Kadere inanır mısın?

Evet sizce kader var mı Allahın kaderimi işliyor yoksa herşeyi bizmi yapıyoruz. Ben kaderciyim Allah tanrı değildir yegane tek varlık odur.Öyle bir varlık yanında benim iradem var diyemiyorum çünkü tek olan varlığın yanında ikinci bir irade olmaz sadece kuluz bize fıtraten ne vermişse onu yaşıyoruz. Sadece onun esmalarının bir yansımasıyız çoktan teke bir sistemiz. Sende musavir bende bende vedud onda rezzak var herkesin yoğun olan bir esması ve bir sahnede Allahın yansımalarıyız Siz ne düşünüyorsunuz birbirimizle tartışmadan saygı çerçevesinde fikirleşelim dostlar

1|0
2|7

En İyi Kız Görüşü

• psikopat_hatun diyorki: tabiki kadere inanırım. Yalnız ALLAH bizim önümüze iki yol sunar biz verdiğimz kararlara göre hayatımıza yön veririz. Bizim kaderimiz önceden yazılmış ama tek kader değil. Tek kader olsaydı 'nasılsa sonum belli' diyerek hiç birşey yapmazdık

0|1
    0|0
    • Tek kader diyorum şimdi ötede bir Allah yoksa yegane varlık oysa senin aklından çıkan bişey önceden düşünülmesi lazımdı Hangi aileden doğacağına hangi şehirde hangi inançtann doğduğuna ble karar veremiyosun ailen yahudiyse öyle müslümansa öyle Allah alemlere yansıyarak kendini görmek istemiştir esmalarıyla. Sence Allah dur ben bu insanları yaratimde bakim ne yapacaklar diye düşünecek kadar aptalmı dostum zaten sana ol diyince ne oacağını bilir Allahı ileride ötede düşünmeyelim Tek varlık odu tasavuf bize bunu der.

• psikopat_hatun diyorki: nickini hatırlayamadım ama biliyorum seni :D

• Bende hatırlamıyorum nickimi Bilinmek güzeldir dostum :)

En İyi Erkek Görüşü

• İNSANIN İRADESİ VE KADER

Cüz'î irade: Allah tarafından insana verilen sınırlı seçme özgürlüğüne cüz'i irade denir. İnsan akıl sahibi olduğu için düşünce, söz ve davranışlarında özgürdür. İyi ile kötü, doğru ile yanlış arasında tercih yapabilir.
    Allah insanlara kutsal kitaplar ve peygamberler göndererek iyiyi-kötüyü, doğruyu-yanlışı bildirmiş, ancak seçme-tercih etme konusunda insanı özgür bırakmıştır. İnsan bu yaptığı seçimlerden Allah katında sorumludur. "Ona iki yolu (iyiyi ve kötüyü) gösterdik." (Beled suresi, 10. ayet). Örneğin insan alkollü bir şekilde trafiğe çıkıp kaza yaparsa bu yaptığı tercihten Allah katında sorumludur. Bu kaderdir diyerek sorumluluktan kurtulamaz.

İnsanın tercih edebildiği ve bunun sonucunda sorumlu olduğu durumlar: Çalışmak, üretmek, hayırlı işler yapmak, güler yüzlü olmak, ibadet etmek veya bunların tersi...

İnsanın tercih hakkı bulunmayan ve dolayısıyla sorumlu olmadığı durumlar: Anne-babasının kim olacağı, hangi milletten olacağı, ne zaman doğacağı, ne zaman öleceği, cinsiyetinin ne olacağı...

Küllî irade: Allahü Teala'nın sınırsız dileme gücüdür. O bir şeyin olmasını dilediği zaman ona "ol" der, o da oluverir.

İnsanın özgürlüğü ve sorumluluğu:
    - Bir insanın yaptığı davranışlardan, söylediği sözlerden Allah katında sorumlu olabilmesinin şartı akıl ve irade sahibi olmasıdır. "Aklı olmayanın dini de yoktur" (hadis-i şerif)
    - Deliler ve çocuklar eylemlerinden sorumlu değildir.
    - İnsanın sorumluluğu ise gücü ile sınırlıdır. "Allah hiç kimseye gücünün üstünde bir şey yüklemez." (Bakara suresi, 286. ayet)
    - Allah insanı din seçiminde özgür bırakmıştır. "Dinde zorlama yoktur." (Bakara suresi, 256. ayet)

İnsanın çabası: Emek ve rızık
    Kendi emeğiyle çalışarak helal yoldan kazanmak ve bu vesile ile rızkını temin etmek dinimizde çok önemlidir. Dünya ve ahiret mutluluğuna erişmek için maddi ve manevi anlamda çaba harcamalıyız. "Gerçekten insan için kendi çalışmasının karşılığından başka bir şey yoktur.

(((( A L I N T I D I R )))

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• ben kadere inanmıyorum pek yani azıcık inanıyorum

0|1
    0|1
    • Anladım İnanmıyosun ama azcık inanıyosun çok mantıklı :)

• Size bilmiyosunuz demedim bu bir bende kuranı okudum yaklaşık 50ye yakın eser okudum hacı bektaş mevlana geylani muhiddin arabi hz ali felan filan yüzlerce video izledim Allah kanaatimce öğrendiğimce zaten bir tanrı değiil yani tanrı ötede bir varlık demek İhlas diyorki Kul hu vallahu ehad Allaht tekdir sonra biz ne diyoz bir allah bir ben allah tek bak allah bölünür parçalanır bişey değilki o biyerde biz bir yerde olalım biz Allahın esmalarının yansımalarıyız sadece Asıl var olan tek odur Ol demişir olmıştur Ve izliyor yaratığı şeyleri seyre koyuldu bilinmeyen bir hazineydi bilinmek istedi bu bilinmesi bize özgür irade vermesi değil Allah yanlız o vardı varlıklara hayy tecellisi etti ve var olduk vesmalarıyla bizleri yarattı örneğinsende vedud baskın kıldı bende rezzak kıldı sen sevgi dolu oldun ben ise zengin gibi mesela özgür iradeye bakarsak herkesin kazandığı özgür iradeisyle oldu halbuki Allah ne kadar rızık varsa benimdir diyor çünkü ondan ayrı bir yapı yok herşey onla var oluyor

• Neyse dostum saygı duyarım Her konuda hem fikir olma zorunluluğu yok

Erkekler Ne Diyor 6

• Selamın aleyküm, dostum Allah tabiki herşeyden yucedir, iradenide o vermistir irade vardır, yazılı kader hayatın yuzde yuzunu kapsamaz , eger biz insanlar yazılmıś senaryoyu oynuyor olsa idik hesap , cennet , cehennem ne diye var? Bunların varlıgı Kur anda mevcut, sonra isra suresi nin ayetlerine bir bak , kulun cabasını anlatır, sen birilerinin ögretisinin peşini bırak , Allahın verdigi aklı kullan , kadercilik olanı Allahtan bilmektir, ki bu dogru degildir, senin iradenle verdigin kararın sonucunu Allaha dayamak yanlıstr, kendini pasiflestirme sadece Kur anı anlamak icin oku, hocalarından ogrendiklerini Kuranı baz alarak sorgula , inan toplumda cook inanc Kuranda çürütülüyor, Hak ve batıl Kur anla ayrılır

0|1
    0|0
    • Enfal 17 Siz öldürmediniz onları, öldüren Allâh'tı! (Oku) attığında sen atmadın, atan Allâh'tı! İman edenlere, kendinden (rahmetinden) güzel bir tecrübe yaşatmak için! Muhakkak ki Allâh Semi'dir, Aliym'dir

• Sorular güzel yemek yiyorum ama özelden yazıcam bir ara muhabet edelim Kimseden bişey eksilmez senin öğreteceğin berki benim öğreteceğim bişeyler olur kusura bakma yemek yemesem şimdi yazardım

• Mutlaka konusalm kardesim bn de aksam 7 ile 23 arasi musaitim , iyi gclr

• kadere inanmıyorum. herkes şansına ve seçtiklerine göre bir şekilde yaşıyor işte

0|1
    0|1
  • Kadere inanmamak şirk koşmaktır. Ayeti inkar etmektir. Yorumlara dikkat edelim kaynak bir yana imanı kaybetme tehlikesi bir yana..

0|1
    0|0
    • Kendini Allahtan ayrı sanmak işte en kötü şirk Allah parçalanmaz bir varlıktır onun dışında bişey yoktur bu halde sen diye ayrı bir varlık yoksa iraden olması söz konusu değil ne nasip etmişse onu yaşıyosun zengin aileden oluyon iradenmi zekidoğuyosun başkaları a diyemiyo 5 yaşında çocuk microsoftun açığını buluyor yazılımcı ödülü alıyor azcık kafasıolan düşünür dostum

• İnsanların kaderleri kendilerine baglı oldu ayetle bildirilmiştir. Düşünmenin dogru sorgulayıp şirke düşme tehlikesi ve iman kaybetme olasılıgını tahmin ederek yazmıştım. Bir insana yardım eden tüm insanlıgı kurtarmıs gibidir denir. Bizde aciz bir kul olarak tebliği yerine getirdik gerisi sana kalmış..

• Analizin doğru bence de, lakin kaderini büyük oranda sen belirliyorsun. Belirleyemediğin şeyler ise yaşayacağın hayatta başına gelecekler. Alacağın kararlarla yine yolunu sen belirlemiş oluyorsun.

0|1
    0|0
    • Senin aldığın kararlar Beyninde Allahın mürid (irade) esması olmasa nasıl irade edicen dostum şimdi dicen bak Allah vermöiş peki bazıları iradesi kuvvetli bazılarınki az çok duymuşundur peki o irade çıkışı Allahınsa sen onun verdiği kadarından bişey değilsen nasıl irade ediyosun dostum Mesela sana %10gram irade verdi diyeli teşbih yapıyorum sen%11 yapabiliyosan o zaman senin iraden olur ve sen Allahtan başka bir varlıksındır çünkü onu eleyerek kendin bişeyler yapabiliyosun diceksin işte verdiği kadar verdiği kadar sana ne nasip etmişse o kadar yaşıyosun bu iradenmi olmuş oluyor sen sadece verdiği kadarını kullanıyorsun ama farkında değilsinki onun üstüne çıkamıyorsun katılmıyorum saygı duyarım dostum

• sana katılmıyorum, herkesin iradesi eşit değilse önüne çıkacak engeller de eşit değil. toplamda baktığında aslında yargılanma biçimi eşit oluyor. dünyada zorluklar belirlenmiş ve herkes bu zorluklara farklı iradeyle yaklaşabiliyorsa o zaman "irademi zayıf verdin senin suçun, bana da güçlü irade verseydin o günahı bende işlemezdim" deme hakkına sahip oluyor. dünyada her şey herkesin gözü önüne serilmiş durumda. hangi tarafın zevklerine sefa sürmek ise insanın sınavı durumunda. bu da benim araştırma ve düşüncelerim. ayrıca, "Cüz-i irade: İnsanın dilediği gibi hareket edebilme ve tercih yapabilme kabiliyetidir. Yani herhangi bir şeyi yapmak veya yapmamak hususunda, bir tarafı tercih etmek iktidar ve serbestliğini temin eden duygu ve cihaza cüz-i irade denir. Bu serbestlik ile Cenab-ı Hak insanları, iyiliği veya kötülüğü istemek cihetinde imtihan eder ve mesuliyeti insana yükler. İnsandaki bu irade duygusu yaratma ve icat noktasından aciz ve kısadır."

• İnanırım tabisi

0|1
    0|0
  • Ben bizim iş yerindeki Kader hanıma inanıyorum da Allah'ın kaderine inanmıyorum.

Cayırt.

0|1
    0|2
Yükleniyor...