Dedikodu "kadın" işi midir?

Dedikodu
Dedikodu yapan erkeklerin varlığını bildiğimiz halde neden sadece kadınlar yapıyor gibi bir tavır hakim toplumda?

Kelimelere ya da eylemlere cinsiyet yükler misiniz siz de?

6|8
207|231

En İyi Erkek Görüşü

• Yani erkekler de yapar fakat kadınlara göre oranı daha düşüktür. Mesela erkek bir olayın üstüne daha çok dedikodu yapar örneğin sosyal bir ortamdayken hoş kabul edilmeyen bir davranış sergileyen birisi, bu birisi bu davranışı tekrar ettiğinde dedikodusu yapılabilir, ama bir kerelik bir şeyse hafifçe uyarılıp muhabbete devam edilir. Ama kadınlar ile erkekler arasında şöyle bir fark var asıl dedikodunun sebebi de bu, yani kadınlara yüklenmesinin. Erkekler diğer erkekleri düşük oranda kıskanırlar, erkeklerin kıskançlık diğer erkeklere karşı pek yoktur daha çok biz kıl oluruz, ama bu kıskançlık değildir, elbette kıskananlar da vardır ama dediğim gibi düşük daha düşük. Örneğin kadınların arasında bir yarış vardır, neden bilmiyorum çok iyi niyetli ya da kötü niyetli olabilir ama vardır, mesela erkekler sanıyor muyuz ki bizim için giyinip süsleniyorlar elbette değil, daha güzel olmak için, birbirleri için yani. Sonra kadın yanında sevgilisi olan bir erkeğe bakar, ona daha çok ilgi duyar. Erkekse, yanında sevgilisi olan bir kadına bakmaz, baksa bile daha dikkatli davranır ve çekinir, ona cazip gelmez bu durum. Şimdi örnekleri gördük, kadınlara sosyal olarak dedikoducu sıfatının yüklenmesi de bu durumlardan kaynaklanıyor işte. Yani erkeklerde bu durum daha düşük, kadınlarda ise yüksek olduğundan birbirlerinin arkasından konuşma, atma tutma falan filaynn daha çok gözlemlenebiliyor. Elbette dedikodu çok hoş bir şey değil, herkes her dakika dedikodu yapıyor diye bir şey de yok, kadın olsun erkek olsun, söyleyeceklerim bunlar, tamamıyla da gerçek ve objektif.

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Erkeklerin daha çok dedikodu yaptığını gordum. Kızlarla genelde kendi dedelerimizden konusuyoruz. Erkeklerle daha çok dedikodu yapıyoruz. Gecen hafta kalabalık bir grup yemeğe gittik. Önce masada uç adamla oturuyordum. Vurduk dedikodunun gözüne, su ne giymiş, oha kadın kontes gibi, yok o kim, bunun tipe bak baya baya habis olduk oturduk. Dansçıların kıyafetine kadar her şey masaya yatırıldı. Sonra iki arkadaş daha geldi kadın. Allahım oh dedim ya, tatlılardan, yemeklerden konuşulmaya başlandı. Erkekler daha çok dedikodu seviyor.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 230

• Genel İtibariyle Kadınların ve Karı Kılıklı Erkeklerin İşi.

4|4
    0|0
  • Erkekler kahvede daha çok dedikodu yapıyormuş

6|0
    0|0
  • dedikodu, erkeklerin yemekten sonra yediği meyve, kadınların karnını doyurduğu 3 öğün yemek gibidir :/

2|4
    0|0
  • Dedikodu insan işi değildir, Gıybettir...

Kim bir müslümandan, gıybet ve şerefini payimal etmek suretiyle tek lokma dahi yese, Allah ona mutlaka onun aynısını cehennemden tattıracaktır.

Ebû Davud

Gıybeti dinleyen, gıybeti yapan gibidir.

Hz. Ali

Cesaretin varsa arkasından söylediğini yüzüne söyle!

Henry Calderwood

0|1
    0|0
  • bir söz var, ''zeki insanlar fikirlerden, orta seviye zekaya sahip bireyler olaylardan, düşük zeka seviyesindekiler ise insanlardan konuşurlar'' diye.

bu anlamda dedikodu zeka seviyesini minimale indirgeyip iletişim kurmaya çalışanların işi. erkekler ve kadınlar diye ayıramayız.

1|0
    0|0
  • Kadın işi.
    Erkekler pek yapmaz. Yapan esra erol izlesin.

1|1
    0|0
  • Dedikodu ön yargılı insan işidir.

2|1
    0|0
  • Çünkü kadınlar dedikoduyu yapar ve o dedikoduyu diğer günlerde de devam ettirir. Erkekler ise dedikoduyu yapar ve dedikodu orada kalır, bir daha konuşulmaz. Konuşulsa bile sanki daha önce konuşulmamış gibi devam edilir.

Bir de tabi dedikodudan zevk alıyor kadın milleti :D bunu da unutmamak lazım, alttan bir övünme de yok değil hani

0|0
    0|0
  • dedikodu yapan biri benim yanımda ise yaptırmam neden ben onun yanında yokken de yapmaya devam eder çünkü dedikodunun genel anlamı budur erkeğin dedikodu yapması da çok yavşakça bir şey hele o kahvehane kültürü sadece sabahları işe gitmek için oturur börek çay için girerim oda uzak bir masaya oturur kulağım da kulaklıkla dururum ama kaçamazsın bundan iş yerin de yine döner dolanır seni bulur biri gelir usta bak şu şöyle der ben de ona gerekli olan kelimeyi söylerim ama kız erkek fark etmez hepsi yiyor bu haltı ama dedikodu yapan bir erkeğin bence yazın denize gittiğin de bikini giymesi lazım derim.

0|0
    0|0
  • Her sohbet veya birini her anmamız dedikodu değildir. Ancak etrafına bir bak. İnsanları dedikonu kıvamıda çekiştiren kaç erkek görebilirsin? Peki bunu yapmayan tek bir kadın bile tanıyor musun? Herhangi bir kadın kalabalığının yanında, önünde veya arkasında tek bir laf söylemeden sadece gülümseyen bir yüz ifadesiyle "dedikodu" de. Bak bakalım nasıl heyecanlanıyorlar. Aynısını bir erkek topluluğunun içinde yap. Bir de erkeklerin tepksine bak. Erkeklerin ve kadınların bazı davranışları sırf cinsiyetleriyle ilgilidir. Bunu gözardı edemezsin.

0|0
    0|0
  • erkek berberlerinde dönen dedikodu
    kadınları geride bırakır!

2|0
    0|0
  • Kadinlarin bunu adeta meslekvari sahiplendigi ve yaparken zevk aldigi gercegini inkar edemeyiz fakat erkekler de yapar yani sadece kadinlar yapar demek haksizlik olur. Cok fazla cinsiyet ayrimina girmemeye gayret ederim ama bazi seylerde kendime hakim olamam. Mesela asiri futbol tutkunu, holigan kizlardan hic hazzetmem. Futbol gercekten erkek oyunudur ve kizlar deliler gibi futbol manyagi oldu mu soguyorum.

0|0
    0|0
  • Erkeklerin dedikoduları daha fena ya:.
    sonuc itibari ile aynı cins bireylerin bir araya geldiklerinde cekiştirecek muhakak birileri oluyor
    ve bunlarda genelde karşı cins
    sonra kendi cinsiyle alakalı durumlar

0|0
    0|0
  • Hayır dedikodu boş insan işidir

0|0
    0|0
  • valla çocukluğumdan beri erkeklerinde kadınlarında dedikodularına kulak misafiri olmuşumdur hatta belki bazen ben bile karışmışımdır ama aradaki bariz fark şudur
    erkeklerin dedikodusu boş laftan ibarettir içinde ciddi bişey yoktur eğer ciddi bişeyler girecek olursa biri ordan höyt der genellikle demiyorsa onlara adam denmez zaten
    ama kadınların dedikoduları hep ciddi olaylar yakın kişiler minvalinde gider gelir
    kısacası kadınların dedikoduları sağlığa daha fazla zarar verir ;)

0|0
    0|0
  • Lütfen yaaaa, erkekler hiç dedikodu yapar mı?
    Hiç sanmıyorum ^_^

0|0
    0|0
  • Erkeğin 0ro*pusunun işi de olabilir.

0|0
    0|0
  • Erkeklerde yapar.
    Bir kurdun arkasından 40 köpek havlar havlamıyosa o kurt değildir zaten.

1|0
    0|0
  • Valla benim iki tane arkadaşım var. Arkadaş demeyeyim artık, tanıdık desem daha iyi olur. Her ikisi de kırkında koca adamlar ama o anda orada kim yoksa onu konuşrlar ve ağızlarından tek bir güzel laf çıkmaz başkaları hakkında... İnanılır gibi değil... Ben onlardan hep uzak duruyorum. Arkadaş demeye utanıyorum... Bildiğin insan ziyanlığı...

0|0
    0|0
  • Kesinlikle kadın işidir. Erkekte dedikodu yapar ama bu basından gecen bir olayı anlatma stilidir.

Mesela ben ablamın iş yerindeki herkesin anasından babasına yediği yemeğe ettiği kavgaya kadar bilirim. Ama benim iş yerimle ilgili anlatabileceğim hiç bişey yok. Ancak büyük bir olay yaşanırsa o zaman anlatırım.

0|0
    0|0
  • Evet.

1|1
    0|0
  • Dedikodu insan işidir. Hepimiz yaparız cinsiyet ayrımı olmaksızın. Yapmayalım pis kaka demeyeceğim zira insan olmamızın bir parçasıdır bu. Zevkte alıyoruz sorun yok dedikoduya devam gençler ihtiyarlar kızlar delikanlılar tey tey tey

0|0
    0|0
  • Evet kadin işidir

0|0
    0|0
  • Deildir kanks

0|0
    0|0
  • Genel olarak kadınların yaptığını düşünüyorum ben. Ama elbette kadın erkek olarak ayrımı olmaz bunun

0|0
    0|0
  • Her iki cinsin her davranışı yapma potansiyeli var. Kadın Erkek pek ayırt etmem.

Kadınlardan daha çok dedikodu yapan erkekler de vardır muhakkak.

0|0
    0|0
  • Yoo bende çok severim.

0|0
    0|0
  • Genelde oyle

0|0
    0|0
  • dedikodu boş adam işidir kadını erkeği yok. İlaveten erkeklerde dedikodu yapar ama kadınlar kadar değil

0|0
    0|0
  • Ben zamaninda bir kac erkek ile tanistim dedi kodulari Sey kadinlarindan beterdi.. Erkekliklerinize yazik diyip ayrildim.

Dedikodu yapmam yapanlada oturmam.

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    200

Kızlar Ne Diyor 206

• Dedikodunun cinsiyeti yoktur. Hatta öyle erkekler vardır ki bu konuda kadınlara tur bindirirler. Her erkeğin kısa saçına aldanmamak gerekiyor senin yüzüne 2 kelime edemeyen insanlar orada burada erkeklik taslıyorlar bu sitede bile öyle insanlar tanıdım ki işi gücü sadece boş dedikodu. Olmayan sözleri bile çarpıtarak anlatan karşısındaki kişileri yerden yere vuran amaçları sadece içlerinde bastıramadıkları kıskançlıkları, kimlik arayışları, çekemedikleri kişi gibi olma çabaları tabii bu durum kadınlarda bir tık daha fazla. Erkeklerde rekabet yok gibi görünse de bu sitede de bazı erkekler rekabet içindeler. Yani dışarıda göremeyeceğimiz şeyleri burada daha fazla gördüğümüz için net olarak dedikodu etek giymeyi seven erkeklerin işidir de diyebiliriz. Bu tipler ileride evlensinler kahve köşelerinde eşiyle arasında ne kadar sır varsa gidip ona buna söylerler hiç çekinmezler. O yüzden kadının o...'su insana zarar vermez erkeğin o...'sundan korkmak gerek.

1|0
    0|0
  • aksine, kadınlardan çok erkeklerin dedikodu yapmaları ve ilginç bir boyutta dedikodu yapmayı sevmeleri ile karşılaştım.. bu yüzden dedikodu kavramını sadece kadınlara yüklemem.

2|0
    0|0
  • Erkekler daha cok dedikodu yapiyolar.
    Kizlarin bacaklari
    Kalcalari
    Gogusleri
    Kezolarin biyiklari
    Vs. vs.

1|0
    0|0
  • Alakası yok erkekler bir defa kadınlardan daha çok dedikodu yapar.

2|0
    0|0
  • Dedikodu insan işidir.

Ama kadınınkiler açığa çıkar.

Çünkü kadınlar hasetlendiği kadının dedikodusunu yapıp sonra da hasetlendiği kadınla onun dedikodusunu birlikte yaptığı kadını çekiştirir.

0|0
    0|0
  • Arkasından atıp tutabilecek birini bulabilen herkes için vardır. Cinsiyet meselesi değil şahsiyet meselesi abcd

0|0
    0|0
  • Kadın dedikodu yapar. Erkek hovardalik yapar. Bunlar toplumca kanunlastirilmis ilkelerdir. Tabii ki erkekler de yapabilir. Şahit olduğum için söylüyorum. Kişilik meselesi bu sadece.

0|0
    0|0
  • kadin isi deyip de kadinlari asagilamanin anlami yok.. erkeklerden de dedikodunun alâsını yapan var.. dedikodu 'basit insan işidir' kısa ve net.

1|0
    0|0
  • herkes yapar

0|0
    0|0
  • Herkes yapar. kadını erkeği yok.

0|0
    0|0
  • Valla bazı erkekler kadınlardan daha fazla dedikodu yapıyor

0|0
    0|0
  • erkekler cok baba dedikodu yapar! en fena dedikoduları sevgilim ve babamla yapmaktayım hep. zira gıybet kazanını aç bakalım hadi anlat dediğimde babamın bir gülüşü vardır gamzesini öperim!

0|0
    0|0
  • Çünkü erkeklere hiç yakışmıyor hanı bizde bir deyim vardır ya erkek adam diye işte erkek adam dedikodu yapmaz 😉

0|1
    0|0
  • Değildir elbette.
    Òyle olsaydı bu dibine kadar dedikodu yapan erkeklerin açıklaması ne olabilirdi

0|0
    0|0
  • Hayir jfjf

0|0
    0|0
  • Dedikodu demesek ona, gün değerlendirmesi veya durum değerlendirmesi diyelim.😃

0|0
    0|0
  • Delikanlılık taslayanlra bakmamak gerek. Çoğunluğu erkek olan ortamlarda çalışınca gordum ne dedikodular döndüğünü..

0|0
    0|0
  • Ben yüklemem çünkü bazı erkekler kadınlardan daha dedikoducu olabilir ya da bazı erkekler kadınlara yakıştırılmış şeyleri kadınlardan fazla yapmış olabilir. Genelleme olmamalı bence. :)

0|0
    0|0
  • Dedikodu yapmıyoruz biz azcık giybet yapiyok

0|0
    0|0
  • "Genel İtibariyle Kadınların ve Karı Kılıklı Erkeklerin İşi."
    Bu cümleyi hangi akla hizmet iki kadin beyenebiliyor gerçi b#yinsizlik cinsiyete bagli olarak degismiyor her cinsiyetten var..
    Neyse kadin da erkekte yapiyor bir tarafa yüklemek saçma kadinlardan çok yapan erkekte gördüm.

0|0
    0|0
  • hayor karekter meselesidir

0|0
    0|0
  • Evet hatta fazlası kızlara bile yakısmıyo

0|0
    0|0
    • Dur iyice korksunda bulaşmasın. Hapishanede bunun gibilerine ne yapıldığını bilmiyor daha hiç @FrEEPoWerFuL

• @FrEEPoWerFuL engeli kaldırdım @SavcıBey engeli kaldırdım konuşsun bakalım ne dicek acaba o akıl hastası

• Erkeklerine çok iyi dedikodu yaptığını biliyoruz. Biz dedikodu yapmıyoruz diyerek kimseyi kandırmasınlar.

0|0
    0|0
  • Yoo. Dedikodu yapan erkekler de var. hatta onlarla dedikodu yapmak daha keyifli bence😄

0|0
    0|0
  • Erkekler daha feci. Kadınlar bu konuda masum kalıyor

0|1
    0|0
  • Erkekler de anasını ağlatıyor ya

0|0
    0|0
  • Eskiden kadınlar daha çok toplanır uzun süre sohbet ederlerdi. Ama şimdi erkekler bizi geçti çünkü kadınlar artık iş sahibi ev hanımı azaldı

0|0
    0|0
  • kesinlikle erkkeler daha çok dedikodu yapıyor garanti veriorum

0|0
    0|0
  • Biz daha çok yapıyoruz doğru

0|0
    0|0
  • dedikodu yalnızca insan işidir bunun cinsiyeti olmaz :D

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam