Müslüman olmayanlar yardım eder misiniz?

Felsefe okuyorum, din felsefesi ile ilgili sorular hazırlamam gerekiyor. Ben kendi sorularımı hazırladım ama müslüman olmayan kişilerin de sorgularken sorduğu sorular bana çok şey katabilir. Bu arada zor ve farklı sorular olursa sevinirim.
Benim sorularım;
Hz Muhammed zamanında cami var mıydı?
Adem ve Havva'nın çocukları kardeşler ve ürediler bu dine ne kadar uygun?
Şeriat hukuğunda kadının pasifize olması falan.. Bu tarz ya da dinle ilgili mantıklı cevap bulamadığınız sorular.
Müslümanlarda yardım edebilir.

0|1
3|21

En İyi Erkek Görüşü

• Peygamberlerinin hangi eşiyle hangi sıra da hatta hangi arzuya göre birlikte olacağına dair vahiy gönderen Tanrısı acaba peygamberinin zehirlenmeden önce niye bir uyarı vahyi göndermedi. Acaba o ara Cebrail Vahiy sms te br bağlantısızlık bir şebeke hatası mı oldu. Bunu sorgulardım ilk etapta.

2|0
    0|0
    • saçmalıyorsun soruyu soran arkadaş din felsefesine daiir soru istemiş dini sorgulayın dememiş ki felseefe dinin inançlarını sorgulayamaz çünkü bu anlamsızdır dinin yapısı dogmatiiktir zaten öyle ya da böyle ben buna inaannıyorum der insan dinde.

• @şukufecandır herkes senin gibi İslam-mik kafa olmak zorun da değil demek ki.

• Ben dini inancımı paylaşmadım sizinle. Din felsefesi tek tek dinlerin mantıksız yönlerini sorgulamaz çünkü dinler mantığa dayandıklarını iddia etmezler. Biri size ben mantıklı şey anlatmıyorumm ddediği halde ama anlattıkların mantıklı değil derseniz saçmalamış olursunuz. Bu arada 'şey', 'saçma' gibi kelimeler felsefede sıkça kullanılan kavramlar. Benimde saçmaladığım oluyor felsefeye ilgi duyan biri olarak

En İyi Kız Görüşü

• Adem ve Havva yasayan ilk insanlarsa neden cok tanrili dinler insanlara onculuk etti?

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Benim en çok kafama takılan bir soru bunuda not edersen çok sevinirim.
    Eğer Hz. Adem ve Havva'dan geliyor isek siyahi ve beyazlar nasıl ortaya çıktı? Bu soruya cevap verebilecek bir müslüman ise kesinlikle evrimi kabul etmiş olacak mı?

3|2
    0|0
    • siyahi ve çekik gözlü olmanın insanın dna sında ilk insandan beri olduğunu bilseydin bunu söylemezdin herhalde. ya da sen yine bir şey bulabilirdin.

• @Pesimistic_ Zekan ile ahlakın aynı seviyeye geldi sonunda.

• Kişiliğin anlaşıldı zaten. Merak etme saygı duymuyorum. Senin zekan ve ahlakin seviyesinde yorum yaptım. Eşit olsun. İyi geceler hadi.

• Nisa 82 : Hâlâ Kur’an’ı düşünüp anlamaya çalışmıyorlar mı? Eğer o, Allah’tan başkası tarafından (indirilmiş) olsaydı, mutlaka onda birçok çelişki bulurlardı.
    - Tanrı sonsuz güce sahipse kendi çözemeyeceği bir şifre yaratabilir mi? (klasik her felsefecinin bildiği paradoks)
    - Bu paradoks çelişki midir?
    - Kuran insan zekasıyla ulaşılabilen bir çelişkiye sahipse bu Allahın yazdığı bir cümle midir?

2|0
    0|0
  • Neden kuran hazırlanırken (sahifelerden kitap haline donusturulurken ) orjinal nushalar yakıldı. Neden peygamberler sadece belli bir soydan seçildi neden peygamber gönderme işlemi tüm kitalarda değilde sadece belli kitaplarda gerçekleşti.. neden yaratıcı kendi gonderdigi dinler birleştirici iken insanların onu ayrıştırıcı unsur olarak kullanmasına izin verdi daha yazayım mi yeter mi

2|0
    0|0
    • Varsa aklınızda soru yazabilirsiniz tabi.

• Teşekkürler.

• Rica ederim

• Sor bak bu ateist paradoksudur kafayı yerler :D
    Tanrı kendinin bile kaldıramadığı bir taş yaratabilir mi?

0|2
    0|0
    • Ha ha. Bunu soracağım kesin.

• bu senin sorularının din felsefesi denen şeyle hiçbir alakası yok.. merak ettim sen inanan olarak ne gibi sorular hazırladın? inanmayanlar okusunlar da ona göre yazsın bari sana..

1|0
    0|0
    • Bu din felsefesine giriş için dinimizi sorgulama adına yapılan bir çalışma, Akademik olarak din felsefesinin ilkelerini, filozofların görüşlerini falan tartışmak için değil. Ne kadar derine inebiliyoruz onun için. Ayrıca din felsefesi ile ilgili. Tanrı var mıdır, yok mudur? Dinlerin kökenleri, Yaratılış ve geçmiş filozofların savunduğu ideolojiler, çelişkiler din felsefesi ile ilgili... Yukarda hazırladığım 3 soruyu yazdım.

• Mekan ve ibadet sorusu bence çoukça, tuvalette ya da pis ortamda ibadet yapılmaz. Direkt sorulabilecek bir soru olduğunu sanmıyorum.

• okadar soruya cevap yazıyorum ki.. bir an koptum pardon.. o zaman al bakalım soru olsun bu da.. Doktor bu çocuk senden değil diyince karısını vuran adama aynı doktor ortak atadan geliyoruz diyince inanmayan milletin bu çelişkisi nedendir :D

• * Eğer peygamber sadece bozulan bir kavme gönderiliyorda bir din nasıl evrensel oluyor?
    * Evrensel bir din olan Islamın sadece Arapça okunması gerektiği söyleniyor?(sadece merak)
    * Inanmayanın kanının dökülmesinin helal olduğu dinler nasıl barış dinidir?
    * Eğer bir dinin değişmediğini savunuyorsak bunca mezhep niye ve nasıl oluştu?

0|0
    0|0
  • evet tabi ki cami vardı Peygamber efendimiz zamanında

0|0
    0|0
    • Örnek?

• Peygamber efendimiz devesi kasvayı bırakıp caminin yerini belirliyor ya.. sanırım adı Mescid i Nebeviydi.. ilk cami.. o zamanlar kubbesi yoktu ve yüksekliği sanırım 170 veya 2 olması lazım..

• şeriat kanunda kadın pasivize değildir. hz muhammed (s. a. v) hz aişe anemize her türlü ev işlerinde yardımcı olmuştur. hz muhammed (s. a. v) döneminde mescidi aksayı kurulmuştur. kudüs o yüzden her din için kutsaldır. hz adem ve hz havva insanlığın atasıdırlar neslimi onlardan gelir.

0|0
    0|0
    • hukuk diyo arkadaşım 2 kadının şahit=1 erkek şahit olayı filan

• kardeşim çok uzun bir kitap ya senin okuduğun kalın bir kitabın her paragrafına numara verseler bir kaç kere okumayla hangi kaçıncı cümle olduğunu hatırlayabilecenmi ya da bana 1 yıl önce okuduğun bir kitaptan uzun bir cümle yazsana eksiksiz :D dalga mı geçiyorsunuz arkadaş ben müslüman değilim benim için önemsiz bir kitabı niye ezberleyim

• @lcslcs o zaman önemsiz olduğunu dediğin kitabın yaradanın kelamını olduğunu unutma. ve onunla sorgu sual olacağımızıda unutma

• Müslüman olmayanlar asmak lazım

0|0
    0|0
  • Atayızlar buyurun meydan sizin

0|1
    0|0
  • Hz. Muhammed (s. a. v) zamanında camii yoktu ibadet yapılan alan vardı. Hz. Muhammed e inanan onun yanında ibadetlerini yapıyordu.
    Adem ile Havvanin cocuklarinin birbirleriyle capraz döngü sayesinde insan populasyonu oluştu. Akrabalık oldu bu şekilde yayılma yaşam ve hayat oluştu.

0|0
    0|0
  • hz muhammed zamanında cami yoktu mescit vardı
    adem ile havva çoçukları çapraz ürediler tam detayını bilemiyorum araştır
    şeriat hukukunda kadın pasifize değilki :)

0|0
    0|0
    • Bunlar sınıfta tartışmak için topluca... Ben bunların cevaplarını araştırdım detaylı.

• benim cevaplarımda yanlışlık var mı sence :D ahg

• Hayır yok.

• Birincisi ben hep mantıklı cevap buluyorum ararsan bulursun, Müslüman olmayana yardım ederim, dinde kadın pasifilize değil sadece erkekte olduğu gibi mahrem durumlar var, hz Adem ile Hz Havva sorusu bile senin araştırmadığını gösterir bazı kurallar her zaman şahittir Allah'a iman filan, atma bazı kurallar zamana göre zaman içerisinde İslam gelene kadar peygamberler vasıtasıyla değişti Hz Adem zamanında kardeş evliliği çarprazlama oluyordu.

0|0
    0|0
  • Binanın arka tarafına kimse görmeden gece kardan adam yaptım. Sabah görenler bunu kim yaptı diye sormaya başladı. Bende rüzgar, kar yağışı derken kendisi oluşmuştur dedim kimse inanmadı bir de üstelik neredeyse deliye çıktı adım.

0|0
    0|0
    • Tabi evrim de bu kadar sığ bir teori değil.

• Evet en akılsız canlılar bile bunu çıkaranlardan akıllı.

• evrim ha. cidden canlı cansız diye bir ayrım yoktur deyip başlayan abiyogenez görüşünü canlılığın oluşumu olarak alıyorsunuz ve buna da bilimsel olarak açıkladık diyorsunuz gerçekten size bravo.

• Sabah bana mesaj at konusalim yardim ederim. Yorum olarak atarsam muminler dadanir

0|0
    0|0
    • Tamam sağolun. Yarına kadar 2 xper olursam atarım.

• Puanlar saat kacta guncelleniyor bilmiyorum. Iki dakika gizliden cik ben mesaj atiyim sana sonra gizlen

• 2. dönem Hukukta görücez din felsefesi altında.

0|0
    0|0
  • İnsan veya hayvan herhangi bir canlıya elbette yardım ederim

0|0
    0|0
  • dini bilmeyenler din üzerine sorular hazırlayamaz. saçmalayan saçmalayana :D

0|0
    0|0
  • Peygambere sor onları o bilir cami var mı yok mu diye?

0|0
    0|0
  • Yaratıcı neden kendi yarattığı bazı insanları bizden üstün kılmış ve hatta sırf onun için dünyayı yaratmış? Neden biz değil de o? Tanrının adaleti var mıdır?

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Yeşil ve tonları: İslam Mor: Katolik Kilisesi Açık Mavi: Protestan Kilisesi Pembe: Ortodoks Kilisesi Koyu Turuncu: Hinduizm Açık Turuncu ve Sarı tonları: Budizm Kırmızı: Musevi Açık Kahverengi: Animizm-Şamanizm

Yukarıdaki gibi kategorize edilmiş dünya din haritasında neden ateistlik yer almaz? Din felsefesine dair iyi bir soru bence. Sizin sorullarınız daha çok islam felsefesi olmmuş.. bu arada
    Xper seviyemden dolayı harita linkini veremedim ne yazık ki

0|0
    0|0
  • Ozelden yazar misin

0|0
    0|0
    • 1. xper olduğum için yazamam :) Siteleri gezerken keşfettim burayı.

• Burdan yazarsam insanlar beni yanlis anlar kusura bakma :) kimsenin kafasini karistirmiyim

• Yok imanı sağlam olanın kafası karışmaz :) Ben yazarsan çok sevinirim. İnanan kişi dinine her türlü güvenir, sorgular ve herşeye cevabı vardır. Körü körüne inananlar ciddiye alınmaz.

Yükleniyor...