İyi insan olmak için din yeterli mi? ya da insanlara tesiri buna yeter mi?

bazı dindar insanların merhametsiz olduğunu görüyorum. bazıları da dinin ibadet kısmında zayıf olsa bile kul hakkı yemeyen dindeki yasaklardan sakınan insanlar. bu farkın sebebi karakter yapısı mı? din bunları değiştirebilir mi?

Güncellemeler:
ben bazı insanların aklının kötülüğe çalışmadığını düşünüyorum. bazıları ise çok cin oldukları için herşeyi kendi lehlerine çevirebiliyorlar. ya da bazı insanlarda antisosyal dediğimiz merhamet eksikliği var. psikoloji konusunu es geçersek dinle dahi istenen sonucun alınamayacağını düşünüyorum.

0|0
10|22

En İyi Erkek Görüşü

• Dine bağlı olup da bunu ve ya hareketlerini kötüye kullananları ibadetleri kurtarmayacak sen rahat ol.

Ayrıca vicdandır insanı iyi yapan. Ahlak yetişme biçimi. Yani sırf dine bağlı değildir ama zaten iyi isen o dine eninde sonunda yönelirsin ve daha da iyi şeyler başarırsın.

0|0
    0|0
    • iyi aile iyi insan sonucu mantıklı.

• Ya tabi ebeveynlerden biri kötü olabilir ve ya her ikisi de olabilir. Aile çok etkili ama emin ol ki kişi kendinden bilir işi. Şu dünya da zaten sor herkes iyi

En İyi Kız Görüşü

• Mesele sadece karakter insanın karakteri düzgünse ne hak yer ne de eziyet eder dinle alakası yok insanlıkla alakalı yani

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Din zaten merhametsizdir.. bütün ilahi dinlerin kitaplarını okusan insanın insana yapmayacağı şeyleri yapmasını öğütler.. belli koşullar altında.. bunları okuyan insanlarda merhametsiz olur.. :)
    bu linkte bir sosyal deney wardır.. izlemeni tavsiye ederim..

https://www.youtube.com/watch?v=q0c4wYoPum4

2|1
    0|0
    • Sen din olayını hiç anlamamiasin.

• demek ki onlar da kulaktan dolma bilgilerle hristiyan olanlar. ben islamı kuranı okuduğum için biliyorum. inanıyorum da. sadece psikoloji bilmeden insanlardan beklentilerimizin boş olduğunu düşünüyorum.

• İslam ya da herhangi başka bir din, genel anlamda din; sorgusuz sualsiz, içten gelerek uygulanan yaşanan inançlar sistemi ve inançlar bütünüdür bana göre.

Dünya çapında dinler; cinselliği bastırmak olarak algılandığı için, tecavüz vakaları had safhada.
    Ahlaklı davranmak değil de, ahlaklı görünmek olarak algılandığı için, hırsızlıklar, soygunlar had safhada.

Bu son söyleyeceğime; dünyayı gezmediğim için, dünya çapında diyemiyorum;
    Ülkemizde, fiziksel anlamda, temiz olmak değil de; temiz görünmek olarak algılandığı için, özellikle yazın ortalık, ter kokusundan geçilmiyor.

Ülkemizde de, dünyada da, din konusunda, algılamada ve uygulamada sorunlar var.
    Ve bu dinlerin değil, dini uygulayan, daha doğrusu; algılayamayan ve uygulayamayan insanların hataları bence.

0|0
    0|0
  • Öncelikle kişilerin dindarlığını tartabilmek için dini ne kadar iyi biliyoruz bunu bir sonuca bağlamak lazım. İslam dini üzerinden konuşacam çünkü diğer dinlerin değişime uğradığına inananlardanım. İslam dini kusursuz bir felsefeyle ortadadır ve İslamda Peygamberler günahsızdır zira hataları vardır. Böyle bir durumda dindar olmak hata yapmaya engelmidir? Hayır insan dindarda olsa günahta işler hatada yapar. Aslında en önemli kısmı sana söyleyeyim. Günümüzde insanlar artık İslamın kesin ve değişmeyecek şekilde emrettiklerini, kendilerinin ve çevrelerinin menfaatlerine göre yorumlayıp uygulamaya geçiriyor. İşte bu sebeple bazı insanlar hem dindar hem günahkar görünüyor. Zira İslam dini merhamet ve barış dinidir.

0|0
    0|0
    • benim amacım zaten dini kötülemek değil. insanların karakteri dini yaşama biçimlerinde nasıl bir etki bırakıyor konu bu. yoksa mesela dindeki haram olan şeylerin hepsi zararlı şeylerdir. karakteri iyi de olsa bir insan bunlardan uzak durmazsa kendi zararına olur.

• Bunun net bir cevabı yoktur. Herkes nefs taşır ve ne kadar dini mükemmel yaşamaya çalışsa da anlık zafiyetlerle hataya düşebilir. Önemli olan bunu minimize etmek. Dini düzgün yaşayabilirsen zafiyetlerimiz de azalır. İslam bir yaşam şeklidir.

• geçen elime kutu kola geçti ben de içmedigim için birine vericektim arkadaşim şöyle dedi;
    -knk ver çocuğa sevap kazanirsin

yahu iyilik sevap içip yapilicaksa hiç yapılmasın din insani iyi yapmaz. din, cenet vadiyle insana davranış verir ama asla iyi etmez

1|0
    0|0
    • içten gelerek yapılmayan şeyin kıymeti yok zaten bu tip insanlar sevap olsun diye en işe yaramayan şeyleri diğer insanlara verirler. :)

• içten gelmesinden öte zaten bunu yapmaliyiz hayat herkese eşit gelmiyor bu eşitligi insan sağlamali ama halkimiz çok yanlışlik içinde

• kendi inancına sahip olmayanları kötü olarak gösteren onları her türlü cezayı hak ettiğini çünkü doğru yolda olmadıklarını ve bir an önce doğru yola getirmek için her şeyin yapılması gerektiğini savunan dinlerin iyi insan olmak için yeterli olduğunu hiç sanmıyorum

0|0
    0|0
  • dinini yaşar EFENDİMİZ vessalatu vesselamın sünnetlerine uyar isen kötü olmana imkan yoktur.
    efendimizi sevmeyen gayri müslim komşusu her gün evinin önüne hayvan pisliği koyardı. efendimiz hergün evine girmeden önce o pisliği temizler öyle girerdi.
    bir gün bir de baktı ki evin önünde pislik yok. hemen koştura koştura komşusunun evine gitti telaş içnde dedi ki.
    ohh hamdolsun Allah'a. evin önünde pislik göremeyince ben de size birşey oldu zannettim. çok şükür iyisiniz. ve o kişi iman etti.

yani imanı yaşayana din kötü olma şansı vermiyor kısaca.

0|0
    0|0
  • Bazı insanlar Müslümanım dinime bagliyim namaz kiliyorum sen niye kilmiyorsun müslüman degilmisin diye insanları elestirir fakat her türlü fitnelik fesatlik yapar onun dinde yeri olmadığını bilmez bilsede işine gelmez anlayacağın sadece din değil ahlah daha önemli

0|0
    0|0
  • Dindar insanin da iyisi kotusu, dindar olmayaninda iyisi kotusu var. Yalniz soyle sıkınti var dindar olan insan ya da dindar gorunen insan bir kotuluk bir fenalik yaptigi zaman daha cok gozumuze batar daha cok yadirgariz. Oyle bir algi olusmus beynimizde nedense dindar insan iyi insandir diye. Aslinda degil defalarca sahit oluyoruz dindar kisilerinde kotuluk yaptiklarina.

0|0
    0|0
    • dini insanlara göre yargılamamak gerek. fakat dine uysaydık herkes çok düzgün insan olurdu demek de hayalperestliktir bence.

• Tabi kisinin ici kotuyse hoca olmus iman olmus dindar olmus ne fark eder.

• sonuç alınamaz demişsin lakin merhametli bir yaratıcı inancı neden yaratılanı merhametli yapmaya yetmesin? din emir ve yasaklardan oluşan bir kurallar bütününden ibaret değildir ki

0|0
    0|0
  • iyi insan olmak yetmez cunku dogada iki insan in ozelligi vardir hem iyilik hem kotuluk ne kadar iyi olursak olalim kotulugumuz olmustur

0|0
    0|0
    • evet kötülüğün içinde iyilik sembolu vardır yanı hanı ılla kı net bıcımde ayrılmayabılır.

• neyin kafası? bu şekilde konuşulmasını sevmiyorum.

• sen zaten kendi dediklerini seversin insandaki dedikleri seyden nefret edersiniz insan dedigimiz boyledir

• Merhametsiz önder.. Diktatör... Sonu belli..

0|0
    0|0
    • O kadar sinirlerim hopladı ki bazı yorumlara.. Herkes dine kufrediyor ya, nasıl bir yer burası.. İnsanlar resmen hakaret etmeye yer ariyormus inanca.. sorun sayesinde de amaçlarına ulaştılar.. Allah hepinize hidayet etsin , akıl fikir versin ne diyeyim.. Yorum yapıyorum soru soruyorum diye dine kuftediyorsunuz, bunu neden yapıyorsunuz , tamam bazılarınız kâfir , musrik olabilir ama neden durup dururken bu hakaretler? Sonra cevap verince biz kötü oluyoruz.. @soran , mutlu oldun mu , bunca insana dine hakaret ettirttin..

• @papatyalaricindenkiz ben miyim utanması gereken?

• Küfreden utansın demek istedim..

• Dinle alakası yok. Vicdan...

1|0
    0|0
  • iyi insan zaten iyidir. ilaveten bunun için bir de dine ihtiyacı yoktur bence.

1|0
    0|0
  • Din kusursuz kusurlu olanlar insanlar insanlara gore dine hüküm biçmek yanlis din Hakkı'nda hüküm vermek istiyosan Peygamber'in hayatına ve davranışlarına bak

0|0
    0|0
  • Dindar insanlar iyi olsalardı , dünyadaki kadına şiddet , tecavüz hırsızlık , cinayetlerin hiçbirisi müslüman ülkelerde olmazdı, avrupa ülkelerinin çoğu dinsiz, saydıklarımın hiçbirisi yok , yaşam kalitesi en üst noktada , zaten bunları aşmış adamlar , bilim sanat teknolojiye yön veriyorlar, biz sakız orucu bozar mı , baba öz kızından hoşlanması günah mı vb. konularla meşgulüz. Dinin şimdiye kadar insanlığa doğaya bilime canlılara bir faydası görülmemiştir.

0|0
    0|0
  • Karekter olmalı

0|0
    0|0
  • iyilik veya kötülük herkes yapabilir, dindar olan daima iyilik yapar en azindan yapmaya calisir, dinci olan dini kullanir, yani iyilikle pek alakasi yoktur

0|0
    0|0
  • Bak dinin en ileri olduğu ortadoğunun haline anlarsın.

0|0
    0|0
  • ilim insanı insan eder, kim bilir belkide insan eder...

0|0
    0|0
  • din eğitimi insanı insan yaparda eşeklik baki kalanlara biz ne yapalım 😊

0|0
    0|0
  • Eğer İslamın özünü anlar ve her hükmünü uyar isen dört dörtlük insan olursun. Allah (c. c) ibadet etmeyen insan da istediği kadar insanlara iyilik yapsın ki o iyiliğe vesiledir sadece hiç bir kıymeti yoktur.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Öncelikle hayırlı geceler dilerim kardeşim..
    Sorunun cevabını kısa ve öz vermeye gayret edeceğim..
    Şöyle ki Allah-u Hütale insanı kusursuz ve günahsız yaratmıştır. Bunun kanıtı şudur, yeni dogmuş bir bebek günahsız bir melektir, öldüğü taktirde ailesine cennetin bir kapısını açar. Peki insanı zamanla günah çukuruna batıran nedir diye sorarsan, cevap oldukça basittir. Elbette şeytan, ve şeytanın oyunlarına kanan nefis..
    Dini, rengi, ismi ve cismi ne olursa olsun dünyada iki tip insan vardır. İyi insan ve kötü insan.. Kötülüğü dine mal edemeyeceğimiz gibi iyiliği de aynen dine mal etmemeliyiz. İyi yahut kötü olmak İNSAN ile ilgilidir..
    Uzattıysam kusuruma bakma inşallah yardımcı olabilmişimdir :)

0|0
    0|0
  • İyiliğin dinle alakası yok bu içten gelir o yatıp kalkıp namaz kılan dua eden insanlar eğer kalp kırmaktan çekinmiyorsa ibadetinde samimi değildir

1|0
    0|0
  • dını layıgıyla ogrenıp uygularsa degısır.. mesela namaz kılıp hayvanlara ezıyet edıyorsa bır ınsan, dını layıgıyla ogrenıp uygulamıyor demektır. eksıktır..

0|0
    0|0
    • peki bir toprağa bişey ekiyosun ne kadar özenirsen özen toprak verimli değilse sonuç alabilir misin? ben bazı insanların yapısında merhametsizlik olduğunu düşünüyorum. kötülük dolaylı yoldan da yapılabılır. bır ev kedısını sokağa atmak aslında cinayettir. çünkü o arabanın altında kalması kesin bir canlıdır.

• ben allah kötü yaratmış demiyorum ki. psikoloji ve dinin size göre alakasını anlamaya çalışıyorum.

• bende Allah senı kotu yaratmıs demıyorum canım. Allah bundan munezzehtır. ıyı ve kotu ınsanların tercıhıdır dıyorum.

• Dini anlayabilmek ve bunu uygulayabilmek insanları iyi yapar. İbadet tabiki de insanların davranışlarını etkiler. Dediğin gibi dinin bazı gereklerini yapmayıp da ahlaklı olan insanlar var. İbadet bunu daha da arttırır ki ruhen de bir huzur sağlar. Bu farkın sebebi de karakter yapısı aslında. Din kötü davranışları olan bir bireyi elbette değiştirir. Tabi bu kişinin dini algılayabilmesi, anlayabilmesi, dinin gereklerini yapabilmesine bağlıdır.

0|0
    0|0
  • Su kuyunun kendi dibinden çıkmalı diye bir laf vardır.
    Yani senin kazmanla olmaz.
    İnsanın kendi içinde olmalı, yoksa din de bir fayda etmiyor.

0|0
    0|0
  • yetmez ama o da iyi bir insan olmada etken. Karakter de önemli

0|1
    0|0
    • dine gereksiz demek istemiyorum ama dinin bütün insanları erdemli yapmaya yetmeyeceğini düşünüyorum. 5 vakıt namaz kılıp cocugunu karısını döven insanlar da var cahıl desen degıller. hoca olan insanlar.

• Allah erkeklere gücü karısını dövsün diye değil korusunlar diye verdi. Zaten şiddet gösteren bir insan 5 vakit namaz kılsa ne olur. inanç bir yere kadar iyi yapar insanın karakterininde iyi olması gerekir

• antisosyal dediğimiz insanların hiçbir şekilde iyi olabileceğini sanmıyorum. tedavisi var mı bimiyorum ama bunlarda merhamet duygusu yoktur. vicdan da yoktur.

• Bir insan dini olmasa bile iyi olabilir. Dışarıdan dindar görünüp içte her b--ku yapmak da kötü. Eğer kişi gerçekten dinine bağlıysa zaten iyi davranıyordur. Çünkü din, iyi şeyler emrediyor.

0|0
    0|0
  • Din iyiliği emreder öncelikle bizim dinimiz kusursuz tam anlamıyla anlayıp uygularsak kul hakkı yiyen insan bütün namazlrını Kılsa ne olacak ben dindarım demesin kötü olan din değil insansar ben Bir ara deist olacaktım ama şükür buldum yolumu kötülükten elimden geldiğince kaçııyorum ibadetlirimi yapıyorum fakat yinede eksiklerim var Olacakta insan bunları bilmeli hatalarını teşhis etmeli düzeltmeye çalışmalı ben geçen gün arkadaşımın kalbini kırdım ve pişman oldum o an çekindim ve daha birşey söylemedim özür diledim sonra öyle :)

1|0
    0|0
  • Kimse mayayi kisinin kendisi disinda degistiremez, dinler de oyle. Karakteri pis bir insan, dini gunah cikarma ve siginma konagi olarak gorur ancak yapacaklarindn cokca da geri kalmaz.
    Din adi altinda insanlari öldüren örgütler gitgide buyuyorken dünyada, tutup da dinleri islah araci olarak gormek epic yanlis olur.

1|0
    0|0
Yükleniyor...