Osmanlı zamanının en güçlü devleti miydi?

Bu soru aklıma takıldı gece gece. Ama lütfen özellikle modern tarihten anlayan kişiler bilimsel bir şekilde cevap versin. Milli hezeyanlarla ' tabi ki Osmanlı en güçlüydü ' denilmesin.

Osmanlılar büyük bir toprak parçası üzerinde yayılmışlardı ama maalesef görebildiğim kadarı ile ufak çaplı etkilemeler haricinde kendi toprağı olmayan topraklarda söz söyleme durumu pek yoktu. Kanuninin françois' ya yazdığı mektubu örnek verebilirsiniz bu dediğime karsı görüş olarak. Ama maalesef françois'nın annesi mektup yazmasa neler oluyor olmuyor bi-haber , olan olaylar üzerinde etkisi olmayan bir Osmanlı. Iran sınırlarında bir gr ilerlememiş, avrupada zaten avrupalıların da gnostik mezheplerden ötürü dışladığı Balkan toprakları ötesine gidememiş bir Osmanlı. belki de yanılıyorumdur ve hatta yanılmakta istiyorum.
Uydurma tarihçilerden bilgi alanları değil (kadir mısıroğlu yok yavuz bahadıroğlu gibi sünepelerden değil gerçek tarhiçilerden) okuyup buraya bilgilerini aktarabilecek değerli kişileri bekliyorum.


0|0
24

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 4

Yükleniyor...