Dini bilgisi yüksek olan birisi var mı?

Ben müslümanım. Aklıma takılan birkaç konu var. Aydınlatabilecek, dini bilgisi yerinde olan birisi var mı? Hocalara sorduğumda tatmin edici bir cevap alamıyorum. Bir de burada denemek istedim.

Güncellemeler:
Arkadaşlar sorum: "Dini bilgisi yüksek olan biri var mı?" Cevabını evet ya da hayır olacak. Asıl soruyu özelden soruyorum görüş kısmında birikmemesi açısından.
Bendeki bilgi eksikliğinden, yanlış öğretilerden kaynaklanan bir çelişkiymiş. Ben meleklerin iradelerinin olmadığını sanırdım. Varmış. Tesekkür ederim ilglenen herkese.

1|0
8|31

En İyi Erkek Görüşü

• Tüm hocalardan daha fazla bilgili olduğumu iddia ediyorum... Sorabilirsin bana ;), cevapsız tek bir soru bırakmam

1|0
    0|0
    • Tüm hocalardan bilgili olduğunu düşünen kişi... Gerisini yazmayayım ama sen anla.

Erkekler Ne Diyor 30

• Ateistim... Buyur sor... Tarafsız cevap almak istiyorsan...

2|0
    0|0
  • Değerli kardeşimiz;
    Cüz-i irade meleklerde de var, ama insandakinden çok farklı. Cebrail (a. s.) kendisine verilen bir ilâhî emrin gereğini cüz-i iradesiyle yerine getirir. İlâhî bir emri başka meleklere yine iradesiyle tebliğ eder. Şu farkla ki, onda emrin zıddına hareket etme iradesi yoktur ve insan iradesinden bu yönüyle ayrılır.

Şu da var ki, melekler derecelerine göre bir anda çok yerlerde bulunabilir ve farklı nice işleri birlikte irade edebilirler. Yine de bu iradeleri mutlak değil sınırlıdır; ancak belli hudutlar arasında cevelan edebilirler. Bu faaliyetlerinde Allah'ın küllî iradesinin bir cilvesini sergiler @illalazımmıki

0|0
    0|0
    • Yalnızca Allaha secde etmekle görevli melekler var mı, yok mu?

• Bütün melekler Allaha secde eder bildiğim kadarıyla yok bütün melekler Allaha secde eder ve hepsinin ayrı görevleri vazifeleri vardır

Meleklerin temel görevleri, Allah'a kulluk etmek; O'nun emirlerini yerine getirmektir. Melekler görevleri açısından bir kaç gruba ayrılır. Melekler yüklendikleri görevler itibariyle farklı isimlerle anılmışlardır. Bunlardan dördü, büyük melek olarak bilinmektedir: Cebrâîl, Mikâîl, İsrâfîl ve Azrail. Bilinen diğer melekler de şunlardır: Münker-Nekir (Ölümden sonra, kabirde sorguyla görevli melekler), Kirâmen Kâtibin/Hafaza (İnsanların amellerini yazmakla görevli melekler), Hamele-i Arş (Arşı taşıyan melekler), Hazin (Cennet ve cehennemde bekçilikle görevli melekler), Zebânî, Mâlik (Cehennemde görevli melekler), Rıdvân (Cennette görevli melekler), Mukarrabûn ve İlliyyûn (Allah'a çok yakın ve onun katında üstün mevkie sahip melekler).

• Soruyu yazsaydin iyiydi.

1|0
    0|0
  • Bildiğimiz kadarıyla yardımcı olmaya çalışırız buyrun

1|0
    0|0
  • Buyur sor

1|0
    0|0
  • buyur sor

0|0
    0|0
  • Buyur ben sana yardımcı omaya çalışayım

1|0
    0|0
  • Din hakkında neredeyse kimsenin bilmediğini bir şeyi biliyorum , gerçek olmadığı.

1|0
    0|0
  • Ben tabiki yeterli seviyede degikim ama sana kaynak verebilirim.

Youtube da hayalhanem sayfasi
    Nur mektebi
    Sözler Köşkü
    Çınar altı
    Çayhouse

Gibi sayfalarda arastir.

0|0
    0|0
    • Kusura bakma ama bunların hepsi bana itici geliyor. Gereksiz sert hele hayalhanemdekiler.

• Ön yargili olma. Istersen konuyu soylr ben senin icin ariyim. Ama sira sira gidelim. Birdem saydirma sorulari tek tek :)

• Bilgimin yettiği kadar cevaplayabilirim. Hocalardan niye ikna olamadın? Senin istediğin cevapları vermediler diye mi?

0|0
    0|0
  • Herşeyi bildiğimi iddia edemem elbette ama soruyu yazsaydın çözüm bulabilirdik. Sanırım özel bir konu yazmadığına göre

0|0
    0|0
  • Sor bakalım

0|0
    0|0
  • Allah iyiliğini versin kızım senin beni hasta yatağımda güldürdün ya aç bir dini kitap öğrenmek istediğin ne varsa öğren

0|0
    0|0
    • Kitabı okuduğumdan dolayı çeliştim zaten. Okumasaydım çevremdeki herkes gibi kendimi mükemmel bir müslüman sanmaya devam edecektim. Ben sadece fikir arıyorum yani mantığını söyleyecek benim de anlamama yardımcı olacak insanlar. Geçmiş olsun.

• Hangi konu üzerinde çeliştin söyle bildiğim konuysa yardımcı olmaya çalışırım sağ olasın

• Tabikide elimden geldiği kadar cevaplarım

0|0
    0|0
  • söylerim ama inançların sarsılır ise karışmam.

0|0
    0|0
  • Soru sormayacak beyler, dağılın.

0|0
    0|0
  • Sorabilirsin dini konuda kendime güveniyorum.

0|0
    0|0
  • Elimden geldiğince yardımcı olabilirim bu konularda..

0|0
    0|0
  • Din kültürü benden sorulur okul hayatım boyunca 5 düşürdüm karneye pekiyiydi dinim çok şükür

0|0
    0|0
  • soruyu güncellemeye yazsaydın iyiydi

0|0
    0|0
  • felsefe ve din...

0|0
    0|0
  • Yarım doktor candan yarım imam dinden edermiş...
    Dikkat et...

0|0
    0|0
  • Sor bakalım

0|0
    0|0
  • soruyu sorup taksiye binip kaçtı galiba

0|0
    0|0
  • sor kardeşş

0|0
    0|0
  • Buyurun ben burdayımnasıl yardımcı olabilirim

0|0
    0|0
  • You can ask me? :)

0|0
    0|0
  • Sorabilirsin bana

0|0
    0|0
  • umarim faydamiz olur

0|0
    0|0
  • Söyle

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• melekler Kurân ve Sünnetin icması ile onlar, ibadet eden akıl sahibi kimselerdir. Yasak ve emirlere muhataptırlar

0|0
    0|0
  • Buyur sorabilirsin.

0|0
    0|0
  • Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışayım. :)

0|0
    0|0
  • sor bakalım

0|0
    0|0
  • konu tam olarak nedir belki yardımımız dokunur

0|0
    0|0
  • söyle belki olabilirim ama belki

0|0
    0|0
  • Özelden yazabilirsiniz, yardımcı olurum elimden geldiği kadar