Türkmenistan'da ülkeye getirilen sigara yasağı Türkiye'de olsaydı ne yapardınız?

Türkmenistan'da tütün satışları tamamen yasaklanmış, bu yasağa uymayanlara da 5.213 tl para cezası uygulanacakmış. Türkiye'de böyle bir yasak getirilse ne yapardınız? ben sigara kullanmayan biri olarak harika olurdu diyorum :D

0|1
24|79

En İyi Erkek Görüşü

• bizde ne zaman çıkacak öyle bir babayiğit cafeye gidemiyoruz leş kokusundan

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 78

• Esrar Kokain Taş Satışları patlardı anlıyonn :)

1|1
    0|0
  • Sigara Karşıtı Politikalarıyla Bilinen Türkmenistan'da Tütün ve Benzeri Ürünlerin Satışları Ülke Genelinde Yasaklandı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un, Ülkedeki Tütün Ürünlerinin Satışını Tamamen Yasakladığı Bildirildi. İki Gün Önce, Ülkeye Yasadışı Yollardan Sokulan Sigara Paketleri Halka Açık Bir Alana Kurulan Fırında Yakılmıştı.

Independent’ın Haberine Göre, Yasak Kararının Ardından Dükkanlarında Tütün Ürünleri Satanlar Yaklaşık 5 bin 200 Lira Para Cezasına Mahkûm Olacak. Başkent Aşkabat’ta Sigaranın Karaborsada Satıldığı Yönünde Haberler Yapılıyor.

Sağlıklı Yaşam Konusunda Katı Olduğu Bilinen Berdimuhammedov, Sağlıklı Toplumu Koruma Servisi’nin Başkanı Atadurd Odmanov’un, “Sigara İçenleri Bırakmaya Teşvik Etme Konusunda Başarısız Olduğu” Gerekçesiyle Ünvanını Geri Almıştı.

Türkmenistan'da 2000 Yılında, Sigara İçmek Sokaklar da Dahil Olmak Üzere Tüm Kamuya Açık Alanlarda Yasaklanmıştı.

0|0
    0|1
    • 2000 yılında sadece sokak ve kapalı alanlarda içimi yasakmış şimdi satışı da yasaklanmış :)

• Devrim olurdu sonuç olarak iyi olurdu

#Türkerkeğii

1|0
    0|0
  • Aynen ya bizde istiyoruz yasaklanmasını :)

1|1
    0|0
  • türkiyede bu imkansız çünkü ben genç yeşilay üyesiyim ve üniversitelerde yeşilay klüpleri kuruluyor seminerler afişler ile sigara alkol ve uyuşturucu zararları anlatılıyor kullanılmmaması teşfik ediliyor. buna kızılay ve sağlık bakanlığıda destek veriyor. ben bir toplantıda neden böyle uğraşıyoruz bir afiş veya etkinlikle ya da sigara paketine zararları yazılmakla olmaz kökten neden yasaklatılmıyor 18 yaş altı sözde bunları alamaz ama en büyük süper marketinden en küçük bakkalına büfesine kadar satıyor dediğimde ise devlet vergi alıyor vergi kaynaklarını keser mi sence demişlerdi. ama türkmenistanın yaptığı harika ötesi bir durum. devlet alkol ve sigaradan süper vergiler aldığı için yasaklatmaz asla. uyuşturucu yasak ama bir ara bonzai denen şey neredeyse yasal gibi satılıyordu ölenler oldu o da yasak listesine girdi. kaçak sigara satanlar var hemde o kadar fazla ki bunlar ise zabıta polise rüşfet verdiği için rahat satış yapabilmekte. adam tırlar dolusu kaçak alkol ve sigarayı ülkeye sokuyor hemde bir çorba parası rüşvetle kısaca ülke bu durumdayken artmazsa kullanım oranları bende hakan değilim. daha sonra ise en büyük 2 şey var nargile kafeler serbest sigara yasağı var cezası yok geçtim bunu okulda hocalar hastanede doktorlar zararlı diyor ama bahçede kendileri içiyor ya da öğretmenler odasının camına bak yangın çıkıyor gibi duman çıkıyor bunu gören gençler zararlıymış ama kendi içiyor zararlı olsa kendi içmezdi diyerek özenerek başlıyor işte.

0|0
    0|0
  • abim Aşkabat ta kaldi 1 yil. cidden cumhurbaşkanlari eski sağlık bakani olan dengesiz biriymis. tam sigara dusmani. kapali mekanda serbest disarda yasakmis sigara. saglik açısından iyi :)

1|0
    0|0
  • Delirirlerdi jsjs burdakiler

1|0
    0|0
  • Bencede türkiyede yasaklanmalı ya da belli saatlerde içilsin bizim insanımız çok pis kokuyor genel olarak

1|1
    0|1
  • Laiklik gitti diye ortaligi yakarlar

1|0
    0|1
  • Özgürlüğe aykırı bir durum

1|0
    0|0
  • inşallah bir gün olur

1|0
    0|0
  • ben türkmenistana gidiyorum görüşürüz :D

0|0
    0|0
  • hahaha
    isyan çıkardı zaten şimdi zamlardan şikayetciler kaçak sigaralar tüketiyorlar
    o zaman tamamen el altına düşerdi bu iş

0|0
    0|0
    • her türlü kullanılırdı yani :D bundan kaçış yok galiba

• evet yok
      her ne kadar içmesemde
      kardeşim ve babam sayesinde pasif iciciyim:)

• ben de öyle. çevremdeki herkes kullanıyo. sayelerinde onlarla aynı ciğerlere sahip oldum :D

• güzel olurdu

1|0
    0|0
  • Tütün kullananların da en azından sizin kadar hakları ve özgürlükleri olduğunu unutmayın kapalı alanlarda sigara içmek zaten yasak yani sizi rahatsız edecek bir durum yok.
    bazı arkadaşlar kokudan rahatsız olduklarını dile getirmişler. o zaman terli kokmanın ve parfüm kullanmanın da cezası olsun ve satışları yasaklansın. zevksiz parfümler ve parfüm zannından yola çıkılarak sıkılan deodorantlar beni rahatsız ediyor çünkü. kişisel tercihlerimiz başkalarının özgürlüklerini kısıtladığı zaman karşımızdakinin özgürlüğünü gasp etmiş oluyoruz. bu ülkede zaten yeterince özgürlük gaspı var.
    ne yapardım sorusunda gelince beni etkileyen bir faktör yok sigara değil pipo içtiğim için ham işlenmemiş yaprak tütün alıyorum ve kendi zevkime göre işliyorum ve medikal bir tarım ürünü olduğu için onun ticaretinin yasaklanması kesinlikle imkansız beni etkileyen bir şey olmaz ki yasaklansa bile evin bahçesine tütün eker gene içerim daha da uzarsa vatandaşlık feshi ister başka bir ülkeye taşınırım

0|0
    0|0
  • Çok iyi olur

1|0
    0|0
  • Ben iki haftada bir bitane içiyoruz çokta önemli değil yani

1|0
    0|0
  • desteklerdim ki olsunda bence ıyı olur

1|0
    0|0
  • Ülke gibi ülke ya türkmenistana taşınmak lazım :D

1|0
    0|0
  • Yapacaklarsa böyle bir şey yapsınlar
    Zam yapıp sigarayı bırakın demeye getiren salaklar var
    Ama bunu yapmazlar para alamazlar yoksa

Sigarayı bırakmak istiyorum şu sıra ama zorlu bir süreç olacak

0|0
    0|0
  • kullanan biri olarak "hep hayalimdi" inşaAllah Türkiyede de sigaralar ve hr türlü tütün tamamen yasaklanır diyorum

0|0
    0|0
  • Türküz biz bir çaresini bulurlar içenler :)

1|0
    0|0
  • Keşke burada da olsa ne güzel olurdu.

1|0
    0|0
  • Devketin tutun ve alkollu icecek ve arabalardan aldigi vergi su an vergi aldigi herseyin uzerinde.. boyle biseyi yasaklamaka yurek ister :D

0|0
    0|0
  • sigara içmediğim için sorun yok,
    ama içenlere de haksızlık, zorla güzellik olmaz.

1|0
    0|0
  • cok iyi olurdu

1|0
    0|0
  • yasaklar tüketimi fazlalaştırır

1|0
    0|0
  • İns sigaranin paketi 40tl olur turkiyede

1|0
    0|0
  • Türkiye'ye o yasak gelmez asla. Çok ciddi bir kar elde ediyor devlet çünkü o vergiden. İnsanların içmemesini istemiyor ki, daha çok kazanmak istiyor. Bu arada serin hikayeymiş seninki de. Türkmenistan'da tl olarak ceza gelmesi..

0|0
    0|0
    • benim uydurduğum birşey değil :) yayınlanan haber doğrultusunda sorulmuş bir soru...

• türkiyeyi terki diyar ederdim

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    48

Kızlar Ne Diyor 23

• Hükümeti devirirlerdi :D

1|2
    0|0
  • Ancak öyle bir yasak olursa bırakabilirim gibi duruyor.

1|0
    0|0
  • valla farketmezdi hatta sevinirdim :D

1|0
    0|0
  • Gayet ıyı olurdu , nefes almak herkesın hakkı. Sosyal içiçi olmak korkunc , ben kullanmıyorum. Amerıkadakı gıbı olsa sokakta bıle mudahale var ;)

1|0
    0|0
  • rahat ederdik. her tarafta ağzı sigara kokanlarla karşılazmazdk mesela. müthiş olurdu.

1|0
    0|0
  • Bence de çok güzel olurdu ama çevredeki insanlar sinir krizlerine girerdi. Ofise gitmek işkence haline gelebilirdi 😊

0|0
    0|0
  • Bu yasagi getiren insanla tanismak isterdim..
    Sadece Türkiye degil her ülke uygulamali👌

1|0
    0|0
  • Olursa güzel olurdu. Ben milletin sağlığını düşünüyorum.

1|0
    0|0
  • Yaa super olurdu bence..

1|0
    0|0
  • Çok iyi olurdu 😄

1|0
    0|0
  • Kaçak gelirdi, geliyor bile. Bir dönem Soviyetlerde kuru yasa getirildi, içkileri içmesinler diye. Millet kolonya içmeye başladı. Bu arada tavsiye etmiyorum, mide yakıyor.

0|0
    0|0
    • hangisini tavsiye etmiyosun? kolonya mı kaçak sigara mı :):):))

• ayran mı. D ahaha tabi ya milli içeceğimiz doğru :D

• Evet her yere sürülür içilir. Sütaş olanı çok seviyorum:)

• Keşke olsa ya

0|0
    0|0
  • Bencede harika olurdu

0|0
    0|0
  • kapalı alandada yasak ama içiyolar şikayet etmiştim para cezasi ödediler sfvgsdfgsd

0|0
    0|0
  • Bence güzel olur :D

0|0
    0|0
  • Hayatim boyunca eyleme yuruyuse katilmadim bankart acip porotestoda bulunmadim.. ama oyle bir yasa gelirse.. meclis binasini yakar. . heryeri yagmalar. Ne komanist ne fomanist benim eylemlerim yaninda. Sifir kalir o derece yani :D

0|0
    0|0
  • Boyle bir sey yapilir mi ya cok buyuk haksizlik olurdu

0|0
    0|0
  • bence biz polat alemdar misali içer cezasını da öderdik

0|0
    0|0
  • Taşınırım

0|0
    0|0
  • Yok artık ölek biz

0|0
    0|0
  • Farketmez

0|0
    0|0
  • Merdiven altı devam ederdi ayrıca geziciler yine hortlardı :D

0|0
    0|0
  • bir yolunu bulurduk eminim. Turkiyede sigara kullanan çok, isyan eden de çok olurdu

0|0
    0|0
Yükleniyor...