Arkadaslar 19 ume girince hakkıyla kapanmayı düşünüyorum sizce çok geçmi?

19 ume girince kapanmayı karar verdim, tesettür giyinecegim hakkıyla. Akrabama çok imrendim daha doğrusu... Maşallah namazında niyazında Evli bir hanım hakkıylada kapanıyor çok özendim ona bende :) şu an kapalıyım ama tam tesettürde değilim namaz kılıyorum ibadet te ediyorum yanlız 19 yaş çok geç yaşmı tesettür için.. ?

1|0
15|21

En İyi Erkek Görüşü

• Dinimizde tesettür yoktur, Kuran'ın tek söylediği şudur:
    "İnanan kadınlara da söyle, onlar da gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, iffet ve namuslarını korusunlar, süslerini göstermesinler, elde olmayarak açığa çıkan ve görünen kısımları hariç, cazibe ve güzelliklerini açığa vurarak dikkat çekmesinler ve bunun için başörtülerini, göğüsleri üzerine sarkıtsınlar ki, boyun ve gerdanlarından birşey görünmesin."

Nûr suresi 31. ayettir (ayet numarası manidar :D ), bu ayet dışında kapanmak, saç telinin görünmemesi, kara çarşaf gibi şeyler dine emeviler tarafından sokulmuştur ve dayanağı Kuran değildir.

1|1
    0|1
    • sana sonuna kadar katılıyorum.

• @abirisebi Tahmin ve doğruluğu ispatlanmamış hadis üzerinden yorum yapıyorsunuz, tavsiye etmiyorum bu yöntemi. Ayrıca, "x hazretleri" dediğin kişiler de birer kul, ve her kul Kuran'ı farklı yorumlar.

• Buharinin güvenilir olmadıgıni yalnizca cahiller soyler.

En İyi Kız Görüşü

• Neden geç olsun Rabbim simdi nasip etmiş daim olsun

2|1
    0|0
    • Bu arada annem 38 yasnda kapandı düşün yani kim gec kaldı diye
      Gerci babam istemedigi icin kapanmamıstı o ayrı mesele
      :)

• Yok ya adam yıllarca kapanmasına izin vermedi atayizdi heralde annem de bosandı kapandı :D

• Esinle evde her şekilde olabilirsiniz. Dışarda toplumda vücut hatlarını belli etmeyecek derecede bol giyin adabınca ört başını yeni nesip bir acayip yapıyo onlar gibi değil. Ben böyle bir kız ile evlenmek için can atıyorum. İni karşıma senin gibi düşünen biri çıkar. Allah sni hep iyilerle karşılaştırsın

Erkekler Ne Diyor 20

• Ölüm gelmediği sürece, nasuh tövbesi ve normal töbe ederek gayret ve samimiyetle tovbenin gerektirdiklerini yaptığın sürece gecikmiş olmassın. .

Allah niyet ve gayreti ni 2 cihanlik muvaffak eylesin Amin.

2|1
    0|0
  • Tesettur icin geç değil kardesım. Allahu teala buyurur ki:
    " İnanan kadınlara da söyle, onlar da gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, iffet ve namuslarını korusunlar, süslerini göstermesinler, elde olmayarak açığa çıkan ve görünen kısımları hariç, cazibe ve güzelliklerini açığa vurarak dikkat çekmesinler ve bunun için başörtülerini, göğüsleri üzerine sarkıtsınlar ki, boyun ve gerdanlarından birşey görünmesin. "

Ey peygamber; eşlerine, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına söyle: Üstlerine örtü alsınlar. Ahzab 59

1|0
    0|0
  • Hayır. Hissettiğin o maneviyatı istemiş olman, lütfen son sözümdür; birinden görüp özendiğin için değil, farz olduğunu hissederek kapansan daha iyi olur

2|0
    0|0
    • Tabii ama içimden geldi benimde bir yandan

• Aferin kardeşim. Doğru yoldasın. Böyle devam. Allah muvaffak etsin inşallah

• hakkıyla kapanmak nasıl oluyor?

1|0
    0|0
    • Şimdi ki bazı gençlere bak istersen bir kardeşim...

• tabiki cekinmiycem evlenicem Allah nasip kısmet ederse o zaman.. abuk subuk giyinip o şekilde tesettür asla yapmayacağım...

• inşallah dediğin gibidir..

• geç değil herşeyi yaşayıpta 30 35 yaşlarında kapanıp aile kızı görüntülü vermeye çalışmıyorsun en azından

1|0
    0|0
  • Sorun yok kapanmanın yaşı yok ama ne kadar erken o kadar güzel olur

1|0
    0|0
  • Kapanma denen şey zaten kadını kimliksiz bırakma olayıdır. Kuran'da göğüslerin kapanmasından ve yaka açıklığının olmaması gerektiğinden bahseder. Oysa peygamberin ölümünden sonra Kuran gerçeklerini istemeyen kişiler dine eklemeler yapmıştır. Başını kapat, başını kapatman yetmez dudaklarını da kapat, dudakların da yetmez sadece gözlerin kalsın. Hayır yine olmadı peçeyle yüzünü de kapat. Şimdi böyle bir kadını hayal edin. Bu kadın toplumsal hayatta yer edinebilirmi? Ya bu insanla örneğin sözleşme imzalayabilirmisiniz? Tanımıyorum ya kadını...

0|0
    0|0
    • Yani tesettür olmalımı olmamalımı? tabiki sonradan ekleme yapılanlar var kara çarşaf vb. bende katılıyorum buna ama normal çemberini göğüs üstüne örtecek şekilde sarılıp kadınsı yerlerin açıkta kalmayacqk şekilde kapatılması gerekiyormuş

• Katılıyorum bizim ülkemizdeki kapalılar için geçerli değil ama (hepsi süslü çünkü açıklardan daha fazla para yatırıyorlar rahatlar) kadına zorla çarşaf giydirip yetmezmiş gibi elini yüzünü de kapatmak kadını toplumdan soyutlamaktır

• @sutlukahvex Zorla değil tabi bunu yanlış anlayanlar onlar belkide... benim içimden geliyor aslen, lakin o türde elbiselere para yatırıp giyinmek zorunda da değil insanlar bol bir etek bol bir buluz ve 1 çemberde yeterli ben öyleyim mesela önemli olan erkekten kadının namahrem yerlerini kapatarak nazarlari üzerine cekmemesi.. ben öyle anladım

• İyi düşün sonra bir açılıp bir kapanma elin oğlu affettmez

1|0
    0|0
  • Ne zaman öleceğini bilmediğin sürece geç değil. Ama ne kadar yaşayacağını da bilmediğin için hemen şimdi HAKKIYLA kapan. İlla şu yaşta kapanacağım diye bir şey de deme. Doğruyu yanlışı ayırt edecek yaştasın. Hemen şimdi dostum :)

0|0
    0|0
  • kapan

0|0
    0|0
  • Tanışabilir miyiz

0|0
    1|0
  • Bunun geci olmaz ki sen kendini hazır hissediyorsan kapanmaya tabi ki kapan arkadaşların dediği gibi kapanayım deyip altına tayt giyipte başını örtmede doğru düzgün adabında kapan tabi

0|0
    0|0
  • Evet geç tabi İnşaAllah hakkı ile kapanırsın kardeşim. Rabbim yardımcın olsun. : )

0|0
    0|0
  • tesettur yasi yoktur ebedi takilmali ve hic namahrem erkekler gostermemelisin

0|0
    0|0
  • Allah kalbine göre versin İnşallah iyi olursun

0|0
    0|0
  • Hayırlı olsun

0|0
    0|0
  • Hakkı kim erkek kapanırmı yahu

0|0
    0|0
  • Hemen sorup geliyorum 19 yaş çok geçmiymiş diye.

0|0
    0|0
  • Değilde 19 una kadar yaşayacağının garantisi yok bu hayat kısa umarım en kısa sürede kapanırsın.

0|0
    0|0
  • geçen her gün geç, önündeki her gün için erken..

1|0
    0|0
    • Haklısın arkadaşım..

• açıktan okuyorum ben

• olsun yinede lise bitirmiş bir eşik atlamış olacaksın işte..

Kızlar Ne Diyor 14

• Hiç bir zaman geç değildir ve zaten lisede kapanmak senin için çok büyük zorluklar doğurabilir. 30 40 yaşından sonra kapanan da bir çok insan tanıdım asla öyle düşünme

1|0
    0|0
    • açıktan okuyorum ben Normalde çember takıyorum canım zaten bir dışarı çıkarken açılıyorum tabi öyle olmaması gerekiyor ama :)

• şaşırdım bu paylaşımına genelde cinsellik konuşuyosun

• @sumsukcu genelde cinsellikle ilgili şeyler soruyorum evet ama hemen her konuda yorum paylaşıyorum

• Hayır değil millet 40 yaşında kapanıyor ne kadar erken o kadar iyi

1|0
    0|0
  • Geç değil canım. Hayırlı olsun şimdiden😊

1|0
    0|0
  • Çok geç. Doğduğun gün kapanman gerekirdi.

0|0
    2|2
  • Genci yaşlısı olmaz ki bunun Allah herkese nasip etsin öncelikle.. önemli olan yaş değil verdiğin karar o karar da sabit kalman.

1|0
    0|0
  • aslında geç normalde 12 sinden sonra bir kız kapanmalı ama kimseye karışmaya hakkımız yok, bak mesela bende açığım Allah affetsin ama kapanmaya cesaretim yok. bide saçlarımla çok ilgili bir kızım belime kadar uzun boyasız doğal açık kumral saçlarım var çevremdekiler beni artık saçlarımla bütünleştirdiler ha şu sarışın kız ha şu uzun saçlı kız gibi. ama bende büyük suçluyum kapanmadım. giyim tarzım çok açık değil sahil kesimli yerlerde askılı giyerim sadece. ve başı kapalı arkadaşlarımda var. ama şu an çok büyük bir yenilik lazım tüm kıyafetlerimi bir köşeye atmalıyım yeni bir hazırlığa girişmeliyim

0|0
    0|0
    • Aynen çok haklısın canım aslında adablı giyinmekte sende öyle giyiniyorsun bende senin gibiyim canım :)

• niye geç olsunki tam yaşı bence

1|0
    0|0
  • Değil bence.

1|0
    0|0
  • Erken olsa daha iyi olurdu ancak 19 yasini dusunuyosan dahada fazla geciktirmemelisin bence

2|1
    0|0
  • eğer gerçekten istiyorsan kapan hiç bir zaman geç değildir :) bana sorarsan kadının kapanmasını gerekli bulmuyorum ne güzel namazındasın yani başı kapatmaya anlam veremiyorum kadın yüzüne kadar çarşaf örtüyor yine dikkat çekiyor hele gözleri renkliyse sana bir lafım yok kendi isteğinle kapanıyorsun ama aile baskısına karşıyım

0|0
    0|0
    • Hayır aslında aile baskısı değil canım benim ailem baskı kurmuyor annem kapalı babamın ısrar ettiği de yok aslında ibadetindeler ama onlara biraksam asla birsey demiyceklerdi ben namaz kilmayi falan istesem yani elimde kararlar onlar bana bırakıyorlar tercihi benimde içimden geliyor ya... :)

• En güzeli benim lafım sana değildi zaten hani baskı kurarak birşeyler yaptırmaya çalışanlara :)

• neden 19 onu anlamadım

0|0
    0|0
  • Neden gec olsun

0|0
    0|0
  • Hiç geç değil. Sen istemişsen her an en doğru an olur.

0|0
    0|0
  • hiçbir şey için geç değil :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...