Osmalı devrinde?

Bu osmanlıda hic tek eşi olan padisah yokmuymus arkadaş bu nasil bir sey anlamadım ve eşlerinin hepsi yabancı

0|0
2|9

En İyi Erkek Görüşü

• Bunun birkaç sebebi var. Genelde erken dönem, henüz türk devleti zihniyetinde olan padişahlar tek eşli. Orhan Gazi'nin tek kadını vardı mesela öyle cariyesi falan yoktu.

Ama klasik dönem Osmanlı sünni islam etkisindeydi. Eşlerin yabancı olması da zaruri oluyordu çünkü padişah evlenmezdi, müslüman bir hür kadını da cariye olarak alamazsın, savaş esiri olması lazım, savaş da hristiyan ülkelerle, ki kabul etmek lazım, oraların hatunları daha güzel.

Ayşe Hafza Sultan Kırımlıydı mesela, müslümandı, saraylıydı, o zaten direkt evlenerek geldi, cariye değildi.

Bu bir nizam, Ankara Savaşı'ndan sonra karısı ile birlikte esir düşen Yıldırım Bayezid'in sonunu paylaşmamak için geliştirilmiş bir teammül.

Hanedan-ı Ali Osman kendini türk kökenli yüce bir aile olarak görürdü, türk veya başka bir ırkla betimlemezdi kendini, hepsi onun tebaasıydı.

Son olarak, bugünkü milliyetçilerin Osmanlı'yı sahiplenmeleri garip Osmanlı türk devlet yapısına en uzak türk devletidir, ümmetçidir ve türkleri geri plana koyardı.

Gidin Selçuklu'yu sahiplenin.

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• sımdı soyle tımur beyazıdı ve karısını esır almıs karısı turk ve tımur beyazıdın gozu onunde karısına teavuz etmıs bu yuzden hıc bı padısah bı daha turk kadınla evlenmemıs turk kadınlarının adına leke dusmesın dıye ve beyazıd nıkahlıymıs bu durumdan sonra nıkah kıydırmamıs hıc bı padısah ugursuzluk olduguna ınanılmıs sanırım hurreme gelene dek hurrem kıydırmıs nıkahı

0|0
    0|0
    • peki niye çok eş alıyorlardı

• onun sebebını bılmıyorum ama muslumanlıkta esıt davranabıldıgı surece erkegın 4 kısıyle evlenebılme hakkı var ya belkı ondandır

• Bayezid'in karısı sırp, türk değil. Ki kayınçosu olan sırp askerleri sonuna kadar padişahın yanındayken türkler savaşta taraf değiştirmişler.

Padişahların evlenmesi terkedilmiş bu olaydan sonra da ki bu da her daim geçerli değil. Yavuz Sultan Selim evlenmiş mesela. Niye? Çünkü Kırım Hanı'nın sarayından birini cariye diye getiremezsin.

Kanuni döneminde tamamen terkedildi bu evlenme işleri, Kanuni klasik laçkalığıyla, sarayın bu ananesini de çiğneyip savaş esiri bir cariyeyi sırf gönlü olsun diye nikahladı. Daha doğrusu, kadını azat ettikten sonra Hürrem 'Artık sevişemeyiz, günah' diyince nikah kıydı.

Erkekler Ne Diyor 8

• Ne bilelim?

0|0
    0|0
  • Siz günümüzdeki toplumsal zihniyet ile o zaman ki toplumsal zihniyeti karşılaştırıyorsunuz. Tofaşla Mercedesi karşılaştırmak gibi. Tarihten anlamadığın ne kadar belli.

0|0
    0|1
  • Onu bende yadırgıyordum Timur Ankara savaşında Yıldırım Beyazıt'ı yenince eşine tecavüz etmişler bu zamana kadar hep Türk kızları ile evleniyorlarmış. Bu olaydan sonra bu kuralı değiştirmişler

0|0
    0|0
    • O zamana kadar da türk kızlarıyla evlenmiyorlardı Orhan Gazi'nin karısı rumdu, saraylıydı, Fatih kendini Bizans imparatorunun ailesiyle akrabalıkları olduğu için Kayzer-i Rum ilan etmişti zaten.

Aynı şekilde Yıldırım da sırp prenses ile evliydi. Karısı türk falan değildi.

Bu evlilikler de Osmanlı'nın politik çıkarları için yapılmıştı.

• Hayır ama ciddi ilgim var. Ve cidden okuyorum. Aslında duraklama ve gerileme devri konusunda daha geriyim onu da geliştirmem lazım.

Tarih hobi benim için daha çok.

• inş ulu önder rte saltanatı getirdiğinde onunda şanına yakışır bir haremi olacak

1|0
    0|0
  • yabancı eş le evlendıklerı için ihanete ugrayip çöktü işte? eger Türk kadinlariyla evlenselerdi. Türkleri kımse durduramazdi

0|0
    0|0
  • Off onamı taktınız la adamlar destan yazdı

0|0
    0|0
    • Evet mesela Zenta Muharebesi büyük destan.

• Vardır elbet değil var. Kitaplarda osmanlıyı kötülemek için ellerinden gelen yapılmış. Nice dünyadaki krallıkların başlarının dediği laflara bakın bir bizmi kendi milletimizi sevmiyoruz

• Onun sebebi Osmanlı'nın insanlara sürekli dayatılması. Yani istediğin kadar öv, ki ben asla kötülemem, Osmanlı'nın başarıların sana bana bir faydası yok, Anadolu sefalet içinde yaşıyordu o devirde.

Sürekli böyle 'Ah ecdad, vah ecdad' diye aslında tarihi pek bilmeyip bir kaç tane savaşı ve bazı olayları gösterip Osmanlı güzellemesi yapmak, bunu sürekli öykünülecek birşey gibi sunmak insanların tepki göstermesine neden oluyor.

Bu tavır olmasa belki de insanların genelde Osmanlı'ya bakışı nötr olacak.

• Araştır öğren hepsinin nedeni var

0|0
    0|0
  • Onlar tek eşliliğe karşıymış

0|0
    0|0
    • niye ki

• Kadınlara çok düşkünler işte, her gün başka kadın ile olmak istiyorlar. Kadınlara değer vermiyorlar

Kızlar Ne Diyor 1

• O kiytirik dizileri izlemeye devam edjn siz. Ne kadar nankorsunuz

0|0
    0|0
Yükleniyor...