Alevilerin hanifilerden farkı ne?

Hoşlandığım ve açılmayı düşündüğüm çocuk alevi ve paylaşımlarına da bakılırsa baya düşkün mezhebine. Bu bizim için bir sorun yaratır mı? Benim için hiçbir sorun yok fakat aleviler hakkında hiçbir şey bilmiyorum ibadet şekilleri vb. Bizden farklı mı?

0|0
6|8

En İyi Erkek Görüşü

• aleviler şii mezhebinin türkiye kolunu oluştururlar bektaşi geleneğinden gelirler namaz kılmazlar hz ali nin kıldıgına inanırlar aynı sekilde oruçta tutmazlar ramazanda sadece muharrem ayınca tuttukları 12 imama ithafen 12 günlük orucları vardır. teslis inanışları vardır ya allah ya muhammet ya ali şeklinde. sahabeden pek cok kişiyi sevmezler hz ömer hz osman hz ebubekir ve peygamberimizin eşi hz aişe yi sevmezler hatta lanet ederler. ibadetlerini cem seklinde cem evinde ederler. cem, dem, bade, semah, pir, mürşit, rayber, dede, ana, musayıv, üçler, beşler, yediler, on ikiler, kırklar, güruh u naci, masum u pak, dar, haq, haq muhammed ali, çarx, xızır, xızır orucu, zakir, kırklar cemi, tek eşlilik zorunluluğu, tenasüh, devriye, insan hakda hak insanda. gibi inanışları ve düsturları vardır.

0|0
    1|1
    • yanlis biliyorsunuz oruc da tutarlar namazda kilarlar. sadece cami de namaz kilinmaz hz ali nin boynunun camide yezid tarafindan kilica vuruldugunu dusundukleri icin bir tepki sekli olarak cem halinde kilmazlar yani evde kilarlar. fakat bayram namazlari ramazan da ki namazlari mutlaka camide kilarlar

• Söylediklerini yalanlamıyorum. Sen Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'i katlinden rolü büyük olan insanları rehber edinmeye devam etmeni önermem. Ben alevi ağzıyla konuşmuyorum. Savunduğun kişilerin iktidar hırsı güttüğünü ben değil sünnı kaynaklarının bir kısmı da söylüyor zaten. Neyse daha Allah herkesi hakikate ulaştırır inşallah diyelim.

• @BirDeliFırtına yahu öyle birşey yok hz ali ile aralarında olan anlaşmazlık bizim ikisi aramızda bir tercih yapmamız nedeni değil hz hasan ile hüseyinin katili onlar değil yalan. bunlar alevilerin uydurması eba eyyubel ensari onun emri altında İstanbul a gelmiş şehit olmuş. bunlar alevi propagandası yezid e haksızlık ediyorsunuz. imam gazali diyor ki yezidi tekfir etmek caiz değildir.

En İyi Kız Görüşü

• Sen şu anda sadece hoşlanıyorsun sanırım daha aranızda bir şey yok yapılan ibadetlere cem denir sünnilerden farklı olarak 5vakit namaz kılınmaz ayrıca 12 imam orucu tutulur.

0|0
    0|0
    • Hahahaha araştırmdiyen insana bak hele beni engellemiş sapkın alevilerden örnek veriyor sözde kız sana ibadetleri nasıl diye sormuş hazımsız. Ayrıca neyi araştıcam baba tarafım alevidir çevresinde sapık insanlar varsa kendi bileceği iştir

Erkekler Ne Diyor 7

• Neden kendi paylaşımlarını okumuyorsun? Bence kendisinden sormalısın. Başkasından Aleviler hakkında bilgi almak yanlış olur. Hele de Aleviler hakkında "Mum Söndü" gibi kansız iftiraların bile atılabildiği bedbaht bir ülkede..

Yani Alevileri kendilerinden öğrenmelisin ki bu arkadaşına sorarak öğrenebilirsin. Veya şu Alevi siteye bakabilirsin: http://www.alevisesi.com

1|0
    0|0
  • alevilerden sakin korkma onyargili olma. o kadar iclerine alirlarki canlari olursun. onlar kadar durust iyi insanlar gormedim ha tabi insanina gore degisir ama tanidigim tum aleviler oyle asla seni otekilestirmezler ve sana asla kendini yabanci hissettirmezler. insan ayrimlari yoktur. ayrica unutulmasin aleviler YA ALLAH YA MUHAMMED YA ALI derler. siralamaya dikkat edersen ne dedigimi anlarsin

1|2
    0|0
  • iki tarafın da yobazı çekilmez. dünya vatandaşıysanız anlaşabilirsiniz

0|1
    0|0
  • Mezhepler yalan, Allah'a ve peygamberin sünnetine uyup uymadığı önemli

gerisi insanlık

0|1
    0|0
  • Hemen hemen herşeyi farklıdır. Ama Müslümanlar neticede. Evlenin herkes kendi inancını yaşar. Sanki Hanefi biriyle evlensen dört dörtlük ibadet mi yapacaksınız :) Dindar biriysen sıkıntı olabilir tabi

0|1
    0|0
  • Mezhep farklılığı. Fakat Alevilik mezhep değil, bir felsefik düşüncedir.

0|0
    1|1
  • eğer evlenme niyeti taşıyan bir tanışmadan söz etmiyorsak karşı taraf hanefi olsa da sıkıntı büyük. zira Allah hepimizi zina konusunda uyarıp "hanefi ile hanefi"nin kini hoş göreceğini söylemiyor. İman edenlere gözlerini haramdan sakının diyor.
    niyetiniz ciddi ise ibadet konusu yaşantı konusu açık bir şekilde ortaya konur herkes ona göre verir kararını

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• sünnilik temel durum
    peygamber sünnetini yapanlar demek onun açılımında ise
    Sünnî Fıkıh Mezhepleri[değiştir kaynağı değiştir]
    Ana maddeler: Fıkıh ve Fıkhî mezhepler
    Fıkhî açıdan Sünni mezhepler dörttür. Bunlar:

Hanefi mezhebi; İmam Ebu Hanife'nin adını taşıyan mezheptir.
    Şafii mezhebi; İmam Şafii'nin adını taşıyan mezheptir.
    Maliki mezhebi; İmam-ı Malik'nin adını taşıyan mezheptir.
    Hanbelî mezhebi; İmam Ahmed İbni Hanbel'nin adını taşıyan mezheptir.
    Beşinci bir mezhep de var idi ancak zamanla tükenmiştir:

Zahiri mezhebi; İmâm Dâvud-u Zâhîrî'nin adını taşıyan mezheptir.
    Fıkhî mezhepler arasında uygulama ve ibadetlerde bazı farklılıklar görülür.

0|0
    0|0
  • ibadet şekilleri yok çünkü ibadet etmezler genelde namaz kılmaz oruç tutmazlar peygamberimizi değil hz aliyi peygamber sayarlar gusül abdesti almazlar.. tabi bunlar sapkın aleviler onlar da grup grup

0|0
    1|2
    • Bilgin olmayan konularda fikrin olmasın oruç tutmaz abdest almazlarmış kaç tane alevi gördün hayatında da kulaktan duyma şeylerle anlatıyorsun

• Ya allah ya muhammed ya ali denilir alevi kültüründe hz muhammed peygamberimizdir

• @Esluna sapkın alevilerden bahsettim dediğim gibi. çevremde de bir çok alevi oldu bilmediğim konuda yorum yapmam. gidip araştır ne yaparlar ne yapmazlar bilmeyen sensin bence. yıllardır dinleri mezhepleri araştırırım herkesi kendiniz gibi cahil sanmayın. bir çok grubu olduğunu da belirttim zaten bütün alevileri de aynı kefeye koymadım.

• bizim için sorun olmasa da aile büyükleri sorun yaratıyor genelde biz ibadeti camide onlar cem evinde yapıyor ama tamamen farklı ibadet şekilleri aynı dinin farklı mezhepleri sadece

0|0
    0|0
  • bence konuş, azıcık araştırsın sonra isterse alevi kalabilir. ya bence sorun yaratabilir

0|0
    0|0
  • Farklı tamamen ama sorun olmamalı tabi ailen için sorun olurmu bilemem

0|0
    0|0
Yükleniyor...