Osmanlı zamanındaki ahlak anlayışı, dine bağlılık, örf ve geleneklere bağlılık günümüz zamanındakinden daha mı iyi idi?

Osmanlı zamanında yaşamak istermiydiniz? Hangi padişah döneminde yaşayıp onunla tanışmak istersiniz?

• Osmanlı zamanında daha iyi idi ahlak anlayışı.
    67% (8)71% (5)68% (13)Oy Ver
  • Osmanlı zamanında daha kötüydü ahlak anlayışı.
    33% (4)29% (2)32% (6)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|1
0|5

En İyi Erkek Görüşü

• Evlenme çağına gelmiş genç erkekler, konuştukları veya gözleri kaydıkları hanımlarla buluşmaya gidince hediye olarak “ayna” alırdı. Bunun anlamı ise;
    “Sana senden daha güzel verebilecek bir hediye yok.” demekti.

Peygamber Efendimiz (S. A. V.) ‘ in 63 yaşında vefat etmiş olmasından dolayı, 63 yaşını geçmiş dedelerimiz yaşları sorulduğunda “Haddi aştık” derlerdi.
    Eve gelen misafir için kahvenin yanında su da getirilirdi. Eğer misafir tok ise önce kahveyi içer, açsa suyu içerdi. Buna göre yemek sofrası hazırlanır veya meyve ikram edilirdi.

Pencerenin önünde sarı çiçek varsa eğer “Bu evde hasta var. Evin önünden geçerken, hatta bu sokakta gürültü yapma.” anlamına gelirdi.

Kız istemeye gelindiğinde damat adayının namaz kılıp kılmadığını anlamak için pantolonunun dizinde iz olup olmadığına bakılırdı.

Kapıların üstünde biri kalın biri ince iki tokmak bulunurdu. Gelen bayansa kapıyı ince tokmakla vururdu. Evin hanımı kapıyı ev haliyle bile rahatça açardı. Erkekse kalın tokmakla kapıya vururdu. Evin hanımı kapıyı ya örtünüp açar, ya da bir mahremi ( kocası, oğlu vs. ) açardı.

Osmanlı herseyiyle bir efsaneydi. geldi geçti.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 4

• Mümkünatı olsaydı ya da tayizaman yapabilseydim :)
    Fatih Sultan Mehmed Han Hz. nin döneminde o mübarek eteğine yüz sürmek isterdim.
    Yavuz Sultan Selim Han Hz. ile Mısır seferinde bir nefer olup kutsal emanetleri payitahta götürmek isterdim.
    Cennet Mekan Sultan Abdülhamid Han Hz. döneminde olup kendisine yaverlik etmek isterdim.
    Osmanlıda Sosyal yaşam çok başkaydı " Askıda ekmek, sadaka taşları, ramazanda borç sildiren zenginler daha neler neler :) nerede o güzel dönemler nerede şimdiki dönem

0|1
    0|0
    • Kardeşim senin gibiler olduğu sürece eski zamanların yine geleceğine inancım var.

• İnşallah da benim pek ümidim yok be kardeşim :)
      ha ancak bu güzel değerleri bizler yaşatırsak bir nebze de olsa atalarımızın o mübarek ruhları şaad olur belki :)

• Ne osmanlı ne Türkiye ben norveç fin ülkeleri felan isterim hiç buralarda kafa ağrıtamam

0|0
    0|0
  • Tabiki de Osmanlı zamanında.

0|0
    0|0
  • harem vardı ne ahlakı kardeş :D

0|0
    0|0
    • Harem sadece cinsellik sanıyorsun tarihle alkan yok demek sana laf anlatmam ben

• 13 yaşındaki kızları evlendirmek mi ahlak yoksa istemediği insanlara sırf kıdemli diye vermek mi yoksa kendi isteği dışında hareme kadın sokmak mı hadi her şeyi geçtim osmanlının düşüş dönemine geçmesinde bile yabancı uyruklu kadınların hanedan üyeleriyle yatıp kalkmaları büyük etken bence

Yükleniyor...