Psikolojik hastalığı olanları ''deli'', ''akıl hastası'' gibi damgalar ile yargılamak ne kadar doğru?

Psikolojik hastalığı olanları '' deli '', '' akıl hastası '' gibi damgalar ile yargılamak ne kadar doğru?

Bildiğiniz gibi günümüzde psikolojik hastalığı olanlar oldukça artış göstermekte. Belki de daha tespit edilemeyenler bile vardır toplum yargısı yüzünden bir psikologa gidemeyenler nedeniyle. Mutlaka çevrenizde görüyorsunuzdur; depresyona giren, şizofrenisi olan, bipolar bozukluğu, kişilik bozukluğu, obsesif hastalığı olan kişileri. Onları '' sen delisin '', '' sen akıl hastasısın '', '' senin tahtaların eksik '' daha bunun gibi bir sürü yaklaşımlarla yargılamak doğru mu? Onlar bu hastalıkları bilerek istemiyorlar. Psikologların söylediği bir söz vardır: '' Bize gerçek hastalar değil de gerçek hastaların hasta ettikleri kişiler gelir '' diye.

Onlara yaklaşırken biraz daha dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü insanın kendi içindeki psikolojik savaş hiç hafife alınacak bir durum değilken bir de toplum tarafından böyle yargılanmaları onları daha kötü bir çıkmaza sokmaz mı sizce?

4|0
18|16

En İyi Erkek Görüşü

• Aslında o hastaları yargılamak demeyelim de, aynı sorun onda fobi oluşturduğu için insanları manüpile edebilmek için onları ön plana çıkarmak kendisini en iyi şekilde kamufle edebileceklerini zannediyorlar. Bence aynı sorun onlarda da olduğu için bu insanları yargılıyormuş gibi görünüp kendi kusurlarını saklama peşindeler. Benim görüşüm bu.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Eğer elimde olmayan hastalığım beni deli yapıyorsa evet ben DELİYİM. Hemde en alasından. Uzaktan davulun sesi hoş gelir derler. Herkesin derdi vardir, psikologa, psikiyatriste giden insanlar deli değildir, herkes gibi dertlidir. Nasil ki kanser tedavi edilmezse yayiliyor, bu hastaliklar da böyle. Beyninin salgilamadiği maddeler yuzunden kimseyi suçlayamazsiniz. Bu kanser hastasina neden kanser oldun demek gibidir. Şunu bilin Psikoloji boşuna yok. Inanmayani da inandirmak gibi bir derdimiz yok.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Psikolojimin psikolojisi bozuk
    Psikoloğa gittim üstüüne para verdi bidaha gelme dedi
    Yaşasın ruh hastaları

1|0
    0|0
  • Piskologlar haklı.
    Kimse deli veya akıl hastası degil..
    Bana Şizforeni tanısı konulmuştu bir ara sonra geri kaldırıldı birde bizim piskologlar dandik

1|0
    0|0
  • Çok güzel bir yazı. Çok haklısın. Ben de bu durumdan müzdaribim ama gel gör ki kim anlıyor.

1|0
    0|0
  • Doğru değil

1|0
    0|0
  • öyle kişilere dicen kendine bak :D bende gidiyorum öyle ... bakıyolar öyle anti depresanımı görünce ama tanıyınca dediklerine pişman oluyolar

1|0
    0|0
  • toplumun canı cahenneme kanka😒

1|0
    0|0
  • Vurulmamalı

1|0
    0|0
  • Bana 46 diyolar 😂

1|0
    0|0
  • Dimi bu kalp hastası olan birine kalpsiz demekle veya beyninde sorun olan birisine beyinsiz demek ile aynı şey. Bence haklısın ;)

1|0
    0|0
  • Asla dpgru degildir

1|0
    0|0
  • asil deli kendileri

1|0
    0|0
  • eğer bu çağda psikoloji hastaları deliyse hepimiz deliyiz akıllıları suçluyoruz

1|0
    0|0
  • deli tarzı kelimeler yanlış da akıl hastası niye yanlış olsun. tamam karşısına geçip "sen akıl hastasısın" demek gerekmiyor ama uygun bir tanımlama sonuçta

0|0
    0|0
    • Onlar üzerinde farklı bir etki yaratıyor. Bize göre akıl hastası demek belki normal gelebilir ama onlar bunu böyle algılamıyorlar. Bir de açıkçası akıl hastası demek bana kaba geliyor. Onun yerine akıl sağlığı bozulmuş gibi cümleler kurmak daha doğru olabilir.

• onlara karşı söylemeyiz zaten akıl hastası, akli dengesi bozuk veya dediğin gibi akıl sağlığı bozulmuş gibi kavramlar karşılıyor belirtmek istediğimiz insanları kaba değil hiçbiri

• Umrumda değil bir poka yaradıklarını görmedim zaten psikologların ve ya psikiyatrların.

0|0
    0|0
    • Kimi psikiyatrist ve psikolog sorumluluklarını yerine getiremiyor olabilir ama hepsi öyle değil. Umarım bir gün psikolojik hastalığıyla uğraşmak zorunda kalmazsın ve umarım o zaman da umrunda olmaz. :)

• Anladığım kadarıyla iyi bir süreç geçirmemişsin bu konuda, sanırım o yüzden böyle düşünüyorsun.

• O daha da hasta ediyor

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 17

• tabi ki denilmez. zaten bilimsel öğretilere göre ve psikologlara göre denmesi çok yanlış.

2|0
    0|0
  • İstediklerini diyebilirler. Asıl delinin kendileri olduğunu biliyorum. :)

2|0
    0|0
  • hepimiz deliyiz o zaman. hayat şartları, stres, sinir... hepimizde var biraz biraz. sadece bazı insanlarınki daha çok belli oluyor diye onları ötekileştiren bizim de boyumuz devrilsin :D

1|0
    0|0
  • Acaba psikolojik hastalıklar mı artıyor yoksa önceden fark edilmiyor muydu?
    Bana insan gibi davransınlar ve bilmedikleri konularda konuşmasınlar yeter.

1|0
    0|0
    • Belki de fark edilmiyordu ama farkedilmese bile şu an da bu tür hastalıkların arttığı da bir gerçek. Ve kesinlikle doğru bilmediğimiz şeyler hakkında kesinlikle konuşmamalıyız.

• ülkemiz bu konuda kendini geliştirmedi ya da gelişemedik diyelim. fiziksel hastalıklar kadar psikolojik hastalıklar da var ama bunu henüz kavrayamayan bir milletiz maalesef.

1|0
    0|0
  • Ben çok sınır oluyorum hemen yargılanıp toplum tarafından dışlanıyorlar ve bu gjbu unsurlar onların daha çok kendini kapatmasına kendini yargilamasina ve huzursuz olmasına ve insanlar arasına karışmaya korkularını meydana getiriyor. İnsan isteyerek hasta olmuyorlar yaşadığı ağır bir travma ya da kaza hastalanmasına sebep olabiliyor. Hasta bile olsalar yargılanıp toplum dışına itilmemeli!

1|0
    0|0
  • Dogru degil

1|0
    0|0
  • hepsi bu boyutta değil

1|0
    0|0
  • İste bunlar hep cahil kesim.

1|0
    0|0
  • Yanlış çok yanlış

1|0
    0|0
  • tamamen yanlış

1|0
    0|0
  • Böyle bir damgalama olmamalı

1|0
    0|0
  • Psikolojik rahatsizliklar yasayanlarin cogu cok zeki olduklarindan dolayi yasarlar bu hastaligi

0|0
    0|0
    • Deli diyenlerinde bu seyleri yasayip tatmalarini isterdim ama bir yandanda gonlum boyle demeye razi olmuyo o kadar zor bir hastalikki

• Benimde beyinsel hastalıgım var onlarla dalga geçen benlede dalga geçsin umrumda bile değiller sende boşver takılma böyle şeylere

0|0
    0|0
  • Bipolar bozukluğum var en yakın arkadaşım sırf bu yüzden benimle konuşmak istemediğini söyledi işte güvenmiyorum artık kimseye. kabuğuma çekildim

1|0
    0|0
    • Eğer senin bunu için bırakıyorsa kendi bilir. Sen birşey kaybetmezsin. Biliyorsun ki bu senin suçun değil.

• Hiç doğru değil

1|0
    0|0
  • çok yanlıştır

1|0
    0|0
Yükleniyor...