Bir kac islami sorularim var cevaplarmisiniz?

Cahil olmak cennete girmeye engelmidir? ( müslüman olsak bile)
agnostikerler (yani Allaha ne yok ne var diyenler ) ve olma ihtimaline karsilik islami cizgide hareket edenler münafikmi kafirmidir dinde ( cennete giderlermi )?
ve harp meydaninda silahsiz askeri öldürmenin hükmü nedir?
ve bir yakinimiz ( dindar biri) ölse
ve ardindan rüyamiza girip, küstügümüz aramizda duvarlar olan biriyle evlenmemizi istese, bu rüyayi sahih olarak ele alip, gerceklestirmek zorundamiyiz?
Ayrica bizde hakki olmayan biri bize bisey vasiyet etse, bunu gerceklestirmemenin hükmü nedir, zorunlumudur?

0|0
5|12

En İyi Erkek Görüşü

• Dünyada en büyük musibet, cahiIin iIim davasında buIunması, o davanın da cahiIIerce doğru zannoIunmasıdır. İnsan biImediğini açıkça itiraf edecek oIursa, hem vebaI aItına girmekten kurtuIur, hem de huIus-u her hayırIı iş ve ameIi AIIah rızasını niyet ederek yapmak niyyeti doIayisiyIe AIIah’ın iIham ve taIimine mazhar oIur. :( :(

1|0
    0|0
    • @JimJerJaso konuşmayı ve dinlemesini bilmek enbüyük erdemdir bilgizlikten

• Ne tebiği adam allaha küfrediyor siz hala 😂

• Ey arkadaş, sufi, buIunduğu vaktin oğIudur. Bu iş yarın oIsun yarına kaIsın demek, tarikat anIayışına uymaz.

Erkekler Ne Diyor 11

• -Bu konuda imanlı olarak ölmek esastır.
    -Hayır bunlar cennete asla giremez. İman ya vardır ya yoktur bu ikisinin ortası olmaz. Böyle düşünenler imansızdır.
    -Harp meydanında her şey mübahtır. Savaş durumunda düşmana galip gelmek için yalan hile her yol meşrudur.
    -Rüyalara göre amel edemeyiz. Bize o rüya Rahmani ise hayrını Allah tan istemek ve şerrinden Allah a sığınmak gerekir.
    -Eğer o kişinin geride kalan kimsesi yok ise ve istediği vasiyet haram veya dinin uygun görmediği bir iş değil ise yapmak daha iyi olur ama şart değildir.

3|0
    0|0
    • Bu 2. madde konusunda eminmisin
      Islami cizgiye göre hareket ediyor diyelim
      Namaz kiliyor falan

• @illalazımmıki evet bunlarda gerekli zaten ama arkadaşımızın sorunu anladığım kadarı ile kalbi. Kalpte ki şüpheler gitmeyip bu bilgileri öğrense bile her zaman bir acaba sorusu kalbinde olur kanaatine vardım o yüzden bunu tavsiye ettim ama doğrusunu Rabbim bilir. Sonuçta kalplerdeki mühürleri kıracak olan O dur. Allah hidayet nasip eder inşallah.

• Amın, tabıkı gaybe ıman sarttır. suphe olmamalı. hıdayetı Allah hidayetı kalben ısteyene verır.. ama herkese degıl.. alan da gayet nasiplidir.. burada kişiye de ıs duser..

• Cahil olmak kişinin suçudur kardeşim ALLAH Sana 28-32 Peygamber 4 kitap ve binlere resül gönderdi mesajını insanlara ulaştırmak için. Siz eğer buna rağmen ALLAH'ın mesajını okuyup ona uymuyorsanız ve evien kadar girmişse Kur-an ALLAH seni ondan sorumlu tutar.

Kimin cennete kimin cehenneme gideceği Kur-anda yazıyor özellikleri de ayrıntılı verilmiş ama ALLAH Rahman ve Rahim olduğu için kimi affedip bağışlayacağını bilemeyiz.
    Kardeşim Müslümana 2 yerde insan öldürmek haktır.

Birincisi Ülkene , toprağına saldırılırsa kendini savunmak için öldürmek hak olur mantıken savaşta 2 taraf birbirini öldürür silahlı ya da silahsız.

İkincisi de birisi senin ailenden birini öldürürse sende kısas olarak onu öldürebilirsin.

Kardeşim ölü olan kişi kafir olsun , münafık olsun hiçbir şekilde senin rüyana girmeye gücü yetmez. Bu rüyaya girme olayı senin onu sürekli düşünmek ile ya da ALLAH'ın takdiri ile olur yani kesinlikle ölünün iradesi yoktur.

En alttaki sorunun cevabını bilmiyorum.

1|0
    0|0
    • senın kişisel yorumlarını tasvıp etmem ama burada dogruyu soylemıssın. dogru dogrudur. guzel.

• 1- ne alaka
    2- ben agnostiğim ve islama göre kafirim
    3- asker dediğin kişi savaşta napıyor çatışmıyorda napıyor. öyle bir durum olacağını sanmam varsada öldürmek günah olmasa gerek ve bu soruyu nerden çıkardın tuhaf doğrusu :)
    4- değilsin tabikide hiç alakası yok
    5-bir vasiyet varsa yerine getirmek iyidir güzeldir. neden yapmayasın ki. zorunluluktan öte vicdandır.

0|0
    2|1
    • bilmiyorum demedim ki sorularının cevabını verdim. ne kafa var ne ahlak ne saygı. gelmiş burada savaştaki öleni sorguluyorlar. önce neyse ne konuşuyorum qq

• lan boşver git qq tatlısı o dediklerişmin hepsi doğru. inanmyacaksan sorma. yazmada basmiyim engeli. yol al sabah sabah sinir etme adamı

• 1. Cahil olmak cennete girmeye engel değil islamin şartlarını zaten girersin Allahın izni ile çok zeki olmaya gerek yok ama bu çok geniş bir kavram.
    2. imanda şüphe olmaz kayıtsız şartsız Allaha yönelip ona teslim olacaksin Kuranda bununla ayetler vardır münafık olur. İnanmayıp muslimanim diye geiniyorsa imanda şüpheye yer yoktur. Ayette ALLAHİN VARLİGİNA SUPHE Mİ varidr diyor.
    3. öldüremezssin teslim olmuşsa cinayete girer elinde silah olmayan savunmasız bir insanı öldüremezsin zaten savunmasizdir teslim olmuştur
    4. O rüyayı derinden araştırmak lazım bir hoca rüya tabircisine sorman lazım evlenme dediği kişiyi çok iyi araştırır rüya tabircisi diyanet ya da bir hocaya sorardim
    5. Hakkı yoksa sana kalmis birşey ama gerceklestirirsen hoş olur. Zorunda değilsin Mesela ben Abd bir vatandaşa vasiyet bıraktım tanımadığım bende hakkı yok vasiyeti yerine getirme hükmü yok ister yapar ister yapmaz
    Bu soruların tabi ki en iyisini Allah bilir ilmimizce cevap vermeye çalıştım

0|0
    0|0
  • Gel ateist yapak seni tüm bu dertlerden kurtuluyon asffdfdssdaas 😂😂😂😂

0|1
    3|1
  • harp meydanı ve rüya için cevap vereyim diğerleri beni aşar.
    harp meydanında adam karşısındakine karşı yaptığı işlerden her durumda sorumludur. ilk önce o insana karşı vicdanlı davranmak gerekir. öldürmeyeceksin artık esirindir.
    rüya içinde, rüya yorumları farklıdır, rüya ile amel edilmez. bu evlilik muhabbeti olarak değlde barışmanız veya başka bir mesaj olabilir bu durumda.

0|0
    0|0
  • Burada kimsenin dediğine kulak asma sen, hiçbirimiz bu kadar bilgili değiliz. Güvendiğin ve tanıdığın bir hocaya sorabilirsin.

0|0
    0|0
  • cennete girmek hiç kimse için kesin bir şey değil buna peygamberlerde dahil.. kuranda haramlardan kaçın iyilik işle ahireti unutma belki bu sayede cennete girmen umulur denir..

0|0
    0|0
  • Bir kac soru dedin "yiginla" sormussun

0|0
    0|0
  • Allaha inanıp, ona hiç bir seyi ortak koşmayan ve kelimeyı şehadet getirenler cennete girecektir.
    rüyaya göre amel edilmemeli
    savaş devam ediyorken olur, ama biten savasta rehin alınmalı
    Ayrica bizde hakki olmayandan kastın kim mesela?

0|0
    0|0
    • kelimei sehadet te geçen kelimeleri de kalbiyle tasdik ediyorsa inş. imanlıdır

• İnanmaya çalışıyo diyelim

• 2. Sonundaki kişi cennete giremez girebilmesi icin La ilahe illallah demek ve müslüman olmak zorunda
    Harp meydanında öldüre bilirsin çünkü düşman silahlı olsaydı o onun problemi

0|0
    0|0
    • Müslüman olmak var müslüman gibi (münafık) bir şekilde hareket etmek var hangisi?

Kızlar Ne Diyor 5

• 1. cehalet artık mazerete degıldır.. cunku ogrenmek cok kolaylastı, net elımızın altında.. artı, dınınızı ogrenmenız uzerınıze farzdır.. kımse cennete gıdebılırsın veya gıdemessın dıyemez, bu Allahın bılgısıne hasa ortak olmak olur, gayb oldugu ıcın bunun bılgısı Allahın katındadır.. bıze Allahın bıldıgı, cennete gidebılmemız ıcın Allahın emırlerını yapıp haramdan sakınmamız..
    2. tum dınler muslümanlık fıtratı uzerıne ınmıstır. semavı dınlerın ılk mensupları yanı bozulmamıs kıtaplara ınananlar zaten Muslümandı.. su ankı devrı bahsedıyorsanız bu uc gruptur..1. muslümanlar, muslümanlardan baskası cennete giremez..2. kitaplı kafirler:bunlar tahrif edılmıs kıtaplara ınanan ve sırk ınancı ıcersındekı yahudıler hrıstıyanlar vs.

2|0
    0|2
    • Yok ben sadece islama inanan birini
      Eski dinleride asılları tahrip olmamış şekilde kabul eden birinden bahsediyorum

• Hayir onlarida Allahin getirdigine inaniyorum
      Ama asillari kayboldu tekrardan yazildi inanmiyorum

• neylerı Allahın getirdıgıne ınanıyorsunuz? pardon anlamadım..

• Akli basinda her insan sorumludur cahillik derken dini bilmemeyi kastediyosannsorumlusun ogrenmen gerkir
    2 evet rastgele inaniyorum demekle olmaz
    3tabi gunahtir yani
    4 zorunda deilsin tabiki kaderine senden baskasi yon vermemeli
    5vasiyeti gerceklestirmek gerekir ama hukumlu olup olmadigini bilmiyorum eger seni etkiliyicek ve istemedigin biseyse yapma bence

0|2
    1|0
    • Kafadan cevap vermedim isime gelmeyen yanlis mi oluyo

• Cok biliyosan niye sordun o zaman

• Senin gibi cahillerden cevap beklediğimimi yazmışım oraya

• -İmanın tamsa, değildir.

-Agnostikler 'Allah ne var, ne yok' demezler.
    Allah'ın değil, tanrının varlığının veya yokluğunun bilinemeyeceğini düşünürler. Zaten bu fikri savunduklarından dolayı otomatikman dinleri reddetmiş olurlar.

Dolayısıyla İslam dinini ve bu dinin tanrısı olan Allah'ı da reddederler.

-Ölen akraban rüyamda 'falanca ile evlen dedi' diye evlenmek... Böyle bir eyleme girişmek düpedüz salaklıktır.

0|0
    0|0
  • 1- Hayır
    2-Önce iman sonra amel. Inanmadıktan sonra yaptikalri davranışların bir hükmü olmaz.
    3- Bu soruyu sorma nedenini anlamadım. Istersen araştırırım.
    4- Elbette hayır.
    5- Bu duruma göre değişir.

0|0
    0|0
  • hiçbirini okumadım cezan ne olursa olsun pirinç tanesi kadar imanın varsa cennete girersin ama önce cezanı çekersin. sonun cennettir tabi imanla ölmek çok zor şeyten en son kişinin imanına göz diker ve onu çalmaya çalışır

0|0
    0|0
Yükleniyor...