Bugüne kadar hiç namaz kılmadım?

Evet. Başlıkta belirttiğim gibi. Ailem ara sıra söylerdi ama sıkmazlardı öyle. Sadece yap, doğrusu budur şöyledir derlerdi. Dini inancı kuvvetli birisi de değilim ama sonuçta kendimi müslüman olarak görüyorum. Oruç tutmadım hiç ama oruçlu birisinin yanında birşey yiyip içmedim de nefsi zorlanmasın diye. Namaz kılmadım ama kılana saygısızlık etmedim. Boy abdesti de hiç almadım. Felsefi düşünen birisiyim, çevremi, varlığımı sorgulayan. Asla Allah yok demedim asla dine küfür etmedim saygısızlık etmedim laf etmedim. Hristiyanlığı da biliyorum, bunun yanında onlarca daha dini yeteri kadar biliyorum. Çünkü merak ettim hep. Şimdi ben bundan sonra namaz kılmaya boy abesti almaya gerekli ibadetlerimi yapmaya çalışacağım. Ancak benim hep bir muhalefet yanım var, yani kendim için yapacağım bunları sonuçta ama diğer dinlere saygısızlık yapan insanları da çevremde görünce dayanamıyorum çıkışıyorum onun görüşü o diyorum sonra bana dönüyor laf sen müslüman değil misin diye. Yahu ne alakası var bunun, bu din sana onun dinini aşağıla demiyor ki. Bu tarz insanların varlığı beni ciddi manada kendimden bezdiriyor ne yapacağımı bilemiyorum. Müslümanlık tamam iyi bir şey ama sana ne başkasının düşüncelerinden. Kendi fikirlerini mutlak doğru kabul edenlere karşı tepem atıyor susamıyorum. Sırf " Türkiye'de yaşıyorsun mecbur müslüman olacaksın öyle davranacaksın " gibi çevrenin varlığından bezdim ya. Müslümanım tamam da sana ne görüşlerimden fikirlerimden. Bu zamana kadar bu insanlar soğuttu beni oruçtan namazdan ibadetten. Bu örümcek zihniyetin varlığını kafam almıyor.

0|0
2|2

En İyi Kız Görüşü

• Açıkçası şu an nasıl başlayayım bilemiyorum derken böyle başladım. Bence düşünmek güzel şey Allah zaten insanı hayvanlardan ayırmak için akılı vermiş düşünme yetisini vermiş. Bak doğaya bir düşün demiş. O tahtadan odun parçasından lezzetli meyveleri kim çıkarabilir buna kudreti kimin yeter. Bir düşün demiş. Dünyayı ve diğer gezegenleri bir boşlukta hiç sapmadan dengede tutmaya kimin kudreti yeter bir düşün demiş. O dünyaki bir milim sapsa içindeki canlılar yasoğuktan donar ya da sıcaktan kavrulur. Ki dünya kaç yüzyıllardır o çizgiden sapmamış buna kimin kuvveti yeter kendi kendine mi duruyor bu gezegenler. Bunları bir düşün demiş. Ki sende düşünüyorsun sorguluyorsun ne kadar güzel. Düşünmek gerektiği kadar sorgulamak dinimizi Rabb'imizi yaratılanları anlamamızı sağlar. Ancak şöylede birşey varki şeytan insanı yoldan saptırmak için hemen yanında bitiverir. Bu yüzden düşünürkende insanın sınırını bilmesi gerekir. Sınırı aşarsan olmadık şeylere saparsın. O yüzden birşey düşünürken sapma mevziine girmek üzereyken bu bana şeytandandır diyebilmek te gerekir. Diğer bir konuda insanların dinine diline ırkına milletine vs saygı duymak gerekir. Karşımızdaki hristiyan Yahudi ateist budist olabilir. Düşüncelerine saygı duymalıyız ki onlarda bize duymalı. Ancak bizleri istismar etmeye çalışırlarsa bize etki etmeye çalışırlarsa insan o zaman dur diyebilmeli. Saygı bir yanadır istismar bir yana. Bu konu böyle uzar gider. Diğer bir konuda namaz. bizler müslümanız dinimizi öğreneceğiz gerekeni yapacağız gerektiğinde savunacağız gerektiğinde yardım edeceğiz insanlara ancak bir Müslüman öldüğünde ilk sorgu namazdanmış ( sanırım) açıkçası namazı öğrenmeye öalışmana ben bir inşaallah Müslüman olarak çok sevindim inşaallah devamında olur Kur'an oruç hac vs. Insanların söyledikleri yüzünden dininden namazından soğuma. Onlar bilmiyorlardır. Sonuçta Müslüman bir ülkede olabilirler. Müslüman olabilirler. Ama araştırmadılarsa kulaktan dolma bilgilerle ancak okadar geliştirebilmişlerdir.

0|1
    0|0
    • Bizler öğreneceğiz ve gerekirse bizler onlara öğreteceğiz.

• Evren hakkında bütün her şeyi yakından takip ediyorum. Hep uzakları merak etmişimdir, fırsatım olsa başka bir dünyaya seyehat etmek isterdim. Evrenin nasıl muazzam ne kadar harika bir düzen olduğunu biliyorum. Haklısın, bu bile inanmak için anlayan için yeterli bir sebep. Her şeyin bir sebebi ve sonucu olması da bunun bir göstergesi. İşte bugüne kadar hep müslümanım diye geçinip ama müslüman gibi asla davranmayanlar yüzünden uzak kaldım. Hristiyan da tanıdım ve çevremde müslümanım diye geçinenlerden fazlaca müslüman sayılırdı. Değerli vaktini ayırıp yorumunla desteklediğin için sonsuz teşekkür ederim. Sağ ol. Allah'ın selamı üzerine olsun.

• Ben teşekkür ederim sitede bu konulardan bahseden birilerinin olmasına mutlu oldum. Seninde Allah'ın selamı ve rahmeti üzerine olsun inşaallah

En İyi Erkek Görüşü

• Enam 108 ayetinde Allah buyuruyor ki :Allah’tan başkasına dua edenlere sövmeyin, aksi halde ilimleri olmadan, haddi aşarak Allah’a söverler.
    Allahu teala zarar giden yolu kapatmistir. Buna seddi zerai denir. Diger insanlarin inanclarina hakaret etmeyi kesin bir sekilde yasaklamistir. Dinde zorlama olmadigini bildirip onlari guvence altina almistir. Senin yaptigin bu davranis guzel. Ancak seni dinden sogutmamali. Gusul abdesti alip namazlarina baslamanin farz oldugunu bilip mevla tealanin onunde secde ederek kulluk bilinci kazanman gerekir. Mahşerde salihler zümresinde görüşmek üzere vesselam.

0|1
    0|0
    • Yaşım 21 oldu, geç kalınmamış gibi görünüyor aslında ama insan hayatı açısından öyle, yoksa epey geç kaldım bu yaşa bakarak. Allahın beni duyduğunu gördüğünü içimden geçip gidenleri bildiğini şüphesiz kabul ediyorum. Hatta bazen yatağa yatınca sanki çok ama çok yakınımdaymış gibi hissediyorum içim o an okyanusun ortasında gibi ferah oluyor. İnşallah bundan sonra da hep böyle devam eder. Sağ ol yorumun için. Allah'ın selamı üzerine olsun.

• Tahrim 8 gülme isareti cikmis

• Fark ettim, niyetindir önemli olan. Sağ ol.

Kızlar Ne Diyor 1

• Guzel kardesim sen onlara aldıriş etme diyecegin sen müslumansin sen ibadetlerini yapiyormusun diye sor peki sen turkiyede degilde amerikada ingilterede doğsaydin gristiyan olsaydin senn yernde baskasi olacak ve o senn icin oyle diyecekti de ozaman surar maalesef islamı herkese anlatmamız gerkirken insanlari islama davet etmemiz lazimken biz muhalefet olup onlari elestiriyoruz ve diger insanlari islama cagrmadigimiz icinde bndan sorumluyuz dedigim gibi kmseyi umursama dedklerimi de sen elinden geldigince ibadetini yap zorlandigin yerde sabir iste emin ol şimdi isin daha zor şeytan seni ibadetten almak icin herseyi yapacak bende onceden kiliyodum snra biraktim simdi hani birnin yardimi bekliyorum bana srmali kildinmi kilmadnmi diye işte ozman kiliyorum kilmakda istiyorum ama brturlu baslayamiyorum

0|1
    0|0
    • İbadetlerimi bu güne kadar hiç yapmadım ama yaşantımda da başkası hakkında kötü şeyler düşünüp onu zarara uğratmak arkasından konuşmak kötülemek gibi şeyleri hiç yapmadım. Oysa onlar müslümanım deyip kul hakkı peşinde gezen, işine geldiklerinde müslüman olanlar. Eminim ki bu iki durum arasında dağlar kadar fark var. Şeytan beni uzaklaştıramaz buna eminim. Çünkü insan iradesine sahip olursa şeytanın elinden bir şey gelmez. O güçsüz kalır. ağ ol yorumun için. Allah'ın selamı üzerine olsun.

• Amin inşallah seninde

Erkekler Ne Diyor 1

• bu da senin o kafalarla ve kendi nefsinle ilgili sınavın belli ki kardeş ;)

0|1
    0|0
    • Fazlasıyla adaletli birisiyim. Karşıma ateist birisi gelse birde çok dindar bir müslüman, ama dindar olan hata yapmış olsa ve cezasını ben belirleyecek olsam bu müslüman diye onun yanında olmam. Hata kimdeyse keser atarım. Hakkı olana hakkını vermek zaten en temel şeylerden bu dinin. Hak çalmakta en büyük günah. Her şeye muhalefet olmaktan olsa gerek duramıyorum böylelerini görünce. Sağ ol yorum için

• hakkın var ne diyeyim :) insanlar konuşmaya alışmış, bilseler de bilmeseler de :) boş ver sıkma sen canını ;)

Yükleniyor...