Osmanlı zamanının en güçlü devleti miydi?

Bu soru aklıma takıldı gece gece. Ama lütfen özellikle modern tarihten anlayan kişiler bilimsel bir şekilde cevap versin. Milli hezeyanlarla ' tabi ki Osmanlı en güçlüydü ' denilmesin.

Osmanlılar büyük bir toprak parçası üzerinde yayılmışlardı ama maalesef görebildiğim kadarı ile ufak çaplı etkilemeler haricinde kendi toprağı olmayan topraklarda söz söyleme durumu pek yoktu. Kanuninin françois' ya yazdığı mektubu örnek verebilirsiniz bu dediğime karsı görüş olarak. Ama maalesef françois'nın annesi mektup yazmasa neler oluyor olmuyor bi-haber , olan olaylar üzerinde etkisi olmayan bir Osmanlı. Iran sınırlarında bir gr ilerlememiş, avrupada zaten avrupalıların da gnostik mezheplerden ötürü dışladığı Balkan toprakları ötesine gidememiş bir Osmanlı. belki de yanılıyorumdur ve hatta yanılmakta istiyorum.
Uydurma tarihçilerden bilgi alanları değil (kadir mısıroğlu yok yavuz bahadıroğlu gibi sünepelerden değil gerçek tarhiçilerden) okuyup buraya bilgilerini aktarabilecek değerli kişileri bekliyorum.

0|0
2|4

En İyi Kız Görüşü

• Osmanlı imparatorluğu 1300-1600yılları arasında dünyanı en aktif imparatorluklarından biri idi. Osmanlı diğer sömürge devletleri ile aynı şekilde kıyaslanamaz. Bir sömürge imparatorluğu olmadığı için topraklarının yüzölçümü sürekli yer degiştirmiştir.5.250.000 benim en son hatırladığım yüzölçümü idi. İmparatorluk resmi olarak 3 kıtaya hükmetmiitir çünkü Doğu Avrupa, Asya ve Afrika'da toprakları bulunmaktaydı.

0|2
    0|0
    • Ya aslında 3 kıtaya hükmetmiştir lafını dogru bulmuyorum. üç kıtada toprağı vardı demek daha dogrudur. Çünkü avrupanın esas oğlanları üzerinde değil de zaten avrupalının da sevmediği Balkanlar üzerinde toprakları vardı. Kuzey Afrika ve Hicaz toprakları zaten müslümandılar. ve Osmanlı hiçbirinin kültürünü değiştirme çabasında olmadıgı için Osmanlıya karsı ayaklanma durumu söz konusu olmuyordu. Bu laf bu yuzden cok yanlıştır

Kızlar Ne Diyor 1

• Osmanlı devrinin en büyük devletiydi. Öyle ki tüm Avrupayı neredeyse topraklarına katmıştı. Ama teknoloji ve kılıcın yerini ateşli silahların alması toprak kaybetmelerine neden olmuştur. Ayrıca bir süre sonra Avrupa sanat ve bilime ağırlık verirken biz halen toprak peşinde olunca haliyle Avrupa'dan geri kalmışız.

0|1
    0|0
    • Yok keşke sormasaydım. bütün avrupayı nerde topraklarına katmış. Avrupalının bile umursamadıgı Balkan topraklarını bir tek katmış. ki zaten avrupa Katolik olmadıgı hele ki heretik olarak gördüğü mezhepleri savundukları için balkanlarda yaşayan insanları kıtır kıtır kesiyorlardı.

• Osmanlının ayrıca savaşta sağladığı üstünlük kılıçtan ziyade ateşli silahlar (dökülen toplar) dır. ve tımar sistemine dayalı ordu.

Erkekler Ne Diyor 4

• @alala1905 doğru bir kısıma değinmiş ek olarak bende bazı şeyleri açıklamak istiyorum. Senin karşılaştırman günümüze nazaran o döneme nazaran değil. O dönemlerde öyle yaygın bir elçilik yapısı yok ve haber ulaşımı maalesef çok zayıf. Atlar üzerinde bir şehirden bir şehire gitmek bile günler sürüyor taktir edersin ki. Ayrıca Osmanlı diplomatik yöntemlerden daha çok askeri yöntemlere ağırlık veren bir devlet yapısıyla karşımıza çıkıyor. Askeri yapısının güçlülüğü kazan kaldırma eylemine kalkışabilen padişah devirebilen Yeniçeri lerden zaten görülüyor. Günümüzde ülkemiz askeri yapıyı aynı mantıkla devam ettiriyor. Osmanlı vergi isterse elçi gönderir ister. Ama pazarlık yapmazdı. Eğer vergi istedikleri gibi gelmezse anında askeri kuşatma hazırlığına geçerdi. Yani anlayacağın konuşmak değil savaşmak ön plandaydı o yüzden o tarz diplomatik işler göremezsin Osmanlı Devletinde.

0|0
    0|0
    • kardeşim , benim bildiğim osmanlı kanuni sultan süleyman döneminde dönemin en güçlü devletiydi yine de emin değilim , belki ispanya daha güçlüydü bilemiyorum sonuçta hiçbir şekilde karsı karsıya gelmediler.. ayrıca hükmü geçme konusuna gelirsek ispanya o devirlerde topraklarında en son müslüman ve yahudiye kadar katlediyordu , osmanlı ne yapıyordu buna karsı , ne yapabiliyordu..
      tarih sadece motivasyon ve ilham almamız değil aynı zamanda ondan ders almamız icab eden bir bilimdir, osmanlı çok yer fethetti , ancak avrupanın desteğini çektiği hatta yıkılmasında büyük rol oynadıgı bizans krallıgı , balkan ortodoksları ve moğollarca bütün gücü yok edilmiş arap topraklarını fethetmek dısında nereyi aldı.

• Orada bir durmak lazım. Birincisi Bizansı korumak için çok şey yaptı avrupa. Çünkü Constantine yi yani şuanki İstanbul'u kutsal sayıyorlardı. Haçlı seferlerinin tek odağı zaten bizansı koruma amacıydı. Gelelim İspanya meselesine. İspanya dediğin kadar büyük katliamlar yapmadı. Daha çok kovdu. Ve günümüzde hala ismi anılan birçok din alimi ve matematik ve fizik alanında ilerlemenin öncüsü görülen bir çok Müslüman Endülüsten gelmedir. Ve de yanlış biliyorsun aslında karşı karşıya geldiler. Osmanlıya bakarsan genelde hep papanın hükmü altında olan devletlerle savaşmıştır. Özellikle onlarla. Fakat İspanya da papa ve vatikana karşıdır. Ve bu 2 devletin tek ortak özelliği bu değil yönetim ve yayılma biçimleri de aynıdır. Sana en basit teması 1534 İspanya-İtalya seferi olarak örnek verebilirim. Ama İspanyayla Osmanlıyı karşılaştırman konusunda bir hata daha var birisi deniz birisi kara konusunda uzman ordulara sahip. Evet Osmanlının deniz donanmaları da çok iyiydi. Ama ağırlık karadaydı.

• Hangi zamanın? Malum 600 yıllık imparatorluk.

1440-1600 yıllarının en iyisi idi tartışmasız.

0|1
    0|0
    • Tartışmasız? Neye göre kime Göre , ne bakımdan? Mesela bir XIV. Louis var ondan büyük müymüş zamanında ki padişah? Fransa O kralın zamanında avrupada en yetkin adam. Daha birçok kral var böyle.

• galeri.uludagsozluk.com/.../...as%C4%B1_130232.png

Sol üstteki pembe ufak yer fransa. Onun üstündeki sarımsı daha ufak olan ülke ingiltere.

• Yüz ölçümüne göre diyor zekaya bak be

• daha önce hiçbir devlet 3 kıtaya hakim olmamıştı.. Osmanlı devleti Dünyadakı bütün ülkeleri neredeyse vergiye bağlamıştı.. yabancı ülkelerdekı ınsanlar bıle Osmanlı devletıne hala hayrandır... hayranlık duyarlar..

0|0
    0|0
    • Yavrucum evladım bilimsel konuşanlar gelsin dedim. Bak yukarıya. üç kıtada hakim değildi. üç kıtaya yayılabilecek bir coğrafyada mevcut idiler. Balkan toprakları ve Kuzey Afrika ile Arabistan yarımadası olmak üzere üç kıtada toprakları vardı. Bu toprakların da eski Medeniyetleri coktan ölmüştü, tarihe karısmıştı (antik Yunan medeniyeti, Bizans, Mezopotamya , mısır ve son olarak ilk Islam devleti olan Hicaz toprakları.)
      Bütün Devletleri vergiye bağlamıştı diyorsun bu da uydurma.

• Çünkü senden farklı mı sanıyorsun diğerlerinin. bir tane mantıklı cümle bile kuramadın. çünkü kafan çalışmıyor. gereksiz ve boşsun. şu cevaplarımdan Osmanlı'yı sevmediğimi çıkarak kadar geri kafalı ve ahmaksın. Osmanlı'yı gerçek tarihi ile öğrenmek istemek ne zaman sevmemek oldu. atın kafası

• Daha önce hiçbir devlet üç kıtada yayılmadı diyor ulan Roma ne bizans ne? Coğrafyadan ötürü yayılıyor. Moğol kalkıp orta asyadan çıkıp nasıl üç kıtada yayılsın? Onlar da anadolu da yaşasalardı onlar da üç kıtada yayılırlardı

• Donanma olarak hayır. Ama kara ordusu olarak duraklama döneminde dahi kullandığı silah teknolojisi bakımından en iyisi olduğu söylenebilir. Tabi bu askerii.

0|0
    0|0
    • Donanma olarak hayır derken? Barbaros zamanında en iyisi idi.

• Kanuni zamanında ya da yavuz belki en güçlü Osmanlıydı ama emin değilim. yani su an amerikanın sahip oldugu açık ara güç ve hakimiyet gibi bir farkla en süper güç oldugunu düşünemiyorum

• Zaten şu an da Amerika açık ara güçlü değil. :) Ordusu Irak'ta ağır darbe aldı, militanlar tarafından mağlubiyetle karşılaştı. Çin'e olan borcu Türkiye'nin toplam borcundan daha fazla. Özel Harekatı Türkiye'den daha güçsüz durumda. Çİn'de ki döviz Amerika'nın kasasından daha büyük. Bana sorarsan 30 yıl ömrü kalmış bir devlet Amerika. Osmanlı'nın son halinden daha vahim olacak sonu.

Yükleniyor...