Neden Toplum & Sosyal Ilişkiler'e koydum bilmiyorum ama neyse. Merhabalar,

Sorudaki gibi, hangi kelime daha pozitif, ırkçılığı göstermeyen veya nötr olan kelimedir? "Zenci" mi "siyahi" mi? Bana resmi, doğrulanmış bir kelime lazım, ödev için.

• Zenci
    14% (4)32% (7)22% (11)Oy Ver
  • Siyahi
    71% (20)55% (12)64% (32)Oy Ver
  • Bak bu kelime daha iyi, bunu tavsiye ediyorum:
    15% (4)13% (3)14% (7)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
8|10

En İyi Erkek Görüşü

• Siyahi, ne kadar ırkçılığa girmiyormuş gibi gözükse de aslında öyle değil.
    Neden beyaz tenlilere "beyazi" tarzı şeyler söylenmiyor beyazlar normal insan kategorisine girip siyah tenli olanlara bir tabir gerekiyor.
    Yani neden normal olarak siyah tenliler gözükmüyor, normal gözükmeyip bir takıya ihtiyaç duyulduğu sürece ırkçılığa girecektir.

0|0
    0|1
    • Hayır aslında beyazlara da var ve normal "beyaz" diyorlar. Sadece biz ve siyahi insan az bulunan ülkelerde kullanılmıyor. Amerika'da kullanılıyor ve bazı hakaret içeren "espri"lerinde negatif bir şekilde kullanırlar.

• Ama dünya genelinde beyazlar normal, siyah tenliler aykırı gözüküyor insanlara göre.

• Evet bu bakış açısında evet.

En İyi Kız Görüşü

• Simdi sana olayin historik arkaplanini anlatayim, amerikadaki afroamerikan vatandaslari yermek ve dislamak icin kullanilan "negro-nigger" gibi asagilayici kaba kelimenin turkce karsiligi dilimizde "zenci" olarak oturmustur yani biyle kabul ediliyor, irkci bir soylemin tercumesi gibi kullanildigi icin irkci bir niyet tasir ama aslinda zenci kelimesinin koku zenc yani arap yarim adasi bolgesini ifade eder ve zenci arap bolgelerinden gelen (araplar da siyaj tene sahiptir) anlamini tasir. Siyahi dedigimizde ise ten renginden bahsetmis oluruz ki bence bu da cok irkci bir soylem o yuzden sen eger ingilizce odevi yapiyorsan ve amerikadaki insanlardan bahsediyorsan afroamerikan diyerek bireyi degil geldigi bolgeyi ve etnik kokenini isaret et

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 9

• siyahi demek sanırım.. biraz daha az rencide ediyor gibi.
    malum.. zenci söylemi adında yüzyıllarca amerikada ve diger avrupa ülkelerinde köle olarak çalıştırıldılar..
    siyahi tenleri olan kişiler

1|0
    0|0
  • ikiside aynı kapıya çıkar ama küçük avuntularla mutlu olsunlar diye siyahi deniyor

1|0
    0|0
  • Zenci ırkçı bir söylemdir ve birçok ülkede suç kabul edilir

1|0
    0|0
  • siyahi daha az ırkcı gibi algılanıyo

1|0
    0|0
  • İnsan

1|0
    0|0
  • Zenci

0|0
    0|0
  • Hey nigga demek kadar samimi ne var bu dunyada

0|0
    0|0
  • KaRa

0|0
    0|0
  • Onlarda ne alınganlar yahu biri bana esmeri dese umurunda olmaz

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Ikisi de zaten zenc:siyah anlamina gelir zenci;siyahi demek anlamca ikiside ayni sey

0|0
    0|0
    • Ikisi de aynı şey fakat bir tanesi daha aşağılayıcı ama hangisi onu algılayamıyorum

• Siyahi notrdur diyebiliriz o zaman cunku ayni zamanda zencilere kole anlami da tasiyormus yani sesteş bir kelimedir diyebiliriz

• Zenci söylemi adına yıllarca Amerika'da çalışmadılar. Nigga adı altında yaşandı bu olay. Dilimize çevrilişi zenci. Burada yaşayan bu ırktan insanlara zenci desen alınacakları bir durum olmaz. Siyahi lafı da kibarlaştırılmış değil. İstediğini kullanabilirsin bir sıkıntı olmaz

0|0
    0|0
  • Nigga´

0|0
    0|0
  • Siyahi

0|0
    0|0
  • zenci ırkçı amerikalılar tarafından söylenen aşagılayıcı bir ifade doğrusu siyahi

0|0
    0|0
  • Negro

0|0
    0|0
  • Cinsellik kategorisinemi koyacaktin 😒

0|0
    0|0
Yükleniyor...