İslam'da mezhep ayrımcılığı doğru mu sizce?

Ben Şiilik mezhebinde bir müslümanım. Gördüğüm kadarıyla bazı Sünniler bizden nefret ediyor. Hatta bizi kafir edenleri de var. Müslümana kafir demek kafirliğe sebep olur hadisinden habersizler tabi
Müslüman arası ayrışma en çok yahudilere ve hristiyanlara hizmet ediyor
Tabi aynı zihniyette Suudi Arabistan ve Katar , Şia'ya karşı savaşacağım diye İsrail'den satın alıp onlara bolca para kazandırıyor

Güncellemeler:
@NeHaldeyiz uzun cevabın hazırdı ama yollayamadım engellemişsin. Ayrımcılık yapıyorsun dedin o cümleyi istedim cevap veremedim
Madem bu kadar korkaksın soruma yazma hem sana çok kızmayacaktım :)
*cevap veremedin

0|0
1129

En İyi Erkek Görüşü

• katar ve suudiler israil ve amerika dostu, israil ve amerikanın düşman oldukları şiiler var. herkes birde böyle düşünsün kim doğru yolda diye

1|2
    0|0
    • teşekkür ederim canımcım

• Yanlış anlaşılmasın ''laiklik'' yanlış birşeydir demiyorum, laiklik insanların idam edilmesini engelleyen bir yasa tasarısıdır yargı sistemidir idam etmek günahtır laiklik müslümanlığın ilk şartı'dır hatta fakat bunu müslümanlıktan soyutlayarak lanse etmeleri biz laiğiz siz değilsiniz diyerek ayrıştırmaları çok bilgisizce. düşünsene biz ''şeriatçı'' değiliz ''laiğiz'' diyen bir zihniyet var aman Allahım insanlar çok zekasız korkuyorum cidden. Oysaki şeriat ve laiklik ikisi de aynı şey.

• Allah insanlara laikliği emretmiştir bundan öte daha ne var.. öldürmeyeceksin diyor.. Ben yarattım ben alırım canı diyor..

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 28

• Şiilik diye bir mezhep yok nokta..
    Hak mezhep 4'tür dememe hiç gerek yok zaten demiyorum da..

3|4
    0|7
    • Neye dayanarak diyorsun bunu :)

• Mevlana hzleri cahillerle tartışma kaybedersin demiş ne guzel demiş bende öyle yapıyorum..

• Afferim sen öyle yapmaya devam et :D

• Kendimi -milletin anladığı şekilde- şii-sünni olarak tanımlamıyorum ancak araştırma sonucu fıkhi mezhebimi hanfilikten caferiliğe değiştirdim.

İngiltereci birkaç sözde şii hariç tüm inkılabi şiiler candır. Yine Amerikancı-BOPçu birçok saray uşağı sözde sünni hariç diğer sünnler de öyle. Bu canların vahdeti ile inşallah dünyaya adalet ve huzur gelecektir.

ve İngiliz şiiliği ile Amerikan sünniliği -ki tefrikayı çıkartanlar bunlardır- hezimete uğrayacaktır inşallah.

ves-selam.

0|0
    0|0
  • BEnde Kur-an müslümanıyım bu konuya hiç girmeyeyim daha fazla düşman edinmeyeyim :D

0|2
    2|0
    • Bunlar mezhepciler kafalarıan göre haram helal koymuşlar midye bun lara haram sünnilere helal
      köpekler kediler haram :)
      Hucurat 16 : Deki Allaha Dininizimi Ögreticeksiniz Allah Gökteki Ve Yerlerdeki Herşeyi En İyi Bİlendir !!
      Kurana göre 4 haram var ölü (leş) kan domuz eti allahtan baskasına kesilmiş hayvan

• Ben tek olan islam dinini bölenlere saygı duymuyorum ayetlerde yazdığı gibi kardeşim :)

• Peki :)

• Yahudiler kadar başınıza taş düşsün.

2|2
    0|7
  • Islam alemi peygamber oldugunden beri ayrismalardan, kavgalardan geri durmadi kabullenin artik sunu.

1|0
    0|0
  • sünni değilim mezhebim yok islam dini tektir kaynağı kurandır dediği tektir mezhepler dönemin siyasi bölünmesidir

0|3
    0|1
  • Mezhep ayrımı dediğin şey temelde dinin siyasal cepheleridir.. Müslüman arası ayrışma perpektifinden değil sınıfsal ayrışma bize zarar veriyor.. Hristiyanları veya yahudileri yaratan krem peynirmiş gibi davranma.. Birlik mesajı verecek iken Tanrısal bölücülük yapma.. Sen ümmetten ibaret değil bir birey , insansın.. Sosyal bir varlıksın o yüzden kaygıların da sosyal değerlere olsun..

0|1
    0|0
  • hayır yanlış... kur'anda bununla ilgili ayet var aklıma gelmedi şuanda... google'de araştırabılırsın bu konuyu.. tamamen yanlış.. sonradan cıkarılmış bişey

0|1
    0|0
    • Enbiya suresi 93

Ama insanlar, din konusunda aralarinda boluklere ayrildilar, hepsi Bize doneceklerdir. *

RUm suresi 32

Dinlerini parçalayan ve gruplara ayrılanlardan olmayınız! Her grup, kendilerinde olan ile böbürlenmektedir.

Enam suresi 159

Dinlerini parça parça edip gruplara ayrılanlarla senin hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi Allah'a kalmıştır. Sonra Allah, onlara yaptıklarını haber verecektir.

• Rica ederim kardeşim aynen doğru söylüyorsun.

• Din parçalamak yok. Hz. Ali'nin hakkını savunduk ve Hz. Ali ile Aişe arasında savaş çıktığında herkes taraflara ayrılmak zorunda kalmıştı bile

• Allah bize müslüman ismini vermiş. Bizse (haşa) bu yetmedi diyip yanına eklemeler yapmışız. Allah dininizi bölmeyin, parçalamayın demiş aksi takdirde gücünüzü kaybedersiniz demiş, biz ise birbirimizi beğenmeyip parça parça etmişiz dinimizi.
    Birde uydurmuşuz bir (haşa) 4 Hak mezhep diye bir masal, sanki Allah'a dinini öğretircesine, utanmadan bir de bu mezhepleri din edinmişiz uğruna adam öldürüyoruz, biri diğerini kafir ilan ediyor, mürted ilan ediyor kafasını kesiyor.
    yaw dinimize hristiyandan, yahudiden çok biz zarar vermişiz. Tavsiyem aç bir meal anlamak niyetiyle oku. orada var mı mezhep diye bir şey, yoksa aksine istenmeyen bir şey midir en iyi cevabı sana Kur'an verir.

0|0
    0|0
    • Mealin hepsini okudum Kuranla ilgili sorunuz olursa cevaplarım

• Hz. Ali ile Aişe arasında savaş olduğundan beri mezhepler oluştu bu kaçınılmazdı ama günümüzde keskin ayrımcılıklara ve nefrete karşıyım

• haklısın tabi bende nefretleşmeye sonuna kadar karşıyım.

• ehli sunnet şiiliği hak mezhep olarak gormez.
    bir soru da ben sorayim, mezhepler neden olusmus? peygamber tek, kuan tek ise neden farkli farkli mezhepler var?

0|2
    0|1
    • Aişe ile Hz. Ali arasında yaşanan savaş ilk nedenlerden biri

• Şiiler melek ya. Konuşmaya bak ya.

Mezhep ayrımcılığı yapmam ama...

1|0
    0|1
    • Ben konuşmamda ayrımcılık yapmadım bana ayrımcılık yaptığım cümleyi gösteriniz açıklamasını yaparım

• Ayrımcılığın kat be katını iran yaparken tek ses çıkarmaman ne mesela? Allah ıslah etsin.

• Hz Muhammedi ve 4 halifeyi kabul ediyorsan sıkıntı yok ama etmiyorsan sana Müslüman demem.

1|1
    1|4
    • Azeri Türkümüsün? Genellikle İranlılar ve Azeri Türkleri şii olur. Türkiyedeki Şiiler müslümanım demez, Aleviyim deyip, pkkaya katılır.

• Biliyorum merak etme. İslam hukukuda gördüm ve yeteri kadar bilgim var bana öğretme! Eğer bir kimse, Hz Muhammedin görevlendirdiği halifelere inanmıyor ise, müslüman olacağını zannetmiyorum.

• Zaten senin gibi biriyle aynı tarafta olmak istemem. Bu ne kibir böyle. Allah'ın bizzat Kuran'da lanetlediği kibire oldukça sahipsin. Size de bu yakışır

• Sizin dininiz şiilik sünnilik kafanıza göre haram helal koyuyuorsunuz allahın diniyle alakanız yok

1|4
    0|1
    • Bunlar mezhepciler kafalarıan göre haram helal koymuşlar midye bun lara haram sünnilere helal
      köpekler kediler haram
      Hucurat 16 : Deki Allaha Dininizimi Ögreticeksiniz Allah Gökteki Ve Yerlerdeki Herşeyi En İyi Bİlendir !!
      Kurana göre 4 haram var ölü (leş) kan domuz eti allahtan baskasına kesilmiş hayvan

• Diyorum ya Kur-anda olmayan şeyler konusunda çok cahilim diye. Ben Kur-andan sorumlu olduğum için Kur-anda olmayan hiçbirşeydende sorumlu değilim ;)

• @İffetlimuvahhid kuranda herşy vardır dostum sen anlamıyorsan yapıcak bişi yok
      neyse

• sen kur-anda olmayan şeyleri uygulamaya kalkarsan
    kafana göre kurallar koyarsan
    namazı 3 vakit kılarsan
    sünnetleri terk edersen
    şeriat diye saçma sapn şeylerle şeriatı kötülersen
    müslümanlıktan zaten çıkmış olursun.
    iran devriminden önce o şialar kadın muhabbeti ve alkolün serbestliği durumları...
    islam kurallarına uymazsan mezhep ayrımı olmaz direk dinden çıkmış olursun

1|0
    0|2
    • Kuran'da olmayan neyi uyguluyor Şia örnek verir misin. Şeriatı kötüleyen dinden çıkar. İran'da alkol şu an illegal ve herkes kurallara uymuyor

• merak ediyorum bende neden bu şialar iranın olduğu konum dünya tarihinden bu güne sadece müslümanlara savaş açmışlar, ayak bağ olmuşlar. bu şia düşmanlığı sakın ola tarihteki şiaların diğer müslümanlara düşmanlığından geliyor olmasın

• Evet soruma cevap gelemedi. Şia'ya neden düşman olduğunu kendinden de bilmiyorsun. Sağdan soldan işittiklerin ile hiçbir araştırma yapmadan eleştiriyorsun

• Bence doğru değil mezhep ayrılığı. Şiiler sanırım sadece farzı kılıyor. Mesela sen, "ben şiiyim farzları kilarim" demek yerine "ben namazı böyle kılıyorum" desen daha iyi olur böylelikle mezhep ayrılığı da olmaz. Bu sadece senin için gecerli değil hepimiz için geçerli. ve not olarak. şiilerden nefret etmem. her turlu seye saygiliyim ama onlarin da benim dusuncelerime saygi duyduklari surece.

0|0
    0|0
  • İslam dini bütünleştirici toparlayıcı tamamlayıcı bir dindir ama mezheplerin temellerine inip baktıgımızda farklılık göstermektedir. Yüce kitabımızda mezheplerle ilğili bir ayet yoktur ortada dolaşan hadis-i şerifler var lakin nekadar güveilir kaynaklardan riayet edildiğide bilinmemektedir.

0|0
    0|0
  • saçmalığın önde gideni.
    islam dini evrenseldir hoşgörü dinidir birleştiricidir. kolaylıklar dinidir

0|0
    0|0
  • harbi bende anlam veremedim bu duruma. biz bırbirimıze niye dusman qibiyiz?

0|0
    0|0
  • Mezhep ayrımcılığını boşver.. Sence dünyada din ayrımcılığı doğrumu önce bunu sorgula.

0|0
    0|0
  • Şiiliğin cılkını çıkarmışsınız

1|0
    0|0
    • Şiiliğin cılkını çıkarmak ne demek genel izah yapar mısınız

• En büyük sahabelerden birinin ismini zikrederken saygısızlık yapıyorsun. Sınıf arkadaşın mı?
      Ehli sünnete bakılır tabiki kime bakılacak? Allah'a iman edin. İmanı tam olan biri Sahabeyi basit görmez benim için bir şey ifade etmiyor demez.

• Peygamber efendimiz der ki; Hz. Ali ilmin kapısıdır. Bu kapı da Hz. Ali'nin soyuna kadar yani 12 imama kadar açılır. Bize Allah'a iman edin demen komik çünkü bu sadece laf kalabalığı. Sünni hadisine bakılır başka kime bakılacak cevabın komik senle tartışasım gelmiyor çünkü tartışman ' benim ki daha iyi tabi ki ben haklıyım ' seviyesinde. Bana Kuran'dan ayet getirin Ebubekir eğer Hz. Muhammed'den sonra gelecek isimin olduğu Kuran ayeti ve tarafsız bir hadis o zaman inanalım

CIA isimli biri Şia'ya karşı çıkıyor şaşıramıyorum buna

• Erkekler Devam
    8

Kızlar Ne Diyor 11

• Sunniyim. müslüman olmam nefreti değil sevmemi gerektiriyor. Allah hepimizi ıslah etsin

1|1
    0|2
    • İşte böyle düşünemiyorlar

• Asla... Ne din ne dil ne mezhep ayrım yapılmaz yapılmamalı...

0|2
    0|1
  • Mezhep diye bir şey yok Kuran'da. Sonradan ortaya çıkma bir şey. İnsana insan olarak bakın, o mezhepten bu mezhepten olarak değil. Her şey böyle hallolur

0|1
    0|1
    • Ağzına sağlık kardeşim.

• Başka soru sormuştu orda konuştuk buraya atlamış. Siz bilirsiniz @İffetlimuvahhid

• Aranızda geçen beni ilgilendirmez kardeşim sadece denk geldi düşüncemi belirtmek istedim. Doğrusunu ALLAH bilir :)

• Saygı duymamak olabilir fakat kâfir diyenler varsa ayıp olur.

0|0
    0|0
  • mezhepter farklı olabilir bu sizi, Siz müslüman değilsiniz diyemeyiz

0|0
    0|1
  • Kuran yolundan çıkmış inançlilardan başka ne beklenir ki?

0|0
    0|0
  • Hayır dğeil. Ateistim.

0|0
    0|0
  • tek tanrılı dinler çağımızda kan dökmekten başka bir iş görmüyor.

0|0
    0|1
  • kuran da mezhep yok

0|0
    0|0
  • Mezhep olayına karşıyım genel olarak. Ama şiilerin bir çoğunu gerçekten ölesiye sevmiyorum dinle alakanızdan şüpheliyim.

1|1
    0|2
  • Sia sapmis bir mezhep

2|4
    1|6
    • Şia'ya saldıran IŞİD ve İran'a karşı Amerika'ya destek olan destekçi ülkeleriniz hak tabi

• Kim destek oldu bos laga luga yapma

• Sen söylediğine gerçekten inansan gizli olmazsın

Yükleniyor...