihîne).

ve seyyiden : ve seyyid, peygamber soyundan gelen, ve efendi tercümelerine sahiptir. Her alim kendi yaşadığı ortamın anladığı dilde tefsir eder. Seyyid, efendi demektir.

• Hadislerin çoğu Kuran'a uymuyor diye bir iddiada bulunmuşsun. Burada haşa peygamberin hatalı olduğunu söylemek ister gibisin. Senin mantığınla cevap veriyorum. Kuran birden bire kitap halinde inmedi. Parça parça indi. Peygamber Efendimiz'in söylediği söz hadis olarak geçer. Eğer peygamber de bir hata arıyor gibiysen inen ayetlerde peygambere bir uyarı olması gerekirdi haşa. Senin amacın ne?

Kızlar Ne Diyor 3

• Saygı. Ne gereksiz insanlarsınız ya.

Biri bana seslendiğinde efendim diyorum, ben ona tapmış mı oluyorum

0|0
    0|0
    • gereksiz sensin peygambere demek farklı müşteriye ya da anne babaya demek farklı
      Peygamber, kendisine efendi denilmesine izin vermedi. Efendi Allah ‘tır dedi. [5391-Ebu Davud]

• İslam dininin dünya ve ahiretle ilgili işleri dört kaynaktan elde edilir. Bunlara şer’i deliller denir. Bu dört kaynak sırasıyla şöyledir: Kuran, Sünnet, İcma, Kıyas

“Kıyamet günü insanların seyidi/efendisi benim.” (Buharî Enbiya, 3, Tefsiru sureti 17/5; Müslim, İman, 237, 238).
      “Ben Adem’in çocuklarının efendisiyim.”(Ebu Davud, sünnet, 12).
      “Bu oğlum seyyiddir / efendidir, Allah onunla iki büyük taifenin arasını bulur, barıştırır.”(Buharî, Sulh, 9; Ebu Davud, Mehdi,
      "Ben ademoğlunun efendisiyim. Bunu söylemem övünmek değildir."
      "Ebu Bekr bizim efendimizdir." demiş ve Bilal'i kastederek: "Efendimizi azad etti."(Buharî, Fezâilu'l-Ashab'ın-Nebi 23; Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte)
      “Zekeriyya mâbedde durmuş ibadet ederken melekler ona şöyle nida ettiler: Allah sana, kendisi tarafından gelen bir Kelime’yi tasdik edici, Seyyid/Efendi, iffetli ve sâlihlerden bir peygamber olarak Yahya’yı müjdeler.” (Ali İmran Sûresi, 3/39)
      Daha onlarca gönderebilirim? Selam ve dua ile...

• Bunu da aciklayin müslümanlar.

0|0
    0|0
    • Peygamber, kendisine efendi denilmesine izin vermedi. Efendi Allah ‘tır dedi. [5391-Ebu Davud]

• yettimi cınım

• İslam dininin dünya ve ahiretle ilgili işleri dört kaynaktan elde edilir. Bunlara şer’i deliller denir. Bu dört kaynak sırasıyla şöyledir: Kuran, Sünnet, İcma, Kıyas

“Kıyamet günü insanların seyidi/efendisi benim.” (Buharî Enbiya, 3, Tefsiru sureti 17/5; Müslim, İman, 237, 238).
      “Bu oğlum seyyiddir / efendidir, Allah onunla iki büyük taifenin arasını bulur, barıştırır.”(Buharî, Sulh, 9; Ebu Davud, Mehdi,
      "Ebu Bekr bizim efendimizdir." demiş ve Bilal'i kastederek: "Efendimizi azad etti."(Buharî, Fezâilu'l-Ashab'ın-Nebi 23; Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte)
      “Zekeriyya mâbedde durmuş ibadet ederken melekler ona şöyle nida ettiler: Allah sana, kendisi tarafından gelen bir Kelime’yi tasdik edici, Seyyid/Efendi, iffetli ve sâlihlerden bir peygamber olarak Yahya’yı müjdeler.” (Ali İmran Sûresi, 3/39)

• Efendi kelimesinin sözlük anlamı:
    1) buyruğu yürüyen, sözü geçen kimse
    2) görgülü, nazik, kibar
    3) egitim görmüş kişilerin isimlerinden sonra kullanılan unvan...
    Yani demem o ki Efendimiz demenin sakıncası ne? Ben onu anlayamadım?

0|0
    0|0
    • Peygamber, kendisine efendi denilmesine izin vermedi. Efendi Allah ‘tır dedi. [5391-Ebu Davud]

• Hadislerin kurana uyması şarttır hadis kurana uymuyor
      bu söz kurna uymuyor allah efendidir neyse kuransız müslümanlık böyle birşey

Erkekler Ne Diyor 7

• Efendi, yaratıcı demek değildir.. Saygı ve hürmet kelimesi olarak kullanılır.. Buyutmuyoruz , efendimiz demeye devam edeceğiz.. ulema da aynı hitabı kullanıyor. ulemadan daha alım. değilsin , değiliz. sukurler olsun ki Rabbime, Hz Muhammed sav EFENDİMİZİN, ummetindeniz.. Bu cümlede hiç bir hata ya da kufur yoktur.. Ve muslumanlar , Hz Muhammed e uymakla YUKUMLUDUR. ehli sünnet olarak.. Bu manada da efendimizdir.

1|0
    0|0

• @BBYAMAN sahih olmayan ya da , devamı olup anlam farkı olan bir hadisi ortaya atıp garip de bir yorum ekleyip soru diye soruyorlar işte. eline sağlık.

• Bu tür insanların amacı bilgilendirmek, öğretmek değil. Kendi yanlış zannettiklerini başkalarının da yanlış zannetmesini sağlayarak dolaylı olarak İslam'a saldırmak, insanlarda şüphe uyandırıp imanı zedelemektir. Allah nasip kısmet etsin de doğru yolu bulsun bu kardeşimizde.

• "Peygamber Efendimiz" diyoruz. Bu bir kalıp. Tek başına efendimiz demiyoruz. O zaman senin dediğin kapıya çıkar.

0|0
    0|0

• Allah in elcisidir o sonucta. Allah in sifatlari bellidir

0|0
    0|0
    • Kuran muhammed arkadaşınız diyor
      evet allahın peygamberi ama efendi denmez

• sen hiç degişmemesin bro ben azo :)
      sefaat allahındır

• Yapma bunu. Sana ailendeki dini butun kisiler bile sefaat edecek

• Eskiden şehzadeler, din adamları, eğitim görmüş kişiler için özel adlardan sonra kullanılan unvan. Günümüzde ise bey unvanından farklı olarak özel adlardan sonra kullanılan ikinci derecede bir unvandır. cahil olmasaydın bu soruyu sormazdın.

0|0
    0|0
      sahih hadis buyur

• o zamanki efendi manası baska simdi ki kullanılan baska.

• pekş

• Neyin kafasini yasiyosun la? Biseyler mi ictin haşhaşi falan misin?

0|0
    0|0
    • içmedim nieki

• Git faideli biseyler ogren onca yapman gereken ibadet ogrenmen ilim varken burda gelmis supheli bir sekilde Peygambere niye efendi diyoruz diosun seytan bu aksam seninle beraber galiba.

• peki

• efendi saygın kişi demektir, köle sahibi demek değil.

0|0
    0|0
    • efendi allah demektir arapçada

• Biri az biri çok bilen hoca ya da alim oluyor sanırım?

• cok bilgili alim oluyor
      https://www.youtube.com/watch?v=fl5QkSvYNbA bu adam alimdi ama bunun sözleri dinin kaynagı olmaz
      ebu davud hadis alimi onun kaydettigi sözler peygambere nisbet sözlerdir onun degil

• Saygınlık gereği söylüyoruz neden müslümanlara sataşıyorsun bir xper uğruna?

0|0
    0|0

• Efendi demediğim için sıkıntı yok ben peygamberimiz derim. Ama bunu araştırayım diyanetteki arkadaşlara her gün yeni bir şey çıkıyor.

Yükleniyor...