Bir evlat olarak anne ve babam üstünde hakkım var mı bilmiyorum ama varsa helal etmek istemiyorum?

22 yaşındayım ve bir kız kardeşim var ama bizi kayırdıklarına inanıyorum. Devlet üniversitesinde okuyorum ben. Sınava ilk girdiğim sene kazandım ama hayalim mimar veya doktor olmaktı o sene. Tercih Zamanı yaşadığım şehirdeki özel üniversiteleri de %50 burslu yazmıştım ama tercihlerin bitmesine son 5 dk kala hepsini çıkardım babam onları silmemi istediği için. Yatırım yaptığı için özel okul masrafımı karşılayacak durumu yoktu babamın o Zaman'lar. Bende hemşirelik kazandım, garanti meslek diye kabul ettim başladım. Hazırlığı okuduktan sonra okulumu bir sene dondurup tekrar sınava hazırlanmak istedim, ailemin beni bir dövmediği kaldı. Arkamda durmadılar Dersaneyi falan unut dediler, bizden sana kuruş çıkmaz dediler ben banka banka gezip kredi istediğimi biliyorum. Babama sen gönder ben çalışıp sana ödeyeceğim gerekirse hem çalışır hem okurum dediğimi biliyorum. Sonra çok cüzi bir rakama yazıldım, başladım, gece gündüz çalıştım ama yine istediğim yer olmadı. Dondurduğum bölümüme geri döndüm. Kız kardeşim geçen sene dersaneye gitti,özel öğretmenlerle çalıştı (yazmadım ama bende hazırlandığım sene çalışmıştım) onunda hakkıydı, yaptılar.Çok düşük bir puan alıp bir sene daha hazırlanmaya kaldı. Dersaneler kapatıldı diye özel etüt merkezine verdiler 8 bin tl'ye. Ben bir sene daha dediğimde süründürmüşlerdi. O kadar desteğe rağmen halen çalışmıyor, geziyor ediyor ve geçmiş aklıma geliyor her seferinde. Ona sunulan bu imkan banada sunulsaydı belki çok daha başka yerlerde olacaktım. O lise zamanında dahi sosyal oldu. Sinemaya gitti, arkadaşlarıyla gezdi tozdu ama beni evden dışarı çıkarmamışlardı. Sinemaya gideceğiz 50 kişi, servis tutmuşlar baba dediğimde dayak yemiştim. Daha bir yılbaşını dışarda geçirmişmişim yoktur ama kardeşim Çeşmede kutladı düşünün. Ben hep asosyal bırakılan oldum ama ona çok başka davranıldı. Şimdi özelde kazansa bile gönderecekler (benim tercih listemden sildirmişlerdi durumumuz yok diye) Olanlar bunlar ve affedemiyorumHakkımı helal etmeyeceğim size demek istiyorum. Haksız mıym?

0|1
6|9

En İyi Erkek Görüşü

• Baştan sona tamamen haklısın... Çoğu yerde ve çoğu zaman itiraf edilemeyen konulardan biri budur. Anne baba için hep onları sev, şükret, hakları ödenmez vs. denir. Ama bu tamamen bir yalan ve kandırmacadır. Bizi meydana getirdiği büyüttüğü baktığı için hiç bir ebeveyn saygıyı hak etmez. Her çocuk ana babasını sevmek ister zaten. Ayrıca çok ama çok az anne baba çocuklarına hayatı, dünyayı, bilimi, sanatı, kültürü, din'i doğru biçimde algılaması çin doğru eğitimi ahlakı vermemektedir. Ve aslında, ortalık bçktan anne baba kaynadığı iin bu kadar kalitesiz insan topluluğuyuz desem de yanılmış olmam. Ve bizim ülkemizdeki ana bana meselesinin en büyük sorunu da, Türk ana babaları, çocuklarının kendisini geçmesini kabullenemeyen bir kitledir. Her çocuk, evrimsel olarak, kültürel sosyal olarak ana babasını geçer zaten. Her birimiz ana babamızdan daha zeki akıllı gelişkin olacağız. Büyük çoğunluğumuz yani. Peki ana babalarımız onlardan üstün olduğumuzu kabul edip bizlere saygı duyuyorlar mı? Neredeyse asla! Özetle... Hayır... Ana babalarımız sandıkları saygıyı sevgiyi hak etmiyorlar. Biz kendimizi eğitiyoruz. Biz dünyayı kendimiz tanıyoruz. Gerçekten saygıyı hak eden ana bana, çocukları için elinden gelen en doğru şeyi yapar. Ama asla bunun hesabını sormaz ve çocuklarının da fikir ve hayat anlayışlarına saygı duyar. Sonsoz: Saygı her zaman hak edilen birşeydir. Bir zorunluluk değildir...

1|0
    0|0
    • Teşekkür ederim güzel yorumunuz için

En İyi Kız Görüşü

• seni anlıyorum ben yıllar önce çok çalışmama rağmen türkiyede doğru dürüst bir üniversiteyi kazanamamıştım. sonra aileme özel üni fikrini sundum kabul etmediler. yurtdışında okumak istediğimi söyledim kabul etmediler ama sonra düşündüm bu benim geleceğim sonuçta dedim ailemden izinsiz ingiltereye geldim gezmeye. araştırdım sınavına girdim ingilizcem iyiydi. ailem para doğru dürüst göndermedi. hem çalıştımhemde ingiltere devlet üniversitesinde okudum :) Şu an ingilterede çalışıyorum bir üniversitede öğretim görevlisiyim.

1|0
    0|0
    • Ne güzel siz başarmışsınız

• ingilizce dili ve edebiyatı mezunuyum. yani çokta yüksek bir bölüm değildi ama istediğim bir şeydi. yani hayalim buydu. eğer aileme boyun eyseydim. şimdi türkiyede sürünürdüm. eşimle tanışamazdım..

• :))

Erkekler Ne Diyor 8

• o zaman olmayan para şimdi vardır belki.
    aynı hatayı tekrar etmek istememişlerdir
    ve en kötüsü
    belki de kaZandığın bölümü beğenmiyor ve başka bölüm kazanamamanın suçunu ailene atıyorsundur.
    hakkını helal et varsa onlar annen baban

1|0
    0|0
    • Hiç alakası yok. Her dersten özel ders almak başka bir şey. Kıyaslanamaz bile. O Zaman olmayan paranın şimdi var olması kayırdıkları gerçeğini değiştirmez. Sosyal hayatımız kısmına söyleyecek söz bulamamışsınız

• aynı hataları tekrarlamamak kısmını sosyalliğin içinde düşünebilirsin
      ayrıca seninle doğruyu yanlışı tartışmıyorum sadece başka bir açıdan bakmayı denemeni istedim

• Teşekkürler o zaman

• Sonuna kadar haklisin.

1|0
    0|0
  • seninkiler sadece biyolojik anne ve babalık yapmışlar sana.

1|0
    0|0
    • O kadar da değil ama affedemiyorum bu yapılanları

• Merhaba haklı olduğunuzu düşünüyorum ama onlar yine de anne-babanız hata yapsalarda bazen böyle oluyor aynı durum ya da benzeri annem yaşadı Anneannem- rahmetli dedem (dedemin rolü var mı kesin bilmiyorum) anneme böyle davranmış tamamen olmasa da benzerlikler var sizin anlattıklarınızla anlıyorum sizi ama bir yandanda onları düşünüyorum duygusal olarak anne babanız

0|0
    0|0
  • Size tavsiyem aile kurun artk kendi ayaklarinizin ustunde dura bilecek yaşdasiniz

1|0
    0|0
    • Aile kurmak o kadar kolay mı ya? Niye siz bu kadar kolay bir şeymiş gibi söyleyebiliyorsunuz anlamıyorum

• Bu çocuk gerçekten saçmalıyor

• Benmi? teşekkurler

• ayrımcılık yapmışlar yarin birgün "koca karı tabiriyle" elden ayaktan düşecek bunlar o zaman o okadar para döktükler okumayan evlatları onlara bakamicak sense kendi ayakların üzerinde durmuş olacaksın paran yerinde olacak tek gereken sabır senden ricam o gün gelince onları kapı dışarı etme bu yaptıkları için senin o lara sana yapmadıklarını yapman en büyük der olur onlara

0|0
    0|0
  • Bazi konular da haklisin da ama kotu de olsa onlar senin ailen kotu birsey diyemezsin ben babami 18yil once kaybettim hayata atildim

0|0
    0|0
  • Sonuna kadar haklısın.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• ben haklı olduğunu düşünüyorum.
    yani bence bir anne ve baba, çocukları arasında ayrım yapmamalı.

1|0
    0|0
  • Yinede hakkimi helal etmeyecegim deme. Anne baba sonucta insan ne kadar kizarsa kizsin kiyamiyor.

1|0
    0|0
  • evlatlıksın bence bukadarda olmaz

0|0
    0|0
    • Bende sorguladım zaten benzemiyoruz ama özmüşüm

• Bunlar geçmişte olmuş şeyler ve öyle büyük bir hatam olmadı o zamanlar. Seninde durumun aynı sayılır. Kıskançlık oluyordur

• kıskanmıyorum ben ablamı tercih ettim onlara ne halleri varsa görsünler

• Senin zamanındaki durumlarıyla şimdi kardesının zamanndaki maddi durum aynımıydı?

0|0
    0|0
    • Farkeder mi? Eşit davranmaları gerekirdi. Beni süründürürken onu en iyi yerlere göndermemeleri gerekirdi.

• Bak sen ama hala bana cevabı vermiyorsun

• Şu an daha iyi durumumuz ama yinede aynı imkanları sunabilirlerdi. Ben özel ders aldığımda sana ne kadar para harcadıysak kardeşine de harcayacağız dendi peki dedim ama şimdi ona kat kat fazlasını harcıyorlar. Bu adil değil. Onu da beni süründükleri gibi süründürselerdi. Çalışmayan, kazanamayan o. Onuda cüzi rakam verip hatta o rakam için araya milletvekili soksalardı. Banane

• Haksizsin
    Ilerde kendi cocuklarin oldugunda anlarsin

1|0
    0|0
Yükleniyor...