Deist olan var mı? nasıl karar verdiniz?

Deist olan var mı? nasıl karar verdiniz ?

Deist değilim ama çok mantıklıgeliyor yani dinlerin dogmatik olabiliceği doğal din düşüncesi 4hak din olması allah istese 1 tane indirirdi neden sanki hepsi birbirinden kopyalanıp yazılmış gibi ayrıca kuranda hristyan yahudileri öldürebilirsiniz diyor onların kitaplarındada müslümanları insanları birbirine düşman ediyor düpedüz ve birbiri ile çelişkili birçok ayet var he bazıları işine gelmiyo o öyle demek istemiyor falan filan bize dini masum gösterip sevdirmeye çalışıyorlar belki işlerine geldiği gibi yorumlayıp hani apaçık bir kitaptı ben allahın kudretini düşünündükçe dinler saçma bu kadar basit masalsı bir kitap indiremez diye düşünüyorum ayrıca arapça kutsal falan değjl ne ayrıcalığı var vede evrensel bir kitap madem türkçe okurum ben dübüncelerim böyle araştırmaya okumaya devam edeceğim

Birkaç tane Daha resim koyacaktım ama yüklemedi
Görüşlerinizi Bekliyorum

0|0
1|7

En İyi Erkek Görüşü

• Agnostisizmle deizmin arasindayim, herkesin inancina saygi duyarim. Iyi olan herkesi severim benim icin ötesi yok.

1|0
    0|0
    • Herkes birbirinin görüşüne saygı duymalı ama öyle değil melesef hoşgörü dini diyoruz bide din dil ırk siyaset takım vs bu farklılıklara saygı duymalıyız hemen tartışmaya gjriliyor

• Siyaset dinden daha hassas olmali, ama bizim ulkemizde siyasete yön veren din oluyor. Yapacak birsey yok :)

En İyi Kız Görüşü

• Bende deistim. Araştırdım ve sonunda buldum pişman degilim Doğru olan bu çünkü. Benim doğrum bu :/

1|0
    0|0
    • Yani birde görüşlere saygı yok herkez müslümün olmak zorunda değilki şimdi deistim desem hepsi üstümü atlayacak müslümünlığı kabul ettirmeye çalışacaklar anlatıcaklar sanmi aptalım gibi

• Kimseyi takma deistim de geç

Erkekler Ne Diyor 6

• Kuran-ı Kerim Kitabımızın Türkçe tefsirini dinlemeni tavsiye ediyorum. İndiriliş sırasına göre lütfen

1|0
    0|0
    • Okuyorum okumaya devam edeceğim iki yol arasındakalmak istemiyorum birini seçicem

• Şöyle bir tavsiyem var. Bu zamanda yaşayan insanların inançları arasından kıyaslama yapma. kendin oku, öğren ve kalbini aç.

• Öyle ypıyorum zaten ama biliyorumki dinlere inanmıyorum desem bütün sülalem beni ayıplayacık

• Kuranı kerim i 3 farklı mealden oku ateist olursun...
    Benim gibi umut dünyası diye de düşünürsen deist olursun 😉

1|0
    0|0
    • Mealini okudum ama çelişkiler var mealler hep aynı e yorumlamalara nasıl inanayımki herkes kendince yorumluyo dinden çıkmasınlar gibi tek tereflı düşünmemek lazım

• Buhariden oku... Araştırırsan bilindik doğru isimler var
      Mesela dikkatimi ilk çeken 6666 ayet diye biliniyor ama o kadar yok tam hatırlamıyorum 200-300 daha eksik 😊😊😊
      Havva ismi geçmez mesela... Cami minare 30 gün oruç... Abdest 3 kere ağza 3 kere buruna... Bunların hiçbiri yok

• Tanrı'nın var olma düşüncesi her inançta aptallıktır.

1|0
    0|0
    • Ben bir yaratıcıya inanıyorum ama din konusunda inancımı yitirmeye başladım akrabalarımla tartaşmaya giriyorim anlamak istemiyorlar hepsi çok dindar

• Sende yanlış yoldasın. Tanrı aptal beyinlerin bir ürünüdür. Vaktini bu inanç saçmalıkları ile harcama. Kendine bilimi rehber edin.

• Evet öyle özellikle din çocukken beynimize öyle aşılanmışki beyin yıkamak resmen küçükken düşünüsemiyo bunlarda yaş ilerliyince bir şekilde yol bulunubor

• Deistim araştırmalar sonucunda olmaya karar verdm. en mantiklisi bu geldi hic de pişman deglm

1|0
    0|0
    • Banada çok mantıklı geliyor aileme bu konuyu açtığımda kızıyorlar bana kurcalama yok seni kuran kursuna yollayacağım falan liseye geçtim birkaç yıldır sorguluyorum ama öncesinde martıksız geliyordu

• İçinden geleni yap kendi inancinla yasa başkasının degl

• Herkesin dinine saygı duyuyorum ama sen bence daha hiçbirşey araştırmamışsın işine bu kolay geldıgı için Deistim diyorsun. Dünyada ki tek islam dini Müslümanlık dır. En son inen ve hiç bir zaman değiştirelemeyecek olan kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim dir. Hristiyanların kitaplarının sen ne kadar dogru oldugunu bılıyorsun? Hepsı değiştii hepsi. Kuran da hristıyanları öldurun dıyor sa heralde görur gormez öldurun demek ıstemıyor demi sen böyle mı anladn bunu? 4 tane dini kitap indi ozamanlar da Kuran-ı Kerim vahiy yoluyla indi kısım kısım. Bu Allah ' ın bir lütfu dur. Nasıl Hz. İbrahim 'i yanmakdan kurtardıysa , Hz İsa' yı babasız dünyaya getirdiyse nasıl Hz. Musa nın asası yılan olduysa Allah ' da böyle istediği için Kuran- ı Kerim değiştirilmedi ve ondan önce de 3 kitap indi. Ben senın sorularını cevaplamaya calıstım sadece. Arapça ya gelırsek Kuran - ın arapça indirilmesı ve arapca okunmasının nedeni en geniş anlamı açık lügatının olması ve telafuzu anlasılır oldugu ıcın. Bu zaten Yusuf süresin de geçiyor madem kı bu konuda arastırıyor sun o zaman genıs arastırman gerek bu öyle hafıfe alıncak bır konu degil. Peygamberler zamanında her dilde vahiy gelmiştir. O toplumun konuştuğu dil etnik yapısına göre o yüzden Hz Davud a Zebur , Hz. İsa ya İncil , Hz Musa ya Tevrat indirilmiştir. Halka daha kolay , anlaşılır düzey de bu o zamanki dile göre anlatmak için. Daha sonra en geniş anlamlı Kuran - ı Kerim indi Arapça olarak ozaman ki o bölgenın genel dili Arapça idi. Arapça kutsal bir dil mi bıraz anlaman lazım yazdıklarım la. Kuran ingilizce ya da türkçe ındırılseydı bır cok anlam bozuklukları olcak tı. Arapça kutsal dil olmayabilir bence de ama ınsanlar yanlıs anlıyor işte araştıran yok ki . Araştırıcaksın en doğru sekılde biliceksın öğrenceksın.

0|0
    0|0
    • Ben deistim demedim biraz araştırınca deist olmak mantıklı geliyor dedim ki araştırmaya devam edeceğim doğru olduğuna inandığım yolu bulana kadar sadeceşuanki düşüncelerimi beyan ettim bilginin sınırı yoktur ayrıca her zaman yeni şeyler öğrenilir

• Anladım. Sana tavsiyem araştırmanı bıraz daha genişletmen yönünde.

• cümlelerin bazı yerlerini kafana göre kesip koymussun.. Bir seyi ya kabul edersin, ya da inkar edersin.. bazı seylerini kabul edip bazılarınıı etmemek olmaz

0|0
    0|0
    • Bende bunun için okumaya devam edeceğim kafam karmaşıkşuan deist olmak mantıklı geliyor bir taraftan ailedeki din baskısı

• Kral yardımcıya ihtiyaç duyar ama tanrı duymaz onun hiç birşeye hiç kimseye ihtiyacı yoktur bizim ibadetlerimizede

• tabi ki yok.. iyiyi kötüden hak edeni hak etmeyenden ayırmak için , kendimiz için ibadetleri yapmalıyız.

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...