#Ateistlere ithafen, : ne düşünüyorsunuz ?

Aşağıda (üşenmezseniz) okuyacagınız seyler hakkında ne düşünüyorsunz?

Nasıl olur da bu gerçekleri reddedebilirsiniz, şaşılır sizin aklınıza
Onlar bir Yaratan olmaksızın mı yaratıldılar? Yoksa kendi kendilerini mi yarattılar? Veyahut, kâinatı abes ve gayesiz itikad eden felâsife-i abesiyyun gibi, kendilerini başıboş, hikmetsiz, gayesiz, vazifesiz, hâlıksız mı zannediyorlar? Acaba gözleri kör olmuş, görmüyorlar mı ki, kâinat baştan aşağıya kadar hikmetlerle müzeyyen ve gayelerle müsmirdir ve mevcudat, zerrelerden güneşlere kadar vazifelerle muvazzaftır ve evâmir-i İlâhiyeye musahharlardır."

"Veyahut, firavunlaşmış maddiyyun gibi, "kendi kendine oluyorlar, kendi kendini besliyorlar, kendilerine lâzım olan her şeyi yaratıyorlar" mı tahayyül ediyorlar ki, imandan, ubudiyetten istinkâf ederler? Demek kendilerini birer hâlık zannederler. Halbuki, bir tek şeyin hâlıkı, her bir şeyin hâlıkı olmak lâzım gelir. Demek kibir ve gururları onları nihayet derecede ahmaklaştırmış ki, bir sineğe, bir mikroba karşı mağlûp bir âciz-i mutlakı, bir kadîr-i mutlak zannederler. Madem bu derece akıldan, insaniyetten sukut etmişler. Hayvandan, belki cemâdattan daha aşağıdırlar. Öyleyse bunların inkârlarından müteessir olma. Bunları dahi bir nevi muzır hayvan ve pis maddeler sırasına say. Bakma, ehemmiyet verme (Nursi, a. g. y).

0|7
0|16

En İyi Erkek Görüşü

• Mevlana Celaleddin Rumi Hazretleri’ne bir grup inançsız insan gelip soru sormak ister. O da onları hocası Şems-i Tebrizî Hazretleri’ne gönderir. Şems-i Tebrizî o sırada talebelerine kerpiç ile nasıl teyemmüm yapılacağını gösteriyordur. Adamlardan biri şu üç soruyu sormak istediklerini belirtir:

1. Allah var dersiniz ama görünmez göster de görelim.

2. Şeytanın ateşten yaratıldığını söyler sonra da cehennemde ateşle azap edilecek dersiniz. Hiç ateş ateşe zarar verir mi?

3. Ahirette herkes hakkını alacak yaptıklarının cezasını çekecek diyorsunuz. Bırakın insanları canları ne isterse yapsın karışmayın.

Bunun üzerine Şems-i Tebrizî elindeki kerpiçten bir parçayı adamın kafasına vurur.

Adam

- “Ben soru sordum o bana kerpiçle vurdu” diye kadıya giderek şikâyette bulunur. Kadı Şems-i Tebrizî’yi mahkemeye celp ederek müştekiye (şikâyet eden adam) niçin vurduğunu sorar. Şems-i Tebrizî de

-“Bana soru sordu. Ben de bu şekilde sorusuna cevap verdim” der.
    Hâkim bu işin açıklamasını Şems-i Tebrizî’den istediğinde Şems şöyle açıklamaya başlar:

- “Efendim” der “Bu adam bana “Allah’ı göster” dedi. Şimdi bu şahıs bana başının ağrısını göstersin.” Bunun üzerine adam

- “Başım ağrıyor ama gösteremem” der.

Şems Hazretleri:

-“Şeytana nasıl azap edileceğini sordu. Ona toprakla vurdum. Başını acıttı. Hâlbuki kendisi de topraktan yaratıldı. Normalinde kendisine toprağın zarar vermemesi lazımdı.” Üçüncü sorusu ise

- “Bırakın da isteyen istediğini yapsın” dedi.

- "Benim canım da onun başına vurmak istedi ve vurdum” diye cevap verir.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• İnsan gökyüzüne bakınca bile o yıldızlaro ya da güneşi ayı görünce bir yaratıcının olduğunu anlıyor ben hee şey tesadüfen oldu diyen insanları anlamıyorum sırf içlerindeki 100 bin km damardamı tesadüfen yerleştirildi yani ne tesadüfmüş bunlar hepsinin kalbi aynı yerde organları aynı yerde vay be

1|0
    0|0
    • cahile anlatamazsın bilim diyip tuttururlar bir halt bildikleride yok

• Öyle arkadaşlarım var hala söylenmeye devam ederlerse Allah hidayet nasip etsin diyorum geçiyorım maalesef Allah onlara nasip ettiyse elbet hidayete ereceklerdir ama etmediysede yapacak bir şey yok.

• Okumadım gerek te yok zaten 2000 yıldır aynı masal, ben bilime inanırım, bilim dünyanın din kitaplarının söylediğinden çok daha eski olduğunu söylüyor ve bilim adamları evrimin bir gerçek olduğunu kabul ediyor din adamları inkar ediyorken, bilim adamlarını bırakıp takkelileremi inanıcam :D https://www.youtube.com/watch?v=BGiEhBvIr1I

1|1
    0|0
  • Şahsen, Said-i Nursi'nin fikirlerini, sapkın ve şirk olarak görüyorum.
    Elimizde Kur'an-Kerim varken; gerisi fasa fiso, boş şeyler bence.

1|0
    0|0
  • Doğru

1|0
    0|0
  • Hadi ateistler bunu da aciklayin :D Hicbirsey bu alemdeki ve alemlerdeki hicbisey tesadufler sonucu olusamaz. Yaratici ayni zamanda kiyamete kadar yarattigi herseyi kontrol ve muhafaza edendir. Hadi gökleri ve yeri yerinden oynatın hadi yağmur yağdırın e hadi yapın inanmıyorsanız yapamassınız çünkü mutlak kudret Allahın elindedir o herşeye kadirdir biz ise cok aciz birer insaniz aczimizin bile farkinda olamiyorsak bu bizim sucumuzdur !

1|0
    0|0
    • Mesela yediğimiz meyveler sebzelerden tut amazon ormanları basit bir çöl kumu olmadan olmuyor :)

• Bunun gibi cok ornek var yani demem o ki bizim gucumuz O'nun yarattiklarini ve yaratma sanatini anlamaya yetmez o yuzden gucumuzun yetmedigi islere kalkışmamalıyız apaçık bir gerçek var ki Allah herşeyin üstünde yegane yaratıcıdır herşeyin sahibidir ve herşey de O na döndürülecektir. İman olmayan kalbe iman sokmak zordur cok iyi bilirim Allah hidayet ve iman versin ne diyeyim. !

• Onların kafasını yaşamak için içki fıçısına düşmek lazım ama o da geçici kafa.
    Gerçeği anca kendilerinden gizler kendilerini kandırırlar.

Onlar adına cidden üzülüyorum.

1|0
    0|0
  • Aaa! Olur mu canım? Ne diniymiş? Onlar bilime inanırlar. Hani şu bugün ak dediğine yarın kara diyen bilim.

1|0
    0|0
  • Kopyala yapıştırla olmaz hanım aplacım.. Hitap ettiğin kişilerin çoğu bu yazdıklarını anlayamaz, ne anlatmak istediğini türkçe olarak yazarsan belki düşünce değiştirme şansın olur :)

1|0
    0|0
    • kendım yazdım diye ibare&yazı varmı? ayrıca oraya zaten okuyacagınız yazmışım?

• Bende kendin yazdın demişsin demedimki. Anlatım dili ağır ve birçok kelimeyi bu sitede anlayabilecek kişi sayısı az, onu belirttim :)

• sorunu sevdim yani sevdimi işaretledim noluyosa artık

1|0
    0|0
  • Harabat e hlini hor görme zakir, dedi neye malik viraneler var. Bildirince bildirir yüreği olan görür elbet... erzurumlu Ibrahim Hakkı...
    Guzelnyazi

1|0
    0|0
  • Evet katılıyorum ateizm saçmalık ama islamdada şüphlerim var sorgulamaya öğrenmeye devam bakalım sonunda ne olucak

1|0
    0|0
    • doğruya ulaşırsınız umarım

• nasıl sonuclar mesela

• Anlatamamki sana anlatabilmem icin senin ortadogu din gelenegi hakkinda bilgi sahibi olman lazim ama istersen kitabin adini yazabilirim 100 sayfalik bir kitap var kitapta yazarin yorumu yok cok objektif

• onlara birşey anlatmaya çalışma bro

1|0
    0|0
  • Amin

1|0
    0|0
  • Yukarida yazilanlari tahmin ediyorum Sen dahil kimse tam anlamiyla anlamadi.
    Ateistlere ithafenden Ziyade inananlara;
    Kime neye Neden inandiklarina dair biseyler soylenebilir
    Alamut kalesi onerilebilir mesela hasan
    sabbahtan 😃

0|0
    0|0
  • Bunlar sadece dinlerin kısıtlamaları yüzünden rahatlığı kabul ediyolar dünü red ederek rahat olacaklarını zannediyolar ve şuanki zamanda ise ateistlik sigara gibi gençlerde bir moda haline gelmiş durumda görün beni göğüs kabarta kabarta sigara içen gençler gibi şimdiki ateistlikde böyle görün beni ben ateistim allaha inanmıyorum

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...