Kimin cennete kimin cehenneme gideceğini Allah biliyorsa, insanlar neden dünyaya geldi?

Bu soruyu bir arkadaşım sordu bana.. tam cevabını veremedim açıkçası... bilen biri varsa ve söyleyebilirse çok mutlu olucam.. ama bilgisi olan kişilerin yazmasını rica ediyorum..

0|0
11|35

En İyi Erkek Görüşü

• Allah benim cennete veya cehenneme gideceğimi biliyor. Ve bunu kader defterimde yazmış. O halde beni bu dünyaya niçin gönderiyor?”
    Bu sorudan anlaşılıyor ki; soru sahibi, akıbetinin ne olacağının Allah tarafından bilinmesinden dolayı, bu âleme gelişini hikmetsiz zannetmektedir. Ona göre, eğer Allah cennete veya cehenneme gideceğini bilmeseydi, yaratılışın bir manası olabilirdi, ama madem biliyor, o halde bu yaratılış manasızdır. Yüce Allah biliyor ki eğer dünyaya gelmeden insanlar cennete ve cehenneme gitseydi işte bu sözler olurdu cehennem deki insanlar bizde sana iman eden kulların dan olurduk bizde sana inanır hak yolunda yaşar ölürdük der kardeşim bu yüzden bu yaşamdan sonra itiraz etme hakkın olmayacak bizi yaradan allah akıl mızı ve hür irade vermiş kader ve kaza islamın şartı olan insan basına gelecek için olan kazayı engeller ve imanı ilede kaderini rızkını değiştire bilir

0|0
    0|0
    • O zaman son nefese kadar kimin cennete kimin cehenneme gideceği belli değildir..

• Aynen kardeşim son nefeste edilen iman kabul olmaz ve son nefeste şeytan insanlar ı kandırıp imanını elinden almaya çslışırmış o o yüzden arkadaşına yazdıklarımı oku bize yaradan yüce Allah bir kişi müslüman dır ama çokta günahları olur imanı tehlike dir ama öyle birşey yaparki kişi cennetle müjdelenir

• Teşekkürler eig için

En İyi Kız Görüşü

• benim hislerıme gore... bence yanı... Biz bu dunyaya gelmeden once Allaha ıbadet edecegımızı ona ınandıgımızı vs soyleyerek gelıyoruz ve bu dunya bır sınav gercekten soyledıgımızı yapacakmıyız yapmayacakmıyız... Allah bızı defalarca affedıyordur emınım bız ınsanlar bıle sevdıklerımıze karsı ne kadar merhametlı olabılıyoruz degılmı Allah da bıze bunun kac kac bın katı daha merhametlıdır... İnsanlar dunyada ıyı ya da kotu olma secımı yapıyorlar kımsenın hakkı kımse de kalmıyor o kadar cok seyden ımtıhandayızkı... bence en onemlısı ıyı bır ınsan olabılmek kımseye zararının olmaması hatta faydanın ıyılıgının dokunması ınsanın yuregının ıcındekı Rabbım bılır ama cok kotu bır ınsan kotulukten donebılır ya da cok ıyı bır ınsan kotuluge sapabılır yani benceee maksat ıyı bır kalbı ıyı bırakabılmek koruyabılmek daha cok beslemek kotu bır kalbı de ıyıye cevırebılmek beslemek... İnsan dusunduklerınden ve hıssedebıldıklerınden ıbarettır ama ınce bır nokta herkes kotuluk dusunebılır ama herkes kotuluk yapmaz... yani Allahın yarattıgını öldürecek kadar kötüler var neyın sebep oldugundan cok bunu nasıl yaptıgı onemlı... hastalık vs seylerın dısında bır ınsanı öldürmek mesela... mesela haşaa karsılastırmk gıbı olmasın ama bir anne dıyelım ıkı cocugu var bır cocugu dıger cocugunu öldürse? ne hisseder nasıl davranır? burdan yola cıkarak bunun bilınmeyen katlarını dusunmek lazım... gibi gibi yani sınav mesela hoca bızım duzeyımızı bılıyor yapabılıyoruz yapıyoruz dıyoruz ama sınava sokuyor neden gercekten yapıyormuyuz dıye... haşaaa karsılastırmak gıbı olmasında basıt ornekler ıste

0|0
    0|0
    • Çok güzel yazmışsın iyi kalplisin.. ama benim bildiğim külli irade ve cüzi irade vardır.. külli iradeyi zaten değiştiremezsin fakat cüzi iradeyi değiştirebilirsin çünkü Allah akıl vermiş ve bu irade seni ya cennete ya cehenneme götürecek.. son ana kadar bu değişebilir diye düşünüyorum

• Allah hakkında en hayırlı olanı nasip etsin.. vicdanını eksiltmesın..

• amın hepımızın :)

Erkekler Ne Diyor 34

• Allah'u Teâla, yarattığı insanların cennetlik veya cehennemlik olduğunu bilmiş olması, el Adl olan Allah'ın adaletine muarız olmadığı gibi, Gaybın anahtarları yanında olan Allah (c. c.) ye yakışan bir ilimdir. Allah (c. c.) yarattığı kullarının cennetlik mi, cehennemlik mi olduğunu bilmiş olması, Kullarının dünyada ne yapacaklarını (iman/amel) bildiğinden, Allah'ın gaybı bilen olmasındandır. Yoksa Allah (c. c.) haşa zalim değildir ki, kulunu sonucu belli imtihan ile kandırmış olsun!
    Allah kulli irade sahibi olduğu gibi, imtihana tâbi tuttuğu kullarına akıllarıyla iyiyi kötüden ayırdedebilmesi için vermiş olduğu cûz-i iradeyi de bilir.
    Kişi mu'min olup, cennetlik amel yaparak ölmesine rağmen, Allah (c. c.) : "Biz seni ezelde cehennemlik olarak tayin ettik, şirk koşmamış olsan da yaptığın amellerin faydasını göremeyeceksin" demeyecektir.

2|0
    0|0
  • Yaşamadığın bir hayat için sana ahirette hesap sorulsa cehennemde yanacaksın denilse cevabın sanırım bu olurdu;

"Ben öyle şey yapmam yapmayacağım birşey için beni suçluyorsunuz" olurdu..

Kaderi insanlar yanlış biliyorlar; Kader Allah (c. c) yazdığı değil, bildiği şeydir..

Ahirette yaşamadığın şeyler için hesaba çekilmezsin o yüzden burdasın..

Yaşayacaksın ve ahirette karşılığını alacaksın..

1|0
    0|0
  • alacağın cevaplar
    Cuzi irade verilmdi öğretmen sınava sokmasa öğrenciyi nasıl olur gibi örnekler verilecek
    benimde ilk sorguladığım ve cevapsız kalan sorularımdan biridir

0|0
    0|0
  • adaletini görürsem o zaman tanrıya ınanırım. hak etmeyenler sefa hak edenler cefa içinde. buna bizi sınıyor dıye kendımızı tatmın eıdyoruz ama artık ınancımı kaybettım =) boyle daha mutluyum

1|0
    0|0
    • Ne adaletsizliğini gördün ki dünyada başarısız olman senin elinde kardeşim

• Gmze_37 yanlış yere yanlış yazmışım :D çaba maba yok bende bıraktım o işleri

• @Gmze_37 bak meşgulluk verme :D

• Takvim yaprağında güneş tutulması olacak diye yazdığı için mi güneş tutulması oluyor yoksa gerçekten olacağını uzmanlar bildiği için mi oluyor? Kader mevzusu çok derin bir konudur. İkna olmak için cevap arıyorsan burası yetmez. Detaylı bir şekilde anlatırım istersen. Burda kader mevzusuna girme derim ben. Birisinin aklına takılır da inanç çizgisi değişir vebal alırsın. Peygamberimizin ikazı var. Kader mevzusuna dikkat çekmiştir.

0|0
    0|0
  • İnsan bilmiyor farkında mısın?

#Türkerkeğii

0|0
    0|0
  • Yapmadığını söyleyememen için. En kısa ve en özet cevabı bu

0|0
    0|0
  • Cunku Tanrinin oyunu bu. İblis ve Tabri arasindaki iddaa kuponudur insan. oyuncaklar dunyasindayiz ve hepimiz birer piyonuz.

0|0
    0|0
  • Yaşantına göre ;-) iyi niyetli insan ol arkadaşım.
    .

0|0
    0|0
  • Kalu belada rabbimiz tüm ruhlara ben kimim diye sormuş ve tüm ruhlar rabbimizsin iman ettik diye cvp vermiş allahü teala da haydi öyleyse ispat layın demiş ve sırası gelen dünyaya gelip imtihan olarak gidiyor.

1|0
    0|0
  • Bu bir kere cevaplanilmisti buyrun: "Kader, Allah'in olmus, olan ve olacak ne varsa herseyi bilmesidir. O'nun bilmesi kimseyi birseye zorlamak degildir -hasa-, O senin ne yapacagini biliyor, seni birseye zorlamiyor. ALLAH kimseye zulmetmez. Yapan yine sensin, secim sana ait. Ya dogruyu secersin ya yanlisi secersin. ALLAH sana secim hakki vermis, sen secersin, O da senin sectigini yaratir. "

0|0
    0|0
  • Hayat bir sınavdır. Evet kaderin yazılmış olabilir. Fakat Allah bizr düşünce gücü de vermiştir. Hayatta bazı şeyleri değiştirmek , yaşamak ve yaşatmak bizim elimizdedir. Böyle olacağı varmış , hayırlısı buymuş deyip kestirip atmamak gerek. Birşeyler tersine gidiyorsa bunu biz düzeltmeye çalışırız. Ya da en iyisini yapmaya çalışırız. O yüzden Allah biliyor olsa dahi Yüce Allah a karşı farklı bir kul olarak doğru yolda yürüyerek karşısına çıkmalıyız.

0|0
    0|0
  • İnsanın ne yapıcağını görmek için... Soru tam doğru değil olay daha farklı. Allah seni yaratırken sen cennete diğeride cehenneme gidecek demiyor. Sen dünyaya geldiğinde tamamen kendi kararlarınla haraket ediyorsun. Ama seni nelerin etkiliyeceğini ve ileride ne olacağını hesaplayamıyorsun Allah bu hesaplamaya kadir. 1 işlem değşirse Sonuç da değişir Ama Allah sonucu öyle ya da böyle hesaplar ( bilir ) . Ama o sonucu değiştiricek işlemleri belirlemek sana kalmışdır (cüz-i irade )

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • Sen onundediklerini yaparsan cennetr yapmazsan cehenneme

0|0
    0|0
  • Öyle bir şey olsa sen beni kötü olarak yarattım der insanlar. Şimdi yaratıyor, salıyor kendin seçiyorsun dolayısıyla itiraz edemiyorsun.

0|0
    0|0
  • matematiğin m sini bileyen birisini matematik hocası neden sınava sokar ki? direk bıraksa daha mantıklı değil mi?

0|0
    0|0
  • Şöyle düşün Tanrı geleceği herşeyi biliyor ama bunu kullanmıyor. Nasıl diyeceksin şimdi şöyle düşün.
    Sen ben bisklet sürmeyi yürümeyi biliyor myuz evet? peki bu özelliğimizi her zaman kullanıyor muyuz? hayır bunun gibi işte aynen durum

1|0
    0|0
  • eğer gelmeseydin ben bu cezayı neden hakettim diye sorardın.. ama bunu bir rüya gibi düşün, rüyada sana yaptıkların gösteriliyor

0|0
    0|0
  • imtihan dünyası...

0|0
    0|0
  • Beni özene bezene yaratan kim? Sen
    Ne yapacağımı da yazmışsın önceden
    Demek günah işleten de sensin bana
    O zaman nedir o cennet cehennem?

Ömer Hayyam

0|0
    0|0
  • Allah seni yaratırken cennetlik ya da cehennemlik oldunu zaten bilior mahşer günü sormadan için burada testtesin!

0|0
    0|0
  • İbnelik olsun diye

0|0
    0|0
  • Bence hiç bir şey bilmiyor...

0|0
    0|0
  • Mal dünyada kendini sen yönetiyorsun. Aklın var demi senin?

0|0
    0|0
  • bir insani sadece kendi yaptiklari bir yere götürür

0|0
    0|0
  • fantezi işte

0|0
    0|0
  • Allah senin yapcak olduklarını yazıyor alnına o yazılanları yapmiyon

0|0
    0|0
  • Cehenneme gidenlere haksızlık olmasın diye. Yani sen cehenneme gidecekken neden ben diye sorma diye.

0|0
    0|0
  • Allahın hikmetine insanların aklı ermez

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    4

Kızlar Ne Diyor 10

• cevap:çunku kalu bela da yanı ruhlar alemınde ınsanoglundan misak (söz) alınmıstır..
    “Rabbın, Adem oğullarından, onların sırtlarından zürriyetlerini almış ve onları kendilerine şâhid tutarak “ben,
    sizin Rabbınız değil miyim?” (demişti). Onlar da: “Evet; buna şahidiz” demişlerdi. Bu, kıyamet günü, “bizim
    bundan haberimiz yoktu”, dememeniz içindi.“ (A’raf Suresi,172. ayet)
    işte ınsanların sozlerınde nekadar sadık olduklarını gormek ıcın de onları ımtıhan etmeyı murad etmıstır.. bakın.. Rabbımızın ozellıklerını, beynımızın algıladıgı sınırlı ozellıkler ıle mukayese edemeyız.. bu, seytanın tuzaklarından bırıdır.. Allah herseyı onceden bılıp takdir etmıstır.. bunu anlamak ıcın 5 duyu organınız yetmez.. ama ınsanogluna da ırade fıllını verıp, bunu serbest kılmıstır.. zaten hesap bundandır.. sız ıyıyı veya kotuyu secersınız, Allah da bunu halkeder.. kalın bunu onceden bılıp takdir etmıstır. secımlerde en ufak zorlama olmaz. wesselam..

0|0
    0|0
    • “Allah, Âdem’in soyundan gelecek olan insanları onun sulbünde toplamış, onlara can vermiş ve onları
      şekillendirmiştir. Sonra onları konuşmalarını istemiş onlar da konuşmuslardır. Daha sonra bunlardan ahd (söz)
      almış ve bunları, kendi nefislerine şahit tutarak: “Ben sizin rabbiniz değil miyim?” demiş onlar da: “Evet, şahidiz
      sen bizim rabbimizsin.” diye cevap vermişlerdir. Bunun üzerine Allah: “Ben de yedi kat göğü ve yedi kat yeri ve
      atanız Âdemi, kıyamet gününde: “Biz bunu bilmiyorduk.” dememeniz için size karşı şahit tutuyorum. Bilin ki
      benden başka ne bir ilah nede bir rab vardır. Hiçbir şeyi bana ortak koşmayın. Ben sizlere, sizden aldığım ahdi
      size hatırlatacak Peygamberlerimi göndereceğim ve sizlere kitaplarımı indireceğim.” dedi. Onlar da: “Senin,
      bizim rabbimiz ve ilahımız olduğuna, bizim senden başka hiçbir rabbimiz olmadığına şahitlik ederiz.” dediler. Ve
      böylece ikrarda bulundular. (Ahmed b. Hanbel C.5, shf.35)

Kardeşlerim, konumuz ile alakalı ayet ve hadisten anlıyoruz ki, henüz Adem aleyhisselam yaratıldığında, Rabbimiz
      kıyamet gününe kadar gelecek tüm insanlarla bir sözleşme gerçekleştirmiştir. Bu sözleşme insanların kendisinden
      başka bir yaratıcı olmadığını kabul etmeleri ve bu sebeple sadece kendisine itaat etmeleri, kendisine hiçbir şeyi
      ortak koşmamaları üzerine olmuştur.

Işte her birimizin Rabbimize karşı sorumluluğu ruhlar aleminde gerçekleştirilen bu sözleşmeyle başlamıştır.

• fıkhı yonlu acıklama da budur.

• Alllah gelecegi bildiginden biliyor kaderinizi kendiniz yaziyorsunuz. kaderiniz zaten Allah tarafindan bilinip alniniza yaziliyor. yani Allah sizin ne yasayacaginizi neyi sececeginizi siz dogarken biliyor.

0|0
    0|0
  • Çelişkiler işte

0|0
    0|0
  • Benim bildigim Allah bize secme hakki verdi. irademizle karsimiza cikanlardan seciyoruz iyi ya da kotu. rabbimde bizim bunlardan hangini sececegimizi sinirsiz ilmiyle biliyor. boyleliklede kaderimize yaziliyor. yani aslinda bizim sectiklerimiz yazili kaderimizde. belki bu yardimci olur arkadasina

0|0
    0|0
  • her şey çok çelişkili ve karışık Allah bilir diyip keyfine göre yaşayacan kimseye zarar vermeden sevap günah din diye kafayı yemekten vazgeçin artık ya :D

0|0
    0|0
  • Allah bize hiç sormadan direk cennete ya da cehenneme atsa insan bu demez mi ben böyle bişey yapmadım nerde kanıt diye..

0|0
    0|0
  • kimin gideceğini test etmek için şunu arkadaşına söyleyemedin mi :)

0|0
    0|0
    • Onun cevabı.. Allah 1 milyar insan yarattı ve 200 milyonu cennete 800 milyonu cehenneme gidecek.. bu adaletli mi diyor?

• nereden biliyormuş öteki dünyadan haber mi geliyor ona :D

• Bilmiyor ona göre adaletli olmadığını söylüyor.. sen cehenneme gideceğini bie bile yaratıldığını düşünürsen tepkın nasıl olur? Ben bu arada ciddi soruyorum ve komik buluyorsan lütfen cevaplama

• Sınav için

0|0
    0|0
  • Anlatrdim ama anlamaycklari için anlatmyrm

0|0
    0|0
  • Dunyaya gelmeden direk cennet ya da cehenneme gitseydik demezmiydik bizi neden cehenneme atiyorsun.

0|0
    0|0
Yükleniyor...