Neden evlenmek istiyorsunuz?

Bence evlilik ilgi fakiri, köle ruhlu, yarım insanlar içindir.
Peki sen evlenmeden mi yaşayacaksın diye soran olabilir. Bunu bende düşündüm. Belli bir yaşa gelince toplum, aile baskısı artacaktır. "Gey misin?" "Aseksüel misin?" "Hasta mısın?" gibi soruların geleceğine eminim. Onları ne derecede umursayacağımda ayrı bir konu. Evlilik olursa da düşük bir ihtimalle olur bu sebeplerden dolayı olur.
Evlilik, özellikle kız çocuklarının bilinçaltına ta 4 yaşlarından kodlanmıştır.''Her kızın hayalinde güzel bir gelinlik ve evlenecek bir adam vardır.'' yalanı ortaya konulmuştur. Aynı zamanda birisine ömür boyu bağlı kalacak olmak kulağa son derece korkutucu geliyor. Kızlar içinde çevre baskısı artacak, insanlar arkanızdan evde kalmış, lezbiyen vs. diyecek. En iyisi umursamamazlık.
Sizin düşünceleriniz nedir?
#Dizell

Güncellemeler:
Herkese +1
Ve soruyu beğendime basar mısınız. Bildirim ve xper kontrolü yapacağım.
Günün sorusu yapayım mı bunu? Çok az görüş geldi. Cevabınız yok mu.
Evlilik kısıtlanma değil midir?

22|8
157|108

En İyi Kız Görüşü

• O dediğiniz birbirine bağlı, muhtaç kalma durumu kendini tamamlamadan evlenen insanlardan patlak veren bir şeydir. İnsan kendini tamamlamadan başkasıyla kendini dolduramaz. Bu evliliğin zamanını gösterir. Ve malum insanız her ne kadar kabullenemesekte nefsimiz var. Harama düşmekten kurtarır insanı evlenmek. Evlenmek imanın yarısını kurtarır. Evlenmek basit birşey değildir, dünyayı kurtaracak evlatlar yetiştirmektir. Bakmayın feministlere herkes bir erkeğin himayesi altında olmak ister. Bizler birbirimize muhtaç yaratıldık. Burdaki muhtaçlık ve en başta kullandığım muhtaçlık durumu farklı mesele. Umarım anlaşılmışımdır. Yani evlilik ciddi bir iştir. Bence güzeldirde. Tabi tatmadım büyük konuşmayayım. Şahsen ben gelecek eşime dua ediyorum Allah ondan razı olsun diye. Onun varlığını bilmesem şimdi zina kaynayan ortamlarda ne derece kaybolurdum? 4 yaşında bu sebepten dolayı sokuyorlardır kızların kafalarına. Sadık olmak aşağılanacak birşey değildir, asla. Bunu böyle görmeyin. Sorun şu ki;insan ilk kendine sadık omalı ki sonra başkasına sadık olabilsin. Çevrenizde tam tersini yapan insanlar varsa bu onların sorunudur. Şimdi herşey kolaylaşmış, erkek kadın ilişkileri çok değişmiş o yüzden bu kadınlar bu erkekler bu insanlar biz özgürüz diye çemkiriyorlar. Amenna özgürsün, o kadar özgürsün ki kime esir olabileceğini seçiyorsun. Haram kaynayan ortamlarda herkes istediğini yaşayıpta ben özgürüm hiçbir erkeğin, kadının kölesi olamam demesin. Şeytanın esiri olmuşsunda ben özgürüm diyorsun. Katiyyen özgürlük bu değildir.

0|3
    0|0
    • Evlilik zinayı engellemez. Evli olupta yinede yapanlar var.

• Büyük harf kullandığım için yorumumu kaldırdılar. Bir daha yazıyorum seni yetiştiren anne ve babanın elinden öpülecek insanlar helal olsun sana ve seni yetiştirene. Hep bu yolda devam et kardeşim.

• @hikmet0858 Büyük harfe yorum kalktığonı ilkbdefa duydum. Bir acayipler. Ama benim yorumum duruyor sanırım Allah razı olsun kardeş

En İyi Erkek Görüşü

• burdan dünyadaki bütün 18 ve üzeri yaşıt bayanlara sesleniyorum. hem trip yaparsınız hem gereksiz şeytanlıklar hem yalanlar.1001 türlü tilki dolaşır kafanızda.23 ten sonra evlilik sinyalleri başlar sizlerde. ve nedense karşınızdaki erkeği erkekleri beenmezsiniz. sonrada evlenn kızlara imrenerek bakarsınız ve inkar etsenizde ben evlenmeyi düşünmüorum. ya da umrumda dil. gibi kendinizi ve etrafınızdaki kişileri aklınızca kandırmaya çalışırsınız. neden abii? neden bu saçmalık? he birde şişman kızlara sesleniorum. hastalık ya da sağlık durumu olanlara değil kesinlikle sözüm. agaa yersiniz tatlılaro abur cuburu. sonra kaliteli güzel giyinirsiniz saçma sapan siyah renkten vazgeçmeyip sanki 30 kilo ince göstercekmiş gibi sonrada ince bir kız görünce kıskanarak bakarsınız. he bazıları yer yer kilo almaz ona bişey demem. ama benim tespitlerim ince kızların insanların istisnlar hariç. genelleme vurulduunda şişmanlara göre abur cubur ve çok fazl yemek yediklerini görmedim.+ yemeğin peşinde diiller amann Allah yemedim yemem lazım off falan diiller yani.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 156

• Oncelikle ÜSTADIN sozuyle konuya gircem,
    Arsızlığa cesaret,
    Zinaya ask dediler. Bir neslin ahlakını işte böyle yediler!!!
    Ben sizin dusuncelerinize kesinlikle katılmıyorum... Evlilik sadece kız ve erkeğin tabii ihtiyaclarini karsilamasi icin degildir, EVLİLİK MÜSLÜMAN TOPLUMUN AHLAK SİGORTASIDIR.. saglik toplum ahlakli insanlardan olusur o yuzden cogalmaliyiz ve bu dunyaya hayirli evlatlar yetistirip musluman sayimizi cogaltmaliyiz. Allah'a istedigi sekilde kul peygamberimize hayirli ummetler yetistirmeliyiz ancak boyle saglanir toplumun ahlaki toplumun duzeni...

3|11
    0|0
    • Evlendiği halde zina yapanlar ne oluyor?

• @Mervanaz tesekkur ederim estegfirullah ;)

• Siz benim yazdigimi hic anlamamissiniz soran beyefendi ya da anlamak istemiyorsunuz. bu sozu yine soylemissiniz ya o kadar dediklerimin uzerine cidden artik size ne konussam bos olacagini fark ettim

• evliliğe bu şekilde bakmanın sebebi de aslında çevre dayatması :) evlilik sevdiğin insanla bir ömür geçirmek demektir. çocuk yapmak aşkınızı perçinlemek demektir. aynı zamanda dostluk demektır. sizi sizin kadar ıyı tanıyan bır ınsanla ömür gecırmek demektır. evet toplum nasıl kızlara evlılık dayatıyors erkeklere de bır o kadar "tek kadınla mı yasanır ya" algısını dayatıyor. böyle bakmamak lazım.

5|2
    0|0
    • Evlilik olmadan da sevdiğin insanla bir ömür geçirebilirsin. Çocuk yapıp aşkını perçinleyebilirsin. Dost edinebilirsin.

• Evlilik olmadanda tum bunlari yapabilirz evet bende karsi degilim ancak dogacak cocugunuzun soyadi bile erkegin olacak yani bir nevi devlet icerisinde resmiyet demek evlilik. Bu yuzden gerekli olarak goruyorum.

• Resmi olarak bakın biz sevişeceğiz belgemizi aldık demek oluyor evlilik.

• Düşüncene katılmıyorum.

3|4
    0|0
  • Ben evliliğin ilgi fakiri, köle ruhlu, yarım insanlar için olduğu fikrine katılmıyorum. Lakin bunun hayatta gerçekleştirilmesi gereken bir görevmişçesine belli bir yaşa gelir gelmez yerine getirilmesine ben de karşıyım. Evlilik benim için çok sevdiğin ve geleceğini beraber kurmak istediğin kişi ile hayatını birleştirmektir. Çok kolay alınabilecek bir karar değildir. Belli bir yaşta yerine getirilmesi gereken bir görev değildir. Çocuk sahibi olabilmek için atılması gereken bir imza da değildir. Kalp işidir. Birini o denli çok seversin ki her sabah uyandığında yanında onu görmek, yaşadığın her şeyi onunla paylaşmak, hayatına ortak olmak, kendi hayatına onu ortak etmek istersin.

0|2
    0|0
    • Bu dediklerin evlenmeden de yapılabilir.

• Elbette. Zaten evlilik boyutuna gelmeden önce evlenmeden bunları yaşamak gerekir düşüncesindeyim. Zira biri ile görüşüp, flörtleşip anlaşmak ile aynı evde, aynı hayata ortak olup yaşamaya çalışmak aynı şeyler değil. Fakat evlilik dediğin şeyin sunduğu yasal haklara ihtiyaç duyuyor insan belli bir süreden sonra. Mesela sevdiğin kişi Allah korusun hastaneye düştüğünde yanına erkek arkadaşını ya da kız arkadaşını almıyorlar. Anne-baba'dan dahi önce eşini alıyorlar çoğu durumda. 3-4 yıllık oturmuş bir ilişkinin ve hayat paylaşımının sonucunda hala aynı hisleri besliyor ve o heyecanı duyuyorsan bir yerde alınması gereken bir karar diye düşünüyorum.

• Evliliğe nasıl baktığınızla ilgili bu. Bence evlilik eşlerin şefkat vefa sevgi merhamet ve sadakat yemeğini gelecek manzarası eşliğinde yemeleri. Ardından dayanışma tatlısını yemeleri ve güven kahvesini huzur melodisi eşliginde içmeleridir. Dostu arkadaşı şirket ortağı hastabakıcısı itibar koruyucusu , r

2|2
    0|0
    • Evlenmeden olmaz mı bunlar?

• Sahiplenme ve soyadı olabilir istenirse. Evlenmeseydin boşanmazdın.

• Onaylamamakla birlikte görüşünüze saygı duyuyorum. Yine ayrılmıs olacaktım yani benim açımdan netice degismeyecekti. Tek fark toplum normlarına ve inancıma uygun yaşamış olmanın huzuru ve saygınlığı benimle. Bu benim icin önemli sizin icin gereksiz olabilir. Hayatın zenginliğidir fikir ayrılıkları.
      Ne şekilde mutlu ve huzurlu olacaksanız öyle bir yaşam diliyorum size 😊

• evlilik sadece imzadır yani ilişkiyi yasallaştırmak onun dışında bir farkı yok. ayrıca bazı hukuksal haklar için ya da ilerde doğucak çocukların hak vs durumlarını korumak içindir. yani sevgili olmak ile evlilik farklı değildir. bunu bu kadar dallandıran budaklandıran toplum gelenek görenektir.. yoksa evliliktede sevgililktede aynı sorunlar vardır sadece birinde çekip gitmek daha kolay bir takım yasalara maruz kalmıyorsun bu kadar basit o yüzden evlenmek ya da evlenmemek yerine neden bir ilişki istiyorsunuz demek daha akılcı

2|2
    0|0
    • Evlilik ilişkiyi kısıtlar.

• Bebeğim olacak çünkü minicik elleri, her şeye değen bir kokusu olacak. Bir ömür bağlı kalmakta problem değil benim için zaten aşk bir kere olur ve sonuna kadar olur diye düşünen bir insanım. Gözüm dışarıda olmayacağı için kısıtlanmış ta hissetmezdim. Arkamızdan konuşacakları için evlenmek saçmalık olurdu. Her halükarda ne yaparsan yap insanlar illa ki arkanızdan konuşur zaten. Evlilik ilgi fakiri değil ilgi zenginliği olan, kendisinden başkalarına da ayıracak zamanı ve ilgisi bulunan insanların başarabileceği bir iş bana göre.

0|1
    0|0
    • Evlenmeden de bebeğin olabilir.

• Anne baba beraber yaşayabilir.

• e beraber yaşamak = evlilik zaten ne fark ediyor? Alt tarafı imza atacaksın tek fark bu olacak. Onu da kendin için değil çevrendekiler için yapıyorsun zaten bir nevi

• Evlilik aşık olduğun adamla/kadınla bir ömrü paylaşmak, bu zorlu hayat koşullarında birbirine destek olup ayakta durmaya çalışmaktır, vatana hayırlı bir evlat yetiştirmektir. Kendi hayatını, aileni kurmaktır evlilik. Huzurunu, mutluluğunu yakalamaktır. Benim gözümde evlilik bu umarım yanılmam 😅

1|2
    0|0
    • Evlilik olmadan bu yazdıkların olmaz mı?

• İşin biyolojik kısmını biliyorum. Benim dinimde yasaklanmış bir şey. Yasak olmasa bile sevdiğim adamla aynı evde yaşayacaksam zaten evlenmekten ne farkım kalıyor? Ben kimden olduğu belli olmayan bir çocuk dünyaya getireceksem ya da babası belli bile olsa ben o çocuğu anne baba sevgisi altında sıcak bir yuvada büyütemeyeceksem çocuğa eziyet etmiş olurum bir tarafı hep eksik kalır. Sevgilinizle bir yere kadar aynı çatı altında olursunuz. Hayatımın sonuna kadar farklı farklı adamlarla birşeyler paylaşacağıma tek bir adamla bütün ömrümü paylaşırım daha iyi benim için

• Tek eşliliği savunuyorum ben. Anne baba beraber olacak çocuk için sıkıntı olmaz.

• Şu an için evlilik gibi bir planım veya isteğim yok.
    İleride olur mu bilemiyorum.

Gelecekte ne yapacağım, resmi olarak hayatımı başkası ile birleştirip birleştirmeyeceğim de sadece beni ilgilendirir.

Kenar mahalle zihniyetli ayak takımının hakkımda söyleyebileceği şeyleri kendime dert edinecek biri değilim.

0|2
    0|0
  • ne alakası var Kuranda nıkah ayetlerı var Araf suresınde sızı erkek ve dısı olmak uzere cıft cıft yarattık dıyor.

1|1
    0|0
    • Çift yarattıktan nikah almamı mı çıkarttın?

• "Sizi bir tek nefisten yaratan, onunla sükûnet bulsun diye eşini de ondan yaratan Allah'tır. Araf7

• Evlenmeden de eş olunabilir.

• http://i.hizliresim.com/zron6B.png
    Bunu yaşamadan ölmek istemiyorum ben evlencem znsnns

0|2
    0|0
    • Bunu yaşaman için evlenmene gerek yok. Bunun gibiler çok var. Hemen bulabilirsin.

• Tam okumadım göz gezdirdim şöyle tabiki saygı duyarım ama benim düşüncem :

- En önemlisi bir yuva kurucaksın, akşam eve geldiğinde bir ailen olucak onlara ait olduğun onların sana ait olduğu bir aile.

- Çocuğun olucak. Senin canından kanından. En azından ben anne olucam onu 9 ay taşicam, ona dikkat edicez beraber vs. en çok istediğim şeydir sırf bu yuzden bıle evlenmeyı cok ıstıyorum.

- Canın sıkıldığında, basına bir iş geldiğinde, ağlarken, gülerken vs hep yanında olacak bir hayat arkadaşın var. Kimse sana neden onunla gorusuyosun yok o soyle boyle diyemicek.

- Zorlukları tek başına değil beraber sırtlayabileceğin bir hayat arkadaşın olacak. Elektrik faturasına birinizin su faturasına birinizin maaşı gidicek bellki.

- Beraber herşeye göğüs gerebilceksiniz. Gece yatarken yanında olucak güvende hissediceksin kendini ve aşık oldugunu bınlerce kez hissediceksin.

Bunun gibi birçok şey sayarım. İnanın bunlar çok güzel şeyler. Ha dersen bunları evlenmedende yapabiliriz evet yaparsın kardeşim. Ama o imzayı attıgın zaman gelen güvenle imza olmadıgında olan guven bambaşka. Belkide ben evlenmek ıstedıgım ıcın böyle düşünüyorumdur. Dediğim gibi sanada saygı duyarım :)

0|1
    0|0
    • Nasıl bir güven farkı oluyor?

• Dedigin gibi birine omur boyu bagli kalinacak ama o biri kim? Zaten bagli kalmayi istedigin icin evlenirsin. Kotu bir taraftan bakiyosun her insanin sevgiye ihtiyaci var zaten bunu inkar edemeyiz. Sevdigin insanla hep berabersin onla uyuyosun onla uyanıyosun herkesin hayalidir bu hep yanında olabilmek. Artik bunu basarmis oluyosun daha guzel bisey olamaz

0|1
    0|0
    • Evlenmeden de beraber olunabilir.

• Niye resmi olmasını istiyorsun?

• Cunku onu da onunla yaşayamayi istiyorum. Gelinlik giymek o imzayı atmak dügün yapmak eğlenmek bunlar guzel seyler ve 2 kisi icin de cok onemli bir hatira

• Şu anlamda köleliktir: sen evlenirsin yemeğini karın yapar, bulaşıkları ve çamaşırları karın yıkar, balkonu karın temizler, ütüyü karın yapar, evi karın temizler, halıları karın fırçalar, yatak odanızı karın toplar, çamaşırları karın asar, eve misafir gelir sen yerinden kalkmadan rahatça otururken misafire karın hizmet eder, tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de senin ailenin ağız kokusunu karın çeker.
    Evet haklısın evlilik köleliktir.

1|1
    0|0
    • Gerçekten seven bunları ortaklaşa yapar. Hatta çiftlerden daha çok seven tüm işleri kendi yapmak ister.

• Tamam ozaman evlenme ayni evde yasama annede olma :D O adamla olursun sen hehe hayata bak ya 😄😄

• @sılatal evlenmeden aynı evde yaşanıp anne baba olunabilir.

• Yalnızlık Allah'a mahsustur.

0|3
    0|0
  • bir ömür boyu tek bir kişiyle her şeyi, tüm güzel şeyleri yaşamanın bir tarafı bana kötü gelmiyor ki islam temelli bir evlilik istiyorum.
    Doğru eş seçimi önemli tabi.

1|2
    0|0
  • Anne olmak icin.

1|2
    0|0
  • Sevgilinizle birlikteliginiz aşkınız evlilik adı altına girince zorunluluga dönüşüyor ve bu evliliklerin mutsuz olmasının sebebi. bir insanla bir ömür gecirebilirsiniz tabi ki ama bu 2 tarafında istegiyle ve zorunluluk olmazsa daha güzel. Duygular soyuttur ve bunu evlilikle bir kağıda aktarildiginda somutlasiyor ve siradanlasiyor. Bence de evlilik tam anlamiyla sacmalik. Biz aşığız bunu herkes duymalı düşüncesi de saçmalık aşk 2 kişi arasında yaşanır. Ayrıca aşk sonsuz değildir. Sırılsıklam aşık olduğun birinden sıkılabilir soğuyabilirsiniz bu çok normal bir şey. Evliliğin abartılacak hiçbir yönü yok.

0|1
    0|0
    • Sevgi sonsuz mudur?

• Evlenecek olursan niye evlenirsin?

• Saygı 1. şart. O insanin fikirlerime inancima tercihlerime saygi duymasi gerekir. Bu iyi bir sebep

• Bende evlenmeyi düşünmüyorum. Herkes evlenmek zorunda değil. Yalnız ölcem ben belki :) hayret bisey

0|3
    0|0
  • Doğru insanı bulunca yani ruh eşini, hayatın boyunca onunla birlikte olmak isteyeceksin ve ayrı evlerde yaşamanın saçmalık olduğunu düşüneceksin. Onunla her anını paylaşmak isteyeceksin. Evlilik, benim dinimde bunların helal dairesi içerisinde yapılmasıdır. Öyle değil mi sevgili nişanlım @atomjohnyy

0|1
    0|0
    • Hiç günah işlemiyor musun?

• Onunla her anını paylaşmaktan bahsediyoruz..

• Evlenmeden de her an paylaşılabilir.

• Boyle bisey yazdigina gore baba Anonim onu anladik. Bu dediklerine hani bir laf varya kendin calip kendin oynarsin hesabi. Heh iste tam o hesap burdaki yok evlenmeye karsiyim dediklerine katiliyorum diyenlerde yasi geldimi tipis tipis evlenirler. Bu dedigin amerikada bile 1000/1 olabilicek bir durumki sen turkiyede yasiyorsun sen dusun az biraz aktiviteye ver kendini, biseyler icin ugras kendini gelistir. Bu dusunceler gecer ilerde fazlada bilim kurgu filmleri izleme hadi canim

0|1
    0|0
    • Annem babam evli ve birlikte yaşıyorlar. Egonu başka bir yerde kalabilirsin.

• Kendimi geliştirmediğimi, uğraşım aktivitem olmadığını nereden çıkarttın?
      Bu yaşıma kadar sevgilim olsun diye hiç uğraş içine girmedim. İlerde evlilik içinde girmem.

• keyfın bılır

• Oncelikle cocuk icinde isteyebilirsin evliligi. Cok farkli bir bakis acisi begendim ama ben mesela ilerde isterim evlenmek birlikte hayat gecirecegim ve asik oldugum bir adamla hayatimi evimi yatagimi yorganimi vs paylasmak ne biliyim bu insani mutlu eder birlikte gezersiniz tozarsiniz geceleri mesela sokaklarda istedigin kadar dolasirsin onunla ozgurluk ve mutlul7k birlikte eglenceli seyler yaparsiniz aklima gelmiyo ama en onemli nedenide asik oldugun adamdan cocuk yapar buyutursunuz beraber ve gozun kapali guvenecegin birinin olmasi hayatinda. sirf bunlar icin deger bence evlenmeye

0|1
    0|0
  • ister evlen, ister evlenme, bu senin kararın ama evliliği ilgi fakiri, köle ruhlu yarım insanların işi diye tanımlamak (en kibar tabirle) çok abes geldi bana. sevdiğin insanla aile kurmanın güzelliğini nereden bileceksin ki? sen de haklısın kendi çapında.

0|1
    0|0
  • Şimdilik bilmiyom bişey ama çocuk nasıl olcak evlenmeden?

1|2
    0|0
  • Aslında evlenmek istiyorum çünkü aşık olduğum bir sevgilim var onunla birlikte yaşamak istiyorum ama istemediğim şey çocuk. Çocukları bir türlü sevemedim evlilik değil de çocuklar özgürlüğümü kısıtlayacakmış gibi hissediyorum

2|1
    0|0
  • Evlilik ilgi fakiri, köle ruhlu, yarim insanlar icindir ne demek?
    Bir cok insan evliligi sevdigi insanla bir ömür gecirip yuva kurmak icin, anne baba olmak icin yapiyor. Sen bunlari evlenmeden de yapbilirsin ama bana ters mesela. Evliligi düsünmeye bilirsin ama asagilaman cok sacma olmus.
    Ayrica seviyorsan bir ömür yaninda olsun istersin. Bu düsünce sana korkutucu geliyorsa ztn sevginden süphe duyarim.

0|1
    0|0
    • Bende yanımda olsun isterim.

• Hayir öyle olmuyor. Kendin söyledin, birisine bir ömür bagli kalmak anlamina geliyor dedin. Demekki baska bir anlami daha varmis:)

• Sadece bir anlamı var demedim.

• Bence bunun iki sebebi var ya dini ya da toplumsal. Dini inançları bu yöndedir evlenir. Birlikte yasamak günahtır. Ya da toplumda statü sahibi olmak ister, saygınlık kazanmak ister. Bizim toplum aile kavramına evliliğe önem verir. Toplum tarafından dışlanmak istemez. Maslowun ihtiyaçlar hiyerarşisini düşün. Bir de şu var evlenince sadakatsizlik olmuyor mu demissin evlenince de elbette hic biseyin garantisi yok; ama çocuk da oldu diyelim birlikte yaşadığın adam seni aldatti terketti gitti, sen de çalışmıyosun napacaksin? Öbür türlü boşanma davası açarsın nafaka alırsın. bir nevi iki tarafında haklarını korur.

0|1
    0|0
    • Gerçekten seven aldatıp terketmez. Para içinde evlenmez.

• Offfff arkadasım ben neden bahsediyorum senin yaptığın yoruma bak ya gercekten bunu mu anladin

• Günahsız yaşayan kimse yok. Bir günah daha eklenecek sadece. Tövbe edip helalleşirsin.

• Görüşünün çok dar olduğunu düşünüyorum. Bir yandan evliliği kısıtlayıcı gördüğünü söylerken bir yandan bir aile bir yuva kurulabilir evlilik olmadan da diyorsun. Ne yapacaksınız? Adı evlilik olsun veya olmasın iki kişi bir birliktelik için söz verdiyse zaten bir süreç başlamış oluyor. İllaki belli sınırlar koyulur, sınırlar her zaman her yerde vardır. Ben nasıl bir birliktelik hayal ettiğini merak ediyorum açıkçası.

0|1
    0|0
    • Nikah, düğün, kına, aile onayı vs. olmayacak. Birbirine güvenen kişiler sınır koymaz. Birlikte yaşanacak.

• Şöyle birşey de var ki, insanlar arada bağlayıcı şeyler varken bile insanlar zaten sınır tanımayabiliyor. Genel şeyler içinde bu şekilde, aynı zamanda ahlaksızlık boyutu içinde. O yüzden bu şekilde bir yaşam tarzı fazlasıyla çarpık olur. Yani belki mutlu oluruz ama aksi şeyler daha fazla olur. Bu benim fikrim tabi..

• Niye ahlaksızlık olsun? Ben tek eşlilikten yanayım. Evlenip aldatan, terkedenler var. Evlilik ahlak kurtarmaz.
      Ne gibi aksi şeyler olabilir?

• Evlenmeyi düşünmüyorum ne derlerse desinler. Kafam rahat olsun, özgürlüğüm kısıtlanmasın insanlara kulak dahi asmam.

0|1
    0|0
    • Özgürlüğünü kısıtlamayacak birisi olabilir mi?

• Hayır yine de istemiyorum. Çalışıp okuyorum kendi hayatıma ve annemin hayatına odakladım kendimi elin adamıyla uğraşamam. Böyle rahatım hem okuyup hem çalışıp hem de kendime bayağı zaman ayırıyorum.

• henüz evlilik düşünmüyorum. ancak evliliğe de karşı değilim. insanlar tam olarak hazır olduğunda sağlıklı oluyor evlilikler. yoksa çoğunluğunun masrafları ve sıkıntıları paylaşan ev arkadaşlarından bir farkı yok. sonunda da kopuyorlar tabi.
    hep diyorum yine diyeceğim, birlikte yaşamak ile birlikte hayatı yaşamak arasında çok fark var...

0|1
    0|0
    • Evlilik olmadan birlikte hayat yaşanamaz mı?

• Niye kopuyor?

• sorduğunun cevabı zaten görüşüm de var ya neyse...
      birbirlerini tanımadan evleniyorlar çünkü evlenmek için evleniyorlar. 3 senedir beraberiz, işim var düzenim var e seviyorum da, ailem de hadi hadi diyor diyerekten, evlenmeleri gerektiğini düşünen çok insan var. Artık zamanı geldiciler filan...
      gerçekten evet ya evlenmeliyim, onu seviyorum, saçını toplayış şeklini seviyorum, yüzündeki gamzesini seviyorum, bir şeyler için savaş vermesini seviyorum gibi şeylerden pek de evleneni görmedim. Alayı klasik sebeplerden.
      Ondan sonra dağınık, romantik değil, var efendim ter kokuyor yok anlaşamıyoruz diye saçma salak sebeplerden kopup ayrılıyorlar.
      birlikte yaşamak dediğim, kuru kuru evlenenler işte. masrafları bölüş, haftada bir kaç gün cinsel aktivite, yanına bir dam/kavalye resmen.
      birlikte hayatı yaşayanlar, hani şu hemen yıkılmayanlar. kırsa da dökse de tamir edenler. Hayatın her şeyini göğüsleyenler, göğüsleyemese de omuz omuza sırt sırta duranlar.
      umarım anlatabilmişimdir.

• Kızlar Devam
    126

Erkekler Ne Diyor 107

• Bana göre evlenmek istemeyenler, başıboş aklı kıt bencil ve sorumsuz insanlardır. aile hayatına girip sorumluluktan kaçıp yalniz yaşayarak sadece kendini düşünen sapkın ruhlu varlıklardır.
    Fıtratlarımız bile bizi iki cinsiyeti birbirine uyum saglasın diye ters orantida uyarlamıştır.. birine bağlı kalmak korkutucu degil aksine insanın doğasında olan insani bir ihtiyaç ve meziyettir.
    Tek bir kisiye bagli kalmadan rastgele yaşamak, doga yaşamında görülen hayvanlara özgü birşeydir.
    Belki bu sözlerim size ağır gelebilir fakat peygamberimin sünneti olan evlilik müessesesini aşagılayamazsın. Ancak saçmalarsın. biraz mantıklı saçmalamayı deneyin. -.-

8|3
    0|0
    • Benim düşüncem evlilik denen şeyde yapılan herşey evlenmeden de yapılabilir.

• @cevapshör aynı zamanda da okuma yazma nasip eylesin -.-

• iste bilader iste herkes kendinde ne eksikse onu istermiş ben sana bişe veremem yalnız başka şekilde avut kendini

• Soruya göre cevap vermek istiyorum. Sevmek insanın doğasında olan birşey. Sevgi olmadığı zaman insanın içinde bir boşluk veya bir eksiklik varmış gibi bir hisse kapılır. Çoğu insan sevgiyi daha ilk doğduğu gün ailesinde görür. Büyür büyür ve artık kendisine eş aramak ister. Diğer hayvanlar için bu sadece üreme içindir. Ancak biz insanlar için durum bundan ötedir. Sonucu ise güzel bir veya birden fazla meyve olur.

Sevgi bir eksikliktir ya da bir fazlalık. İnsan bu eksikliğinden veya fazlalıktan kurtulmak ister. Eşini bulduğunda da bir bağlılık gerçekleşir. Ve bu bağlılığı ise evlilikle baki kılmak ister.

1|1
    0|0
  • Evet kısıtlanmadır ama günümüzde aile evlilikle kuruluyor. Genlerini sonraki nesle aktarmayı çoğu kişi ister.. tamam evlilik olmadan bir çocuk yaptık diyelim, ama ancak evlenmeden aynı evde kalabilen iki anne baba çocuk yetiştirebilir. sadece erkeğin veya sadece kadının çocuk doğduğundan beri tek başına ona bakması kolay olmuyor, herşeyine yetişmek zordur. Ve çocuğa adam akıllı bişeler aktarma işi hem anne hem baba olunca daha efektif. Bir de hayat müşterek derler ya , amaç iki kişi bir araya gelerek hayatı kolaylaştırmaktır işte.. biri çalışmıyorsa ev işleriyle ilgilenir veya ikisi de çalışır. Tek eve giren çift maaşla daha iyi yaşam şartları sağlamış oluyorsun. Bir de yaşlanınca yalnız kalıp evde ölümü beklemek için yanında biri olsa fena olmaz sanırım.. oo ben yaşlanınca dinç olurum spor yaparım filan diyerek olmuyor o iş alzheimer da olursun kanser de, istediğin kadar kendine bak çoğu insan vücut ve beyin olarak çökünce ölüyor

0|2
    0|0
    • Bu dediklerinin hepsi evlilik olmadan da yapılabilir.

• Senden başka buna evlilik diyen olmadı.

• evliliği bir imzaya indirgemeye gerek yok bence

• Düşünce olarak ne beyan ettiysen hepsinin tersine inanıyorum.
    Dünyaya gelme amacımın gıpta ile bakılacak bir aile inşaa edebilmek olduğuna inanıyorum...

2|1
    0|0
    • Evlenmeden de aile inşaa edebilirsin.

• Açtığın konudaki fikrim bitti; hiç bir yere varamadık. İnandığım yol üzerinden mi bu kez tez yürütmeye kalkacaksın? Engelle beni ;) Bir sonraki postunda eğer biraz cesaretin olursa gizliden sormazsın ben de o postu görmem ve de bir kez daha konuşma durumumuz olmaz :)))) Bizim sözlerimiz tamamen farklı. İyi günler.

• Peygamberler hariç tüm insanlar günahkardır. Bunun içinde tövbe vardır.

• Çoğu İlişkinin Başı Şehvet, Ortası Keşfet, Sonu Nefreet :)

1|3
    0|0
    • Niye böyle oluyor?

• Hacım olay kızların gözlerini yükseğe dikmesi
      Herşeyin en iyisini istemesi
      Sanarsın sanki babaları anaları las vegasta yaşamış

• Açıkçası belirli bir kısıtlama olarak görmekten ziyade fedakarlık olarak görmek de mümkün sonuçta isteyerek kısıtlanmazsın ama fedakarlıkların çoğu istemli olarak gerçekleşir ve evlilik de iki çiftin (cinsiyet ayrımı yapmaksızın ister homoseksüel ister heteroseksüel) karşılıklı rızasının bir ürünüdür yani benim naçizane görüşüm bu doğrultuda.

0|1
    0|0
  • Köle ruhlu yarım insan mı bence evlenmeyen yarım insandır çok sala. ça bir düşünceye sahipsin 7 senedir evliyim bekar geçirdiğim günlerimi hatırladıkça nekadar boş günahkar yaşadığımı anlıyorum sen evlenme kardeşim bu düşüncelere sahip bir insanla evlenen kadına yazık

1|1
    0|0
    • Boş ve günahkar olman senin hatan. Ben bu şekilde geçirmiyorum günlerimi.

• Zina yapmadın yani hiç zina yapmıyorsun enteresan

• Sevgilin olmaması garip geldi yani tuafsın bence bir psikoloğa görün cinsiyetini belirlesinler

• Evlilik olmasaydı bir baban da olmayacaktı muhtemelen anne diyecek kimsen de olmayacaktı birisinin karnında istemsizce bırakılmış sonu ve geleceği düşünülmeyen bir döl parçası olacaktın annen bile belki seni istemeyecekti asıl çevre baskısı o zaman olacaktı

1|1
    0|0
    • Evlilik olmaması babasız annesiz çocuk anlamına gelmez. Yine aynı evde aile olunabilir.

• Allahın emri oldugu icin ve neslin haram yolla değil helaliyle devam etmesi icin allah evliligi helal kılmıştır evlilik dışı ilişkilerde kimin çocugu kimden belirsiz olur ve nesep karışması olur evlilik allah tarafından emredilmemiş olmasaydı şimdi heryer veledi zina çocuklarıyla dolu olurdu ve o cocuklarada kimse sahip cıkmaz kedi enigi köpek yavrusu kadar degerleri olmazdı

1|1
    0|0
    • Anne baba beraber yaşayarak yine. Sadece evlilik olmayacak.

• Hayvanlarda öyleyaşıyor burakta insan ile hayvanlar arasında bir mesafe olsun

• Fark resmi olması mı?

• Goruslere verdigin cevaplari okudum, sanirim herkese anlayisla yaklasip arastirip beyin firtinasi yapmaya calismissin fakat evlilikten korkma sebebi bana gore insanlarin sadece kendisine guvenmemesidir. Senin goruslerine kesinlikle saygi duyuyorum ama evlilige karsi cok kati sekilde duvar orup, ozgurlukten bahseden, kisitlanmamaktan, bir kisiye bagli kalma mecburiyeti gibi sebeplere cok da saygim yok. Sonuc olarak herkesin kendi hayati, kendi karari.

0|1
    0|0
    • Kendime niye güvenemeyim?
      Öyle olsaydı %99luk kısmı karşıma almazdım.

• Olan istisnalar cikar ama genelde olunmaz. Amac zaten sadik olmamaktir, amac sikilinca birakip yenisine gecme istegidir. Kimseninki imza korkusu degil, ayni kadinla bir omur gecirmek istememesidir. Gecirmek istese zaten o kadar sorun varken tek derdi evlenmemek olmaz.

• Tek eşliliği savunuyorum ben. Gerçekten seven terketmez.

• Evlenmek istiyorum ama, evlilik; toplum baskısıdır aslında.
    İki insanın birbirine duyduğu sevgi ve güven; küçümsemiyorum, yanlış anlaşılmasın,
    bir belediye memurunun onayına ihtiyaç duymamalı.
    Aynı evde, birlikte yaşamak da bir seçenek.

Ama insanlar; basmakalıp, ezberden düşünmeye alışmışlar...
    Alışılmışın dışına çıkmak da cesaret işi.

0|1
    0|0
  • İstemiyorum.

0|1
    0|0
  • valla geçici değil kalıcı bir insanın hayatımda olmasını tercih ederim.

0|1
    0|0
  • evlilik sağlıklı bir ailede çocuk büyütmektir şimdi aile olmadı mı nasıl çocuk yapacak hadi yaptın diyelim tek başına nasıl büyütecen şimdi bilimsel açıdan erkeklerde oksitosin hormonu çocuğa karşı işlemiyor bu sebeple baba anne ile evli olmadığı süreçte çocuk ile çok az ilgilenmek isteyecektir bu sefer ya hiç genç nesil yetişmicek ya da yetişen nesil baba sevgisinden mahrum kalıcak o zaman da sıkıntılı bir toplum ortaya çıkar

1|1
    0|0
    • Evlilik olmadan çocuk beraber büyütülebilir.

• bu şekilde evlenmeyip birlikte çocuk büyüten kaç çift gördün?

• Bu olmayacağını göstermez. İlk olunabilir.

• Evlilikte kendinizi kısıtlayan sizlersiniz. Evliliğin hayatında kisitlayacagi tek şey kız olur. Yani evkendiginiz kişi dışında kimseyi hayatınıza sokamamaniz olur. Yinede yaparım diyen varsa yapsın. Ama evliliğin gerçek manasını bilen bunu yapmaz zaten.

1|1
    0|0
    • 1 kişi yetmez mi?

• Gerçekten sevdiysen sana 100 tane kızı önüne koysalar bakmazsın zaten. Erkeğin aslında potansiyel sevgi gücü bu ama bunu ortaya cikarabilen çok az. Sadece kızlarla değil erkeklerle olan kardeşlik dostluk bağların bakın. En çok onlarda ortaya çıkarırlar. Bunun sebebi karşı cinse ziyade kendi cinsinin ne dusuncegini kolay tahmin edebiliyor olması.

• Öncelikle ilgi fakiri kelimenden aseksüel tahmininin ötesinde narsist kişilik bozukluğuna sahip olduğunu düşünüyorum. Sürekli ben kafasında olan birisi zaten paylaşmak denilen güzelliğe zavallılık olarak bakacaktır. Birisine bağlanmak zavallılık değil güçlenmektir. Eğer lego doğru parçaya oturduysa ortaya bir sanat eseri çıkar. Evleneceğim kişinin zaten özel bir kişi olacağını bildiğimden yaşayacağım mutluluğun ebedi olmasını istediğim için evlenmek istiyorum.

0|1
    0|0
    • Evlenmeden de paylaşım yapılabilir.

• Yanlış kişilere güvenmişsin.

• 5N 1K'nın idrağını önceden sezebilsem hiç başlamazdım zaten de, olan oldu.

• Samimi olmak gerekirse evlilik düşünmüyorum. Ömür boyu o insanı arayacağım belki ama bulacağımı sanmıyorum. Bu zamana kadar hiç ilişkim olmamış bu saatten sonra da birini sevebileceğimi düşünmüyorum. Kimsenin baskısı yok ve olacağını da olsa bile etkisi olacağını sanmıyorum. Kendi hayatım nasıl istersem öyle yaşayacağım. Bana kalan ömrümü beraber yürüyebileceğim bir eş ve neslimi devam ettirecek birkaç çocuk için evlenirdim.

0|1
    0|0
  • Anneme gelin lazım

0|2
    0|0
  • Arkadaşım senin psikolojik problemlerin var galiba. Millete verdiğin yanıtlara bakınca çok net anlaşılıyor. Evlenmeden çocuk yapabilirmismisiz. Iki gun sonra sudan sebepten ayrılınca anlarsınız evliligin ne denli önemli olduğunu. Canın sıkılınca evlenmeden çocuk yap. Ayrıl. Sonra çocuğuda anneye kakalarsin milletin hayatini mahvedersin. Dusuncesizlikten baska bir sey degil bu. Einstein zekanla evlilik hakkında felsefe yapacagina git de vatana millete hayırlı bir iş yap.

0|1
    0|0
    • Gerçekten seven ayrılmaz.

• Gercekten seven tartismaz derken? Bir sorun olmayacagina dair garantin mi var? ya da bir sorunu cozerken sinirlenmeyecegine dair bir garantin falan? Sacmaliyorsun. Baslik ve konuda saçma. Sorumluluk almayi sevmiyorum demek yerine evlenmek sacma diyorsun. Sorumluluk alamayacaksan evlenme arkadasim. Seni evlendirmek sadece seni ilgilendirir. Bunu boyle sacma yollarla tartismayalim.

• Garanti sevgi.

• Evlilik kutsaldir. Peygamber kavlidir. Birine bagki kalmak degil hayat arkadasi olmak birbirinin ayibini kapatmaktir.

evliligi cok yanlis dusunuyorsunuz

1|1
    0|0
    • Evlenmeden de hayat arkadaşı olunabilir.

• Tesvir oku çeviri değil.

• Okudum.

• Dostum adresini ver tımarhaneyi arayacağım. Her insan yuva kurmak aile olmak sevdiğiyle birlikte bir ömür geçirmek hatta bazıları sonsuza dek yaşamak ister. Sense kalkmış son derece korkutucu bir fikirdir 4 yaşından itibaren kodlanmıştır falan diyorsun senin diğer versiyonların din için de aynı şeyi söylüyor 18 yaşından sonrasına bırakılmalıymışta bilmem neymişte. Seni şöyle köşeye alalımda sen orada yaşa. Eşeysiz çoğalmaya devam et.

0|1
    0|0
    • Evlenmeden de aile ve yuva olabilir.

• Veledi zina olunca ne farkedecek?

• Bu kelimenin manasını öğren ruh hastası seni.

• Öncelikle evlilik gözükmeyen bir bağdır. Mesela, hiç bir insan sorumluluğu kabul etmese de hayatımızda sorumluluklarımız olmadığı zaman psikolojik sorunlar yaşarız. Evlilikte sorumluluk bağını içselleştirir. İkincisi ise topluma bir şeyi yedirmek zorundasın."Bu benim eşimdir herkes söylediği söze , samimiyete dikkat edecek." demenin bir yoludur. Üçüncüsü ise burası müslüman bir ülke dostum zina yapılmaz bizim dinimizde hoş zaten siz bunu normalleştiriyorsunuz da.

0|1
    0|0
  • Sen ne saçmalıyosun ya, beraber yaşamak zaten evliliktir, sen sadece dini ve ahlaki ritüelleri yerine getir miyosun. Ha diyeceğim şu ki bunca zamana kadar kimse bişi bilmiyordu, sen keşfettin evlenmeden de aile kurulabileceğini, bravo sana. Illaki kanındaki o Asi ruhu bir yerde çıkartacaksın ortaya. Sen sakın evleneyim deme, yazık edersin karşındakine.

0|1
    0|0
    • Dini ve ahlaki ritüellerin hepsine uyuyor musun?

• kimin yarım insan olduğu ortada..

0|1
    0|0
  • Hayatımın geri kalanını sevgisiz ve yalnız geçirmek istemiyorum

2|1
    0|0
    • Evlenmeden de sevgi olur.

• @Srmsklskdmısklsk hatunuma layık olabiliyorsam ne mutlu 😊

• Furkan suresi 70. ayeti okuyun.

• Bende evlenmek istemiyorum ama hayatımın ilerleyen yaşlarında da yalnız kalmak istemiyorum tamam şimdi herşey çok güzel vs de yaş dahada ilerledikce sıkıntı cıkacak büyük ihtimal kız evlenmek isticek hadi kız evlenmek istemedi oda benim kafadan diyelim ailesi baskı yapacak vs bir şekilde sende yanındaki insanı kaybetmemek için evleneceksin yani.

0|1
    0|0
    • Ailenin bilmesine gerek yok.

• Sahte sevgilerinizde başarılar dilerim. İyi günler.

• Belliki trollemek için acmissin umarım öyledir çünkü öbür ihtimal daha kötü genç ve çok aptalsın demek. Dikkat ettim cevapların hep şu şekilde seven terk etmez seven kısıtlamaz. Millet sevgiyi aşkı senden öğrenecek zaten.

• Evlenmek istemiyorum, ama bir gün geliyor elime bir çocuk alıyorum ya da ne bilim bir mağaza da geziyorum çocuk reyonu görüyorum içimdeki babalık duygusu ortaya fırlıyor. Yoksa yalnızlık tam bana göre bir şey.

0|1
    0|0
    • Evlenmeden de çocuk sahibi olabilirsin.

• Spermin yumurtayı döllemesiyle.

• Neyse o zaman düşünürüz onu :D

• Ben istemiyorum

0|1
    0|0
  • Sosyal bir varlığın, toplumun temel taşı olan bir müesseseyi kölelik olarak addedmesi ve karşı düşüncedeki insanları yarım ruhlu ( böyle sacma bir tabiri uydurdugun icin tebrikler) ve ilgi fakiri ilan etmesi..

Acınası bir mantık örgüsü...

1|1
    0|0
    • Evlenince ne farkediyor?

• İkisi çok farklı şeyler.
      Beraber yaşamada sorumluluk yok. Bireysellik ve özellikle cinsellik ön planda.
      Evlilikde cinsellik birinci planda değildir.
      Üstelik birlikte yaşamak kadın için sömürü olmadan öteye gitmedi ve gitmiyor

• Ben o dediklerini evlenmeden de yapılabilirim. Farkı yok.

• Gerçek sevme deyip nikah istemezsiniz istediğiniz zaman bırakırsınız böyle milletin aklını çelip oltanıza daha çok balık düşürmek istiyorsunuz sizde haklısınız şu ilerde de uyanık kerizlerden varya dur oraya geçeyim."

0|1
    0|0
    • Hiç kimseyi bırakmadım. Tek eşlilikten yanayım.

• Erkekler Devam
    77
Yükleniyor...