Kürtlere ırkçılık yapılıyor mu sizce?

Açıkçası ben öyle olduğunu düşünüyorum. Kürt ve turk kizi karşılaştırmali soru sordum diye kaldırdılar. Ama ruslar la karşılaştırıp çok kötü küfürler edilen soruları kimse kaldırmıyor ben hiç bir kadına küfretmedim ama soruda " kürt" kelimesi var diye rahatsız olanlar oldu en komiğide "ben rusum" diyenleri gerdi soru. Kürt olmak suç mu? Ülkemi seviyorum ama kurdum diye bölücü ilan ediliyorum bu adalet mıdır?

Güncellemeler:
Ben hdpli değilim oyumu chpye verdim. Açıkçası yine seçim olsa tercihim chp olur çünkü halkın tek partisi ve asla ırkçılık yapmayan bir parti. Ben pkkli değilim. Sanki pkk da Türkte yok mu? Siz böyle yaptıkça Kürtleri zorla PKK'nın kucağına itiyorsunuz
Mağdur edebiyatı yapıyorsun diyenler var ben sadece beni üzen toplumumuzdaki sorundan bahsedelim istedim. Ben pkkli yi savunmuyorum. Aşağıdaki yorumlara bakarsanız ırkçılığın ne boyutlara geldiğini görebilirsiniz

1|0
17|31

En İyi Erkek Görüşü

• Bende kurdum ulkemide seviyorum pkk dan da nefret ederim bazi insanlar oleler kurtsen ya git burdan ya da ol bile derler ama bazilari bizi ayirir pkk lilardan iste onlar kardeslerimizdir

2|0
    0|2
    • Ben düşünmüyorum kendi kendilerine yapıyolar ırkçılığı kendilerini asimile olmuş gibi göstererek masumu oynayıp ortalığı karıştırıyolar kusura bakma kardeş bir otur düşün batıdan bir insan şırnaka hakkariye gitmeye korkuyosa doğudan biri elini kolunu sallaya sallaya geliyosa ırkçılık kavramını faşizm kavramını bir daha düşün kimseyide kimsenin kucağına ittiğimiz yok sözde özgürlük isteyen kansızlar savundukları sosyalizmin herhangi bir devletine gidip bayrak altına bayrak açmaya kalksalar dirilerini bırak ölülerini bamyaya bamyaya yokederler

Erkekler Ne Diyor 30

• Ben yaparım. Benim gözümde iki ırk var. Türk olanlar ve olmayanlar. Ben Türk üm ve doğal olarak üstünlüğümü belirtiyorum.

Not; şahsi görüşüme seviyesiz yorum yapanları ezerim. Bilginize...

6|7
    0|2
    • Sen allahın kuluna ne hakla üstünlük kuruyorsun?

• @PrisonersM Yav he he 😄

• tamam simdi sie

• Kürtler ile ilgili bir soru soruluyor, onlarca hakaret geliyor, youtube de bir Kürt video atıyor, video yorumlarına bakıyorum ful hakaret.
    Kürtler hakkında alay amaçlı yüzlerce caps yapılıyor, inci sözlük gibi yerlerde sürekli alay amaçlı konular açılıyor. Sokakta "ay şu kürt'e bak diye dalga geçilen çok kişi gördüm.
    Irkçılık yapılmıyor diyen hayal dünyasında yaşayan dünyadan habersiz biridir.

2|1
    0|0
    • Sadece Kürtler değil Aleviler de çok dışlandı bu ülkede. Maraş katliamını unutmadık!

• Kürt olupta kendini ayrı görmek isteyen , ayrı bir devlet isteyenlerden dolayı olabilir bu düşünce

1|0
    0|0
  • Ben ilk görev yerim olarak Suruç'a atandım ve burada kelimenin tam anlamıyla dışlanıyorum. En basitinden bir yere gidip yemek yediğimde garsonun bana nerelisin dedikten sonra Ankara dememle yapılan muamele tam anlamıyla %100 değişiyor. Daha sabah sigara aldığım bakkal arkamdan bana sövüyor Türk'üm diye dönüp bakıyorum ne var diyor. Burada kalabalıklar ya böyle oluyor ses çıkarmıyorum. Akşam çocuğunu acile getirdi bu adam ateşler içinde yanıyor. Eğer azıcık şerefsiz olsam yalandan 2 ilaç yazar gönderirdim. Ama vicdan var işte yapamıyoruz öyle düzgünce ilgileniyoruz. Sonra iyi geceler bakkal amca diyorum kişisel numaramı veriyorum kötü giderse bizzat beni ara diye. Eheeheh düşünüyorum da ben fazla vicdanlıyım.

İşe giderken bindiğim minibüste kürdistan temalı şarkılar, apo temalı şarkılar çalıyor. Şimdi bunu buradaki tüm halk dinliyor ve hiç ses çıkarmıyor neden? Çünkü arzular bu yönde. Zaten verdiğin cevapla halkın tek partisi diyerek geri kalan kısmı dışlayarak sende ırkçılık yapıyorsun başka bir şekilde. Sende HDPlilerden farklı mı oldun şimdi geri kalanları dışlayarak? Bir eleştiri yapmadan önce kendini tartman lazım ya hah işte sen tam o noktada takılmışsın ve geçememişsin. Başkasına sallamadan önce mi ayna karşısında kendine bak. Ama böyle değil
    2.bp.blogspot.com/.../...72874714_1723267021_n.jpg

Böyle

www.modanium.com/.../...%BCyada-aynada-kendini.jpg

0|1
    0|1
    • Bak ben türkere kötü davranan Kürtleri sevmiyorum ve onların kürt olduğuna inanmıyorum. Ben güney doğulu değilim ığdırlıyım bizim oralarda çok türk var ama Türk kürt birlikte yaşıyorlar ayrım yapmıyorlar ben bu saçma ayrımlarin kalkmasını kardeşçe yaşamayı istiyorum ve her kurdun pkkli olmadığını anlayın istiyorum

• bence tam olarak oku ne yazdığımı asıl noktayı kaçırdın

• Kürtlere ırkçılığı sistemsel olarak devlet yapıyor.. Ve bu etkiye - tepki olarak organize silahlı mücadeleyi meşrulaştırıyor..

Bir millet bir ferd ise eğer
    Esir ise dünya suçludur
    Özgürlük herşeye değer
    Hayatın anlamı budur

Ne cihan Kürtsüz olacak ne de kürtler Peşmergesiz..

Katılıyorum..

1|1
    0|2
  • Hangi kürt batıya korkarak gelip horlanıyor?
    Hangi türk doguya gidip korkmadan horlanmadan dışlanmadan yaşıyabiliyor...
    bırakın artık şu mağdurum da mağdurum ayaklarını
    sözde 1000 yıllık tarihiniz var dünya ya çaktınız bir çivi bile yok yan gel yat osman tek bildiğiniz...

1|2
    0|2
    • Ana dilde eğitim isteyen bunlar, kürdistan diye bölücülük yapan bunlar, bayrağımızı yakan bunlar, TC'yi sildirten bunlar, askerimizi polisimizi sırtından vuran bunlar, kaçakçılık yapan uyuşturucu ticareti yapan bunlar... Ama ırkçı biziz! Bunlar kansız, hayırsız bir millet!

• @Apisto ama ben hiç birini yapmadım. Ona bakarsan tv silinirken buna alkış tutan Türklerde vardı

• Tc*

• Irkcilik yapiliyor suphesiz.

1|3
    1|3
  • Bu ülkede kimse terörist değilken terörist ilan edilmez! Kürt olmak suç değil sana bunu yapan varsa bu onun hatası ama sende vatan sevgisi yoksa en ufak sempatizanlık dahi varsa buda senin suçun. Aslında bizlere yapmak istedikleride tam olarak bu kurunun yanında yaşlarıda götürmek bütün amaçları alakalı alakasız kürt kim varsa aklını çelmek

1|0
    0|1
    • Hayır ülkemi seviyorum Pkk dan nefret ediyorum ama yinede pkkli damgası yiyorum kurdum diye

• Buda karşıdakinin adiliği kötülüğü. İyiyle kötüyü daima ayırt etmemiz gerek bence bunun ayrımı bizim inancımızın temeli. İnsanlar asla ırklarına göre iyi veya kötü değillerdir. Kimse ırkını seçemez insanlar yaptıklarıyla düşünceleriyle iyi veya kötü vatansever veya hain olurlar.

• Canakkale savasinda istiklal harbi ve kibris savasinda turk kurt sunni alevi bu vatan icin savasip sehit olmuslardir bu ulkede irkcilik mezhepcilik yoktur irkcilik mezhepcilik cikaranlar ise bu ulkeden degildir jurtun ustunden siyaset yapip turke kirdirmak bunu gorun artik bu vatan bizim kuzeyinden guneyine digusundan batisina herkese yeter bu dusuncelet icinde olmazsak kimse bizi birbirimize dusuremez

1|0
    0|0
  • Kürt bir müşterimize masraf fazla diye altın varaksız seramik önerdik onun için pazarlık yaptık falan bazı anlaşmazlıklar oldu ''kürdüz diye bizi parasız mı gördün'' diye çıkıştı bize. Sence bu olayda belli değil mi ırkçılık eden taraf?

1|0
    0|2
  • adil olan bir ülkede yaşamıyoruz, günaydın

1|1
    0|0
  • Bence kürtler azıyor.

0|3
    1|2
  • her kes kendi karakteri ile şerefi ile yaşar ve ölür. vatanseverliğe gelince ; her kes ben vatanseverim diyor ama vatanı en çok zarara uğratanlar vatan kelimesinin arkasına sarılanlar dır. ben de kürdüm vatanımı ve ülkede ki güzel yürekli insanların hepsini seviyorum. lanet olsun ki onlara ırk , din , dil ayrımı yapanlara...

0|2
    0|0
  • buraya bir rus geldiğinde ortalık karışsada yabancı ama türk kürt olunca aynı ülke vatandaşıyız ve şu anda da ortam gergin.

1|0
    0|0
  • ben kürdüm örneğin eski chpli olarak artık bağımsız kürdistanı savunuyorum ırkçılık ve katliamlar nedeniyle

0|1
    1|1
  • Magdurum da magdurum level 1500

1|0
    1|2
    • Baştan oku lütfen :)

• @Varidat Olay fasizm falan degil. Alakali alakasiz herseyde alinganlik gosteriyorlar. Amerika'da herseyi orkciliga baglayan zenciler var ya, bunlar da onlar gibi.

• Devlet teröründen dolayı neleri kaybettin? Veya ucu ne kadar sana dokundu.. boşver et şimdi Amerika'yı..

• Söylediklerine katılıyorum. Ama millet bu kadar cahilken bu durum böyle kalacaktır...

1|1
    0|0
  • kimin ne dediği belli değil zaten, herkes birşeylerin derdinde, asıl mesele o,

1|0
    0|0
  • Ben yapmıyorum

1|0
    0|0
    • Ben ülkücüyüm diye kürt arkadaşlarım beni dışladı ama ben onlara genede sahip çıktım ülkücü olmak kürdü küçümsemek değildir vatanını sevmek demektir

• Kürtlere her şeye rağmen ırkçılık yapılmıyor. Hak ediyorlar ırkçılığı ama yapmamak için direniyoruz. O da inancımız gereği. Yine de sabır fazla zorlanmaya gelmez!

0|0
    0|0
    • Ben yapıldığını düşünüyorum ama

• Apisto abartma her kürt ayni değildir bir elin parmağini gecmez diyon sanki asgari sube de calisiyon bilip bilmeden cibili cibili şakşak ötmeyelim lütfen

• kürtler bu ülkedeki Türkü lazı cerkezi ve cogu etnik grubu kendine düsman etti ermenilerin yaptiklatinin aynisini yapti o hain pkkk bizden degildir demediler aksine ona destek verdiler pkkya destek vereneler kahrolsunlar

1|1
    0|1
    • Her kürt aynı mı? PKK da Türk yok mu?

• Hdp ye oy veren Türklerde var

• Onların soyları bozuk ama pek yok genelde komunist takimi verdi onlarinda sayisi cok az

• Yapiliyor knk

0|1
    1|0
  • Kürt olmakta sorun yok senin yaptığını hepimiz gördük sen TÜRKİYENİN İLLERİNİ TÜRKİYE'DEN ÇIKARIP KÜRDİSTAN DEVLETİ KURULMASINI İSTİYORSUN !

KÜRT tersten oku ;) Sen kendi vatanına ihanet ediyorsun!

1|0
    0|2
    • Canım ordaki Kürdistan iraktaki kürt yönetimi. Türkiyenin topraklarınin bölünmesine karşıyım çünkü biliyorum bölünursek iki taraf içinde kötü

• Ben ne dedim şimdi ya hdpli değilim pkkli değilim diyorum sen hala bana pkkli muamelesi yapıyorsun

• Kürdüm diyor. Kötü olur diyor 2 taraf için.

Kürdüm ve Türk değilim demek değil mi bu!
      Kürt kızı vs Türk kızı ben Türk değilim Kürdüm diyorsun.

Bence senin kafandan zorun var manyak git tedavi gör.

• neden böyle bir karşılaştırma yapıyorsun bu bile bir ayrımcılıktır şu an mesela bu soru bile.

0|0
    0|1
  • Türkler, Türk Kürt kardeştir, pkk kalleştir diyebiliyor, ama Kürtler toplu bir şekilde bunu diyemiyor, bu yüzden toplumda onlara karşı tedirginlik ve şüpheler artıyor

0|0
    0|2
  • Ne geldiğiyse başımıza bu ayrımcılıktan , ayrımcılığı önplana çıkaranların yüznden geldi

0|1
    0|0
  • Bence ırkçılığ onlar bunlar dıye konusan herkes yapıyor.

0|0
    0|0
  • Algıda seçicicil var sende. Kızlar soruyor Türkiye sitesidir bu sitede türk kurt yanyana gelırse ırkçılık göz onunde bulundurulup kaldırılabılır. rus turk olunca genel olarak bızı etkılemıyecegı için sorunun kaldırılmaması normal ayrıca emın ol her kurte pkk lı damgası yapıstırılmıyor zaten o kendısını bellı edıyor Ben son derece kurt lerden hoslanmayan bırısıyım en yakın arkadaşım kurt ama nankor ve cahil mahluklar değiller

1|0
    0|0
  • arkadaş 80 yıldır hiçbişey yapıltırılmayan doğuya ADAM çıktı hastaneler yaptı okullar yaptı pkk teröristi yaktı, ADAM Allahın Hakkarisine havaalanı yaptı 5 aydır pkk yüzünden çalışamıyor. kirtlere ırkçılık yapan var PKKHDP. Şu bir gerçek kürtler 80 sene cahil bırakıldı kimsesiz bırakıldı, eksik bırakıldı, pkk gitti baskı yaptı. Türk ile Kürt arasına böyle engel koydular. Osmanlı zamanında iç içi kardeşçe yaşıyorlardı, çatışmadan. Osmanlı Meclisinde Kürt milletvekilleri vardı vatanına milletine devletine saygılı sevgili Kürt ve Türk halkı için hizmet eden. Şimdiki Kürt görünümlü Ermeni vekiller gibi hain yüssüz kalpsiz değillerdi. Vesselam.

1|0
    0|0
  • Lalelide kari satar kacak elektrik kullanir her mahallede olay cikarir harac keser devlet yardimlarnin hepsini alir ama devlete söver 15 cocuk yapar ülkenin basina bela her köşe de uyustruxu satar.. namus namus der bacisini 10 bin tl baslikla 60 yasinda adama satar... kusura bakmayinda hemen hemen hepsi kötü

1|2
    0|1
    • İşte bunu diyorum her milletin için de iyi de var kötüde ama sen genelleme yapıyorsun

• O lalelide kari satanda O kariya gidende O. C tur
      O eroyini kokaini satanda sattiranda O. C tur devletin ekmegini yiyip ihanet edende O. C tur ama her kurdu pkkli sananda O. C tur

• @PrisonersM sonuna kadar haklısın :)

Kızlar Ne Diyor 17

• bir kürt çıksa ben Türkleri sevmiyorum dese bişey yok, bir Türk kürtleri sevmediğini söyleyince hemen başlıyorlar föşik demeye :D

8|7
    0|1
  • Bir ara şu Ks için bende öyle düşünüyodumda ama işin iyk tarafına bakılırsa yapmaya çalıştıkları kürt-türk ayırmamak. Ben bir Kürdüm partimide destekliyorum ama birkaç arkadaşımda şu varki bir ötekileşme çabası bazı insanlar kendini ötekileştirip konuşuyor ya sen kendini benimsememissin suçlu hissediyosun karşıdaki nekadar sevsin benimsesin. Bir kürtsün aram serhadı bilirsin diye düşünüyorum herneyse bilmesende olur Kürt sanatçı (şarkıci) ve şu an ceza evinde ben bunu geçen bir arkadaşımla konuşuyorum diyoki aram serhad büyük biri Selahattin Demirtasla resmi var nevrozda şarkı söylemiş vs vs ya kardeşim dedim sen salakmisin Selahattin Demirtaş kötü biri mi ki onunla resmivarda ondan dolayı devletin gözüne batmistir diyosun oda TBMM'de bulunan bir parti başkanı değil mi sen niye ötekileştiriyosun kendini. Neymiş nevrozda şarkı söylemiş diye almışlar ben onun söylediği şarkıları arabada son ses açıyorum kimsede bişey diyemem bu adamın altı ıslak ki bu adama karışıyolar içeri alıyorlar kaçakcilikmi yaptı vurgun mu yaptı acaba bu işi yapan babamda olsa alsınlar içeri kardeşim. Hakka girip hak yiyen babamda alsa yapsınlar gerekeni. PKK nin ilk kurulma amacı Kürtlerin kalkınma çabasıydı * bugün ben o çaba dışında farklı şeyler görüyorum çünkü yöneten bizi cekemeyen ülkeler bugün benim doğu 'mu alıp yarın hayli hayli bulunduğum batı'yada girer evimede yatağimada. Ben PKKyi ilk kurulduğu zamanları okuyarak evet doğru buluyorum ama bu saatten sonrası abartı ve oyun.

1|1
    0|0
  • Türklere yapılıyor asıl. Sizin tuzunuz kuru.

2|5
    0|1
  • Ben kurt değilim fakat ırkçılığa da kesinlikle karşıyım. Kürtlerden de çok iyiler var, pkk'ya dusman olanlar var.

1|0
    0|1
  • Evet bazıları yapabiliyor.

1|0
    0|0
  • Hayır ben öyle düşünmüyorum. Bir gün eve dönüyorduk metroyla. yanımdaki 3 arkadaşım da zaza. her neyse zazaca konuşurken adamın birisi anlamış olacak ki "bizim gençler okuyun okuyun" falan dedi. yanmdaki herkese tek tek kürt müsün diye sordu. zazayız abi dediler. oy allahınıza kurban ne gzel falan dedi. bana sordu sende mi zazasan bacım? yok abi ben türküm dedim. ne önemi var insan olalım dedi. :/ Türk olmak suç mu? ben niye dışlandm.

2|1
    0|1
    • Seni dışlayanlar utansın :)

• Onceden yaplmazdi ama hdpye oy veren kurtler yuzunden artk bazilari yapıyor bence onlari hic suclamayn haklilar bars dedik pkk bozdu sabir dedik sabrmizi emiyorlar simdide bu ulkede ic savas cikmamasi çok tuhaf aslnda biliyr musun :) kusura bakma 21 yasndaym hurmet edip saygimi bozmadgim hakkında iyidr dye düşündüğüm kurt enstem hdpye oy verdi ve ben simdi bu adama ne dyim ustelik benimde erkek kardesim var polis olmak istiyorum diyor hdpye attiklari her oy bir kursundur oy vermeyin teroristlere

1|0
    0|0
  • kesınlıkle kürtlere ırkçılık falan yapılmıyor tatlim. ben türkiyenin en batısında yasıyorum. ve buradakı kürtler gayette işsahibi hatta sayılı zenginlerden çoğu. işleri, aşları evleri, barkları, arkdaşları var. ancak son sınıf okuyan bir öğretmen adayı olarak acıkcası doğuya gıtmekten korkuyorum. DOğuda türklere ırkçılık yaplıyor çünkü. özet Şu yani: Kürtler batıya güle oynaya gelırken, Türkler doğuya binbir dua ve korku ile geliyor. bence bunu bı dusunmek lazım.

0|1
    0|1
    • birde güncelleme yapmışsın siz kürtleri pkkya ıtıyorsunuz dıye. Kaçak elektrik sizde, berder sizde, çocuk gelin sizde, 10çocuk yapıp çalıştırmak sizde. Gelen doktoru öldürme , öğrtemenı tecavüz edip kurşuna dizme sizde, askeri polisi vurmak sizde, uyusturucu sizde, eşek mikme de sizde. Kusura bakma bana o zaman Kürtler de beni IRKÇILIĞIN kollarına itiyor :) ayrıca ben ırkçı değilim Sabun kokusu hosuma gıdıyor ;)

• o zaman ırkdaşlarına hesap sor bıraz. neden bunları yapıyosunuz de. bak sen nasıl tüm türkleri genelliyebılıyosan, ırkcılık yapıyorlar dıyorsan bende aynı sekılde yapıyorum. üzgünüm ama benim düşünceme göre kurunun yanında yaş da yanar. eğer elimde imkan olsaydı 7 den 70e acımazdım.

• Ben kimseyi genellemedim. Neyse laf anlatamıyorum size siz kanla beslenmeye devam edin

• Kürt olmak suç değil vatanı bölmeye kalkarsan suç zaten hakiki adam gibi adam olan kürt bölmez vatanını

1|0
    0|1
  • Irkcilik yapilmiyor ama
    Hakedene hersey yapilir tek bayrak tek devlet!

1|0
    0|1
  • Yapılamıyorsa memleketin hali ne ozamn bacim. yapılıyor tabi en alasindan

2|0
    0|0
  • Kendileri başlattılar bunu. Kimse Kürtleri ötekileştirmiyordu. Özerklik ayağına kendinizi taş bağlayıp attınız Malesef. Sen yapmamış olabilirsin ama genel durum bu.

0|0
    0|1
  • kürtler ırkıçılık yapıyor asıl ya

0|0
    0|1
  • Benim sozlum de kürt ve acikcasi ailesi gercekten geri kafali yani ben turkum diye onlarda beni istemedi benim ailemde onu falan ama kisilik olarak harika bir insan halads oyle soyle dusun kururunun yaninda yas da yaniyor sen yapmasanda bir kac bisey goruldugunde sanada yansiyor uzulme herkesin var bir boklugu donup kendine bakan yok.

1|0
    0|0
    • Bizim ailede türklerle evlenen çok var onlar biraz dediğin gibi geri kafalı

• Türkün T sini büyük yaz.
    Ay ırkçılık yaptım galiba 🙊

1|0
    0|1
  • Kürt olmak suç değil , kürtçülük yapmak suç

1|0
    0|1
  • Irkçılık değil de bir önyargı oluyor alevilere karşı olduğu gibi ama bunun faşizm boyutunda olduğunu düşünmüyorum

1|0
    0|1
Yükleniyor...